dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26

Temat: tynki w lecie

  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar iga9
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    2.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    225

    Domyślnie tynki w lecie

    Na lato planowałam położenie tynków cementowo-wapiennych.
    A tu nagle okazuje się, że jedni mowia, ze to najlepszy okres, bo szybko ladnie przeschnie. A ja wlasnie zapoznalam sie opinia, ze nie mozna w ogole tynkow (przynajmniej tradycyjnych) robic w te najcieplejsze miesiace, bo caly tynk przy wysychaniu popeka i zrobi sie "pajeczynka". Inny wykonawca mowi, ze mozna to szerkoscia otwierania okien (bo ja bede miala okna przed tynkami)regulowac? I ze nie mozna popadac w paranoje...
    Podobno tez przez pierwsze 2 -3 tygodnie szybkie schnięcie betonu zmniejsza jego wytrzymałość - to akurat o wylewkach, ale jak to się ma do tynków?

    Powiem wam, ze sama nie wiem co myslec. Zalezy mi na czasie i najbardziej pasuje mi polozenie tynkow w lipcu, ew. w sierpniu... To robić, czy nie robić? Miał kotś z robiących to w lecie jakieś problemy z pekaniem?
    Czekam na wszelkie wasze sugestie i porady

  2. #2

    Domyślnie

    jak lato będzie takie jak w zeszłym roku... to go w zasadzie nie będzie, w lipcu lało i lało. Ja bym poczekał spokojnie, przyjdzie lipiec, zobaczysz jaka będzie pogoda.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  3. #3

    Domyślnie

    Witam

    Ja nie dalej jak wczoraj rozmawiałem ze swoim majstrem od tynków (gotowy tynk firmy Kreisel). Jedno o co mnie spytał to czy będą okna. Odpowiedziałem, że tak bo właśnie zamierzam je montować. A facet mówi, że to dobrze bo w przeciwnym razie będzie za szybko wysychać i pękać. Do prac zamierzam przystąpić w pierwszym tygodniu czerwca.

    Pozdrawiam

    Michał W.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Z tym określaniem idealnych terminów to jest tak, że zawsze coś da się znaleźć co będzie przeszkadzać.
    Ja robiłem tynki i wylewki w październiku/listopadzie, bez okien, było zagrożenie nadchodzącego mrozu - czyli mówili, że źle.
    W lato też źle.
    No to kiedy jest idealny czas??


    Nie ma co za bardzo przesadzać tylko iść do przodu i budować, budować i jakoś tam będzie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    A mi wszyscy odradzają zakładanie okien przed tynkami A będę tynkował w czerwcu. Prawdę mówiąc, chciałbym już pod koniec maja, ale tynkarze nie mają wolnych terminów

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar iga9
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    2.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    225

    Domyślnie

    No0 wlasnie z tymi terminami u tynkarzy taki problem! Np. Moi maja juz caly lipiec zajety!!! Wiec ludzie w lipcu tynkuja...
    Co do okien - jak sa z pcv to nie ma zadnego problemu - mozna je montowac przed tynkami - a jak otworzysz to wilgoc wyleci. Jesli sa drewniane - to bezwzglednie po tynkach.
    Poczatek czerwca to jednak nie srodek lata...

    Moze ktos jeszcze sie wypowie?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Ekspertem nie jestem, ale dla mnie jak są okna, to nie powinno być problemu - tynki schną szybko głównie dzięki wietrzeniu, a nie temperaturze. Więc jeśli ograniczymy wietrzenie poprzez wstawienie okien, to powinno być ok.

    U mnie w zeszłym tygodniu zostały położone tynki gipsowe. Okna już miałem wstawione (PCV oczywiście) i nic się z nimi nie stało - albo tynkarze kompletnie ich nie zachlapali, albo wyczyścili zanim zdązyłem to zauważyć.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Wbrat, zakładałeś okna przed tynkami? A drzwi wejściowe? Wszyscy mi odradzają, bo podobno duża szansa, że ukradną. A ja się prawdę mówiąc bardziej boję kradzieży kabli przed tynkowaniem.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar iga9
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    2.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    225

    Domyślnie

    Kable kradną na 100% (u nas to plaga). Ja robie najpierw alarm, nastepnie okna i drzwi (może tymczasowe) + uruchomienie alarmu, poznej instalacje i tynki.
    Choć to nie dotyczy meritum problemu

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    No i co tu zrobić - kablować czy zakładać okna? Jeśli bym założył okna przed tynkami to będzie możliwość "regulowania" wilgotności i nie powinno popękać.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Wbrat, zakładałeś okna przed tynkami? A drzwi wejściowe? Wszyscy mi odradzają, bo podobno duża szansa, że ukradną. A ja się prawdę mówiąc bardziej boję kradzieży kabli przed tynkowaniem.
    Niestety pewnych spraw się nie przeskoczy - czasem trzeba po prostu zaryzykować . Alarmu zainstalować nie mogłem, bo nie mam jeszcze prądu (rozprowadziłem tylko instalacje). Drzwi zewnętrzne zamontowałem w tym samym czasie co okna - też słyszałem o kradziezach okien - a drzwi sprawę utrudniają. Natomiast nie widzę zależności: posiadanie tynków a kradzieze okien. Po prostu najlepiej zakładać okna i drzwi w tym samym czasie - niezależnie czy tynki są czy nie - moim zdaniem to że są tynki nie zmniejsza ryzyka kradziezy okien.

    Niewątpliwą zaletą posiadania okien podczas tynkowania jest to, że nie rozkładasz prac na dwa etapy: 1. tynki na ścianach, 2. obróbka tynkarska wokół okien (glify). No i faktycznie w pewnym stopniu rozwiązana jest kwestia regulacji wigotności.

    Generalnie z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tylko, że nie ma żadnego problemu, żeby okna (cały czas mowa o PCV!!!) wstawić przed tynkami - może miałem wyjątkowo czystą ekipę bo okna są w stanie bardzo dobrym.
    Aha, jeszcze jedno - podczas tynkowania wszystkie okna były zamknięte a klamki wyjęte - dzięki temu tynkarzy nie kusiło ich otwieranie i żadne śmieci (czyt. tynk) nie dostał się tam gdzie nie powinien.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał wbrat
    Natomiast nie widzę zależności: posiadanie tynków a kradzieze okien. Po prostu najlepiej zakładać okna i drzwi w tym samym czasie - niezależnie czy tynki są czy nie - moim zdaniem to że są tynki nie zmniejsza ryzyka kradziezy okien.
    Chodziło mi o to, że tynki utrudniają kradzież instalacji elektrycznej. Wydaje mi się jednak, że większa jest szansa kradzieży kabli z domu bez okien niż kradzież okien. Poza tym tynkarze nie mają teraz terminów, dopiero w drugiej połowie czerwca. W tym wolnym czasie można by założyć okna i drzwi.

    A wszyscy mi odradzają montaż okien przed tynkami. Ale myślę sobie, że jak ktoś będzie chciał je ukraść, to tynki mu nie przeszkodzą, a przecież nie będę pilnował domu po montażu okien

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar iga9
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    2.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    225

    Domyślnie

    Jedyna co moze przeszkodzic w kraziezy okien to alarm z wyjciem - a najlepiej z monitoringiem, a to do tynkow ma sie nijak

  14. #14

    Domyślnie

    też się zastanawiamy co zrobić w pierwszej kolejności. Z powodu kradzieży, zakładamy najpierw okna i drzwi i bramę garażową, potem robimy instalacje elektryczną, alarmową z monitoringiem, co, i wodno- kan, no i potem tynki. Trochę boimy sie o nasze drzwi wejściowe drewniane ale innego wyjścia nie widzimy.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar iga9
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    2.896
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    225

    Domyślnie

    Ok ponawiam pytanie do forumowiczow. Robic te tynki w pelni lata czy odpuscic. Czy beda mniej twrale i popekaja (w przeciago roku czasu) czy nie? Czy na prawde nikt z szacownego grona nie robil tynkow w srodku lata albo nie sluszal o tym problemie?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał iga9
    Ok ponawiam pytanie do forumowiczow. Robic te tynki w pelni lata czy odpuscic. Czy beda mniej twrale i popekaja (w przeciago roku czasu) czy nie? Czy na prawde nikt z szacownego grona nie robil tynkow w srodku lata albo nie sluszal o tym problemie?
    Więc na temat: zapytaj firmy wykonującej czy w razie wysokich temperatur posiadają siatkę ochronną na rusztowania, która osłania m.in. przed wiatrem i słońcem, które są przyczyną zbyt szybkiego wysychania tynku. Jeżeli tak to raczej nie masz się o co martwić zwłaszcza, że firma wg prawa budowlanego musi Ci dać 5-letnią gwarancję na wykonaną usługę.
    taka jest moja wersja ..... i takiej się będę trzymał

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Cytat Napisał iga9
    Ok ponawiam pytanie do forumowiczow. Robic te tynki w pelni lata czy odpuscic. Czy beda mniej twrale i popekaja (w przeciago roku czasu) czy nie? Czy na prawde nikt z szacownego grona nie robil tynkow w srodku lata albo nie sluszal o tym problemie?
    W środku - bez znaczenia, może szrobić.
    Na zewnątrz - pilnować max. temperatury przetwarzania (+25 deg C), przy intensywnym nasłónecznieniu - przysłonić

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał ukashekk
    Cytat Napisał iga9
    Ok ponawiam pytanie do forumowiczow. Robic te tynki w pelni lata czy odpuscic. Czy beda mniej twrale i popekaja (w przeciago roku czasu) czy nie? Czy na prawde nikt z szacownego grona nie robil tynkow w srodku lata albo nie sluszal o tym problemie?
    Więc na temat: zapytaj firmy wykonującej czy w razie wysokich temperatur posiadają siatkę ochronną na rusztowania, która osłania m.in. przed wiatrem i słońcem, które są przyczyną zbyt szybkiego wysychania tynku. Jeżeli tak to raczej nie masz się o co martwić zwłaszcza, że firma wg prawa budowlanego musi Ci dać 5-letnią gwarancję na wykonaną usługę.
    Przecież ten wątek jest o tynkach wewnątrznych

  19. #19

    Domyślnie

    Nie zauważyłem. Ale chyba za to nie bijecie?
    taka jest moja wersja ..... i takiej się będę trzymał

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał ukashekk
    Nie zauważyłem. Ale chyba za to nie bijecie?
    Zobaczymy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony