dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Jak SAMEMU odlać z betonu ładną kostkę brukową?

    Witam,

    Mam pytanie związane z wątkiem z "Wymiany doświadczeń": Jak zamówić (zrobic?) kostkę brukową - wzór Penrosa

    Czy ktoś z Państwa próbował się samemu bawić w robienie kostki betonowej? Chodzi o ZROBIENIE kostki, a nie jej ułożenie! Przy cenach kostki takie pytanie wydaje się dziwne, ale mi chodzi o wzór, którego nie ma na rynku.

    Czy można samemu jakoś kupić drobnego kolorowego żwirku (gdzie? kto taki sprzedaje?), ułożyć na dół formy, zalać mocnym betonem? Może bym i nie lał pod ciśnieniem, ale za to z uczuciem, do każdej formy, delikatnie, jakbym dzwon odlewał...

    Próbował ktoś?

    Pieczara.

  2. #2

    Domyślnie

    Kostka jest z betonu B50 w betoniarce przy dobrych wiatrach ukręcisz B20.
    Więc odpowiedz już jest.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel78
    Kostka jest z betonu B50 w betoniarce przy dobrych wiatrach ukręcisz B20.
    Więc odpowiedz już jest.
    Dzięki.
    Czyli się będzie pylić, rozwarstwiać i pękać?

    A czy w betonowni można po prostu kupić beton B50? Chociaż coraz gorzej widzę ten pomysł z robieniem kostki samemu

    Pieczara.

    PS:
    http://www.muratorplus.pl/16727_15378.htm - o tym, że bruki robi się za pomocą wibroprasowania.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pieczara
    Cytat Napisał Pawel78
    Kostka jest z betonu B50 w betoniarce przy dobrych wiatrach ukręcisz B20.
    Więc odpowiedz już jest.
    Dzięki.
    Czyli się będzie pylić, rozwarstwiać i pękać?

    A czy w betonowni można po prostu kupić beton B50? Chociaż coraz gorzej widzę ten pomysł z robieniem kostki samemu

    Pieczara.

    PS:
    http://www.muratorplus.pl/16727_15378.htm - o tym, że bruki robi się za pomocą wibroprasowania.
    7 lat i po kostce, przy sypaniu solą ze 3 lata 0 można się ratować napowietrzaniem ale ogólnie to co na zewnątrz i grożą chlorki to minimum B35
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5

    Domyślnie

    Kiedyś probowałem zrobić samemu kostkę. Stosowałem różne metody ale po 21 cyklach zamarzania pokruszyła się. 21 cykli to sezon zimowy. Nawet zagęszczanie niepomogło.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  6. #6

    Domyślnie

    A ja zrobiłem samodzielnie płytki betonowe 35x35cm (Ipewnie ktoś zapyta po co? to odpowiadam - miałem kilka worków cementu nadwyżki) używając betonu zrobionego samodzielnie. Jak na razie przetrwały jedną zimę w nienaruszonym stanie. Zrobiłem koło 30 płytek, ale bez stołu wibracyjnego czy czegoś takiego ( ja nie miałem ) płytki są bardzo łamliwe, musiałem uważać przy układaniu

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie Re: Jak SAMEMU odlać z betonu ładną kostkę brukową?

    Witam.
    Cytat Napisał Pieczara
    Czy ktoś z Państwa próbował się samemu bawić w robienie kostki betonowej? Chodzi o ZROBIENIE kostki, a nie jej ułożenie! Przy cenach kostki takie pytanie wydaje się dziwne, ale mi chodzi o wzór, którego nie ma na rynku.
    Kiedyœ robiłem kostkę w plastykowych formach. Robiłem to tak: Mieszałem cement z piaskiem (żwirem) - na sucho, póŸniej podlewalem wodš, do której dodawałem specjalny preparat do kostki, ale nie pamiętam co to było. Miał wyglšd mleka.
    Całoœć doprowadzałem do konsystencji takiej (półsuchej?), aby po zasypaniu formy umieszczonej na stole wibracyjnym (wypoziomowanym) masa płynnie "rozeszła" się w formie, a na wierzchu pojawiły się œlady wody.
    Podobno bez prasowania lepiej się nie da. A kolor uzyskuje się w ten sposób, że do częœci takiej betonowej mieszanki dodaje się farbę. I tš zakolorowanš masę daje się na spód formy. Do częœci dlatego, że farba jest droga, więc trzeba oszczędzać.
    Ale to strasznie męczšca robota.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  8. #8

    Domyślnie

    Kostkę można zrobić jak najbardziej. Dawniej się robiło płytki i wytrzymywało to ze 20 lat. Kostka niczym w robieniu nie różni się od dawnych płytek. kostki kupowne tak po 20 latach też będą do wymiany. Nie wiem czemu teraz dorabia się wielkie teorie do byle głupstwa. Formy do kostek sprzedają na jarmarkach.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar HARY
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    254
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Popieram. Nie wszystko trzeba kupić. Nam został piasek. Kupiliśmy parę worków cementu i wszystkie chodniczki zrobiliśmy w takiej specjalnej formie (pożyczona od kumpla, kiedyś była do kupienia). Chodniki wyglądają jakby były ułożone z kamienia a kosztowały grosze. Kostki będą poprostu grubsze, można dać do środka siatkę zbrojeniową, to też wzmacnia.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał jorg
    Kostkę można zrobić jak najbardziej. Dawniej się robiło płytki i wytrzymywało to ze 20 lat. Kostka niczym w robieniu nie różni się od dawnych płytek. kostki kupowne tak po 20 latach też będą do wymiany. Nie wiem czemu teraz dorabia się wielkie teorie do byle głupstwa. Formy do kostek sprzedają na jarmarkach.
    Tylko,że zwykłą domową kostkę jak posypiesz solą zimą to masz na 3 lata.- stąd te wielkie teorie
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11

    Domyślnie

    Ponadto barwione kostki własnej produkcji po paru latach wyglądają, jakby każda była od innego producenta!!

    przyczyna jest prozaiczna - w procesie produkcji jedna partia dojrzewa w dniu słonecznym inna w pochmurnym itp.

    Różnią się fakturą, kolorem i stopniem wykwitów. Porażka
    Od stycznia 2005 na swoim

    altana z grillem = moje dzieło

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Moim zdaniem jest pare podstawowych zasad przy samodzielnym wykonywaniu płytek brukowych czy płytek elewacyjnych.
    Osobiście sam wykonuje oba rodzaje płytek i jakoś na błędach doszedłem do zadawalającego efektu.
    - Piasek musi byc drobniutki i najlepiej płukany (płytki są gładkie jak szkło przez co nie wchodzi w nie woda w zime i nie rozrywa)
    Prporcje piasku i cementu 2x1
    Odpowiednie wymieszanie zaprawy aby nie posiadała pecherzy powietrza czyli musi byc wodnista a pecherzyki same polecą do góry
    Bez wibracji sie nie obejdzie
    Foremki smarować ropą do silników diesel (pędzelkiem aby nie spływała)
    Czyszczenie dokładne forremek (najlepiej zaraz po wyjęciu dlewu)
    Starać sie nie rysować foremek (w tych miejscach zaprawa mocniej chwyta i trudno wyjąć
    BRAK POŚPIECHU
    Częste polewanie wodą a nawet zanurzanie wyjetego odlewu na 15 sek po 24 godz przynajmniej raz dziennie przez min 3 dni (cement lubi pic wode)
    Odlew po zalaniu w foremce powinien byc przykryty folia aby woda za szybko nie wyparowała i nie wystawiać bezpośrednio na slońce (blakną)
    Co do barwienia to stosuje sposób aby barwnik wymieszać wpierw w wodzie a potem ją dodać do cementu i wymieszać. Uzyskamy zabarwienie jednolite. Najlepiej przygotować sobie np beczke ok 50 l i tam rozpuścić cały barwnik.
    Wody takiej starczy nam na niezły chodniczek i nie bedzie palety odcieni.
    Dla zaprawionych w boju polecam dodawać do zaprawy szkło wodne.
    Płytki po wyschnięciu zabezpieczy to przed nasiąkaniem wody.
    Jak nie masz zamiaru bawic sie w aptekarską dokładność przy stosowanych proporcjach to odradzam zabawy
    Aha kup lepiej min 10 foremek tego samego wzoru bo chęci szybko odejdą przy wykonywaniu np 3 płytek dziennie
    Powodzenia i miłej zabawy

  13. #13

    Domyślnie

    Troche moich doświadczeń z robieniem kostki brukowej

    Ja robię kosttkę na wibratorze i dodaję plastyfikator do betonu, natomiast co do zaprawy to jak napisał mój poprzednik nie koniecznie piasek musi być drobniutki i nie zgodzę się z nim że zaprawa powinna być płynna tylko właśnie jak najmniej wody.
    Gdy jest za dużo wody to przy wibrowaniu to powietrze, któr jest w zaprawie nie jest w stanie "uciec" z tego betonu i powstają na powierzchni takie nieładne bąble.
    Natomiast gdy zaprawa jes sucha to wtedy wychodzi naprawdę ładna kostka i lepiej jest ją ubić w tej foremce. Ja osobiście przyciskab zaprawę w foremce, aby jak najwięcej jej tam się zmieścił o do czasu aż z tej suchej zaprawy wyjdzie na wierzch tzw. mleczko.
    Co do ilości wody w zaprawie to każdy musi sobie wypróbować jak się będzie robiło. Gdy będzie za mokra to powstaną bąbelki powietrza na powierzchni kostki, gdy natomiast będzie za such t po wyjęciu z foremnki może się nam rozsypać.

    Powodzenia

  14. #14

    Domyślnie

    dlaczego wylewane betonowe schody mimo , że wykonane 20 lat temu metodą "z betoniarki" co zimę sypane solą nie łuszczą się i wyglądają nadal tak jak po zalaniu ?
    Z kostką jest inaczej ? chyba przesadzacie. Podobna rzecz dotyczy ogrodzenia. Jeżeli da się odpowiednio mocny beton to nie powinno być problemu. Ileż widziałem wjazdów na posesje wylanych betonem. Rzadko widać jakieś uszkodzenia.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dakot
    dlaczego wylewane betonowe schody mimo , że wykonane 20 lat temu metodą "z betoniarki" co zimę sypane solą nie łuszczą się i wyglądają nadal tak jak po zalaniu ?
    Z kostką jest inaczej ? chyba przesadzacie. Podobna rzecz dotyczy ogrodzenia. Jeżeli da się odpowiednio mocny beton to nie powinno być problemu. Ileż widziałem wjazdów na posesje wylanych betonem. Rzadko widać jakieś uszkodzenia.
    popieram.... jeżeli ktoś nie zachowa podstawowych zasad to najprostszą rzecz spierdzieli... i tyle...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Witam.

    Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie jest mnóstwo nagrobków betonowych z napisami "wyciœniętymi" w betonie. Wysokoœć liter 4 - 5 cm. Pochodzš z II połowy XIX wieku. Wszystkie "kanty" sš ostre, jakich dzisiaj przy wyrobach betonowych nie uœwiadczy.
    I tamtego cementu również.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dakot
    dlaczego wylewane betonowe schody mimo , że wykonane 20 lat temu metodą "z betoniarki" co zimę sypane solą nie łuszczą się i wyglądają nadal tak jak po zalaniu ?
    Z kostką jest inaczej ? chyba przesadzacie. Podobna rzecz dotyczy ogrodzenia. Jeżeli da się odpowiednio mocny beton to nie powinno być problemu. Ileż widziałem wjazdów na posesje wylanych betonem. Rzadko widać jakieś uszkodzenia.
    Wystarczy ,że przejdę sie po moim osiedlu i mam 10tki przykładów rozsypującego się betonu.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    czesc a ja mam inne doswiadczenia moj swietej pamiecui wuja robil sam plyty hodnikowe a dlaczego do 20 lat temu jakos nie bylo czy cos takiego zbyt mlody bylem zeby pamietac a robil to recznie mieszal beton na taczce bo betoniarki nie mial a forme wyspawal sobie w pracy a wylewal to wszystko w foli czyli tunelu foliowym jak budowalem garaz to zabieralem kostke z dzialki ktora tam lezada prza 20 latek czyli od poczatku ani jedna plyta nie popekala no co prawda mialy ze 4 centymetry ale byly masywne i ciezkie ciezar jakie musialy dzwigac to jak wiadomo ludzi i towar na dzialke i z dzialki czyli stosunkowo nie wielki ale czasem bylo to prawie 200 kilo moze to nie na temat ale zawsze mozna cos wywnioskowac a co to tylko to ze nie dowiesz sie jak nie zrobisz paru sztuk i nie zobaczysz jak sie bedzie to sprawowalo zawsze mozna potem wykozystac jako gruz pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  19. #19

    Domyślnie

    Przetestuje dawke 2:1, bez stolu wibracyjnego, cement II kat. piach plukany...
    Zobaczymy, jesli sie uda... opisze... moze komus sie przyda jeszcze...
    Katuje mnie pomysl zeza 1m2 kostki musze 40zl zaplacic...
    Za tone plukanego piachu ok 30zl, za 0,5 tony cemnetu ok 160zl, zobaczymy ile wyjdzie...

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Noxili

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    208
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood Zobacz post
    Witam.

    Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie jest mnóstwo nagrobków betonowych z napisami "wyciœniętymi" w betonie. Wysokoœć liter 4 - 5 cm. Pochodzš z II połowy XIX wieku. Wszystkie "kanty" sš ostre, jakich dzisiaj przy wyrobach betonowych nie uœwiadczy.
    I tamtego cementu również.
    A propo nietrwałości płyt betonowych : Ta płytka przeleżała sobie iu mnie w ogródku , częściowo przysypana ziemia 80- 100 lat. W miejscu bardzo wilgotnym , przemarzając, rozmarzając i porem znosząc brutalne traktowanie(przerzucanie). Napisy w stanie idealnym.

    Bym zapomniał grubość 2,5 cm wymiary 50x70cm.Cienka i powinna pęknąć....
    Ostatnio edytowane przez Noxili ; 20-07-2010 o 11:42

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony