dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 298 z 349
Pokaż wyniki od 5.941 do 5.960 z 6965
  1. #5941
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    O ludzie. Nie zauważyłem.
    Nie kupuj takich bzdur. Jak można zaprojektować układ, używający sieci 1wire, i podłączając każdy czujnik osobnym kanałem. Ale bzdura.
    Kup sobie lepiej najtańsze nawet RPI, pociągnij do niego wszytskie kable w jakiej chcesz kombinacji (jeden kabel rozgałęziany w dowolnym miejscu) i wpinaj sobie w niego ile chcesz czujek itp. A wyniki możesz oglądać na każdym komputerze/telefonie w domu i poza nim.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #5942
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Budowa wymiennika z polipropylenu kanalikowego 2mm w toku..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0366.jpg
Wyświetleń:	325
Rozmiar:	102,0 KB
ID:	385729

    Pytanie do zorientowanych w temacie. Jaka powierzchnia wymiany będzie wystarczająca dla 160m3/h?

  3. #5943
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adasko_l

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Konieczno
    Kod pocztowy
    29-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post

    Pytanie do zorientowanych w temacie. Jaka powierzchnia wymiany będzie wystarczająca dla 160m3/h?
    Nie wiem czy jestem zorientowany, ale popełniłem wymiennik z polipropylenu tyle że 3mm grubości. Mój ma wymiary 1400x330x330. Tak mi wyszło. Ale z powierzchnią wymiany nie należy przeginać. Mój ma docelowo obsługiwać ok. 800m3 a obecnie obsługuje 400. I dopóki nie zakleiłem połowy wymiennika to była lipa ze sprawnością. Chodziło o to, że przepływ był za mały (za niska prędkość powietrza) i przy mrozach część kanalików się obladzała a powietrze szło innymi bo było ich na tyle, natomiast w drugą stronę zimne pow. szło w miarę równomiernie ale od ciepłej strony nie cały wymiennik brał udział w wymianie. Większy przepływ nie bardzo wchodził w grę gdyż nie chciałem sobie zbytnio przesuszyć powietrza. Podsumowując nie przesadzaj z przekrojem, to musi być pewien kompromis pomiędzy pow. wymiany, oporami przepływu i prędkością powietrza w wymienniku. Ja zakładałem przy 20% wymiany prędkość powietrza >0,5m/s. Jakie wyszły opory? Tego się chyba już nigdy nie dowiemy Ale nie jest żle.

  4. #5944
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Dzięki za info. Czyli obliczam że masz mniej więcej 49 m2. Ja mam płyty o wymiarach 1500x300 i skleiłem ich już 43 szt, co daje pow. wymiany około 35m2, to chyba wystarczy.

    Powierzchnia wlotu(kanalików) wychodzi mi 22950mm2 co przy przepływie standardowym dla 3 osób czyli w sumie 90m3/h daje prędkość w wymienniku 1,1 m/s. Dla wydajności 160m3/h (zakładana maksymalna) prędkość w wymienniku 1,93 m/s, w rurze głównej fi 150 2,5m/s, w 2 rurach fi100 , 2,8m/s w każdej więc instalacja powinna być cicha, a prędkości w wymienniku prawidłowe dla przepływu turbulentnego.
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 04-04-2017 o 17:16

  5. #5945
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Pytanie do osób które sterują swoimi EBM-mami za pomocą zwykłych potencjometrów :
    Używacie 10 kohm czy może ktoś uzywa np 47 kohm lub 100 kohm ?
    Wg schematu widzę 10 kohm, a posiadam elektroniczny potencjometr który ma 100 kohm. Nie wiem czy prąd który tam popłynie wysteruje wejście.

    Fantom
    ps. Tak swoją drogą już ustaliłem sobie jak zrobię to sterowanie. Mam domoticza z siecią 1wire, w to wepnę właśnie potencjometr elektroniczny (wczoraj dopisałem moduł do domoticza) i 2 wyjsćiowy switch. Potencjometr będzie sterował obrotami, pierwszy switch załączał będzie napięcie na wentylatorach (aby nie podawac jak rekup nie pracuje) a drugi będzie otwierał bypassa. Cała logika realizowana będzie w domoticzu (jakieś godziny i warunki załaczania i mocy wentylatorów itd).
    No i mój plan nie działa Nie wiem gdzie leży problem, ale po połączeniu EBMa z potencjometrem elektronicznym, maksymalny zakres napięć jaki mogę osiągnąc jest w zakresie 0-2V. A od 2-10v mogę pomarzyć tylko. Nie mam pojęcia czemu się tak dzieje. Coś ten potencjometr wprowadza jakieś swoje prądy/napięcia czy coś

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  6. #5946
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    W końcu odpaliłem wczoraj swoje sterowanie rekuperatorem. Tak jak pisałem wcześniej, sterowanie idzie przez 1wire, załączanie wentyli, płynna regulacja obrotów i sterowanie bypassem.
    No i teraz pytanie: jaka poiwnn być logika otwierania/zamykania bypassa ? Nie wiem za bardzo co mam ustawić aby było logicznie.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  7. #5947
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Jak rozwiazales problem z poprzedniego posta?
    Sterownie obrotami reczne czy auto ?
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  8. #5948
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    Okazało się, że muszę ustawić flagę chargepump w tym potencjometrze. Po jej ustawieniu działa idealnie. I sterowanie napięciem co 256 kroków jest - czyli w sumie płynnie.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  9. #5949
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał szczukot Zobacz post
    Okazało się, że muszę ustawić flagę chargepump w tym potencjometrze. Po jej ustawieniu działa idealnie. I sterowanie napięciem co 256 kroków jest - czyli w sumie płynnie.

    Fantom
    Warto podzielic sie szczegolami twojego rozwiazania.
    Ale jeszcze raz - plynna regulacje masz, ale automatyczna, na podstawie jakichs odczytow czy recznie ?
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  10. #5950
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    No właśnie teraz mam pole do popisu, aby to jakoś fajnie zautomatyzować. Całość sterowania na razie to 4 czujniki temperatury, dwa potencjometry elektroniczne, podwójny moduł przekaźników. Całość - może z 50 zł. To podpięte do Raspberry PI.
    Na razie ustawiłem sobie tylko czasowe włączanie/wyłączanie z jakimiś tam mocami wentyli. Ale chce to zrobić lepiej, czyli po pierwsze obsłużyć bypass, po drugie podłączyć do tego czujnik wilgoci (kolejne kilkanaście pln). I na podstawie między innymi odczytów z tych czujników, zrobić pełen automat.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  11. #5951
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adasko_l

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Konieczno
    Kod pocztowy
    29-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    A czy masz jakiś pomysł na zrównoważenie systemu z regulacją nadążną?

  12. #5952
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Ciekawy układ do wpakowania w reku:
    http://zpasgroup.pl/ahp-35-ti-powiet...pa-ciepla.html

    Tylko pewnie przepływy znacznie większe od tych jaki można spotkać w typowym domu no i cena pewnie kosmiczna
    Może pojawi się w przyszłości coś mniejszego co można byłoby zaadoptować pod wentylację.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #5953

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Ciekawy układ do wpakowania w reku:
    http://zpasgroup.pl/ahp-35-ti-powiet...pa-ciepla.html

    Tylko pewnie przepływy znacznie większe od tych jaki można spotkać w typowym domu no i cena pewnie kosmiczna
    Może pojawi się w przyszłości coś mniejszego co można byłoby zaadoptować pod wentylację.
    Wolałbym do nawiewu dołożyć nagrzewnicę i "łamać" temperaturę w największe mrozy.

    Kabelki i PV załatwią resztę.

    EDIT: Przy okazji chętnie dowiedziałbym się jak taki układ z nagrzewnicą pracuje. Dogrzewanie za reku w nawiewie powoduje, iż wyciąg z domu też ma wyższą temperaturę, może to być niezła alternatywa jako ogrzewanie awaryjne (generator 2KW, nagrzewnica 1 KW i dom się kilka dni spokojnie beż prądu z sieci obroni...).
    Ostatnio edytowane przez miloszenko ; 16-05-2017 o 12:08
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #5954
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Czy ktos zainteresowany bylby samym wymiennikiem rs160. Nowy nieuzywany. Mam ich kilka. Jak nikt niebedzie chcial to pojdapojda w kosz. Wiadomosc na priv

  15. #5955
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby mi polecić gotowy sterownik do rekuperatora, nie mam wiedzy że by zrobić sobie samemu taki sterownik. (Tak jak niektórzy w tym wątku.)
    Może ktoś skorzystał z gotowego rozwiązania? Jakiego producenta warto wybrać?
    Wentyle mam EBM sterowane 0-10V.

  16. #5956
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.810

    Domyślnie

    Kiedyś miałem Alresa .....

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  17. #5957
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    W tym wątku Arles to chyba jedyny gotowiec jak można nabyć, szkoda że ta cena...
    Nie zależy mi wi-fi itp chcę tylko płynie sterować i dostrajać wentylatory żeby mieć możliwość zrównoważenia ciśnień.

  18. #5958
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar p@blo
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    zachodniopmorskie
    Posty
    64

    Domyślnie

    Witam!
    Kiedyś troche tu zaglądałem, czasu bylo jakos wiecej, wstyd sie przyznać utknąłem z budową WM, kanały mam poprowadzone i tak czas zasuwa, wentylki EBM-y leżą w kartonie, i tak sobie mieszkamy juz 6 rok.... Chciałbym to ustrojstwo w koncu jakos dokończyc, ale to pewnie we wrześniu, bo teraz znowu będe miał ciezki okres w pracy przez pare miesięcy...
    Powiedzcie gdzie teraz kupujecie wymienniki Klinenburga? Nadal to wychodzi najkorzystniej? Jakość / Cena?

    Czy moze ktos poradzic mi dodatkowo w takiej kwesti? : Mam zrobiony częściowy drenaż wokół domu, który pewnie nie jest zbytnio potrzebny, ale jest, rury idą do studni, około 6-7 betonowych okrąglaków. W studni zapewne panuje fajny "chłodek". Studnia oddalona jest od domu ok 30-40 metrów. Jest non stop sucha, nie ma w niej wody.
    Pomyslałem o wykorzystaniu jej jako czerpni do GWC. Tzn chciałbym poprowadzic nitkę lub dwie rur 200mm. Czy ma to sens takie wykorzystanie istniejącej studni, mnie sie wydaje ze to nie było by głupie rozwiązanie?
    Chciałbym zacząc temat wlasnie od tego , aby miec latem lekko schlodzone powietrze, spiąc wentyle a do reku powrócic po wakacjach , zeby na jesień to wszystko pomału poskladac
    Co wy na to?

  19. #5959
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał p@blo Zobacz post
    Powiedzcie gdzie teraz kupujecie wymienniki Klinenburga? Nadal to wychodzi najkorzystniej? Jakość / Cena?
    W "popularnym serwisie aukcyjnym" są wystawione do sprzedania wymienniki recair'a. Niby lepsze od Klingenburga i tańsze.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #5960

    Domyślnie

    Mam samorobne reku na EBM R3G-220-AD11-02, sterowanie tymczasem na potencjometrze. Wczoraj (w nocy) nawiew "sam z siebie" wszedł na max obroty (usłyszałem i odczułem z anemostatu). Aby nie łazić po strychu (BTW, nieizolowanym) po nocy odłączyłem reku całkiem na rozdzielnicy, dziś wszedłem aby sprawdzić co jest grane, włączyłem i hmm... działa normalnie (potencjometr na 1/4, kręcenie reguluje prędkość jak powininno). Ktoś się spotkał z czymś takim, co to może być?

Strona 298 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony