dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 140
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie Poszukuję nazwy drzewka

    Poszukuję nazwy drzewa (być może jest to krzew), które chciałabym posadzić u siebie na działce. Liście tego drzewa są podobne do liści jarzębiny. Teraz zauważyłam, że drzewa te mają takie ciemnoczerwone, stożkowe kwiatostany. Jesienią są one czarne. Bardzo dużo tych drzewek widziałam w południowej Polsce.
    Czy może ktoś zna nazwę tego drzewa?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ewusia
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    3.613

    Domyślnie

    Wydaje mi się że chodzi Ci o roślinę : sumak octowiec. Tak wygląda jesienią:

    W encyklopedi napisano:
    W Polsce często uprawiany jest sumak octowiec (Rhus typhina) z Ameryki Północnej, o liściach pierzastych, pięknie przebarwiających się jesienią, i drobnych kwiatach zebranych w zbite kwiatostany podobne do szyszek, kora i liście zawierają do 25% garbników. Jako źródło garbników uprawia się w obszarach ciepłych .
    Dodam od siebie że takie drzewo rośnie u moich sąsiadów i jest piękne

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj,
    roślina o której piszesz to sumak octowiec. Owszem wygląda bardzo ładnie ale ma dwie wady:
    1. jest trujący
    2. bardzo się rozrasta (w pewnym momencie staje się trudnym do wytepienia chwastem)
    Mam go teraz w ogrodzie, ale nie polecam go (chyba że masz dużo miejsca)
    Jeśli cię nie zraziłam to przesyłam jeszcze link

    http://republika.pl/sadu1/Drzewa/Sumak2.html

    Pzdr
    Żaba

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    To jest właśnie to. Duże dzięki
    Żabo - co w tym drzewku jest trującego? Liście, kwiatostan czy może coś innego? Czy jest trujące dla ludzi czy zwierząt?
    W ogrodzie mam dużo miejsca i bardzo chciałabym go mieć.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Właśnie przeczytałam, że sumak octowiec nie jest trujący Trujące są inne odmiany sumaka. Podaję link strony, na której to przeczytałam:
    http://www.ogrodnik.pl/ogrody/ogrody_13_02.asp

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żaba
    Witaj,
    ............
    2. bardzo się rozrasta (w pewnym momencie staje się trudnym do wytepienia chwastem)
    ..............
    Mam go na swoim trawniku. Potwierdzam, że bardzo się rozrasta ale sukcesywne "strzyżenie" trawnika kosiarką powinno temu zaradzić.

  7. #7

    Domyślnie

    Maluszku oto jakie informacje odnośnie sumaka znalazłam:

    "Sumak jadowity Rhus toxicodendron i sumak octowiec Rhus typhina.

    Roślina ostatnio coraz częściej sadzona w Polsce, zwłaszcza na działkach i w ogrodach. Dlatego też stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza dzieci. Szczególnie wrażliwi są na tę roślinę alergicy. Niestety nie należy do najzdrowszych roślin ozdobnych.

    Szkodliwie działają włoski, które odrywają się od liści i owoców i są przenoszone do mieszkań przez wiatr. Wywołują stany podrażnienia skóry i dróg oddechowych, w tym objawy alergiczne - podobne jak w pyłkowicy.

    Objawy: opuchnięcie i zaczerwienie skóry, wypryski, pokrzywka, wypryski wokół narządów płciowych i w pachwinach, za uszami, na karku, niekiedy gorączka. Nieżyt górnych dróg oddechowych, objawy astmy, kichanie, łzawienie. W razie spożycia – podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych, białkomocz, krwiomocz."
    http://strony.wp.pl/wp/henrozanski/f...ologia2002.htm

    Przeczytałam informacje pod twoim linkiem. No cóż do tej pory w każdej literaturze (do jakiej miałam dostęp) sumak octowiec podawany jest jako trujący, ale widocznie zdania są podzielone

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Żabo - to mnie zmartwiłaś
    Wowka - jeśli u Ciebie rośnie i nic Ci nie jest to znaczy, że może nie jest tak źle

  9. #9

    Domyślnie

    Ja w kwestii rozrostu sumaka - rzeczywiście im bardziej go tępisz, tym bardziej on się rozrasta. Odbija ze skaleczonych korzeni, nawet po wykarczowaniu potrafi odbić z resztki korzenia. Jest śliczny jesienią, zimą ma fajne patyki i nie zacienia widoku za oknem. Trujący jest cały, więc przy małych dzieciach i piesku ( młode psy lubią "karczować" wystające z ziemi patyczki...) nie polecam. Ja zrezygnowałam. Ładny jest też klon palmowy- taki czerwony, może się skusisz na surogat sumaka ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Osówko - chyba mnie przekonałaś. Mój pies uwielbia kopać
    Zaraz zobaczę jak wygląda ten klon palmowy

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Maluszku,
    jak napisałaś to od razu pomyślałam,że to sumak.Nawet wyjrzałam z okna,żeby pooglądąć .
    Ale nie zgadzały mi się te kwiatostany.
    Najpiękniejszy jest chyba jesienią.Ktoś mi zwrócił uwagę,że to bardzo trudna roślina-nie do wyplenienia.Potwierdza,to co mówią przedmówcy.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    to byłam ja

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Nie igrajcie z ogniem - szczególnie na małej działce. Sumak jest jak roślina z horrorów. Dopóki nie uszkodzi się korzenia roślina jest "grzeczna". Niestety jak ruszy od korzenia trudo ją wytępić. Nawet po wyrwaniu całej rośliny (razem z krzeniami) odbije nawet z najmniejszego kawałeczka. Koszmar - z jednym sumakiem walczę już trzy lata.
    Elka

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za rady Chyba wyleczyłam się z tego sumaka Pozostaje mi tylko podziwiać go w ogrodach u innych

  15. #15

    Domyślnie

    Mam sumaka od ladnych paru lat. Jezeli chodzi o jego wlasciwosci trujace to bez przesady. Roslin trujacych sa setki, np. zimowity, bukszpan, datury, wawrzynek itd. Ja warzywnik mam w innej czesci ogrodu a roslin ozdobnych nie zjadam. Mysle tez ze jezeli ktos wszamalby duzo ziemi, przegryzl trawa i popil woda z sadzawki to moze miec problemy zdrowotne. Ale to zdarza sie chyba rzadko ?, bo widze trawniki, oczka wodne.

  16. #16

    Domyślnie

    Patrząc na moje sumaki - wypuszczaja późno liście na wiosnę. Kilka razy w roku należy wyciąć odrosty.

    Może lepiej poszukać drzewa "ajland". W młodości niezbyt wytrzymały na mróz ale piękny, liście podobne a nawet większe od sumaka. Taki okaz rośnie u mojego sąsiada, jest przycinany raz na parę lat na wys 5-6 m.

    w.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał woytek
    Patrząc na moje sumaki - wypuszczaja późno liście na wiosnę. Kilka razy w roku należy wyciąć odrosty.

    Może lepiej poszukać drzewa "ajland". W młodości niezbyt wytrzymały na mróz ale piękny, liście podobne a nawet większe od sumaka. Taki okaz rośnie u mojego sąsiada, jest przycinany raz na parę lat na wys 5-6 m.

    w.
    Ajlant to świetne drzewo ( też niestety daje odrosty - ale nie tak uciązliwe jak sumakowe) - ja moje ailanty przycinam co roku na 3-4 m - na młodych gałęziech liście są najdłuższe - czasem mają więcej niż
    100 cm !!! Rosnie bardzo szybko i na każdej glebie.

  18. #18

    Domyślnie

    O super głos fachowca. Czy do swojego ogródka brać od sąsiada odrost Ajlanda? Byłoby chyba najlepiej - zaaklimatyzowany i powinien wytrzymać.

    W warszawie ajlanda można zobaczyć m.in. na ul. Młynarskiej koło PDT Wola. Oraz u mojego sąsiada
    w.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał woytek
    O super głos fachowca. Czy do swojego ogródka brać od sąsiada odrost Ajlanda? Byłoby chyba najlepiej - zaaklimatyzowany i powinien wytrzymać.

    W warszawie ajlanda można zobaczyć m.in. na ul. Młynarskiej koło PDT Wola. Oraz u mojego sąsiada
    w.
    Oczywiście że brać od sąsiada jak daje ...
    Pamietaj tylko o tym żeby kopać naprawdę dużą bryłę - jeżeli ziemia jest piaszczysta to może się zdarzyć że wykopiesz drzewo z jednym tylko korzeniem ( mogą być kłopoty z przyjeciem sie) - taki dziwny system korzeniowy tworzą ailanty - jeden gruby korzeń i trochę drobnych.
    Ten Ailant koło PDT na Woli to jest jeszcze młody - ten koło Auli Kryształowej na SGGW ma już niezłe rozmiary
    Jakby nie udało sie wykopywanie od sąsiada mam ailanty w doniczkach - te przyjmą sie na pewno.

  20. #20

    Domyślnie co to za drzewko

    ostatnio widze czesto w ogrodach drzewka lub krzewy, które na końcach gałęzi maja różowe listki. Wygląda to bardzo ciekawie. Czy ktoś wie co to za drzewka ???
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony