dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie

    witam na mojej działce teren jest obnizony o około 0,70 m .
    czy mogę go podniesc przed zgodą na budowe, czy musze wystapić o zgodę na podniesienie terenu

  2. #2

    Domyślnie

    art 41 ust. Prawa budowlanego:
    "Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
    ust.2 Pracami przygotowawczymi są:
    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
    2) WYKONANIE NIWELACJI TERENU
    3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
    ust.3 Prace przygotowawcze mogą być wykonywane TYLKO na terenie objętym POZWOLENIEM NA BUDOWĘ lub ZGŁOSZENIEM.
    Chyba wszystko jasne.
    Pozdrawiam Marek

  3. #3

    Domyślnie

    Myślę, że Bartkowi chodziło o to, czy można podnieść wysokość terenu wogóle nikogo nie informując, czy należy uzyskać na to pozwolenie z gminy.

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    dzieki , czyli muszę poczekać na wydanie pozwolenia na budowę ,czy też muszę wystąpić oddzielnie o zgodę na podniesienie terenu, sąsiedzi są o duzo podwyższeni.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    Mój sąsiad przed wydaniem pozwolenia ściągnął humus-ale dość dużo także w stosunku do naszej działki jest b.nisko.My natomiast podnosimy teren /oczywiście juz dawno mamy pozwolenie i mieszkamy w domu/ ponieważ działka jest nierówna. Zrobił również ogrodzenie .z tego co czytam raczej nie mógł tego robić przed wydaniem pozwolenia.Czy może mieć z tego powodu jakieś nieprzyjemności urzędowe ? Wykarczował również teren.

  7. #7

    Domyślnie

    O ile się orientuję na mapach geodezyjnych są zaznaczone wysokości terenu - przynajmniej na mojej tak jest. Zwiększenie wysokości będzie oznaczało zmianę, która nie będzie się zgadzać z mapami - więc myślę że podwyższenie trzeba zgłosić. Ponadto podwyższenie terenu może mieć wpływ na sąsiednie nieruchomości - przepisy prawa sąsiedzkiego - głównie chodzi o ewentualne immisje.
    pzdr
    Hej

  8. #8

    Domyślnie

    wszystko by było ok gdyby nie to ze wszystkie działki były zaniżone i każdy je podnosił do poziomu drogi , więc chyba moge to zrobić bo to nikomu nie będzie przeszkadzało a u mnie w czasie opadów powstaje jezioro

  9. #9

    Domyślnie

    Bartek.
    W tej sytuacji oczywiście podniesienie terenu jest niezbędne. Ale jak sam widzisz niwelacja terenu wchodzi do grupy robót przygotowawczych, i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przejź się do powiatu i pogadaj z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego - wyjaśnij mu sytuację, a napewno cię wesprze. (w końcu tylko on może cię zkontrolować)
    Pozdrawiam MArek

  10. #10

    Domyślnie

    zrobie to w poniedziałek z samego ranka zobaczymy co mi powiedza

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oczywiście wiesz, że fundamenty trzeba osadzić w gruncie rodzimym? Słyszałem o gościu, który sobie usypał taką górkę 2m, a potem musiał to ryć, żeby fundamenty zrobić .

    Rafał

  12. #12

    Domyślnie

    wiesz Rafał ja potrzebuje pondniesc teren o pół metra

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sroka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    OK. Mi też tak wyjdzie, że mi się grunt podniesie +- 40cm (humus spod domku). Chodzi mi tylko o to, że fundament musi spełnić dwa warunki:
    -ze względu na nośność musi siedzieć w gruncie rodzimym, poniżej humusu,
    -ze względu na przemarzanie musi być te 80-100cm (zależnie od regionu) pod powierzchnią gruntu docelowego.

    Pewnie to wiesz, ale piszę dla pewności.

    Rafał

  14. #14

    Domyślnie

    chyba, że rozważysz monolityczną płytę fundamentową, wtedy ważny jest tylko pierwszy warunek nośności (płyta ma 20 cm grubości i może być "położona" na równi z poziomem gruntu).

  15. #15

    Domyślnie

    U nas podwyższanie terenu zaczęło się jeszcze grubo przed wydaniem pozwolenia na budowę (praktycznie jeszcze wtedy nic nie załatwialiśmy). Przyjechało wtedy ..dziesiąt wywrotek z ziemią a że teren był bardzo niski więc prawie nic nie było widać na sąsiedniej działce jest delikatny pagórek więc się troszeczkę zrównało. Pozwolenie dostaliśmy ! nadmienię że budujemy się na skraju miasta daleko za szosami komunikacyjnymi i głównymi węzłami instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Grunt podnieśliśmy na ok 1 metr. Po nawiezieniu ziemi przyjechał Katepillar (chyba tak się pisze) i nam to wszystko rozsunął do gruntu rodzimego i nawet trochę głębiej. I na tym poziomie zaczęło się kopanie pod ławy fundamentowe a po ich wylaniu postawiliśmy szalunki na ściany fundamentowe. po zaizolowaniu i wylaniu fundamentów znowu przyjechał Katepillar i nam to wszystko obsypał ziemią nawiezioną i wyrównał teren. ;D

  16. #16

    Domyślnie

    To jeszcze ja
    nadmienię, że nawożenie ziemi uzgodniliśmy z projektantem projektu domu i kierownikiem budowy w jednej osobie i stwierdził że nie widzi przeszkód i że w Gminie uzgodnione !
    Także nie taki diabeł straszny
    w Gminie nie gryzą tam też pracują ludzie i trzeba z nimi pogadać jak wyrażą zgodę na wcześniejsze niwelowanie terenu to Twoje szczęście (choć wbrew ustawie - przed wydaniem pozwolenia na budowę) jak nie da rady musisz czekać
    Powodzenia w budowie

  17. #17
    Gosc123
    Guest
    Gosc123

    Domyślnie

    ojej... to straszne o czym piszecie... a jak teren byl bardzo pomieszany - gorki, dolki, calosc obnizona wzgledem drogi, no... w najnizszej czesci powiedzmy o 1m, rosla ogromna trawa, nie mozna bylo wyczuc gdzie co jest. Dzialka jest rolna... przeciez musze te ziemniaki jakos zasadzic, nie? A to wszystko przed pozwoleniem... Jej, a teraz jak przyjdzie geodeta? Spusci manto, czy jak?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    samo wyrównanie działki /dołów itp nierówności wcale nie musi się wiązać z podniesiem terenu,nie widzę przeszkód prawnych aby działkę wyrównać w celu uprawy ziemniaków przed wydaniem pozwolenia na budowę ,myślę iż gdybyś sie zwrócił z takim pytaniem w urzędzie po twoim wyjściu urzędnicy wybuchnęli by śmiechem

  19. #19
    Gosc123
    Guest
    Gosc123

    Domyślnie

    ... a ja bym wrócił i pośmiał się raze z nimi - wtedy już mozna
    Dzięki za pocieszenie.

  20. #20

    Domyślnie

    Niektórzy trochę przesadzają z tą ostrożnością. Podnosić teren wolno jeśli nie powoduje to zmiany warunków wodnych (przez takie działanie nie zmienia się kierunku spływu wody). Najlepiej podnieść teren i od razu przygotować jakiś syatem odwadniający (mogą być zwykłe rowki) żeby sąsiedzi nie mieli uzasadnionych pretensji. Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia (ewentualnie zgłoszenia, jeśli ma być na granicy przy drodze). Prace niwelacyjne wykonują także rolnicy a nie słyszałem o pozwoleniu na uprawę ziemi.
    I jeszcze jedno - odnośnie map - gdybym sugerował się tymi danymi (wysokość) to rzędna fundamentu wypadłaby na równi z gruntem (a zgodnie z warunkami pozwolenia wodnoprawnego miałem ją podnieść bo teren może być zalewowy )


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: viator01 dnia 2003-03-19 11:56 ]</font>

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony