dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Kominek + nadmuch ciepłego powietrza

    Witam
    Mam pytanie mam zamiar w swoim domku zrobic sobie ogrzewanie kominkowe z nadmuchem ciepłego powietrza do pokoi za pomoca rur.
    Powiedzcie mi czy to jest dobra metoda ogrzewania bo słyszałem że to powietrze bardzo brudzi czy to prawda ?
    Gdzie mógł bym poczytać lub obejżec zdjęcia jak taka instalacja wygląda lub ewentualnie gdzie kupić?
    Pozdrawiam
    Przepiura

  2. #2

    Domyślnie

    Taki system kominek + rozprowadzanie ciepła nazywa się DGP - wpisz w szukaj - wyrzuci ci dużo tematów.
    Pozdrawiam.
    Dom z bala - mieszkam od sierpnia - wykańczam i jestem wykańczana

  3. #3

    Domyślnie

    Też chciałem to zrobić, ale wcześniej obejrzałem...
    Niestety, brudzi mocno. Szczególnie widać to na ścianach przy kratkach, ale także na stropie.
    Nie zdecydowałem się, robię kominek bez DGP.

  4. #4

    Domyślnie Re: Kominek + nadmuch ciepłego powietrza

    Cytat Napisał Przepiura
    Witam
    Powiedzcie mi czy to jest dobra metoda ogrzewania bo słyszałem że to powietrze bardzo brudzi czy to prawda ?
    To nie jest dobra metoda ogrzewania a już w szczególności przy wymuszonym dmuchawą obiegu gorącego powietrza.
    Wiem bo mam.
    Ma same wady.
    Jest niezdrowa.
    Brudzi.
    Hałasuje.
    Pracochłonna
    itd.
    Jedyna zaleta to stosunkowo niski koszt eksploatacji.
    A ale ten można zachować przy pomocy kominka z płaszczem wodnym albo pieca na drewno czy inne tanie paliwa stałe.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  5. #5

    Domyślnie

    witam
    Ale widziałem na Allegro teraz turbinki z jakimis filtrami to tez nie zda rezultatu?
    Pytam bo mi zależy na tanim ogrzewaniu bo nie wiem czy nie będe sprzedawał za rok tego domku ,a on jest mały bo kubatura to 324 m3 i nie chciał bym w nią ładować dużo kasy .
    Może ktoś by mi mógł polecić coś innego ale też w miare taniego
    Pozdrawiam
    Przepiura

  6. #6

    Domyślnie kominek

    witam,
    owszem kurzy sie ale mozna i takie instalowac, Twoj wybor. Polecam Ci kominek z plaszczem wodnym poniewaz masz tanie palenie. Wejdzna moja strone....POzdraawiam
    KOMINKI ZABUDOWY, C.O.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Mam DGP i drugi raz się nie zdecyduje.

    Stawiam na kominek z płaszczem wodnym. Doprowadzasz podgrzaną wodę do kotła (to uproszczenie) i grzejesz podłogówką czy grzejnikami, no i podgrzewasz c.w.u. I da się tym sterować.
    A czasem przecież wcale nie chcesz grzać kominkiem tylko romantycznie sobie go zapalić wieczorem. A tu gorąc z rury bucha do sypialni. No i klima by się wtedy przydała
    A jak będziesz miał płaszcz wodny to się wykąpiesz gratis

  8. #8

    Domyślnie

    Witam
    No i chyba macie rację bo widze że wszyscy piszą na NIE .
    Ja chciałem sobie zaoszczędzic na kasie bo założenie takiego kominka i rozprowadzenie rur to jest pryszcz i sam bym to sobie zrobił ,a sami wiecie ile kasuja montażyści .
    Kupno kominka to koszt ok.3000 do tego rury ,turbinka itd. ok. 1000-2000 czyli w najgorszym przypadku to jest koszt 5000 zł .

    Ja mam domek o kubaturze 324 m3 (pow. użytkowa 45 m+ góra 25 m czyli 70 m2 ) i podobny ma sąsiad teraz właśnie zakłada sobie kominek z płaszczem wodnym i płaci za wszystko ( kominek , kaloryfery, rury , bojler do wody itd.)+ montaż - 10000 zł

    I tu mam różnicę 5000 zł i dlatego zobaczyłem "światełko w tunelu" że może da się zaoszczędzić
    Pozdrawiam
    Przepiura

  9. #9

    Domyślnie kominki

    witam,
    pamietajcie o przyszlosci poniewaz drosze jest opalanie gazem lub elektrzcznie a z kominka masz cztery w jednym... pozdrawiam
    KOMINKI ZABUDOWY, C.O.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    popieram w całej rozciągłości keny52 wiem bo zainstalowałem takich kominków kilkanaście i klięci są zadowoleni
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Widzę że w Szczecinie zrobiło się jakieś polskie centrum kominkowe

    Swoją drogą Matko Boża klient a nie klijęt (takiej wersji jeszcze nie widziałam )

  12. #12

    Domyślnie

    Witam. No i sobie poczytałem i już wszystko wiem, kominek brudzi.
    Jestem na etapie projektowania domu w pierwszej wersji o kominku nie było mowy, lecz wszędzie słyszę zrób kominek, zrób kominek. Generalnie nie mam takich potrzeb, żeby usiąść i patrzeć jak iskry skaczą, może robię błąd bo nigdy nie miałem kominka i generalnie nie czuję takiej potrzeby, lecz zastanawia mnie trochę fakt dogrzewania kominkiem, mam darmowy dostęp do opału, i tak sobie myślę że może było by dobrze na jesień czy na wiosnę przepalać i dogrzewać. Tylko powiedzcie czy kominkiem można dogrzać chatę 350m2, czy koszt rozprowadzenia nie będzie zbyt wysoki, czy możecie rozwinąć temat płaszcza wodnego, nic na ten temat nie wiem, jeszcze jedno pytanie, czy kominek z płaszczem wodnym jest już w 100% czysty, czy jednak musze się liczyć przy nie sprzyjającej pogodzie ze od czasu do czasu mi się coś przy kopci do mieszkania, bo jak tak to rezygnuję definitywnie z tego dobrodziejstwa typu kominek.
    Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie

    hmm
    rzeczywiscie sporo niezadowolonych jak na jedno miejsce.... dziwne
    Osobiscie goraco polecam - nie wyobrazam sobie budowac dom i bez kominka, ale to pewnie kwestia gustu
    jak juz montowac kominek to spora niedorobka jest brak DGP
    a gdy jeszcz ktos ma opal za darmo.....
    wogole sie nie zastanawiaj

  14. #14

    Domyślnie

    co do roznic- jak masz instalacje wodna c.o. to pewnie rozsadniej jest z plaszczem - ale warto przegryzc sie przez "szukaj"
    co do brudzenia - taka uroda, DGP napewno troche brudzi, ale czy zwykle konwektory zupelnie nie?
    pzdr

  15. #15

    Domyślnie

    Przepraszam. Mam rozumieć że grzejniki które współpracują z piecem gazowym podłącza się również pod kominek?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał PAWPIO
    Przepraszam. Mam rozumieć że grzejniki które współpracują z piecem gazowym podłącza się również pod kominek?
    do tego wlasnie sluzy nade wszystko plaszcz wodny w kominku, dodatkowo albo wylacznie mozesz podgrzewac ciepla wode uzytkowa itp :
    uzyj szukaj a sporo znajdziesz...

    pzdr

  17. #17

    Domyślnie

    Ale czy przy dużym domu taki kominek ma sens, czy jest w praktyce w stanie podgrzać wodę w grzejnikch, i jak wygląda kwestia układu czy może być on zamknięty, bo przy piecu gazowym taki jest wskazany. Bo rozumiem ze na tym układzie będzie pracował piec gazowy oraz kominek wspólnie razem.

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Troche poczytaęłm na ten temat i tyle co wiem to możesz dogrzać i taką chatę ale wtedy musisz mieć kominek o dużej wydajności .
    Jest to kominek z płaszcze m wodnym do którego zakładasz normalnie centralne czyli karoryfery i bojler .
    Jak masz dostęp do drzewa to ten system podgrzeje ci całąchatę i dodatkowo woda będzie za darmo .
    Ale wróćmy do mojego tematu .Zapytałem wczoraj gościa który tródni się sprzedażą takiego rodzaju systemu jak DGP (chodzi o podzespoły)co on sądzi o tym kurzu.
    Zobaczcie co mi odpisał

    Idzie temu zaradzić stosując filtr taki jak wystawiam na aukcji. Można też
    kupić dużo tańsze , ale ja tym nie handluję , bo nie dość , że wyłapują
    zbyt mało zanieczyszczeń, to jeszcze tłumią bardzo przepływ powietrza.
    Często klienci popełniają błąd włączając nadmuch gdy pokoje są już
    wymalowane na gotowo , a pomieszczenie w którym jest montowany kominek
    jeszcze w remoncie. Powietrze z zapylonego pomieszczenia zostaje wtedy
    wdmuchane do pokoi ogrzewanych. Czasem też jak jest dużo kurzu wokół domu
    powoduje te same objawy.
    Pytałem też gościa który ma takie coś zamontowany i mówił że jest zadowolony co prawda nad kominkiem ścianę mu troche zaczerniło ,ale mówił że to jest wina zawirowań powietrza w kominie .
    Jeśli chodzi o rozprowadzenie do pokoi to nie ma śladu brudu .
    Co o tym sądzicie ?

    Pozdrawiam
    Przepiura

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przepiura
    Pytałem też gościa który ma takie coś zamontowany i mówił że jest zadowolony co prawda nad kominkiem ścianę mu troche zaczerniło ,ale mówił że to jest wina zawirowań powietrza w kominie .
    Jeśli chodzi o rozprowadzenie do pokoi to nie ma śladu brudu .
    Co o tym sądzicie ?
    Otóż ja sądzę odwrotnie. Nie wiem ile ten "gość" ma zamontowany takie coś, ale ja mam dość długo (ładnych sześć lat) i mogę z całą pewnością stwierdzić że pokoje ogrzewane DGP są brudniejsze od pozostałych - nawet od pokoju z kominkiem. Ciepłe powietrze wypluwane z rury, choćby nie wiem jak było przefiltrowane porywa kurz do góry, który następnie osadza się smugami na ścianach i suficie.

    PAWPIO - ja zachwalam kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło energii, które może wspomóc ogrzewanie gazowe czy olejowe. Na pewno nie jako jedyne źródło ciepła (głównie dlatego że nie da się tym sterować i trzeba latać z drewnem nawet jak masz już dość).
    Co do układu, niestety rozumiesz źle. Kominek jako "kocioł na paliwo stałe" nie może pracować w układzie zamkniętym. Musi byc naczynie wzbiorcze. Oczywiscie jak słusznie zauważyłeś przy piecu gazowym jest dokładnie na odwrót, układ zamknięty nie tylko jest wskazany, ale i jedyny możliwy. Nie jest to sprawa nie do pogodzenia (bo przecież inaczej nie byłoby kominków z płaszczem wodnym). Każda z tych instalacji istnieje oddzielnie a połączone są wymiennikiem, gdzie ciepło z kominka przekazywane jest zimnej wodzie wchodzącej do kotła.
    Z tego co kojarzę to teraz już nawet takie kominki z wbudowanym wymiennikiem sprzedają, ale to chyba gorsze rozwiązanie, bo taki wymiennik podobno lepiej jak jest bliżej pieca. (Piszę "chyba" bo powtarzam zasłyszaną opinię)

  20. #20

    Domyślnie kominek

    witam.
    jezeli chodzi o kominek to tylko z plaszczem wodnym iz schladzaczem, niedawno zkolega takiej durzej mocy zamontowalismy w willi trzy kondygnacje bo mial tylko ogrzewanie na gaz , no wielkie rachunki.
    dobry kominek o duzej mocy firmy merkury oraz tanie ogrzewanie. pozd.
    KOMINKI ZABUDOWY, C.O.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony