dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Grubość stryopianu pod wylewką

    Dom bez piwnic, dość mokry grunt.
    Według projektu powinno być:
    1 - styropian 5cm
    2 - papa
    3 - folia
    4 - wylewka.

    Zastanawiam się nad zwiekszeniem grubości styropianu z 5cm na 10cm, ale ... czy warto ????
    Czy coś to da (poza portfelem chudszym o dodatkowe 500zł).

  2. #2

    Domyślnie

    praktycznie na gruncie powinien być styropian min. o grubości 8 cm
    dobrym rozwiazaniem jest też zrobienie ogrzewania podłogowego inaczej
    koszt niewielki korzysci duze
    temat kilkakrotnie przewijał se przez forum
    w skrócie
    na wyjściu z grzejnika prowadzisz wąz do podłogówki pod posadzką - temperatura wychodzacej wody z grzejnika jest na tyle niska ze nie sposoduje skutków ubocznych zarówno dla płytek jak i paneli a niskim kosztem lekko podgrzejesz podłogą, zas w najgorszym wypadku nie pozwolisz do wyziebiania jej przez grunt czy zbyt małą grubość styropianu

  3. #3

    Domyślnie

    Warto zdecydowanie. Patrząc z drugiej strony jest to TYLKO 500 zł. więcej ale wydane jednorazowo i szybko się zwróci.

  4. #4

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    Cytat Napisał mazb
    Dom bez piwnic, dość mokry grunt.
    Według projektu powinno być:
    1 - styropian 5cm
    2 - papa
    3 - folia
    4 - wylewka.

    Zastanawiam się nad zwiekszeniem grubości styropianu z 5cm na 10cm, ale ... czy warto ????
    Czy coś to da (poza portfelem chudszym o dodatkowe 500zł).
    Cos chyba nie tak z kolejnością. Zaczynając od najniższej warstwy powinno być tak:
    1 - chudziak
    2 - papa
    3 - folia
    4 - styropian
    5 - wylewka

    Nie wiem czy do każdej papy potrzebna jest folia. Pytałem się o to w innym wątku, ale nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi.

    Jeśli chodzi o grubość styropianu to najczęściej daje się teraz 10cm. Za 10-15 lat będzie się pewnie dawać 20cm. Radziłbym na styropianie w tym wypadku nie oszczędzać.

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    [quote="mario_pab"]
    Cytat Napisał mazb
    Cos chyba nie tak z kolejnością. Zaczynając od najniższej warstwy powinno być tak:
    1 - chudziak
    2 - papa
    3 - folia
    4 - styropian
    5 - wylewka
    Oczywiscie masz racje

    Szukam oszczędności bo zdecydowany byłem na 10cm od samego początku, ale ...
    stan surowy jest, wprowadzic sie trzeba a kasy malo ... ;(

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pokerzysta
    praktycznie na gruncie powinien być styropian min. o grubości 8 cm
    dobrym rozwiazaniem jest też zrobienie ogrzewania podłogowego inaczej
    koszt niewielki korzysci duze
    temat kilkakrotnie przewijał se przez forum
    w skrócie
    na wyjściu z grzejnika prowadzisz wąz do podłogówki pod posadzką - temperatura wychodzacej wody z grzejnika jest na tyle niska ze nie sposoduje skutków ubocznych zarówno dla płytek jak i paneli a niskim kosztem lekko podgrzejesz podłogą, zas w najgorszym wypadku nie pozwolisz do wyziebiania jej przez grunt czy zbyt małą grubość styropianu
    Ogrzewanie podłogowe na gruncie bez względu na to czy jest tradycyjne czy "inaczej" ma sens wtedy, gdy przepyczalność ciepła do góry jest wielokrotnie większa niż przepuszczalność ciepła warstw pod spodem. Jeśli zasada ta nie jest zachowana ciepło będzie uciekało do gruntu, a ty będziesz musiał mocniej pogrzewać wodę powracającą z kaloryfera.

    "w najgorszym wypadku nie pozwolisz do wyziebiania jej przez grunt" - to w pewnym przejaskrawieniu prawie tak jakbyś umieszczał kaloryfer za oknem na zewnątrz z nadzieją, że przecież docierające do budynku powietrze bęzie już cieplejsze i w z wiązku z tym dom nie będzie się wychładzał

    Mazb - dałabym 10 cm styropianu.
    Kaśka

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    Cytat Napisał mazb
    Szukam oszczędności bo zdecydowany byłem na 10cm od samego początku, ale ...
    stan surowy jest, wprowadzic sie trzeba a kasy malo ... ;(
    Niby tak, ale później na ogrzewanie Ci nie starczy. Lepiej wydać te kilkaset złotych teraz na styropian, niż później co roku płacić o kilkaset zł więcej za CO.

    Ja mam w projekcie 10 cm styropianu, pod nim jest 1,5 metra suchego piasku, a mimo to zamierzam dać więcej styropianu. 5 cm więcej będzie u mnie kosztować dodatkowe 700 zł.

  8. #8

    Domyślnie

    Też dałbym grubiej. Natknąłem się już nawet na projekty domów stawiane na styropianie i płycie fundamentowej (ale nie Legalet, tylko z wodnym ogrzewaniem podłogowym). Osobiście się na to nie zdecydowałem, ale lepsza izolacja fundamentów z pewnością nie zaszkodzi.

    Michał

  9. #9
    m_ch_konto usunięte
    Guest
    m_ch_konto usunięte

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    Cytat Napisał anpi
    Cytat Napisał mazb
    Szukam oszczędności bo zdecydowany byłem na 10cm od samego początku, ale ...
    stan surowy jest, wprowadzic sie trzeba a kasy malo ... ;(
    Niby tak, ale później na ogrzewanie Ci nie starczy. Lepiej wydać te kilkaset złotych teraz na styropian, niż później co roku płacić o kilkaset zł więcej za CO.

    Ja mam w projekcie 10 cm styropianu, pod nim jest 1,5 metra suchego piasku, a mimo to zamierzam dać więcej styropianu. 5 cm więcej będzie u mnie kosztować dodatkowe 700 zł.
    15cm styropianu nie zaszkodzi, ale czy pomoże? Budujesz dom pasywny? Myślę, że 15 cm to dużo, poza tym zwiększenie grubości posadzki o 5 cm trzeba przewidzieć na etapie budowy pirwszej kondygnacji.
    Styropian przemarznie na 2 - 3 cm - reszta to izolacja. Moim zdaniem,o ile zwiększenie grubości z 5cm do 10cm ma sens to z 10 do 15 już nie, ale oczywiście te 700zł jest Twoje nie moje, więc nie powinienem dłużej polemizować.

    A do tematu - u mnie w projekcie jest 8cm styropianu i tyle dam. W części domu będzie podłogówka i tam o 8 cm chudziak niżej.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    Cytat Napisał michmach
    15cm styropianu nie zaszkodzi, ale czy pomoże? Budujesz dom pasywny? Myślę, że 15 cm to dużo, poza tym zwiększenie grubości posadzki o 5 cm trzeba przewidzieć na etapie budowy pirwszej kondygnacji.
    Niekoniecznie. Ja mam jeszcze nie zrobioną wylewkę do poziomu zero (a ściany już stoją). Wystarczy, że zrobię wylewkę 5 cm poniżej poziomu zero i dam 15 cm styropianu. Wtedy podłoga wyjdzie na takiej samej wysokości, jak przy 10 cm styropianu i normalnym poziomie zero.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    chudziak
    papa
    folia
    styropian 8-10 cm FS 20
    folia ( warstwa poślizgowa i zabezp aby beton nie wchodził pomiędzy płyty styro i ni tworzył mostka termicznego)
    wylewka + mata stalowa ew włókna poliprpylenowe

    pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  12. #12

    Domyślnie

    do kaskaa
    twoja interpretacja mojej wypowiedzi to pewna nadinterpretacja
    z ktorą sie zgodze jesli tak postapisz nie zabepieczejąc podłogi styropianem wcale lub ponizej 8cm
    pisałem o minimum 8cm styropianu i ogrzewaniu podłogi z powrotu grzejnika - wg mnie i znajomego fachowca jest wszystko ok - praktyka ptwierdza

  13. #13

    Domyślnie

    Standardem obecnie jest 10 cm tak jak na ścianie 12-15 cm. Choć kiedyś dawali 5 cm i 8 na ściany i też mieszkają a rachunki za ciepło ich nie zabijają. Odnoszę wrażenie, że popadliśmy w pewnego rodzaju spiralę ociepleniową, im więcej tym lepiej. A w pewnym momencie i tak większe znaczenie ma np. kręcenie się dzieci z dworu do domu i na odwrót i te cm ocieplenia nie maja znaczenia już. Poza tym są jeszcze okna !!
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  14. #14

    Domyślnie

    15 cm styropainu na scianie to gruba przesada
    dla sciany 29 cm MAX lub poroterm i 12 cm styropianu to optimum
    kazdy cm wiecej styropianu to koszty nieproporcjonalne do wzrostu termicznej izolacji muru

  15. #15
    m_ch_konto usunięte
    Guest
    m_ch_konto usunięte

    Domyślnie Re: Grubość stryopianu pod wylewką

    Cytat Napisał anpi

    Niekoniecznie. Ja mam jeszcze nie zrobioną wylewkę do poziomu zero (a ściany już stoją). Wystarczy, że zrobię wylewkę 5 cm poniżej poziomu zero i dam 15 cm styropianu. Wtedy podłoga wyjdzie na takiej samej wysokości, jak przy 10 cm styropianu i normalnym poziomie zero.
    Zgadza się! Ale trzeba to tak jak Ty przewidzieć. Ja k pisałem wcześniej mam wylewkę niżej tam gdzie będzie podłogówka. Ale nie będę układał więcej styropianu niż 8 cm. Moim zdaniem 15 cm nie ma sensu i szkoda kasy.

  16. #16

    Domyślnie

    10 cm styropianu wystarczy, ale o ile masz możlwiość, połóż 1 pas styropianu gr.15 cm w pokojach wzdłuż ścian zewnętrznych. Dlaczego ? Otóż robi się tak, aby strefa przemarzania która wynosi (w różnych rejonach różnie) ok. 80 cm. nie przeszła przez fundament. Wtedy podłoga w okolicach ścian jest dużo bardziej chłodna. Mniejszy problem jest, jak jest ocieplony fundament.Ala

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ala.M
    10 cm styropianu wystarczy, ale o ile masz możlwiość, połóż 1 pas styropianu gr.15 cm w pokojach wzdłuż ścian zewnętrznych.
    Dziwny pomysł. I co, w pokojach jest wtedy "schodek" pod ścianami?
    To nie lepiej ocieplić fundament?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi
    Cytat Napisał Ala.M
    10 cm styropianu wystarczy, ale o ile masz możlwiość, połóż 1 pas styropianu gr.15 cm w pokojach wzdłuż ścian zewnętrznych.
    Dziwny pomysł. I co, w pokojach jest wtedy "schodek" pod ścianami?
    To nie lepiej ocieplić fundament?
    przy założeniu że posadzka na warstwie cieńszej i grubszej ma taka samą wysokość
    Ala.M chodziło o zwiekszenie warstwu styro i zmiejszenia grubości posadzki

    dziwny pomysł ... posadzak na styro 10 cm ma 1o cm grubości ... a na styro 15 cmm / 5 cm grubości ........... LEPIEJ DOCIEPLIĆ FUNDAMENT ! ! !
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  19. #19

    Domyślnie

    A ja mam takie pytanie: grubosc izolacji pod wylewka w jednym z pomieszczen bede mial 15 cm (juz sie tego nie da zmienic, bo nizej wylany jest chudziak). Po pierwsze - czy lepiej dac to w warstwach 10 + 5 cm czy tez 3 razy 5 cm (a moze to bez wiekszego znaczenia)? I po drugie - czy wylewka o grubosci 7-8 cm na grubosci styropianu 15 cm to dobre proporcje, jesli chodzi o rozklad ciezaru?
    pozdrawiam, tomek_2

  20. #20

    Domyślnie

    10 + 5 cm czy tez 3 razy 5 cm
    nie ma znaczenia
    sama grubość- hm - jeżeli dostatecznie twardy
    a nie lepiej dolać chudego
    albo my ich, albo oni was...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony