dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Scianki działowe -czego się mają trzymać ???

    Witam

    Oglądałem sobie dziś swoje ścianki działowe . Postawione są tak :
    -na chudziaku pierwsza warstwa z cegieł pełnych ,potem gruba folia izolacyjna,i na to ścianka z BK 12 cm . Scianki są wymurowane do samego stropu i tam "przyklejone" do niego zaprawą cementową -i tu jest pytanie :
    -na forum zalecacie oddzielenie ścianek działowych od stropu (aby nie pękało połączenie strop/scianka) więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ? Czy wylewając posadzki mam zdylatować ją od scianek działowych czy można zalać je betonem powyżej folii izolacyjnej -wtedy były by trwale przymocowane chociaż do podłogi
    Jak to u was jest ???

    pozdro D.RZ

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    W jakim celu masz pierwszą warstwę z cegły pełnej? Ta pierwsza warstwa to już ścianka czemu pod nią nie ma izolacji a na niej, ale mniejsza o to. Ścianki działowe powinny być połączone z nośnymi za pomocą kotek lub przez "strzępia". W murze masz wpusty (co 2 warstwy) i w to wmurowujesz działówkę.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam

    W jakim celu jest ta cegła to nie wiem ,tak zrobili murarze . Kotwy oczywiście są i ścianki sa trwale przytwierdzone do ścian nośnych .Jednak mi chodzi o to czy to ma być jedyne miejsce trwałego połączenia działówki z budynkiem . Czy to wystarczy ? Powiedzmy że ściana ma kilka metrów długości .Jest przytwierdzona trwale do ściany nośnej a cała reszta wisi w powietrzu ??? Zakładająć że chudziak siądzie nawet o 1 milimetr (a to chyba nieuniknione) to taka scianka będzie wisiała w powietrzu trzymająć się tylko ściany nożnej bo do stropu też nie będzie przytwierdzona . Czy po jakimś czasie nie pęknie ??

    pozdro D.RZ

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Od gróy ze stropem powinna być połączona czymś trwale elastycznym - dzieki temu to o czym piszesz nie spowoduje rys i szczelin pod sufitem.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Wszystko rozumię ,ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej . Osiadanie chudziaka jest nieuniknione .Nie mówię tu oczywiście o centymetrach ,ale wystarczy przecież nawet 0,5 milimetra aby ścianka przestała być podtrzymywana od dołu -więc cały cieżar ścianki będzie utrzymywany w jednym miejscu (przy ścianie nośnej) ???

    pozdro D.RZ

    ps. Oczywiście cały czas mowa o sciankach które są przytwierdzone tylko z jednej strony do ściany nośnej .

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli. Taka ścianka też ma jakąś sztywność. Co Ći da zakotwienie jej do sufitu jesli dół się zapadnia?

  7. #7

    Domyślnie

    Mi wlasnie sie tak stalo scianka dzialowa z bk stoi w powietrzu bo siadl chudziak i trzyma sie jedynie przyscianie do której jest zakotwiona i teraz niewiem co mam zrobic .

  8. #8

    Domyślnie

    ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej
    a tu ci dylemat
    albo my ich, albo oni was...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał aru
    ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej
    a tu ci dylemat
    Witam

    Nie chodzi o "dylemat" tylko o późniejszą możliwość peknięcia ściany nigdzie nie podpartej .

    pozdro D.RZ

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78
    Mi wlasnie sie tak stalo scianka dzialowa z bk stoi w powietrzu bo siadl chudziak i trzyma sie jedynie przyscianie do której jest zakotwiona i teraz niewiem co mam zrobic .
    Jeden błąd pociąga za sobą kilka problemów.Jesli masz ścianę zamocowaną na bokach to liczysz, że da się ją powiesić na stropie. Nie za wiele oczekiwań?

  11. #11

    Domyślnie

    więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ?
    pytanie pierwotne wyglądalo tak
    a następne tak
    ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej
    i jedna z odpowiedzi, jak najbardziej poprawna
    Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli.
    więc pytanie o kotwienie ściany w stropie jest bez sensu (bez urazy)
    albo my ich, albo oni was...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał aru
    więc czego sie mają trzymać ścianki działowe jeśli od spodu stoją na folii a od góry mają nie dotykać stropu ?
    pytanie pierwotne wyglądalo tak
    a następne tak
    ale co będzie utrzymywało ciężar kilkuset kilogramów ścianki działowej
    i jedna z odpowiedzi, jak najbardziej poprawna
    Chudziak nie powinien osiadać jeśli podłoże zostało prawidłowo zagęszczone, a 0,5 mm nie gra tu roli.
    więc pytanie o kotwienie ściany w stropie jest bez sensu (bez urazy)
    Witam

    Ja nie pytałem o to czy należy kotwić ściankę działową w stropie . Napisałem tylko że wszyscy na forum radzą aby jej nie łączyć ze stropem . Natomiast jeśli chodzi o chudziaka to absolutnie nie wierzę w to że chudziak nie siądzie choćby o 1 mm . Piszesz że 1 mm nie gra tu roli ??? . Czy gdy osiądzie 1 cm to bedzie gorzej dla ściany niż osiadł by o 1 mm ??? To samo obciążenie będzie oddziaływało na nie podparte bloczki przecież . Co za rożnica dla ściany czy zrobi się pod nią szczelina 1mm czy 1 cm .
    Jeśli ścianka nie jest przymocowana do stropu a chudziak i tak osiądzie (nawet o ułamki milimetra to ściana będzie wisiała w powietrzu .

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek Rz
    Natomiast jeśli chodzi o chudziaka to absolutnie nie wierzę w to że chudziak nie siądzie choćby o 1 mm . Piszesz że 1 mm nie gra tu roli ??? . Czy gdy osiądzie 1 cm to bedzie gorzej dla ściany niż osiadł by o 1 mm ??? To samo obciążenie będzie oddziaływało na nie podparte bloczki przecież . Co za rożnica dla ściany czy zrobi się pod nią szczelina 1mm czy 1 cm .
    Jeśli ścianka nie jest przymocowana do stropu a chudziak i tak osiądzie (nawet o ułamki milimetra to ściana będzie wisiała w powietrzu .
    Ścianka też pracuje więc do małych ugięć się dostosuje. Cały dom pracuje, dopiero jak "praca" przekracza pewne granice następuje pękanie.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam

    OK a jak z wylewkami ?? Czy robić dylatacje od scianek działowych czy tylko od nośnych ??? Oczywiście ekipa która będzie to robiła będzie na pewno to wiedziała jednak chciałbym ja też wiedzieć

    pozdro D.RZ

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Od wszystkich ścian.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony