dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie kanalizacja - odpowietrzanie czy napowietrzanie?

    Mam wyprowadzone odpowietrzanie kanalizacji na strych (po drugiej stronie będzie szambo). Chciałem teraz wyprowadzić to na zewnątrz ponad dach. Hydraulik stwierdził, że nie ma takie potrzeby o ile założy się na zakończeniu rury na strychu tzw. napowietrzniki. Orzekł, że kanalizacja potrzebuje dopływu powietrza, co umożliwiają rzeczone napowietrzniki. Odpływ powietrza z kanalizy jest przez nie blokowany. Czy hydraulik ma rację? Czy nie będzie aby śmierdziało lub działało coś nie tak?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie Re: kanalizacja - odpowietrzanie czy napowietrzanie?

    Cytat Napisał mTom
    Mam wyprowadzone odpowietrzanie kanalizacji na strych (po drugiej stronie będzie szambo). Chciałem teraz wyprowadzić to na zewnątrz ponad dach. Hydraulik stwierdził, że nie ma takie potrzeby o ile założy się na zakończeniu rury na strychu tzw. napowietrzniki. Orzekł, że kanalizacja potrzebuje dopływu powietrza, co umożliwiają rzeczone napowietrzniki. Odpływ powietrza z kanalizy jest przez nie blokowany. Czy hydraulik ma rację? Czy nie będzie aby śmierdziało lub działało coś nie tak?
    Lepiej wystaw ponad dach - napowietrzacz to jakby nie było urządznie mechhaniczne składające się z rury i gumowego grzybka (lub plastikowego z uszczelką) uszczelniającego wypływ smrodu z kanalizy.
    Co będzie jak się zawiesi? Albo hydraulik w swej nieskończonej mądrości wpadnie na pomysł założenia 50 zamiast 110?
    A odpowietrzenie to po prostu dziura na dachu gdzie właściwie nikomu nie przeszkadza (chyba że masz "veluxa" obok). Ja zrobiłem ten błąd...(jak to było z tym szewcem w przysłowiu?).

  3. #3

    Domyślnie

    Dodatkowy problem to taki, że mam blachodachówkę i wcześniej nie pomyślałem o przygotowaniu odpowiedniego przepustu. Teraz nie za bardzo mam ochotę ją dziurawić. Zawsze to problem z uszczelnieniem. Musiałbym rurę wystawić u góry ściany szczytowej i wypuścić poza okap oraz zakończyć jakimś ładnym daszkiem.
    Mały, rozumiem że masz taki napowietrzacz i nie spełnia on Twoich oczekiwań? Jaki jest tego powód?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał mTom
    Dodatkowy problem to taki, że mam blachodachówkę i wcześniej nie pomyślałem o przygotowaniu odpowiedniego przepustu. Teraz nie za bardzo mam ochotę ją dziurawić. Zawsze to problem z uszczelnieniem. Musiałbym rurę wystawić u góry ściany szczytowej i wypuścić poza okap oraz zakończyć jakimś ładnym daszkiem.
    Mały, rozumiem że masz taki napowietrzacz i nie spełnia on Twoich oczekiwań? Jaki jest tego powód?
    Za mały po prostu,a mam szambo i przy wyciąganiu dużym ciśnieniem potrafi nie nadążać z otwarciem . Wtedy w całym domu czuć szambo. Nie mówiąc że potrafi (na szczęście rzadko) sie zawiesić. Ale mam odpowietrznik i "nie zawaham się go użyć"...latem, jak będę miał czas wleźć na dach i zrobic dziurę.
    A blachodachówka, nie jest przeszkodą - to kwestia późniejszego uszczelnienia.

  5. #5

    Domyślnie

    Ok. Wyjaśnij mi jeszcze z łaski swojej na czym polega różnica w wielkości napowietrzników. Co to jest 110, 50? Czym to się je i na co to ma wpływ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    50 i 110 to średnice - piony z reguły są o średnicy 110mm.

  7. #7

    Domyślnie

    I u mnie tak jest.
    Jak można założyć napowietrzacz 50-tkę na rurę 110?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    A redukcje? Nie znasz jeszcze mozliwości magików od hydrauliki...
    Dopiero co wróciłem z jednego pokazu magii...tylko zalało kotłownię...a gość uciekł.

  9. #9

    Domyślnie

    Noooo... o tym nie pomyślałem. W każdym razie dobrze zamknę drzwi wejściowe jak mi to hydraulik będzie zakładał.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No cóż, moim skromnym zdaniem (tak z doświadczeń własnych) jeśli nie chcesz wąchać własnych g.. zrób tę dziurę w dachu.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Tak czy inaczej jeśli możesz montuj odpowietrzenie.Wywiewkę na dach i święty spokój. Oszczędzisz sobie na zaś kombinacji :" co tu tak capi?".

  12. #12

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał Mały
    co tu tak capi?".
    Bigosik!


    A to bigosik tak pachnie .

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś
    Witam
    Cytat Napisał Mały
    co tu tak capi?".
    Bigosik!


    A to bigosik tak pachnie .
    Łoj! To z czym ten bigosik???

  14. #14

    Domyślnie

    Reasumując, sugerujecie że lepiej rurę wystawić na zewnątrz?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Wywiewkę trzeba dać koniecznie na najbardziej oddalonym pionie ( od wyjścia z domu kanalizacji oczywiście ), w ostateczności na pozostałych pionach napowietrzanie.
    Pozdro
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie jest podobnie i rura odpowietrzjąca (niestety 50) idzie na poddasze czekając na wypust w dachu ale w pobliżu jest komin wentylacyjny i zastanawiam się czy nie wpuścić (wkuć) jej w jeden z kanałów wentylacji. Czy to może zastąpić puszczenie rury przez dach i robienie kominka. Czy coś takiego się sprawdzi?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    To nie najlepszy pomysł, może się zdarzyć bowiem, że wiatr cofnie zapaszki w szyb wentylacyjny.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  18. #18

    Domyślnie

    Może być w kanale wentylacyjnym ale tylko do tego przeznaczonym. Połączenie - nawet na samej górze - z kanałem od jakiegoś pomieszczenia to strzał w swoje kolano...

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli jest szambo to tylko wywiewka na dachu i to taka ekstra a nie wstawiona w komin - musi być powyżej komina wentylacyjnego jakieœ 50cm - w innym wypadku przy cišgu wstecznym w domu będzie œmierdziało (cišg wsteczny zdarza się w okresie przejœciowym zima-wiosna gdy na dworze jest cieplej niż w domu).
    Szambo musi mieć nawiew i wywiew bo jeœli zrobimy przy szambie tylko automatyczne napowietrzenie pionu to będzie œmierdziało koło szamba (jak napowietrzenie jest dobre to w domu nie będzie œmierdziało).

    W przypadku kanalizacji można zainstalować napowietrzenie na pionach - ale powinno być dobrej firmy bo te tanie za <10PLN potrafiš się zawieszać (w OBI widziałem takie bardziej rozbudowane - nawet je rozbierałem i wykonałem próbę wdmuchu - i były OK - kosztowały coœ ok. 17PLN, w sklepie hydraulicznym mieli niestety tylko takie <10PLN i jak się wydmuchiwało to jednak trochę przepuszczały - ich budowa była jednak uboższa - to jest tak jak z reduktorami ciœnienia za 30PLN i tymi za 100PLN - te drugie majš dwie membrany i znacznie lepiej stabilizujš ciœnienie, w tych pierwszych ciœnienie może jednak wzrosnšć do sieciowego a stabilizuje się tylko podczas poboru)
    Napowietrzenie kanalizacji na dachu może nie być dobrym pomysłem - przecież to smród z całej okolicy na naszym dachu (szambo tak nie œmierdzi bo przebiegajš w nim procesy gnilne - w kanalizacji jeszcze takie procesy nie zdšżš się zaczšć

    Reasumujšc z własnych doœwiadczeń wiem, że automatyczne napowietrzenie się sprawdza i proponuję to rozwišzanie przy KANALIZACJI (gdzieœ na strychu z dziurkowanymi drzwiczkami do rewizji!) a w przypadku
    SZAMBA - wywiew na dachu (50cm wyżej kominów wentylacyjnych) i wwiew przy szambie.
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  20. #20

    Domyślnie

    Andrzej,
    najwygodniej by było (przypadek szamba) wykorzystać nieużywany kanał wentylacyjny komina i na górze zakończyć go jakąś dekoracyjną rurką >50cm ponad wylot komina (uszczelnić).
    Sądzisz, że będzie OK?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony