dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adaman
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie doprowadzenie powietrza do kominka

    Temat wałkowany niejednokrotnie na forum. W muratorze 10/2005 znalazłem schemat, w którym wlot powietrza do kominka znajduje się za ścianą, na której stoi kominek. W firmie w której kupowałem kominek twierdzą, że doprowadzenie w ten sposób powietrza zimą kiedy temp. na zewnątrz spada do -20 stopni może spowodować pękanie wkładu. U mnie długość rury doprowadzającej powietrze wynosi 2m, rura biegnie pod chudziakiem i wychodzi pod wkładem kominkowym, a wlot na ścianie budynku jest 50cm powyżej gruntu, i teraz już nie wiem czy w muratorze opowiadają bajki czy instalator chce wpuścić mnie w koszty. Może jakiś fachowiec wypowie się jakie są za i przeciw dla takiego rozwiązania

  2. #2

    Domyślnie

    u mnie przy mrozach -30 nawet nic się nie stało, w środku jest temperatura ok +600 st, to co tu jakieś -30 może zrobić

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał adaman
    U mnie długość rury doprowadzającej powietrze wynosi 2m, rura biegnie pod chudziakiem i wychodzi pod wkładem kominkowym, a wlot na ścianie budynku jest 50cm powyżej gruntu
    adaman też mam tak przygotowany dopływ powietrza i fachowcy od kominków twierdzą, że jest jak najbardziej ok.

    Cytat Napisał Ados
    u mnie przy mrozach -30 nawet nic się nie stało, w środku jest temperatura ok +600 st, to co tu jakieś -30 może zrobić
    Jak idzie ta rura, cała pod chudziakiem?
    Ja właśnie muszę przedłużyć rurę o 1 m i nie wiem czy warto kuć chudziak, czy zostawić ją w warstwie styropianu, który będzie w wylewce?

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie wlot powietrza jest w ścianie przy kominku i jest jeszcze krócej. Podłaczyłem wylot z podłogi elastyczną rurą aluminiową do stojaka Tarnavy ale nie skracałem choć mogłem tylko dałem cały kupiony odcinek przez co powietrze dolatując już się ogrzewa na dodatkowej długości rury ułożonej pod wkładem. Paliłem całą zimę i nie wkład nie pękł. Dodatkowo na wlocie jest założona przepustnica zresztą Tarnava ze względu na sposób sterowania procesem palenia nie potrzebuje jakiś dużych przedmuchów powietrza

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Mam ze 2 metry i przy ciągłym intensywnym paleniu nic się nie działo.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  6. #6

    Domyślnie

    dodam że np u mnie producent w instrukcji montażu zaleca, ba każe, we wskazany sposób, zainstalować czerpnię powietrza z zewnątrz a w Norwegii pewnie są większe mrozy niż u nas

  7. #7

    Domyślnie

    No dobra to w końcy jak wysoko ma byc wlot tej rury na zwenatrz budynku ?. Zostawiłem dziurę tuż nad ziemią ... czy to nie będzie prawidłowo ?
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie jak wylewaliśmy chudziak, kompromis gdzie będzie stał kominek, był niemożliwy do osiągnięcia teraz, jak już chałupa stoi, to się okazało, ze miejsce jakie wskazywałem wcześniej, jest bardzo ok, i w sumie szkoda ze ten nawiew nie został tam doprowadzony...eh...
    Efekt jest taki, ze trzeba było chudziak pruć żeby wpuścić w niego rurę doprowadzającą powietrze, jej wylot jest jakies 45 cm nad ziemią. Przy okazji okazało się, że mamy bardzo dobry chudziak ...
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ja budowniczy
    U mnie jak wylewaliśmy chudziak, kompromis gdzie będzie stał kominek, był niemożliwy do osiągnięcia teraz, jak już chałupa stoi, to się okazało, ze miejsce jakie wskazywałem wcześniej, jest bardzo ok, i w sumie szkoda ze ten nawiew nie został tam doprowadzony...eh...
    Efekt jest taki, ze trzeba było chudziak pruć żeby wpuścić w niego rurę doprowadzającą powietrze, jej wylot jest jakies 45 cm nad ziemią. Przy okazji okazało się, że mamy bardzo dobry chudziak ...

    Czegos nie rozumiem. Jak to nie wiedziales gdzie będzie stał kominek ?
    Chyba przy kominie ... !?

    Czy wylot rury doprowadzającej powietrze musi być pod kominkiem, czy obok ?
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  10. #10

    Domyślnie

    jasne ze przy kominie, tyle ze mam dwa, i stąd wyszło jak wyszło
    zresztą, ja wiedziałem gdzie będzie kominek, nie wiedziała, znaczy nie mogła tego pojąć moja zona, miała zupełnie inną wizję
    dla domowego spokoju temat kominka zostal zawieszony na kilka miesiecy
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  11. #11

    Domyślnie

    No dobra Ok.

    Ale dalej nie wiem gdzie ma wyjść ta rura z podłogi. Czy pod kominkiem czy obok niego ...
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  12. #12

    Domyślnie

    tez mnie to intertesuje gdzie te rurke podprowadzić moze ktoś nakresli schemacik ?

  13. #13

    Domyślnie

    Dołączam się do prośby conana i ex67!
    Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz niskiej ceny dawno już mineła.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam!

    U mnie rura doprowadzenia zimnego powietrza (DZP) położona jest na chudym betonie, który jest już jak widać zaimpregnowany przed klejeniem styropianu EPS100 (FS30) o grubości 10cm.

    Poniżej zdjęcia:





    Jeśli chodzi natomiast o wylot rury to wszystko zależy od montażystów i rodzaju wybranego kominka. Ale generalnie jak możecie zobaczyć na schematach technicznych, każdy kominek stoi na jakimś stelażu więc najlepiej wypuścić rurę spiro centralnie pod kominkiem jak to jest u mnie zrobione.

    PS. Oczywiście to na zdjęciu to "kominek" tymczasowy
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  15. #15

    Domyślnie

    Wojtek&Gosia:

    Dziękuje teraz już wszystko jasne oprócz jednego .... myślałem że rura to róra ... czyli okrągła jest, a tu widzę kanał
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Poniżej jeszcze zdjęcia z wizualizacji i rysunek techniczny, na którym widać jak wysoko znajduje się wkład od posadzki (34cm).




    Niestety nie mam dzisiaj zdjęcia wychodzącej z posadzki rury ale jak tylko je zrobię to obiecuję je tutaj wkleić.

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Wojtek&Gosia:

    Dziękuje teraz już wszystko jasne oprócz jednego .... myślałem że rura to róra ... czyli okrągła jest, a tu widzę kanał
    Rura wychodzi z kanału pionowo do góry i jak widać na zdjęciu z zewnątrz budynku kończy kanał wyprowadzony do tak zwanej "zetki". Czyli inaczej mówiąc w ścianie budynku kanał jest skierowany ku górze pod kątem 90 stopni by potem został zakończony rurą spiro. Chodzi o uniknięcie swobodnego wpadania zimnego powietrza do domu a właśnie ta "zetka" jemu to utrudnia. To tak w łopatologicznym skrócie. A wylot na takiej wysokości z prostej przyczyny, jak przyjdą zawieje i zamiecie i wokół domu powstaną zaspy to dzięki tej wysokości wlotu powietrza powietrze będzie miało być skąd zasysane. W innym przypadku ratuje Cię łopata przed paleniem w kominku
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Znalazłem jeszcze jedno obrazowe zdjęcie, co prawda kanałów DGP ale widać tu przynajmniej jakie mają wyprowadzenia dla rury spiro, która to właśnie wychodzi z posadzki.

    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  19. #19

    Domyślnie

    To jeszcze jedno pytanko. Czy ma znaczenie z której strony budynku będzia ta rura ? Chodzi mi o kierunki geograficzne ? Ktos coś kiedyś pisał ... ale nie pamietam.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  20. #20

    Domyślnie

    najlepiej północny -zachód z tego co pamietam

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony