dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie 4 niezależne lokale w jednym budynku, jak rozwiązać CO?

    Witam, buduje budynek w którym będą 4 lokale, każdy będzie miał swoją ubikacje z miejscem na wiszący piec gazowy, chcę żeby każdy lokal mógł się niezależnie rozliczać za zurzycie gazu, mam pytanie jak to zrobić najlepiej i najtaniej, czy jest konieczność instalowanie dla każdego lokalu pieca gazowego (4 piece gazowe) czy też można zrobić 2 piece gazowe na dole (2 muszą być bo to bliźniak) i zasilić nimi dół i góre a na kaloryferach pozakładać jakieś liczniki....(lokale będą powierzchniowo nieduże ok 60m2 każdy więc każdy piec gazowy by sobie poradził żeby ogrzać 120m2 powierzchni, chodzi mi tylko o to, jak to zrobić żeby każdy lokal mógł być rozliczany oddzielnie za gaz...może jest możliwość założenia jakiś gazomierzy żeby nie robić aż 4 pieców????Co mi proponujecie???
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    a jeden piec i liczniki - nie łatwiej
    albo my ich, albo oni was...

  3. #3

    Domyślnie

    Jeden piec to nie może być bo to będzie budynek podzielony (2 części każda z nich należąca do innej osoby tzn dół+góra do jednej osoby i dół+góra do drugiej osoby) ale jak to zrobić technicznie z tymi licznikami???Gdzie je zainstalować żeby było można zczytać zużycie gazu w górnych lokalach???przecież w układzie gdyby były tylko 2 piece gazowe na dole to gaz dochodziłby tylko do pieca który zasilał by CO na dole i na górze, to skąd miałbym wiedzieć ile zostało zurzyte na górze?

  4. #4

    Domyślnie

    jeden piec ciepłomierze przy każdym rozdzielaczu, liczniki na cw, jeden licznik gazowy
    jak w normalnym budynku wielorodzinnym
    albo my ich, albo oni was...

  5. #5

    Domyślnie

    My robimy to tak, że na dom po jednym piecu. Do tego sterownik (u nas akurat vaillant VRC 420s) na 2 niezależne obiegi grzewcze. Do tego podzielniki ciepła na każdy grzejnik.

  6. #6

    Domyślnie

    ..no dobrze rozumiem, ale przecież będe płacił za zurzyty gaz, a skąd będe wiedział za jaką kwote zurzył ciepła dany lokal czytając z ciepłomierza?W jakich jednostkach to się zczytuje?Chyba że poprostu dodam wszystkie jednostki z dwóch ciepłomierzy (na 2 lokale) i oblicze na podstawie rachunku za gaz jaka jest wartość danej jednostki zczytanej z ciepłomierza za dany okres rozliczeniowy pomnorze razy ilość jednostek na ciepłomierzach w lokalu na górze i na dole i będe wiedział za ile pieniędzy zurzył dany lokal...czy dobrze rozumuje??
    [/u]

  7. #7

    Domyślnie

    Łi
    możesz z parametrów kotla uzyskać info pi x drzwi ile zużywa kocioł na podgrzanie 1m3 cw i 1GJ ogrzewania
    mnożysz odpowiednie parametry i jak to się ma proporcjonalnie w stosunku co calkowitego zużycia gazu

    lub empirycznie
    albo my ich, albo oni was...

  8. #8

    Domyślnie

    chyba powoli rozumiem, poprostu chodzi o to w którym miejscu chcę założyć ciepłomierze...???i co chce rozliczać czy każdy grzejnik osobno czy kilka grzejników razem???(kilka pomieszczeń) potem sumuje się ilość zczytanych jednostek z ciepłomierzy, ilość zapłaconych pieniędzy za gaz dzieli się na zsumowaną ilość jednostek z ciepłomierzy i oblicza się wartość pieniężną jednej jednostki, potem mnożąc tą kwotę razy ilość zurzytych jednostek na danym ciepłomierzu obliczamy za ile kto zurzył ciepła....(czyli gazu czu innego paliwa)
    Czy o to w tym chodzi?
    Czy dobrze rozumuje?

  9. #9

    Domyślnie

    Podzielnik ciepła pozwala ustalić proporcję zużycia (jednostki nie mają znaczenia).

  10. #10

    Domyślnie

    no tyle, że dojdzie Ci podgrzanie cw, ale to nie problem
    a ciepłomierze przepływowe przy rozdzielaczach (bo te na grzejnikach to o kant żopy potłuc )
    albo my ich, albo oni was...

  11. #11

    Domyślnie

    no właśnie, a jak rozliczyć ciepłą wode użytkową??czy na to też można założyć jakiś ciepłomierz i potraktować to w ten sam sposób co wode od CO, żeby obliczyć kwote zurzycia???
    Wybaczcie że tak się dopytuje, ale chciałbym mieć wszystko jasne, żeby niepotrzebnie nie pakować się koszta.

  12. #12

    Domyślnie

    U mnie przeciętna rodzina poza sezonem grzewczym zużywa około 20 m3 gazu na miesiąc (cwu i gotowanie). To daje kwotę około 20 zł za sam gaz, bez abonamentu za licznik. Jak będziesz rozliczać to równo po połowie to pomylisz się góra o 5 zł. To nie jest kwota dla której warto "walczyć o sprawiedliwość"

  13. #13

    Domyślnie

    20 m3 gazu na miesiąc to strasznie dużo, i to jeszcze poza sezonem grzewczym....

  14. #14

    Domyślnie

    Jeżeli planujesz wynajmować te lokale to przy licznikach ciepla będziesz miał wieczne nieporozumienia z najemcami(z doświadczenia).Nie sa to urzadzenia do końca precyzyjne.wieczne pretensje że żle zmierzyło,sąsiad grzeje jak szalony,albo jest za zimno...Podliczniki gazowe odpadają(nie przełknie gazownia)Ja mam podobna sytuację.Zdecydowałem sie na wariant: Każdy lokal ma swój licznik ,piec i sterownik.Każdy najemca ma przepisany na siebię licznik sam placi rachunki (w zależności jak ustawil sobie temp) i nic cię nie obchodzi.Koszt prostego kotła 2 funkc. nie jest tak duży.Automatyki do rozdzialu i pomiaru ciepla obiegów nie taki mały.Swiety spokój najważniejszy
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  15. #15

    Domyślnie

    Acent czyli sugerujesz jednak żeby założyć 4 piece gazowe....dla każdego lokalu po jednym, tylko to spory wydatek dodatkowo...

  16. #16

    Domyślnie

    Acent
    nie przesadziłeś? rozdzielacze i liczniki przepływowe to duży wydatek
    przy 120 m2 każdego lokalu to może i lepiej oddzielne piecyki, ale 60m2?
    całe spóldzielnie tak się rozliczają?
    problem z płaceniem, kłótnie - wywalić na zp
    albo my ich, albo oni was...

  17. #17

    Domyślnie

    no właśnie....na dole będzie lokal 60m2 i na górze 60m2 więc może jeden piecyk by wystarczył, bo ładować się w koszty i wydawać pieniądze (których i tak nie ma za dużo) to nie sztuka, ale potem kiedy to się zwróci... i czy się zwróci....(jak nie to będe miał duuuży problem) więc ja szukam dobrych i najtańszych rozwiązań, bo jeden piec 2 funkcyjny Junkersa to trzeba liczyć 2,5 tys więc jak dla mnie to jest duży wydatek...nie wiem jaki koszt będzie rozdzielaczy i liczników ciepła, ale podejrzewam że niższy.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja tak zrobilem u siebie.Sam jestem najemca i wynajmującym jednoczesnie.To po prostu najzdrowsza sytuacja.Kase każdy musi policzyć sam.Na pewno nie jest to najtańsze rozwiazanie,ale jak napisałem święty spokój najważniejszy....
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony