dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 299 z 349
Pokaż wyniki od 5.961 do 5.980 z 6965
  1. #5961

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    W "popularnym serwisie aukcyjnym" są wystawione do sprzedania wymienniki recair'a. Niby lepsze od Klingenburga i tańsze.
    orietnujesz sie jak te rs160 beda dzialaly do 3litowego domu? wg producenta do 5 litrow pasuja.

  2. #5962

    Domyślnie

    Witam, czytam ten wątek i jestem pod wrażeniem niektórych projektów. Dużo tych zakładek, zapytam od razu, czy próbował ktoś umieścić w centrali PC PP?

  3. #5963
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał indiii Zobacz post
    orietnujesz sie jak te rs160 beda dzialaly do 3litowego domu? wg producenta do 5 litrow pasuja.
    A dlaczego mają nie pasować ? W obu będzie działać tak samo.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #5964
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    No dobra, im bliżej końca budowy, tym bardziej człowiek patrzy na każdą złotówkę i chyba dołączę do tych, co sami zrobili bądź robią rekuperator.

    Sterowanie i elektronika - to ogarnę, obudowa - jakaś wizja już jest, pewnie w trakcie realizacji pojawią się pytania, wentylatory - wstępnie EBM Papst w wersji EC - muszę jeszcze przeanalizować który model. Bypass - tutaj może być trochę zabawy.

    No a co z wymiennikiem? Recair RS160 czy jakiś Klingenburg? Który z nich lepszy i dlaczego?

    Jak rozwiązujecie problem z zamarzaniem/odszranianiem? Nagrzewnica, nawiew przez bypass i ogrzewanie wymiennika powietrzem wychodzącym, zatrzymywanie wentylacji czy jeszcze inaczej?

    Załączam wstępny projekt skrzynki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt rekuperatora.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	391211
    Czy coś przestawilibyście w inne miejsce? Na Przykład wentylatory.

    Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi i cenne wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez 80x86 ; 14-06-2017 o 11:20 Powód: Dodanie zdjęcie
    150m2 + garaż, ściany Silka + 17cm EPS 0,031, okna Vetrex V90+, podłoga EPS 0,031, wylewki anhydrytowe, dach Rockwool 30cm, PC Daikin Altherma 7,4 kW, WM Kinetic B Plus, PV 7,38kWp 18xHyundai 410 + FoxEss T8

  5. #5965
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Czy ktos zainteresowany bylby samym wymiennikiem rs160. Nowy nieuzywany. Mam ich kilka. Jak nikt niebedzie chcial to pojdapojda w kosz. Wiadomosc na priv
    Masz je jeszcze?
    RS160-300 czy RS160-400?
    150m2 + garaż, ściany Silka + 17cm EPS 0,031, okna Vetrex V90+, podłoga EPS 0,031, wylewki anhydrytowe, dach Rockwool 30cm, PC Daikin Altherma 7,4 kW, WM Kinetic B Plus, PV 7,38kWp 18xHyundai 410 + FoxEss T8

  6. #5966

    Domyślnie

    Cytat Napisał 80x86 Zobacz post
    Załączam wstępny projekt skrzynki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Projekt rekuperatora.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	391211
    Czy coś przestawilibyście w inne miejsce? Na Przykład wentylatory.
    Sam zastanawiam się nad takim układem ale mam wątpliwości co do trwałości wentylatora na czerpni ze względu na pracę czasem w bardzo niskich temperaturach.
    Zaletą oczywiście jest dużo cichszy nawiew .

  7. #5967
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał nirel Zobacz post
    Sam zastanawiam się nad takim układem ale mam wątpliwości co do trwałości wentylatora na czerpni ze względu na pracę czasem w bardzo niskich temperaturach.
    Zaletą oczywiście jest dużo cichszy nawiew .
    Według karty na przykład takiego EBMa R3G190-RC05-03 temperatura pracy powinna być w od przedziale -25 do 60 stopni Celsjusza, czyli spokojnie.
    Z drugiej strony we wcześniejszych wątkach piszą, że umiejscowienie wiatraka za wymiennikiem, na wejściu do kanału nawiewnego (i analogicznie wyrzutni) jest lepsze, bo wentylator zasysa powietrze przez wymiennik i pcha bezpośrednio w kanał. Lepsza wydajność kosztem hałasu. No i teoretycznie można zaoszczędzić trochę na wymiarach - filtry w górnej części powyższego schematu, a wentylatory w dolnej.
    Mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz - czy taki wentylator zamocowany na wyrzutni, nie ma tendencji do zaciągania kropelek wody, które powstają w wyniku wkraplania?
    150m2 + garaż, ściany Silka + 17cm EPS 0,031, okna Vetrex V90+, podłoga EPS 0,031, wylewki anhydrytowe, dach Rockwool 30cm, PC Daikin Altherma 7,4 kW, WM Kinetic B Plus, PV 7,38kWp 18xHyundai 410 + FoxEss T8

  8. #5968
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał nirel Zobacz post
    Sam zastanawiam się nad takim układem ale mam wątpliwości co do trwałości wentylatora na czerpni ze względu na pracę czasem w bardzo niskich temperaturach.
    Zaletą oczywiście jest dużo cichszy nawiew .
    U mnie wentyl na czerpni chodzi już dwa lata drugi na wyrzytni czyli za wymiennikiem gdzie wilgotnośc czasami nawet prawie 100 procent tylko to nie sa wentyle za prawie 1000zł szt tylko stare dobre ebmy za całe 8zł szt.dzisiaj juz tak dobrych rzeczy nie robia.

  9. #5969

    Domyślnie

    Ostrzeżenie!!

    Dopiero kilka tygodni temu odpaliłem swoje reku i cały system. Jako kanały użyłem Pe-Flex 75 z powłoką antybakteryjną. Tylko w jednym z pokoi unosił się jakiś nienaturalny, dziwny zapach. Na początku myślałem, że może jakaś mysz w międzyczasie pozostawiła bobki. Jednak zapach po kilkunastu godzinach lekko osłabł zmieniając się w zapach plastiku. Lekko gryzący, jak by lotny plastik. Całe szczęście rura była ułożona na poddaszu. Wymieniłem ją, został mi taki właśnie odcinek.

    Okazało się, że ten smród był z rury.

    Być*może podczas produkcji poszło coś nie tak, może był to początek produkcji i proces był nie ustabilizowany. Chyba powłoka wewnętrzna tyła schrzaniona. Całe szczęście że dało się go wymienić, bo gdyby był między kondygnacjami to lipa straszna. Podejrzewam również że reszta tej śmierdzącej rury zużyłem na wywiewy.

    Tak więc wąchajcie. Jeszcze nie wiem czy zrobić dym producentowi. W sumie dało się sytuację odratować.

  10. #5970
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Bo wentylacja mechaniczna to jest jedno wielkie zło...
    Najlepiej nie robić...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #5971
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Mateusz_DDZ

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Dzierżoniów
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    16

    Domyślnie

    Po czterech latach leżenia na strychu, w końcu uruchomiłem mój rekuperator. Okazało się, że czas niestety nie sprzyjał moim EBMom Strasznie głośno pracują (jakby charczały) a przy próbie zakręcenia kręcą się skokowo. W laptopie miałem podobny problem z wiatrakiem i pomogło przesmarowanie, tutaj podejrzewam, że też pomoże, ale nie wiem jak je rozebrać. Rozbierał już kotoś z Was te wentylatory i wie jak do tego podejść?

  12. #5972
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Przyszedł czas aby wziąć się za reku. Część tłoczna już działa od ponad roku 3 filtry, GGWC wentylator EC i WG . Dwa tygodnie zatkałem WG i do wyciągu podłączyłem kanałowy zmiennoprądowy wentylator fi 100 pewnie z filtrem i wymiennikiem nie wyrobi. Jak narazie wszystko ok. Wczoraj przyszedł reciar Rs160-400.
    Do połowy września przydałoby się to odpalić. Jak narazi mam kilka wątpliwości
    1. Czy to jest w jakiś sposób istotne czy wymiennik będzie zamontowany pionowo czy poziomo
    2.Czy baypas letni zastosować tylko na nawiewie a wyciąg niech dmucha przez wymiennik
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 31-07-2017 o 16:28
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #5973
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ogrzysko

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-900
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam

    Dołączam do grona chętnych (prawie zdecydowanych) na zbudowanie centrali.
    Jakbym czytał zmagania, które mnie czekają:
    http://www.domowyprototyp.pl/
    Na Klingenburg'a GS 25/400 dostałem na 130 euro netto, ok, niech będzie. Ale wentyle EBM K3G190-RG19-01 za 3500?? Autorowi w/w bloga udało się je kupić w 2014-12 za 1360 PLN brutto. Za 2 sztuki.

    Wentyli jest tyle do wyboru, że można generalnie oszaleć.
    Proszę o nakierowanie na jakiś wentylator EBM w sensownej cenie za sztukę (400-700 PLN).
    Powierzchnia mieszkania 100 [m2].

    ======

    Udało mi się znależć taki:
    http://pl.rs-online.com/web/p/dmuchawy/8303023/
    Brak mu jedynie obudowy, która znacznie ułatwia montaż.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Ogrzysko ; 29-07-2017 o 17:55

  14. #5974
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Czy może ktoś przystępnie napisać jak mają się wymienniki Recair do wymienników Klingenburga? Chciałem kupić GS-K 25/300 (102€ netto).

    Czy można gdzieś kupić pe-flexa po jakiejś lepszej cenie niż na Allegro?

  15. #5975
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tramak

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    IMIELIN
    Kod pocztowy
    41-407
    Posty
    29

    Domyślnie

    1. Czy to jest w jakiś sposób istotne czy wymiennik będzie zamontowany pionowo czy poziomo
    2.Czy baypas letni zastosować tylko na nawiewie a wyciąg niech dmucha przez wymiennik[/QUOTE]

    Odp.1-poziomo szybciej zamarznie, przejrzyj ten wątek od początku to znajdziesz wykresy na ten temat.
    Odp.2-tak.

  16. #5976
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ogrzysko

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-900
    Posty
    7

    Domyślnie

    Odnośnie zamontowania wymiennika - informacja od RECAIR'a na przedostatniej stronie:
    http://www.recair.com.pl/upload/fck/...RS220%20PO.pdf

    Aczkolwiek ja u siebie planuję zrobić tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ulozenie.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	6,7 KB
ID:	394000

  17. #5977
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Prawidłowo tak właśnie jest u mnie skropliny będą łatwiej usuwane jeśli nie będzie gwc.

  18. #5978
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    To już reku zmajstrowany. Nawiewy podłączę jak przyjdą trójniki do btpasu. Mój zabawkowy wentylator wyciągowy daję tylko 80m3/h po przejściu przez filtr, wymiennik i całą instalację styknie to na 3 osoby?? ewentualnie mogę jechać z nadciśnieniem w chałupie. Wymiennik raczej niema prawa zamarzać przy GGWC w największe mrozy za chłodnicą miałem 3*C.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #5979
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tramak

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    IMIELIN
    Kod pocztowy
    41-407
    Posty
    29

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ulozenie.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	6,7 KB
ID:	394000

    Ogrzysko, na Twoim schemacie strugi powietrza płyną w tą samą stronę, a powinny przeciwnie.

  20. #5980
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ogrzysko

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-900
    Posty
    7

    Domyślnie

    No w sumie tak. Ze schematu wychodzi współprądowo-krzyżowy.
    Czytając np.:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciepła
    https://mech.pg.edu.pl/documents/455...3/wyklad91.pdf
    chyba faktycznie zmienię koncepcję.

Strona 299 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony