dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 86
  1. #1

    Domyślnie Kocioł na paliwo stałe a zamknięta instalacja co..??

    Witam,
    mam pytanie, czy ktoś zna może jakiś kocioł na paliwo stałe, który można zamontować jako rezerwowy, w zamkniętej instalacji?? Czytałem gdzieś, chyba w Muratorze, że większość takich kotłów jest nieprzystosowana, a większość znaczy chyba że jednak nie wszystkie...??? taką mam przynajmniej nadzieję, że jakieś przystosowane istnieją .. Nie chcę instalować "zwykłego" kotła, mimo iż instalatorzy których pytaliśmy, z wielką ochotą by nam zamontowali jakikolwiek kocioł, twierdząc że wystarczy dać zawór i będzie ok.. Mamy jednak duże wątpliwości co do tego ok, i jesli nie znajdziemy odpowiedniego kotła, tudzież jakichś prawidłowych rozwiązań, zrezygnujemy z pomysłu dodatkowego pieca. Wiem, że jest norma , która dopuszcza używanie kotłów na paliwo sta łe winstalacjach zamkniętych, w sytuacji gdy są one do tego odpowiednio przystosowane i mają aprobaty techniczne. Wiem też ze prawo zabrania, ale jesli norma dopuszcza...to stąd moje pytanie, czy może ktoś zna taki kociołek???
    Pozdawiam
    Sebastian
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Uczę się budować - niestety na swoich błedach..

    Nie zrób następnego.
    Żadna PN nie dopuszcza takiego rozwiązania, a prawo zabrania jak zresztą sam piszesz.
    Możesz zrobić instalację w układzie zamkniętym, ale kocioł musi pracować w układzie otwartym. Przez wymiennik.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Januszz
    PN-EN-303-5 - podają tą normę w Muratorze z Nr 3 z 2006 roku opisują ją we wrześniowym numerze z 2004 roku, tyle ze na razie nie mam tego numeru.
    A co do błedów, to właśnie nie chcę ich popełniac, stad moje pytanie
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  4. #4

    Domyślnie

    Wyszedł rygorystyczny przepis kategorycznie zabraniający stosować układ zamknięty do kotłów na paliwa stałe , po serii wybuchów i naciągania polskiego prawa przez kotły Wiadrusa ,

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem, wiec damy sobie spokój z kociołkiem na wszystko, w takim razie niepotrzbnie przerabialismy plany zeby dostawic legalnie dodatkowy komin... eh.... ale zawsze nadzieja ze "kociołki przyszłości" będą do układów zamkniętych przystosowane, a wtedy juz bedziemy mieli gotowy komin ...
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  6. #6

    Domyślnie

    Dlaczego upierasz się przy układzie zamkniętym?

  7. #7

    Domyślnie

    hm, instalator sie upiera... podobno nie za dobrze jest dawac układ otwarty, ja na instalacji c.o. specjalnie sie nie znam, a z tego co wiem od tych co robili ogrzewanie, to wszyscy dawali ukłąd zamknięty...
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  8. #8

    Domyślnie

    Wiem wszyscy wiedzą ,a i tak 3,4 istalacji jest wykonywana na układzie zakniętym

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    a mam pytanie
    czy kosztowna jest taka impreza z wymiennikiem zeby mozna było kociołek na paliwo stale podlaczyc do zamkn inst.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja budowniczy
    Januszz
    PN-EN-303-5 - podają tą normę w Muratorze z Nr 3 z 2006 roku opisują ją we wrześniowym numerze z 2004 roku, tyle ze na razie nie mam tego numeru.
    A co do błedów, to właśnie nie chcę ich popełniac, stad moje pytanie
    I dobrze, że pytasz.
    Ja z racji wykonywanego zawodu mam (i znam) tę cytowaną przez Ciebie Normę.
    Jeżeli ktoś podawał ją w Muratorze, to albo nie czytał jej dokładnie, albo może Ty źle zrozumiałeś.
    Wierz mi. Kocioł na paliwa stałe nie ma prawa w Polsce pracować w układzie zamkniętym.
    A instalatorzy? Upierają się przy tym, bo im łatwiej(prościej) zrobić układ zamknięty.
    Rada. Zmień instalatora.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    A jak duze mogą być straty na takim wymienniku płytowym?

  12. #12

    Domyślnie

    zastosuj wymiennik straty niewielkie i układ zamkniety mozliwy

  13. #13

    Domyślnie

    znaczy ze jesli zastosuje sie wymiennik, to mozna dac uklad zamknięty, co nie bedzie niebezpieczne, ale tez nie bedzie zgodne z prawem... co do prawa jakos mnie nie martwi ale chcialbym uniknąć za wszelką cenę potencjalnych niebezpieczenstw
    Instalator twierdzi ze z wymiennikiem jest duzo zachodu, drogo(??) i efekt niepewny.. Ale jesli twierdzicie ze to zdaje egzamin, a sadze ze znacie sie na rzeczy, zwlaszcza Januszz, to tak zrobie. Zresztą, nawet jesli drozej, to i tak nie ma znaczenia jesli idzie o bezpieczenstwo uytkowania.
    Nie znam sie nijak na instalacji, wiec prosze, wytlumaczcie mi normalnym językiem na czym to polega, to podlączenie kotla z wymiennikiem, zeby mi jakiejs lipy ten czy inny instalator nie odstawil wmawiając ze tak musi byc..
    pozdrawiam z nadzieją na odpowiedz
    Sebastian
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

  15. #15

    Domyślnie

    twoj piec bedzie w układzie otwartym wymiennik spowoduje wymiane ciepła pomiedzy kotlem a instalacja c.o instalacja bedzie w układzie zamknietym tak najprosciej ci to wytłumacze i jest to zgodne z prawem i bezpieczne

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    poprosze oznaczenia (strzałeczki ) do fotki

  17. #17

    Domyślnie

    prawo prawem w polsce wiele praw i przepisów ustalają ludzie typu Lepper czy Beger prawo jest ważny ale pomyśl nad takim rozwiązanie : do pieca na paliwo stałe podłącz do obiegu nad piecem naczynie przeponowe z grupą bezpieczeństwa 3 bary w instalacji ciśnienie 1 - 1,5 bara do pieca zamontuj czujnik temperatury wody ktury reguluje jednocześnie przepustnice dopływu powietrza do komory spalania do tego jeszcze pompa obiegowa jedna lub dwie i myślę że będzie dobrze rury miedziane i grzejniki stalowe wytrzymują 6-10 barów ciśnienie takie rozwiązanie pracuje już 4 lata na budynek idzie woda 60 st. i w ostatnią zimę spalone było 6,5 metra sześciennego drzewa.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał celina11
    prawo prawem w polsce wiele praw i przepisów ustalają ludzie typu Lepper czy Beger prawo jest ważny ale pomyśl nad takim rozwiązanie : do pieca na paliwo stałe podłącz do obiegu nad piecem naczynie przeponowe z grupą bezpieczeństwa 3 bary w instalacji ciśnienie 1 - 1,5 bara do pieca zamontuj czujnik temperatury wody ktury reguluje jednocześnie przepustnice dopływu powietrza do komory spalania do tego jeszcze pompa obiegowa jedna lub dwie i myślę że będzie dobrze rury miedziane i grzejniki stalowe wytrzymują 6-10 barów ciśnienie takie rozwiązanie pracuje już 4 lata na budynek idzie woda 60 st. i w ostatnią zimę spalone było 6,5 metra sześciennego drzewa.
    Celina, prokurator za Tobą się ogląda No i ksiadz kwaterke wybiera

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Majka, - Celina, to następna nawiedzona,
    z tych co to mówią, że prawo jest po to, żeby je łamać,

    ech...


    stracona bezpowrotnie

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał celina11
    prawo prawem w polsce wiele praw i przepisów ustalają ludzie typu Lepper czy Beger prawo jest ważny ale pomyśl nad takim rozwiązanie : do pieca na paliwo stałe podłącz do obiegu nad piecem naczynie przeponowe z grupą bezpieczeństwa 3 bary w instalacji ciśnienie 1 - 1,5 bara do pieca zamontuj czujnik temperatury wody ktury reguluje jednocześnie przepustnice dopływu powietrza do komory spalania do tego jeszcze pompa obiegowa jedna lub dwie i myślę że będzie dobrze rury miedziane i grzejniki stalowe wytrzymują 6-10 barów ciśnienie takie rozwiązanie pracuje już 4 lata na budynek idzie woda 60 st. i w ostatnią zimę spalone było 6,5 metra sześciennego drzewa.
    Czasem zastanawiam sie nad głupotš ludzi narażajšcych swoich bliskich...bo ich samych jakoœ mi nie szkoda.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony