dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 211

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    ,

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Kolejny problem.
    Mam działkę niby dużą, ale w kształcie litery L. Dom stoi na tym krótszym odcinku. Tuż obok jest miejsce na oczyszczalnię, ale wtedy powstaje kolejna sprawa - odległość od ujęcia wody (studnia głębinowa). Odwiert jest co prawda po drugiej stronie budynku, ale nie ma wymaganych 30 metrów (jest około 20).
    Mógłybym oczyszcalnię zlokalizować na pustym polu (dłuższa cześć literki L), ale wtedy trzeba poprowadzić rury około 20-25 metrów od budynku. A wszyscy mówią, że oczyszczalnia ma być jak najbliżej domu. Grunt jest piaszczysty, woda praktycznie nigdy na działce nie stoi. Co radzicie?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Sądzę, że wymóg 30 m jest nie do przeskoczenia. Ponadto sam piszesz, że grunt jest b. dobrze przepuszczalny, czyli sądzić należy, że to co wypłynie z oczyszczalni może trafić do studni. Oczywiście nie wiem nic o głębokości Twojej studni ani o innych uwarunkowaniach Twojej działki.

    Co do konieczności sporządzenia odpowiedniej dokumentacji to procedura jak przy każdej inwestycji budowlanej. Z tym, że w przypadku siedliska (gospodarstwo rolne) wystarczy jedynie zgłoszenie do UM czy też UG.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Wowka - chyba dobrze wniskuję, że masz siedlisko? To tak jak ja...
    Proszę, napisz ile Cię kosztowała ta oczyszczalnia - choćby na priva.
    Pozdrawiam,
    B

  5. #5

    Domyślnie

    mnie też napisz, plis
    DarekRz

  6. #6

    Domyślnie

    DarekRz - czy jesteś z południa pod W-wą?
    Jak dostaniemy ten namiar, to może byśmy kupili wspólnie?
    B

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Wowka, jeżeli możesz przesłać info także do mnie, będę bardzo wdzięczny. Studnię mam głębinową, 25 metrów.
    Aha, z tego co wiem nt. pozwoleń na oczszczalnię w zabudowie siedliskowej. Nie potrzeba pozwolenia, ale tylko do oczyszczalni przeznaczonej do ścieków z gospodarstwa (tzn. od krów itd). Przydomowa, nawet jak będzie w zab. siedliskowej, potrzebuje pozwolenia. Problem może się rozwiąże wraz z nowelizacją. Podobno nowelizacja wróciła już z Senatu do Sejmu.
    Pozdrawiam i dzięki
    Mariusz

  8. #8

    Domyślnie

    Bela - jestem z południa, Konik Nowy za Starą Miłosną (okolice). Chętnie kupię razem jak dostaniemy namiar,
    ... jak dostaniemy
    DarekRz

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    ... jak dostaniemy...

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Wowka, prosimy!
    DarekRz

  12. #12

    Domyślnie

    Ja kupiłem projekt oczyszczalni korzeniowo-trzcinowej w ub.r. a w tym mają mi ją montować. Jutro wezmę ze sobą do pracy namiary, bo jakoś nie mam w głowie (Asos? czy jakoś tak? - mają siedzibę na tyłach ulicy Modlińskiej).
    Teraz się zacząłem zastanawiać, czy nie zrobić jej własnymi siłami (bo firma chce 10 tys. za założenie oczyszczalni, co wydaje mi się drogo). Tylko skąd wziąć właściwy gatunek trzciny? Mam w rogu działki (3 ha) podmokły kawałek, na którym rośnie piękna i wielka, ale czy się nada?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Skoro chętnych do skontaktowania się z firmą jest kilku to podam adres na forum ogólnym [email protected]

    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki Wowka
    Ciekawe, że nie ma konkurencji w tej materii, wszyscy mówią o jednej firmie... Może stąd ta wysoka cena za montaż? Nikt się nie natknął na inną firmę?
    DarekRz

  15. #15

    Domyślnie

    Późną jesienią ub. roku zbudowałem oczyszczalnię własnoręcznie wg własnego projektu (bazując oczywiście na literaturze). Z założenia ma być trzcinowo-wierzbowa, ale dopiero wiosną będę "robił nasadzenia". Poletko rozsączające ok. 20 mkw (na dwa i pół mieszkańca) zimą doskonale dało sobie radę i jestem przekonany, że gdy przyjmą się roślinki to efekt będzie stuprocentowy.
    Ciekawym pomogę.
    Pzdr

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    marekrzy - zaciekawiłeś mnie swoją informacją. Wykonałeś projekt samodzielnie. A jak załatwiłeś sprawy związane z legalizacją systemu jako oczyszczalni. Z tego co wiem wymagany jest atest potwierdzający skutecznośc zastosowanego rozwiązania.
    Pozdrawiam.

    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  17. #17

    Domyślnie

    Marekrz jak dużą masz działkę? A jak z odległościami?
    Bardzo jestem ciekawa Twoich doświadczeń tak budowlanych jak i praktycznych.

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    podaję dla wszystkich krótką informację nt przydomowych oczyszczalni ścieków, generalnie są dwa rodzaje oczyszczalni:
    1.Osadniki gnilne np. Soltralentz, Nevexpol, Pipelife itp. jest to po prostu szczelne szambo+drenaż, który trzeba co około 5-10 lat w zależności od intensywności użytkowania wymieniać- koszt około 5-10 tyś zł.
    2.Drugi typ- oczyszczalnie pracujące na bazie lekko obciążonego osadu czynnego np. Hydrobud lub Czyste Środowisko - urządzenia typu zbiornik (co najmniej dwie komory, osadnik, napowietrzanie) + drenaż rozsączający - koszt około 7-14 tyś zł. Rozwiązanie dużo prostsze od systemów trzcinowych
    Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami to piszcie na priv: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Działka 15 ar. Koszt - około 800 zł (mat. + robocizna). Nie wliczam wcześniej wykonanego osadnika 2 komory po ok. 5 m sześć, który służył jako normalne szambo.
    Co do formalności - wbudowałem się w wieś, gdzie 95 % wpuszcza ścieki w ziemię. Ja mam czyste sumienie, nie zanieczyszczam bądź co bądź własnego otoczenia, a jeśli już naprawdę nie obejdzie się bez kwitu, to "się załatwi". Zreszta w mojej gminie wymagane jest tylko zgłoszenie.
    Zainteresowanym chętnie pomogę, piszcie na priv.
    Pzdr

  20. #20

    Domyślnie

    Anonimowy, a co w przypadku takim jak mój, gdzie na działce mam wysoki poziom wód gruntowych? Żadne z zaproponowanych przez Ciebie rozwiązań nie rozsączy oczyszczonych ścieków.
    DarekRz
    PS. Bela - napisałem do Esos i się nie odzywają

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony