dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Jak samemu rozprowadzic ogrzewanie z kominka?

    Witam
    Planujemy rozprowadzic cieplo z kominka tylko nie wiemy jakie materialy sa do tego potrzebne i jak sie za to zabrac. Obawiam sie tez brudnych scian przy tego typu ogrzewaniu. Moze jakie srady i wskazowki? Bede za nie bardzo wdzieczna.

  2. #2

    Domyślnie Re: Jak samemu rozprowadzic ogrzewanie z kominka?

    Cytat Napisał izagrab
    Witam
    Moze jakie srady i wskazowki?

    Jeśli będziesz rozprowadzała ciepłe powietrze rurami spiro to zwróć uwagę na producenta rur i grubość ścianki. W supermarketach z reguły są rury o grubości ścianki 0,1 mm , a dobrzy producenci robią z 0,12 mm.
    Polecam Dospela i Anora (nie jestem pewny tej drugiej nazwy).
    Przynajmniej Ci producenci mają jakieś aprobaty na te rury do 300st.C.

    zlu.

  3. #3

    Domyślnie

    Zależy co Cie interesuje wariant droższy ale łatwiejszy kupujesz gotowe przewody, wariant tańszy kupujesz rury stalowe i spiro i montujesz a nastepnie ocieplasz. Ja tak zrobiłem, rury nabyłem w sklepie z "wentylacyjnym". Proste fragmienty dajesz z rury a zakręty ze spiro. Całość przykrywasz wełną, a jak masz chęc to owijasz i po sprawie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Planujemy rozprowadzic cieplo z kominka tylko nie wiemy jakie materialy sa do tego potrzebne i jak sie za to zabrac.
    Czyli "polska kominkowa norma".
    Najlepiej więc przeznaczyć dom za kilkaset tysięcy zł na "poligon doświadczalny".
    Przepraszam, nie chciałbym wyjść na "bufona". Ale takie "posty" jak Wasz już mnie w polskich budowlanych realiach nawet nie śmieszą. Po prostu można się załamać.
    A potem można poczytać (również tu na Forum) o pożarach domów spowodowanych kominkiem.
    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Planujemy rozprowadzic cieplo z kominka tylko nie wiemy jakie materialy sa do tego potrzebne i jak sie za to zabrac.
    Czyli "polska kominkowa norma".
    Najlepiej więc przeznaczyć dom za kilkaset tysięcy zł na "poligon doświadczalny".
    Przepraszam, nie chciałbym wyjść na "bufona". Ale takie "posty" jak Wasz już mnie w polskich budowlanych realiach nawet nie śmieszą. Po prostu można się załamać.
    A potem można poczytać (również tu na Forum) o pożarach domów spowodowanych kominkiem.
    Pozdrawiam.
    Wyluzuj Jesteœmy w "Zrób to sam"...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Planujemy rozprowadzic cieplo z kominka tylko nie wiemy jakie materialy sa do tego potrzebne i jak sie za to zabrac.
    Czyli "polska kominkowa norma".
    Najlepiej więc przeznaczyć dom za kilkaset tysięcy zł na "poligon doświadczalny".
    Przepraszam, nie chciałbym wyjść na "bufona". Ale takie "posty" jak Wasz już mnie w polskich budowlanych realiach nawet nie śmieszą. Po prostu można się załamać.
    A potem można poczytać (również tu na Forum) o pożarach domów spowodowanych kominkiem.
    Pozdrawiam.
    No tak, to już lepiej mieć pożar i dziurę w portfelu, bo "fachowiec" z doświadczeniem fuszerkę odwalił? Ja osobiście właśnie dlatego zniechęciłem się do specjalistów różnego rodzaju (narazie nie w branży budowlanej), po których zawsze musiałem poprawiać. Dlatego o ile wykonanie danego etapu nie będzie wymagało przede wszystkim doświadczenia, to będę go robił sam. Robię dla siebie - bardziej się staram. Jak czegoś nie wiem - zapytam na forum muratora i mam nadzieję, że nie zobaczę takiej jak Twoja odpowiedzi (jakby nie patrzyć nie na temat)
    Pozdrawiam,
    Krisker

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Czyli "polska kominkowa norma".
    Najlepiej więc przeznaczyć dom za kilkaset tysięcy zł na "poligon doświadczalny".
    Przepraszam, nie chciałbym wyjść na "bufona". Ale takie "posty" jak Wasz już mnie w polskich budowlanych realiach nawet nie śmieszą. Po prostu można się załamać.
    A potem można poczytać (również tu na Forum) o pożarach domów spowodowanych kominkiem.
    Pozdrawiam.
    Wsciekasz sie, bo ktos Ci nie dal zarobic ? Poki wszystko od stanu surowego zamknietego z mezem robilismy wlasnymi rekoma i nie wali nam sie na glowe. Nie swieci garnki lepia. Jesli ktos ma ochote i podzieli sie wiedza na temat jak to zrobic, zeby bylo bezpiecznie to chyba nie ma nic trudnego w poskladaniu kilku rurek co ?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nie wściekam się a i roboty mam tyle że mogę sobie wybierać co chcę robić i kiedy.
    Specjalnie "wsadziłem kij w mrowisko" i liczyłem się z takim odzewem.
    W tym miesiącu byłem w Tychach na oględzinach domu, który jest po pożarze "od kominka" robionego przez inwestorów - zapalonych czytelników wszelkich gazet budowlanych. Teraz chcą go sprzedać.
    Nie tak dawno na Forum był wątek o artykule zamieszczonym w jednej z gazet, właśnie o pożarach kominkowych, ilustrowany sowicie "przykładami.
    Jeden z Forumowiczów, który jest zawodowym strażakiem też swego czasu opisywał jak gasił w Wigilię pożar kominka "samoróbki". Dysponuję zdjęciami tego pożaru, bo ze zwykłej sympatii dostałem je od tegoż Forumowicza.
    Mało przykładów?
    No ale mozna przecież tak jak JoShi i Krisker po prostu zj...ć kogoś, kto ma inne spojrzenie na jakikolwiek temat. I nie chodzi mi tu tylko o kominki, ale o całokształt spraw związanych z instalacjami mogącymi narobić więcej szkód jeżeli są wykonywane przez laika: prąd, woda, c.o., kominek.
    Myślę że głównym założeniem takiej gazety jak Murator nie jest "masowa produkcja złotych rączek budowlanych" wśród inwestorów, lecz podnoszenie świadomości u tychże, by właśnie nie dać sobie wciskać różnych "kitów i mitów" przez niesolidnych i niedouczonych wykonawców.
    Ja swego czasu przestałem "nagminnie" doradzać Forumowiczom z jednego powodu - wielu ludzi chcących robić komnki samemu "wyrażało zdanie": a po cholerę mi to, ja zrobię inaczej (czytaj "taniej") i też będzie dobrze, a pan to chyba się nie zna. Dałem sobie spokój.
    Mam nadzieję że ten wątek rozbudzi szerszą dyskusję.
    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Forest-Natura
    Wyluzuj . Zawsze beda ludzie , ktorzy beda chcieli wlasnymi rekoma budowac swoj dom . Zawsze tez bedzie praca dla fachowcow .

  10. #10

    Domyślnie

    kilka wątków
    KOMINEK
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=30450

    Prostokątne kanały DGP w warstwach podłogi http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67548

    Jakie przekroje rur od wkładu kominkowego http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=32514

    max dlugosc przewodów poziomych DGP grawitacyjnego ? http://forum.muratordom.pl/viewtopic...asc&highlight=

    miłego czytania
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Pragne zauwazyc, ze:
    1. Nie kazdy kto sam wykonuje rozne prace rementowo budowlane jest kretynem.
    2. Ktos kto zadaje pytanie na tym forum robi to po to, zeby dowiedziec sie jak to powinno byc zrobione i nie robic tak jak mu sie wydaje.
    3. Nie jest jasne po jakiego grzyba zagladasz na ten dzial, jesli nie masz ochoty tlumaczyc ludziom jak to powinno byc fachowo zrobione.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Myślę JoShi że nie za bardzo rozumiesz sensu mojej wypowiedzi. Lubisz za to się kłócić z innymi co widać i na innych wątkach.
    Pozdrawiam.

  13. #13

    Domyślnie

    Forest-Natura JoShi
    proponuje uspokoić głowy,
    spoko spoko

    więcej usmiechu proszę
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    zezo
    mysle , ze Forestowi nie brakuje humoru .
    A i Jego postow pomocnych innym przeczytalam na tym forum sporo.

  15. #15

    Domyślnie

    Joshi
    Nikt nie nawyzywal Cie od kretynow .

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    A Zezo i tak za nas wszystkich zrobił najlepszą "robotę"
    Pozdrawiam.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    Myślę JoShi że nie za bardzo rozumiesz sensu mojej wypowiedzi. Lubisz za to się kłócić z innymi co widać i na innych wątkach.
    Pozdrawiam.
    Doskonale rozumiem. Sens Twojej wypowiedzi jest taki: "Ktos kto chce samodzielnie rozprowadzac gorace powietrze jest kretynem, ktoremu nie warto pomagac, bo na pewno zrobi to zle i splonie mu chalupa". Wybacz, ale poczulam sie dotknieta takim stawianiem sprawy.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    Witam.
    No ale mozna przecież tak jak JoShi i Krisker po prostu zj...ć kogoś, kto ma inne spojrzenie na jakikolwiek temat. I nie chodzi mi tu tylko o kominki, ale o całokształt spraw związanych z instalacjami mogącymi narobić więcej szkód jeżeli są wykonywane przez laika: prąd, woda, c.o., kominek.
    Pozdrawiam.
    Ja nikogo nie zj....ałem Uważam po prostu, że dobrych fachowców w danej dziedzinie trzeba szukać ze świecą (poza niektórymi branżami). A co do własnego wykonawstwa - tak jak napisałem: część prac wymaga przede wszystkim doświadczenia, którego jako inwestor-budujący nie mam. Wtedy pracę niech zrobi fachowiec. Jeśli chodzi o kominek, to jego montaż i bezpośrednią zabudowę pozostawię monterom, natomiast rozprowadzenie ciepła zrobię sam. Możesz mi powiedzieć, czy jeśli będę się trzymał dokładności montażu i przestrzegania ogólnych zasad i logiki wspomagając się jednocześnie różnego rodzaju poradnikami mogę spartolić robotę na tyle, że wystąpi ryzyko pożaru? Jeszcze raz napiszę - robię dla siebie, więc będę się starał. A odpowiedzialność to moje drugie imię
    Pozdrawiam,
    Krisker

  19. #19

    Domyślnie

    No to żeby trochę podnieść poziom forum pora zacząć...

    1. do rozprowadzenia użyłem rur aluminiowych spiro 125mm firmy Alnor (kupione na maxair.pl oraz Dospel. O grubości scianki 0,12mm. Na stronach producenci podają, że zakres pracy rur jest do +250st.C
    (Dlaczego nie gotowe ocieplone rury? Bo jak wziąłem do ręki w sklepie to się wewnętrzna warstwa przetargała.
    Polecano mi rury, chyba joutala - specjalne spiro do rozprowadzania, ale nigdzie nie znalazłem)
    (21zł/3m)

    2. Rury łączy się nyplami z blachy ocynkowanej (6zł sztuka) i zaciska dwoma opaskami (4,5zł/szt)

    3. Rury poprowadziłem na strych nad poddaszem użytkowym i po podłodze strychu przeszedłem przez sufit do 4 pokoi. Piąty jest bezpośrednio nad kominkiem i tam wyszedłem przy podłodze.

    4.Od podłogi poddasza rury będą ocieplone wełną URSA, która została z ocieplania poddasza. W pokoju na poddaszu będzie 5cm. Na strychu owinę wełną 10cm.

    5. Rury spiro trzeba delikatnie rozciągać. Do rozciągnięcia całej rury wykorzystałem dwa nyple - jeden przybiłem do krokwi leżącej na podłodze i na nim zaciskałem opaską rurę. W drugi koniec włożyłem nypel i za niego ciągnąłem tak żeby rury nie zniekształcić.
    Pewnie we dwie osoby będzie prościej.

    6. Mam dystrybutor z blachy z wyjściami do zaciśnięcia rur spiro.

    7. Najdłuższy odcinek poziomy mam ok 5m. W zimie wykorzystywałem kominek do podgrzewania domu i okazało się, żę z tej najdłuższej rury najlepiej dmucha. (ta rura ma chyba najlepiej położone podłączenie do dystrybutora)

    8. Oczywiście rury powinny się zaginać po łagodnych łukach.

    Jak znajdę chwilę czasu to porobie zdjęcia.

    Może teraz ktoś doda swoje punkty...

    Linki do rur spiro:
    Maxair - http://tinyurl.com/pbmqq
    Dospel - http://tinyurl.com/m8zo6

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zlu
    No to żeby trochę podnieść poziom forum pora zacząć...

    [ciach]

    Może teraz ktoś doda swoje punkty...

    Linki do rur spiro:
    Maxair - http://tinyurl.com/pbmqq
    Dospel - http://tinyurl.com/m8zo6
    Ocieplenie wełną dawałeś bezpośrednio na rury? Czy z jakąś przekładką?
    Pozdrawiam,
    Krisker

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony