dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 6965

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Producenci rekuperatorów wymyślają niedziałające cuda, żeby marketing mógł wykazać wyższość nad konkurencją. A ani czujniki CO2, ani wilgotności, ani presostaty nie maja prawa poprawić komfortu.
    Czujniki CO2 i wilgotności mają sens, ale w bardzo prostym systemie (np całkiem nieźle działają w rekuperatorach ściennych dla pojedynczych pomieszczeń), wraz ze wzrostem złożoności instalacji rosną ich ułomności (analizują średnią, gdzie przy np suchym powietrzu w całym domu np 40% w łazience możesz mieć 100% a średnia wyjdzie w okolicach 50%).
    Presostat to tylko przełącznik różnicowo-ciśnieniowy, można go wykorzystać co najwyżej do wykrycia usterki instalacji (np zapchania filtra i wystąpienia na tym elemencie zbyt dużej różnicy ciśnień).
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 14-11-2022 o 20:31

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    całkiem nieźle działają w rekuperatorach ściennych
    W jakim konkretnie ściennym się czujnik CO2 sprawdza?

  3. #3

    Domyślnie

    Konkretnie była to łazienka, ale nie zauważyłem aby jakoś znacząco dmuchało zimnem, a wentylowało całkiem przyzwoicie. Właściciel ma porównanie z wentylatorem który wyciągał powietrze do komina wentylacyjnego i nawiewników w oknie.
    Wiadomo, najlepiej by było jak by wyciągało z łazienki, a nadmuchiwało do pokoju obok, ale takie urządzenie było jedyną możliwością sensownej wentylacji.

    No ale wracając do tematu, chodziło mi o to, że aby system rzeczywiście działał, musiałby mieć czujnik wilgotności, czujnik co2 i przepustnicę na każdym z kanałów wywiewnych wchodzącym do skrzynki.
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 14-11-2022 o 23:31

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Konkretnie była to łazienka, ale nie zauważyłem aby jakoś znacząco dmuchało zimnem
    Nawiew nawet z rekuperatora (o zwykłym nawiewniku nie wspominając) w łazience to zły pomysł, bo w mrozy dmucha ładnych kilka stopni zimniejszym powietrzem, niż jest w pomieszczeniu czy nawet w sąsiednich pomieszczeniach.

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Wiadomo, najlepiej by było jak by wyciągało z łazienki, a nadmuchiwało do pokoju obok, ale takie urządzenie było jedyną możliwością sensownej wentylacji.
    Już lepszy jest wentylator na wywiewie i zaciąganie powietrza z innych pomieszczeń (o centralnym rekuperatorze nie wspominając). I zwiększanie obrotów po zakończeniu kąpieli, a nie przed jej rozpoczęciem (a już w czasie nalewania wody do wanny wilgotność wzrasta).

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    No ale wracając do tematu, chodziło mi o to, że aby system rzeczywiście działał, musiałby mieć czujnik wilgotności, czujnik co2 i przepustnicę na każdym z kanałów wywiewnych wchodzącym do skrzynki.
    I jak to miałoby uchronić przed duszeniem się w sypialni z nawiewem za zamkniętymi drzwiami?
    Żeby czujnik CO2 działał musi być mobilny o umieszczony tam, gdzie akurat mamy największe zapotrzebowanie na świeże powietrze (w nocy zazwyczaj w master bedroom - ale w czasie kolacji wigilijnej w salonie). Albo czujnik w każdym pomieszczeniu - ale to robią się zaporowe koszty a większość z nich się nudzi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-11-2022 o 11:41

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawiew nawet z rekuperatora (o zwykłym nawiewniku nie wspominając) w łazience to zły pomysł, bo w mrozy dmucha ładnych kilka stopni zimniejszym powietrzem, niż jest w pomieszczeniu czy nawet w sąsiednich pomieszczeniach.
    Info mam od właściciela, gdzie do tej pory w łazience działał sobie wentylatorek wywiewny i nawiewnik w oknie, ponoć w zimie ciągnęło po nogach nieziemsko, zaś teraz czuć tylko ruch powietrza. Nie mówię, że taki rekuperator działa idealnie (bo działa o wiele słabiej niż porządna centrala) ale w tym wypadku sprawdza się lepiej niż nic, a normalnej wentylacji z odzyskiem zrobić nie można było.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jak to miałoby uchronić przed duszeniem się w sypialni z nawiewem za zamkniętymi drzwiami?
    Żeby czujnik CO2 działał musi być mobilny o umieszczony tam, gdzie akurat mamy największe zapotrzebowanie na świeże powietrze (w nocy zazwyczaj w master bedroom - ale w czasie kolacji wigilijnej w salonie). Albo czujnik w każdym pomieszczeniu - ale to robią się zaporowe koszty a większość z nich się nudzi.
    Nie do końca rozumiem, ale skoro masz zamknięte szczelne drzwi, to tak naprawdę nie masz nawiewu i jaki system by był, z czujnikami czy bez nic nie zdziała.
    Można zrobić system monitorujący temperaturę, wilgotność i CO2 w każdym pokoju z osobna (najlepiej na kilku wysokościach, bo wilgotność najwyższa jest pod sufitem, a CO2 przy podłodze), każdy nawiew i wywiew automatycznie regulowany przepustnicami, obecnie są systemy które dadzą radę to ogarnąć, do tego jakiś harmonogram czasowy lub sterowany czujnikami ruchu/obecności. Tylko pytanie czy warto tak komplikować system?
    Mam znajomego który ma w całorocznym domku letniskowym, zamontowany przy piwku, kupiony z drugiej ręki jakiś stary rekuperator z 3 biegami i wyłącznikiem i jest zadowolony pod sam sufit.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.391
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    ale w tym wypadku sprawdza się lepiej niż nic, a normalnej wentylacji z odzyskiem zrobić nie można było.
    Mogę tylko powtórzyć, że lepszy jest wentylator na wywiewie i zaciąganie powietrza z innych pomieszczeń. I tańszy.

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Nie do końca rozumiem, ale skoro masz zamknięte szczelne drzwi
    Oczywiście, że drzwi, zgodnie ze sztuką, z podcięciem o powierzchni min. 80cm2.

    A dlaczego zamykać drzwi?
    https://www.youtube.com/watch?v=HiJEqjwpfiA
    https://www.youtube.com/watch?v=P9zyBoJfFlw

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Można zrobić system monitorujący temperaturę, wilgotność i CO2 w każdym pokoju z osobna
    Można. Ja mam mobilny jeden. Zazwyczaj monitoruję w swojej sypialni (wcześniej sprawdziłem inne pokoje i tak wyregulowałem instalację).

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    (najlepiej na kilku wysokościach, bo wilgotność najwyższa jest pod sufitem, a CO2 przy podłodze)[
    Sprawdziłem ten mit - nieprawda.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-11-2022 o 13:55

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ciekawy_Zycia

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-321
    Posty
    38

    Domyślnie

    Pooglądałem jak to jest zrobione np w izzi i tam masz 4 rurki ciśnieniowe, więc zapewne porównuje ciśnienia na wszystkich 4 króćcach lub po obu stronach każdego z wentylatorów.
    Masz dostep do takiego reku czy tylko ze zdjec na neci robiles takie porownanie?
    Jak masz dostep do reku to mozzna zerknac jak te rurki ida i ktore cisnienie jest porownywane ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony