dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Co sądzicie o wierzbie energetycznej na żywopłot?

    Witam wszystkich na forum.

    Jesteśmy w trakcie wykańczania domu i na ogrodzenie w tej chwili zabraknie nam funduszy. Najtańszym sposobem odgrodzenia się jest nadal żywopłot, ale trzeba trochę cierpliwości na piękny efekt zielonej ściany. Co sądzicie o wierzbie energetycznej zaplecionej na poziomo umieszczonych drutach?
    Czekam na Wasze opinie.

    Pozdrawiam
    Magda

  2. #2

    Domyślnie

    nie mam pojęcia, jak to się w praktyce sprawdzi, ale moim zdaniem pomysł jest bomba!!!trzeba ja będzie tylko dobrze poprowadzić.
    pozdr.
    D.

  3. #3

    Domyślnie

    Dla mnie nie jest to bomba w sensie pozytywnym.
    Raczej bomba z opóźnionym zapłonem.

    Wierzba energetyczna nie jest drzewem które rośnie z jednego pnia. Tej wierzbie bliżej do określenia krzak niż drzewo w potocznym rozumieniu znaczenia tego słowa.

    Wierzba energetyczna z korzenia na poziomie gruntu rozpuszcza kilka, kilkanaście pni czy jakby to inaczej określić - pędów o średnicy kilku centymetrów. Rozrasta się ona nie tylko na wysokość ale i w podobnym szybkim tempie wszerz.

    Przycinanie tych pędów (z roku na rok gęstszych i grubszych) będzie bardzo kłopotliwe a likwidacja po 4-5 laty plantacji (bo tak to trzeba nazwać) ze względu na ekspansywny charakter tej rośliny doprowadzi Cię do szału.

    Odradzam. No... chyba, że chcesz po jakimś czasie mieć płot o grubości powyżej dwóch metrów. Fakt, będzie on nie do sforsowania

  4. #4

    Domyślnie

    tak to jest jak sie laicy wypowiadają w temacie, wycofuję co napisałam.....
    pozdrawiam
    D.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yogi66
    Dla mnie nie jest to bomba w sensie pozytywnym.
    Raczej bomba z opóźnionym zapłonem.

    Wierzba energetyczna nie jest drzewem które rośnie z jednego pnia. Tej wierzbie bliżej do określenia krzak niż drzewo w potocznym rozumieniu znaczenia tego słowa.

    Wierzba energetyczna z korzenia na poziomie gruntu rozpuszcza kilka, kilkanaście pni czy jakby to inaczej określić - pędów o średnicy kilku centymetrów. Rozrasta się ona nie tylko na wysokość ale i w podobnym szybkim tempie wszerz.

    Przycinanie tych pędów (z roku na rok gęstszych i grubszych) będzie bardzo kłopotliwe a likwidacja po 4-5 laty plantacji (bo tak to trzeba nazwać) ze względu na ekspansywny charakter tej rośliny doprowadzi Cię do szału.

    Odradzam. No... chyba, że chcesz po jakimś czasie mieć płot o grubości powyżej dwóch metrów. Fakt, będzie on nie do sforsowania
    Mam już drugi rok taki żywopłot i z kilkuset sadzonek żadna nie odbiła od korzenia. Wszystkie rozrastajš się z jednej łodygi.
    Skoro ktoœ chce mieć żywopłot w rok, to musi chyba posadzić roœlinę ekspansywnš? W zeszłym roku urosła do 1,5 m, ale wcale nie był to żywopłot nie do przebycia (psy przez niego przebiegały ), choć sadziliœmy jš w trzech rzędach co ~30 cm (odstęp między rzędami)
    A! i Najgrubsza póki co ma œrednicę kciuka.

  6. #6

    Domyślnie

    rispettoTo jest wierzba jednoroczna

    Popatrz proszę na drzewo (krzew? ) na pierwszym planie. Ile ma pni?

    A to jest trzyletnia

    Bez przycinania każde z drzew stanowi niezły "wiecheć". A co dopiero gdy przytniesz pędy od góry i cała siła witalna rośliny pójdzie w boki?

    Cała strona - http://images.google.pl/imgres?imgur...lr%3D%26sa%3DN

  7. #7

    Domyślnie

    Co do żywotności tej rośliny to proszę przeczytać ten news.
    http://www.termomodernizacja.com.pl/...=460&page_ID=1

    http://www.sulow.pl/index2.htm

    Nawet traktory i inny ciężki transport rolniczy nie są w stanie przezwyciężyć sił witalnych tej rośliny. By nie wyrósł las należy drogę sukcesywnie wykaszać.

    Płot na jeden rok? Moze i fajna sprawa. Ale co potem?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yogi66
    rispettoTo jest wierzba jednoroczna
    U mnie wyrasta z jednego pnia. Może to kwestia jej wieku? Nie wiem. Czy ta wierzba jest Twoja? Wyglšda na to, jakby każdy "krzak" wyrastał z jednego punktu (sztobra). U mnie taka duża nie urosła Z miesišc temu przycięliœmy ja i pięknie rozrasta się na boki. Może wreszcie kundle nie będa mogły jej przebyć

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał rispetto
    U mnie wyrasta z jednego pnia.
    Jeszcze w trakcie budowy kupiłem pakiet 100 sadzonek. wymoczyłem przez 2 dni w wodzie zgodnie z intrukcją (błyskawicznie wypuściły korzenie) i posadziłem na podmokłej łace, przy rowie odwadniającym. Miał być z tego "szybki żywopłot", źródło cienia latem dla koni. I co ? I g...ucio. Niedawno przypadkiem znalazłem resztki: po 2 latach zostały się 3 pędy wysokości od 40 do 60 cm. Morał: o taką wierzbę trzeba dbać, żeby wyrosła jak na zdjęciach. To, co piszą o sadzeniu na terenie starannie odchwaszczonym, to jak widać szczera prawda.
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_J
    Cytat Napisał rispetto
    U mnie wyrasta z jednego pnia.
    Jeszcze w trakcie budowy kupiłem pakiet 100 sadzonek. wymoczyłem przez 2 dni w wodzie zgodnie z intrukcją (błyskawicznie wypuściły korzenie) i posadziłem na podmokłej łace, przy rowie odwadniającym. Miał być z tego "szybki żywopłot", źródło cienia latem dla koni. I co ? I g...ucio. Niedawno przypadkiem znalazłem resztki: po 2 latach zostały się 3 pędy wysokości od 40 do 60 cm. Morał: o taką wierzbę trzeba dbać, żeby wyrosła jak na zdjęciach. To, co piszą o sadzeniu na terenie starannie odchwaszczonym, to jak widać szczera prawda.
    Zgadzam się. Tam, gdzie wierzba zarosła chwastami to albo uschła, albo jest o połowę mniejsza niż na terenie odchwaszczonym.

  11. #11

    Domyślnie Co sądzicie o wierzbie energetycznej na żywopłot?

    Witam wszystkich i dziękuję za obfite wyjaśnienia, rezygnuję z tego pomysłu...Wolę poczekać kilka lat może doczekam się żywopłotu z prawdziwego zdarzenia.

    Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam
    Magda

  12. #12

    Domyślnie

    Witam

    Odświeżam temat i proponuję liguster (ligustr -nadal nie wiem jak się powinno mówić). Naprawdę szybko rośnie i nie sprawia trudności. Ja posadziłam razem z berberysem czerwonym. Naprawdę fajnie wygląda. Już nawet mam swoje sadzonki

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  13. #13

    Domyślnie

    Watek chyba troszkę zapomniany a szkoda
    Właśnie kupiłem sadzonki wierzby energetycznej , na wiosnę zamierzam posadzić płotek . Zobaczymy co z tego wyniknie .















    Zapraszam na stronę :

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...792&highlight=

    Tam troszkę też na ten temat i kilka fotek



    Jeżeli znacie jakieś ciekawe stronki z płotami i żywopłotami z wierzby to wklejcie .
    A może ktoś już ma taki płotek i ma fotki ?


    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Mój sąsiad ma. Na razie do ujarzmienia. Ale to 3-4 lata. Przycina sekatorem na 1,20. Jakby co to wytnie, podsuszy i spali w kominku
    Też mnie to ciekawi co ze starszym.
    Tak jak u Tomka, może będą go u mnie podjadać koniki
    Na razie chcę pobrać sadzonki od sąsiada. Ale widzę, że można je ciekawie prowadzić. Może się pobawię i coś uplotę.
    Najważniejsze, że jest mało wymagająca i rośnie szybko.
    Ale nie lubi zbytniej wilgoci podłoża i szczególnie na początku wymaga odchwaszczania.

  15. #15

    Domyślnie

    Zmartwiliście mnie trochę.
    Chciałem zrobic ogrodzenie ok 200m właśnie z wierzby energetycznej ewentualnie z wilkiny. Wierzbę moge dostac bez problemy, gorzej z wilkina.
    Czy z wikliną tez bedą takie problemy jak z wierzbą energetyczną?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie ma czegos takiego jak wierzba energetyczna
    Może dyskusja wynika z faktu, że mówicie o dwóch różnych gatunkach, sprzedanych wam, jako wierzba energetyczna?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Nie ma czegos takiego jak wierzba energetyczna
    Może dyskusja wynika z faktu, że mówicie o dwóch różnych gatunkach, sprzedanych wam, jako wierzba energetyczna?
    U sąsiada kawałek dalej rosnie wierzba energetyczna
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  18. #18

    Domyślnie

    Elfir, rozwiń tak radykalną odpowiedź.
    Zwał jak zwał, ale wiadomo o co chodzi (salix viminalis).
    Może ktoś coś podpowie jeśli chodzi o odmiany.
    Jak na razie czekamy na inf. jak będzie wyglądał taki żywopłot po 10 latach, ale w Polsce o taki chyba trudno.
    Kto zna niemiecki? Znalazłam stronę z krótką instrukcją dotyczącą takowego płotu.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Ano nie ma. Zawsze mnie bawiła ta nazwa.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał "listek
    U sąsiada kawałek dalej rosnie wierzba energetyczna
    To niech zgłosi nowy gatunek i wymysli mu nazwe łacińską

    Płoty z żywej wierzby się robi, widziałam nawet plecione z wierzby płaczącej (zdjęcia w "Ogrody")

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony