dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Oświetlenie w podbitce - ile i jakie?

    Jak gęsto i jakiej mocy dać oświetlenie w podbitce?
    Jak to wycgląda w praktyce, żeby nie wyszło za dużo ani za mało
    Do podbitki PCV jakie światełka zastosować?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Ja dałem na każdym narożniku domu, wyszło 7 x 7 W energooszczędne, pali się całą noc ( czujnik zmierzchowy ) światła akurat - dom parterowy.
    Pozdro
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  3. #3

    Domyślnie

    Oj ciężko samem temat rozgryźć....ja też nie miałem się czym podeprzeć, ale wyszło w sumie OK (jak na moje oko i gust).

    http://www.pbase.com/senser90/image/61046870
    http://www.pbase.com/senser90/image/61046873

    Żarówek chyba w sumie 17 szt. 40W 230V
    Oprawki najzwyklejsze w świecie za chyba 4,50 zł/szt.
    Rozstaw chyba coś ok. 3 m (ale to nie dokładna inwenatryzacja, mówię na oko, nie mierzyłem)

    Jak wyszło oceń sam...

    PS- Nie wiem o co biega, ale nie mogłem wkleić zdięć...wciąż były widoczne same liny...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Oj ciężko samem temat rozgryźć....ja też nie miałem się czym podeprzeć, ale wyszło w sumie OK (jak na moje oko i gust).

    http://www.pbase.com/senser90/image/61046870
    http://www.pbase.com/senser90/image/61046873

    Żarówek chyba w sumie 17 szt. 40W 230V
    Oprawki najzwyklejsze w świecie za chyba 4,50 zł/szt.
    Rozstaw chyba coś ok. 3 m (ale to nie dokładna inwenatryzacja, mówię na oko, nie mierzyłem)

    Jak wyszło oceń sam...

    PS- Nie wiem o co biega, ale nie mogłem wkleić zdięć...wciąż były widoczne same liny...
    Bardzo ładnie to wygląda.
    Dałeś zwykłe żarówki wystające poza podbitkę, czy zlicowane?

  5. #5

    Domyślnie

    Dałem zwykłe, wystają minimalnie, tyle co zaokraglenie żarówki.
    Nie wiem czy taki sam efekt udałoby się uzyskać z żarówkami energooszczędnymi....
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Oj ciężko samem temat rozgryźć....ja też nie miałem się czym podeprzeć, ale wyszło w sumie OK (jak na moje oko i gust).

    http://www.pbase.com/senser90/image/61046870
    http://www.pbase.com/senser90/image/61046873

    Żarówek chyba w sumie 17 szt. 40W 230V
    Oprawki najzwyklejsze w świecie za chyba 4,50 zł/szt.
    Rozstaw chyba coś ok. 3 m (ale to nie dokładna inwenatryzacja, mówię na oko, nie mierzyłem)

    Jak wyszło oceń sam...

    PS- Nie wiem o co biega, ale nie mogłem wkleić zdięć...wciąż były widoczne same liny...

    ALE PIĘNIE !!!!! Bardzo mi się podoba
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    ALE PIĘNIE !!!!! Bardzo mi się podoba
    Jeszcze trochę to o kokartkę będe sie musiał wystarać
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Cytat Napisał Nefer
    ALE PIĘNIE !!!!! Bardzo mi się podoba
    Jeszcze trochę to o kokartkę będe sie musiał wystarać
    Koniecznie, bo dom wygląda bajecznie !
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Koniecznie, bo dom wygląda bajecznie !
    Baaaardzo się cieszę i dziękuje za uznanie...takie słowa więcej ważą jak ten mój kredyt...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  10. #10

    Domyślnie

    Senser
    Z czego jest ta Twoja podbitka ?
    Chciałem zrobić podobne podświetlenie podbitki ale mam ją z PCV.
    Wprawdzie wyglada i sprawuje sie super ,ale nie wymyśliłem żródła światła odpowiednio zimnego a edisonowskich żarówek czy innych goracych halogenów nie zaryzykowałem z obawy to że PCV o ile nie boi sie mrozu, to nie przepada za goracem.
    I tak pomimo wyprowadzonej instalacji z włącznikami - podswietlenia podbitki nie mam .

    pozdr.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  11. #11

    Domyślnie

    Sam założyłem podobny wątek, bo bardzo mnie temat oświetlenia w podbitce interesuje. Największy problem dla mnie to taki, czy oprawy muszą być zewnętrzne, czy mogą być wewnętrzne. Halogenowych wewnętrznych jest bardzo duzo, ale zewnętrznych jakoś trudno znaleźć. Drugim problemem jest zbytnie nagrzewanie się. Dotyczy to oświetlenia halogenowego, bo świetlówki energooszczędne raczej tak bardzo się nie nagrzeją, aby mogły zniszczyć podbitkę.
    Widziałem w Castoramie halogenki 5W. Może gdyby je zastosować, to ze względu na małą moc, nie dochodziłoby do zbytniego nagrzewania.
    Innym pomysłem - troche kosmicznym, jest zastosowanie czujnika temperatury. Gdyby temperatura w nocy przekraczała np. 10'C to światło by się nie zapalało.
    Czy ma ktoś oświetlenie w podbitce z PCV?

  12. #12

    Domyślnie

    Sš takie głębokie oprawy do sufitów podwieszanych np. na żarówki R63. Spokojnie w to można dać œwietlówkę. Jest też jeszcze trochę droższa wersja w postaci tzw. downlightów takich które można często zobaczyć jako oœwietlenie sklepów czy biur. Można do nich zamówić szybkę i zapewnić IP44. Ale chyba nie ma sensu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ESKIMOS
    Senser
    Z czego jest ta Twoja podbitka ?
    Chciałem zrobić podobne podświetlenie podbitki ale mam ją z PCV.
    Wprawdzie wyglada i sprawuje sie super ,ale nie wymyśliłem żródła światła odpowiednio zimnego a edisonowskich żarówek czy innych goracych halogenów nie zaryzykowałem z obawy to że PCV o ile nie boi sie mrozu, to nie przepada za goracem.
    I tak pomimo wyprowadzonej instalacji z włącznikami - podswietlenia podbitki nie mam .

    pozdr.
    PCV. Jakaś Royal?? i się nie pitole....lato czy zima....nic się nie dzieje
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Mam podbitkę z pcv, moc żarówek energo "siada' zimą, ale śnieg i tak odbija mocniej, sprawdziło się tego typu rozwiązanie.
    J
    .........

    no i zostałem

    SAM !

  15. #15

    Domyślnie

    Oprawy muszš być zewnętrzne- inaczej po 2 latach rdzewiejš na potęgę, no chyba że jakiœ nikiel, to mogš dłużej wytrzymać. Najlepsze byłyby te ruchome, aby można ustawić strumień œwiatła (bliżej dalej na œcianę).
    Żarówki jeœli halogenowe to koniecznie dichroniczne (jakoœ tak), które wyrzucajš (odbijajš) ciepło na zewnštrz i choć żarówka wisi do góry nogami w podprzybitce tył żarówki nie nagrzewa się strasznie i z PVC nie dzieje się nic złego. Trzeba na to zwrócić uwagę zwłaszcza przy membranach i foliach wstępnego krycia.
    Moc żarówek wszelakiego typu trzeba dobierać doœwadczalnie jeszcze przed zakupem opraw- wystarczš do tego same kable.
    Senser jest nieŸle , ale dlaczego nie zrobiłeœ podœwietlenia w lukarnach- przydałyby się tam choć niewielkie œwiatełka.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafallogi
    Senser jest nieŸle , ale dlaczego nie zrobiłeœ podœwietlenia w lukarnach- przydałyby się tam choć niewielkie œwiatełka.
    Myślałem o tym. Ale w końcu zdecydowaliśmy, że tak będzie lepiej. Jeśli dobrze pamiętam to chodziło o to, ze jest tam (na górze) częśc sypialniana i sądziliśmy że światło to by waliło w okna, pewnie można by to ominąć kolejnym wyłącznikiem ale po co ich mnożyć...a po drugie po co wyłącznik i oświetlenie jak może byłoby wiecznie wyłączone. Tak wizualnie to faktycznie, że coś by pasowało...ale widzisz, niezbyt praktycznie...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  17. #17

    Domyślnie

    I tak jest superancko.
    Pozdrawiam.

  18. #18

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was używa może do oswietlania podbitki opraw halogenowych z diodami LED? Może macie jakieś zdjęcia.

  19. #19

    Domyślnie

    To żarówki a nie oprawy świecą. Żarówki LED są znacznie droższe (choć trwalsze i zużywają mniej prądu). Ważny jest kąt świecenia i barwa światła (są różne odcienie- zimny, ciepły...). Aby uzyskać ten sam efekt co przy tradycyjnych żarówkach trzeba ich zamontować więcej choć skuteczność żarówek LED znacznie się poprawiła w ostatnim czasie.
    Tu znajdziesz sporo: http://www.halolamp.pl/faq.htm

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Odświeżę temat,

    może ktoś się jeszcze podzieli doświadczeniami jakie oświetlenie dawać w podbitkę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony