dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 141
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Wojtek&Gosia - świetny kominek, ale jeżeli mogę pomóc - ma dwa błędy.
    Z prawej strony są dwie kratki, rozumiem że dolna ma za zadanie zaciągać powietrze do wnętrza obudowy (i jest umieszczona tutaj ze względu na to iż kratka w dolnej części obudowy "popsuła" by wizualizację obudowy) a górna wyprowadzać je już gorące. Tak niestety nie będzie. Zarówno dolna jak i górna będzie dmuchać gorącem, a samo powietrze będzie w głównej mierze zaciągane przez szczelinę dylatacyjną pomiędzy wkładem i obudową. Powietrze z dolnej kratki będzie na tyle gorące że problemem stanie się podejście do tego boku kominka jeżeli będzie się w nim paliło. Tak umieszcza się kratki np. w kominkach otwartych, których górną część wykonuje się z zabudowanego szamotem lub materiałem izolacyjnym, stalowego czopucha po to aby sama górna część obudowy szybko grzała poprzez konwekcję. Druga sprawa to halogen nad kratką - będzie się przegrzewał i regularnie przepalał co jakieś 2-4 tygodnie.
    Pozdrawiam.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Wojtek&Gosia - świetny kominek, ale jeżeli mogę pomóc - ma dwa błędy.
    Z prawej strony są dwie kratki, rozumiem że dolna ma za zadanie zaciągać powietrze do wnętrza obudowy (i jest umieszczona tutaj ze względu na to iż kratka w dolnej części obudowy "popsuła" by wizualizację obudowy) a górna wyprowadzać je już gorące. Tak niestety nie będzie. Zarówno dolna jak i górna będzie dmuchać gorącem, a samo powietrze będzie w głównej mierze zaciągane przez szczelinę dylatacyjną pomiędzy wkładem i obudową. Powietrze z dolnej kratki będzie na tyle gorące że problemem stanie się podejście do tego boku kominka jeżeli będzie się w nim paliło. Tak umieszcza się kratki np. w kominkach otwartych, których górną część wykonuje się z zabudowanego szamotem lub materiałem izolacyjnym, stalowego czopucha po to aby sama górna część obudowy szybko grzała poprzez konwekcję. Druga sprawa to halogen nad kratką - będzie się przegrzewał i regularnie przepalał co jakieś 2-4 tygodnie.
    Pozdrawiam.


    Dzięki za uwagi, co do dolnej kratki to najprawdopodobniej jej nie będzie ale to jeszcze wyjdzie w praniu bo to na razie tylko projekt nie konsultowany z wykonawcą kominka.
    A jeśli chodzi o ten halogen to bardzo cenna uwaga. Projektantka już dostała info.
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Wygląda na to, że jednak lepiej pod chudziakiem. I tak też zrobiłem - rura kanalizacyjna fi 110. Na zewnątrz budynku zrobię przejście na prostokątny kanał zabudowany w ociepleniu elewacji.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojtek&Gosia

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wbrat
    I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).
    Po części masz rację ale jeśli nad kanałem jest jeszcze 5cm styropianu, potem podłogówka i 8cm betonu to chyba nie powinno się nic dziać.

    Kalkulując stopień przenikania ciepła dla styropianu i jego grubość uważam, że nie ma to większego wpływu nawet na znaczne ochładzanie w tym miejscu rur podłogówki a tym samym tego kawała posadzki.
    Pozdrawiam Wojtek
    NASZA GALERIA -----

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek&Gosia
    Po części masz rację ale jeśli nad kanałem jest jeszcze 5cm styropianu, potem podłogówka i 8cm betonu to chyba nie powinno się nic dziać.

    Kalkulując stopień przenikania ciepła dla styropianu i jego grubość uważam, że nie ma to większego wpływu nawet na znaczne ochładzanie w tym miejscu rur podłogówki a tym samym tego kawała posadzki.
    Jeśli ma być podłogówka to tym bardziej bym pod chudziaka uciekał. Ale faktycznie nie jestem specem w tej dziedzinie - może jakiś fachowiec się wypowie. Po prostu pamiętam niedawny post, jak komuś to powietrze do kominka zamroziło rurę z wodą (co prawda z zimną chyba).

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał wbrat
    I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).
    O rany ! to gdzie ma iść ta rura ?
    Dzisiaj robie zasypkę a jutro chudziak i planowałem rurę pod nim zostawić ...

    Gdzie to puścić w końcu !? Będę miał podłogówkę ....
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  8. #28

    Domyślnie powietrye

    witam.
    doprowadzalem roznej grubosci rury przewaznie plaskie wzdluz sciany, w rogu.
    na zewnacz zastosuj kratke regulowana, jeszcze nikt mi nie zglaszal ze mu cos zamarzlo, wsamym koncie przy scianie nie musi byc tak blisko ogrzewanie. pozd.
    KOMINKI ZABUDOWY, C.O.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Rany, tego się nie da czytać. Błędy ortograficzne, brak wielkich liter na początku zdań, interpunkcja

  10. #30

    Domyślnie

    Czy rura fi 150 wystarczy dla kominka o mocy 15 kW? Czy w ogóle ma znaczenie moc kominka (chyba nie) ?

  11. #31

    Domyślnie

    dzit,

    fi 150 na pewno wystarczy do kominka 15 kW
    moc kominka ma trzeciorzedne znaczenie w tym wypadku
    najwazniejsze to :
    - dlugosc/ ksztalt przewodu doprowadzajacego powietrze
    - usytuowanie wlotu wzgledem rozy wiatrow
    Najlepiej zrobic szczelne podlaczenie do komory paleniskowej kominka - wtedy masz pewnosc, ze nie bedzie Ci zaciagac powietrza przez kratki wentylacyjne przy np. baaaardzo dlugim przewodzie lub przy niekorzystnym kierunku wiatru.
    Poza tym nie wychladzasz pomieszczenia ...no i jak szczur sie przedrze przez kratki nawiewne to tylko do kominka wlizie
    (Y)

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Instalator powiedział mi, że kanalizacyjna fi 110 wystarczy do każdego kominka. Murator natomiast pisał ostatnio, że minimum to fi 160

  13. #33

    Domyślnie

    ex

    jesli masz kominek na scianie zewnetrznej - mozesz spokojnie zrobic rure pozniej - bedzie tak krotka ze nie zamarzniesz w chalupie od niej jak w duze mrozy bedziesz palic w kominku
    jesli rura doprowadzajaca powietrze bedzie dluuuuuga - kup teraz Fi 150 rure - jeden odcinek metrowy (pion), drugi taki jak potrzebujesz (odl kominek - zewnetrze) jedno kolanko 90 st. - wrzuc pod chudziak i pozamiatane.

    Jesli planujesz dac >= 12 cm styropianu to pozniej Fi75 albo Fi 100 w styropian wrzucisz i i tez nigdy nie poczujesz, ze masz rure w podlodze.


    (Y)

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał ex67
    Cytat Napisał wbrat
    I jeszcze jedna uwaga: nie jest zbyt dobrym pomysłem doprowadzanie zimnego powietrza nad chudziakiem - przez to w tym miejscu podłoga będzie się bardzo mocno ochładzać (w końcu zimą może nawet -30'C zaciągać).
    O rany ! to gdzie ma iść ta rura ?
    Dzisiaj robie zasypkę a jutro chudziak i planowałem rurę pod nim zostawić ...

    Gdzie to puścić w końcu !? Będę miał podłogówkę ....
    No i dobrze planowałeś - najlepiej jak rura jest POD chudziakiem. Czyli rura w piasku a nad nią chudziak.

  15. #35

    Domyślnie

    Dzięki właśnie mam rurę 150 pod chdziakiem i ma ok 3 m a powietrze zasysane będzie z zachodu

  16. #36

    Domyślnie

    Zalałem dziś chudziaka a pod nim rura Ř 110 długości 4m. Wlot od wschodu ... niestety nie mogłem od zachodu bo byłaby z frontu domu ... . Myślę że to ma drugorzędne znaczenie ... jak ma być ciąg to i tak będzie.
    Dom: Z28GL p.u 171m2, kubatura ok. 550m3. Rok bud. 2007. Podłogówka (parter) + grzejniki (poddasze). Temp. 21 (20). Ściany: 15cm styro, posadzka: 18cm styro, fundam: 10/5cm styro (biały/XPS), poddasze 30cm wełna.
    Kocioł Vaillant 186/3-5 + VRC630 (pogodowy), 2 obiegi (ze sprzęgłem). Zasobnik CWU Vaillant 120L + cyrk. Reku: Brak, PV: Brak
    Domowników: 2, Dzienne zużycie gazu (2008-2022) średnio 3,96 m3 (1,1 cwu)

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Ja mam wlot od północy.

  18. #38

    Domyślnie rura kamionkowa

    poszukuje rury kamionkowej na terenie Warszawy;
    obdzwonilam Bartycka nigdzie nie maja , gdzie jeszcze mozna cos takiego kupic????

  19. #39

    Domyślnie

    z tego wszystkiego nie napisalam , ze chodzi mi o rure odprowadzajaca dym z kominka do komina!

  20. #40

    Domyślnie

    Ja mam odmienny dylemat. Za chwile bede zalewal strop monolit wiec planujac kominek DGP zrobic jakies otwory w tym stropie dla poprowadzenia rur z cieplym powietrzem na poddasze? Ile takich dziur nalezy zrobic?

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony