dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie parkiet egzotyczny___zły??????

    Mam pytanie do właścicieli parkietów egzotycznych.
    Czy to prawda,ze niektóre jego odmiany nie nadają się do położenia w "naszym klimacie"
    ostatanio taki tekst zapodał mi nasz kier. budowy, który jest jednocześnie cenionym architektem i projektantem....Powiedział ,ze trzy razy projektował wnętrze z udziałem parkietu egzotycznego(konkretnie BADI) i we wszystkich tych wnetrzach się wypaczył...
    Wylewki były robione rok wcześnie
    wierzyć mu? czy kit mi zapodaje
    ja chciałam położyc badi albo iroko
    vg-m

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Badi jest na poziomie naszego Buku

    ale to ceniony architekt powinien wiedziec
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  3. #3

    Domyślnie

    Może to był parkiet Badzi.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie Re: parkiet egzotyczny___zły??????

    Cytat Napisał vg-m
    Mam pytanie do właścicieli parkietów egzotycznych.
    Czy to prawda,ze niektóre jego odmiany nie nadają się do położenia w "naszym klimacie"
    ostatanio taki tekst zapodał mi nasz kier. budowy, który jest jednocześnie cenionym architektem i projektantem....Powiedział ,ze trzy razy projektował wnętrze z udziałem parkietu egzotycznego(konkretnie BADI) i we wszystkich tych wnetrzach się wypaczył...
    Wylewki były robione rok wcześnie
    wierzyć mu? czy kit mi zapodaje
    ja chciałam położyc badi albo iroko
    Stara prawda parkieciarska mówi: "...Drewnu najlepiej leży sie tam, gdzie za życia rosło jako drzewo...".

    Jest w tym trochę racji. Ale generalizowanie, że egzotyk jest beee a polskie OK nie jest właściwe.

    Badi jest kłopotliwym drewnem to fakt. Ale źle świadczy o Twoim Kierowniku budowy, że 3 razy popełnił ten sam błąd. Przecież BADI można kupić w:
    - desce;
    - klepce;
    - mozaice;
    - parkiecie warstwowym;
    - panelu drewnianym.
    Więc jak nie sprawdzają się deski to kładę klepkę, jak nie sprawdza się klepka to mozaikę, jak nie mozaika - to parkiety warstwowe, itp., itd.

    Może uznany spec przy projektowaniu 4 podłogi z Badi wpadnie na forum Muratora - chętnię pomogę. Może wspólnie odniesiemy pierwszy sukces.

    P.S.
    Ciekawe, kiedy ludzie przy podejmowaniu decyzji o zakupie drewna zaczna pytać się o zdanie praktyków (czyli stolarzy i parkieciarzy) a nie teoretyków (czyli sprzedawców i architektów)???

  5. #5

    Domyślnie

    drogi...parkieciarzu
    to co muszę brać pod uwagę (chemię,podkład...i co tam jeszcze) żeby połozyć badi-parkiet klejony, klepka?
    a jakie drewno krajowe jest najbardziej zbliżone do badi? chodzi mi o kolor
    dziekuję
    vg-m

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał vg-m
    drogi...parkieciarzu
    to co muszę brać pod uwagę (chemię,podkład...i co tam jeszcze) żeby połozyć badi-parkiet klejony, klepka?
    a jakie drewno krajowe jest najbardziej zbliżone do badi? chodzi mi o kolor
    dziekuję
    Wybieramy egzotyki:

    Na co nie masz wpływu:
    a) na klej: zawsze musi być poliuretanowy (jedno- lub dwu- składnikowy);
    b) na odpowiedni podkład pod lakier: musi być do podłóg tłustych/egzotycznych;
    c) na późniejszą zmianę koloru (kolory robią się "żywsze").


    Na co masz wpływ:
    a) na wielkość parkietu i sposób ułożenia;
    b) końcowe wykończenie (lakier/wosk/olej);
    c) na stabilność drewna (zapewniasz optymalne warunki temperatura/wilgotność).
    Info:
    Jeżeli nie dbasz o punkt c) to wtedy zalecam w punkcie a) jak namniejsze elementy lite (mozaika/parkiet przemysłowy) lub parkiety warstwowe/panele drewniane.


    Jakie polskie drewno jest podobne do badi: kolorystycznie żadne. Musimy barwić drewno.

  7. #7

    Domyślnie

    a tak naprawde...to łatwiej jest dbać i zapewnić te warunki polskiemu parkietowi? duża jest miedzy tym róznica?
    dziękuję Ci serdecznie za odpowiedzi
    vg-m

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar boorg
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał vg-m
    a tak naprawde...to łatwiej jest dbać i zapewnić te warunki polskiemu parkietowi? duża jest miedzy tym róznica?
    dziękuję Ci serdecznie za odpowiedzi
    Chodzi głównie o wilgotność powietrza. Gatunki egzotyczne rosna często w strefach klimatycznych, gdzie wilgotność powietrza
    a) często przekracza 70%;
    b) jest poniżej 20%,
    (przy temperaturach powietrza powyżej 20 st. C). Zalecana wilgotność dla podłóg drewnianych to 40-60% przy temperaturze 17-23 st. C.
    Jakie to niesie skutki?
    w wypadku podłóg a) łatwo przesuszyć drewno - deski/klepki skurczą się;
    w wypadku podłóg b) drewno szybko "pije wilgoć" - deski/klepki pęcznieją.
    Jak temu przeciwdziałać?
    1. Kupujemy gatunki stabilne.
    2. Kupujemy parkiety warstwowe (z warstwą stabilizacyjną).
    3. Zapewniamy optymalne warunki wilgotność/temperatura (np. klimatyzacja).

    W Polsce wilgotność powietrza powyżej 70% to rzadkość, poniżej 20% to tylko zimą.
    Polskie gatunki też są mniej/bardziej wrażliwe na zmianę wilgotności powietrza i temperatury. Najbardziej "wariackie" to buk i grab, niedościgniony wzór stabilności to kosodrzewina.

    Reasumujac:
    Dla polskich podłóg szczególna troska wymagana jest zimą, dla niektórych egzotyków przez cały rok.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony