dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie w jaki sposób wsunąć kabel ?

    nie wiem czy to dobre forum ale wierze w państwa
    mam przewód elektryczny ok. 15m chciałbym wpuścic go w ziemie w ogrodzis aby za daleko nie latać z przedłuzaczem
    dlatego też chciałem wpuścic go w rurkę karbowaną taka włsnie osłaniającą kabel ale niestety do długosci 2m to sie udaje dalej nie jak to zrobic?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: w jaki sposób wsunąć kabel ?

    kupic rure wodną pcw 1 "
    dodam ze myśle o 1 cal w srodku ... czyli fi 32 mm
    powodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    Najlepiej zaciągnąć w sztywną rurkę - wtedy bez kłopotu. Ale jeśli już w karbowaną to potrzebna jest tzw. szpilka czyli sztywny pręt (bez znaczenia z jakiego materiału) o średnicy mniejszej od rurki i o długości min. długość rurki. Do szpilki wiążesz kabel i zaciągasz.
    A do sztywnej rurki można wsunąć kabel bez niczego, pod warunkiem, że rurka nie jest bardzo ciasna. Po za tym sztywna rurka zawsze będzie w kilku odcinkach, które zakłada się kolejno - duże ułatwienie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Rozumiem że masz już rurę tylko chcesz w nią wprowadzić przewód? Przewodu samego nie przepchniesz. Ja w podobnych prypadkach stosowałem następujący sposób:
    1) kuleczka z kawałka styropianu przywiązana do niteczki
    2) kulkę na niteczcze wpuszczamy z jednej strony rury a z drugiej wlączamy odkurzacz
    3) jak kuleczka przeciągnie nam nitkę to tą nitką przeciągamy sznurek (np. od snopowiązałek)
    4) no i teraz tym sznurkiem przeciągamy przewód

    Można ewentualnie wykorzystać kompresor jeśli masz i nie zasysać kulkę tylko ją wydmuchiwać.

    Pozdrawiam
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _bogus_
    Rozumiem że masz już rurę tylko chcesz w nią wprowadzić przewód? Przewodu samego nie przepchniesz. Ja w podobnych prypadkach stosowałem następujący sposób:
    1) kuleczka z kawałka styropianu przywiązana do niteczki
    2) kulkę na niteczcze wpuszczamy z jednej strony rury a z drugiej wlączamy odkurzacz
    3) jak kuleczka przeciągnie nam nitkę to tą nitką przeciągamy sznurek (np. od snopowiązałek)
    4) no i teraz tym sznurkiem przeciągamy przewód

    Można ewentualnie wykorzystać kompresor jeśli masz i nie zasysać kulkę tylko ją wydmuchiwać.

    Pozdrawiam
    Bogus.... jesteś the best.... sposób świetny...prosty... i wykorzystuje to człek ma najcenniejsze, czyli umysł

  6. #6

    Domyślnie

    Generalnie robisz tak: bierzesz cienki sznurek, na końcu przywiązujesz zwinięty w kulkę woreczek foliowy, wkładasz ile się da do jednego końca rury, potem do drugiego końca rury przykładasz ssawkę odkurzacza i patrzysz jak zasysany woreczek foliowy wciąga sznurek do rury. Jak już będziesz miał sznurek po drugiej stronie to przywiązujesz do niego kabel elektryczny i przeciągasz z powrotem (ręcznie).
    Ale mam obawy, że zwykła karbowana (tak półprzezroczysta) rurka instalacyjna jest złym pomysłem do stosowania w ziemi. Po kilku miesiacach prawdopodobnie sie rozpadnie. Są specjalne rury do użytkowania na zewnątrz albo rzeczywiście rura wodna PVC - taka niebieska.
    pozdrawiam

    Artur
    GG# 12222

    Od 18.05.2006 na swoim, ale "wykończeniówka" jeszcze mnie wykańcza

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _bogus_
    Rozumiem że masz już rurę tylko chcesz w nią wprowadzić przewód? Przewodu samego nie przepchniesz. Ja w podobnych prypadkach stosowałem następujący sposób:
    1) kuleczka z kawałka styropianu przywiązana do niteczki
    2) kulkę na niteczcze wpuszczamy z jednej strony rury a z drugiej wlączamy odkurzacz
    3) jak kuleczka przeciągnie nam nitkę to tą nitką przeciągamy sznurek (np. od snopowiązałek)
    4) no i teraz tym sznurkiem przeciągamy przewód

    Można ewentualnie wykorzystać kompresor jeśli masz i nie zasysać kulkę tylko ją wydmuchiwać.

    Pozdrawiam
    ale numer


    pzdr

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    metoda super

  9. #9

    Domyślnie

    Wasze metody teoretycznie są bez zarzutu ale praktycznie na 15 mb peszla niewykonalne. Chyba że ktoś chce pobawić się jak "Pogromcy mitów " w Discovery . Podtrzymuję: ze względów czysto praktycznych - sztywna rura.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam

    Jest jeszcze jeden sposob (bez odkurzacza) .Do nitki przywiązujemy stalowy element który wejdzie w rurę i bez oporu będzie się przesuwał w środku (musi mieć opływowe kształty ) . Do rury przykładamy magnes (np. od głosnika ) i przesuwamy magnesem po rurce prowadząc w środku metalowy element ktory przeciągnie nitkę przez całą dlugość rurki . A potem do nitki sznurek itd .

  11. #11

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje że kolega pokerzysta ma kabel i peszla w ręku i próbuje kabel wcisnąć do peszla.
    Po pierwsze niewykonalne przy 15mb, a po drugie pozbawione sensu.
    Peszel położony w ziemi tylko pogorszy sprawę z punktu widzenia ochrony kabla przed wilgocią.
    Jezeli chodzi o chronę mechaniczna też nic nie zabezpieczy. W tym celu lepsza będzie rurka z twardego PCV.
    Proponuję kupic kabel do układania w ziemi i położyc go bezpośrednio w ziemi ewent. w rurkachPVC (ochrona przed kopaniem w ogrodzie).
    Jest też inne rozwiązanie ale znacznie droższe. Zastosowac rurę od instalacji wody użytkowej hepworth i do niej wsunąć kabel (rozwiązanie z punktu widzenia ekonomii bez sensu).

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    ja również podtrzymuje swoje zdanie i zgadzam sie w pełni krzysztofh i andk

    nie eksperymentowałbym w ziemi z peszlem ...
    metoda z odkurzczem i peszlem jest dobra ... ale w scianie ....

  13. #13

    Domyślnie

    No tak, że ja na to wcześniej nie wpadłem z tym odkurzaczem
    Co ja się na machałem z tym wiertłem w peszlu i sznurkiem a potem wciąganiem 2 kabli i 10 metrów
    ale to doświadczenie pozwala mi powiedzieć, że peszel w ziemi to pomyłka bo wciągałem przy 5 stopniach C i powiem że jest to kruche jak diabli.
    W ziemi to żadna ochrona chyba tylko jako sygnalizacja dla łopaty.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał andk
    Wasze metody teoretycznie są bez zarzutu ale praktycznie na 15 mb peszla niewykonalne. Chyba że ktoś chce pobawić się jak "Pogromcy mitów " w Discovery . Podtrzymuję: ze względów czysto praktycznych - sztywna rura.
    Może ona jest teoretyczna ale kilka przewodów w swoim domu tak przeciągnołem - myśle że były i takie 15 metrowe. W każdym razie metodę stosowałem jak 10 m żmijka nie skutkowała. Żeby Cię przekonać że to było robione praktycznie dwa fakty które raczej ciężko zauważyć na zasadzie teoretycznych rozważań:
    1) największy problem to to że rura odkurzacza jest nieprzezroczysta i nie wiesz kiedy kuleczka już przeszła na wylot . Jak poczekasz za długo to jej nie wyjmiesz z odkurzacza - bo się z niteczką zaplącze. I potrzebna następna kuleczka.
    2) jak tak puścisz odkurzacz to czasami strasznie gwiżdze z tego peszla

    Natomiast oczywiście inną sprawą jest czy peszel (taki zwykły) nadaje sie do ziemi - wszyscy specjaliści mówią że nie - ale ja nie sprawdzałem to się nie wypowiadam. Natomiast na pewno w jakimś przedruku niemieckojęzycznego czasopisma dla majsterkowiczów widziałem że kabel w ziemi kładli w takim na oko zwykłym peszlu (acz oczywiście nie przezroczystym tylko szarym). Może w Niemczech są inne peszle?

    Acha - w końce peszla psikneli pianką montażową żeby uszczelnić.
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  15. #15

    Domyślnie

    Mam przewód elektryczny 15m .... napisał Pokerzysta
    Trzeba kupić kabel (YKY 3x1,5), bo jest on przeznaczony do ułożenia w ziemi.
    Jako osłonę można zastosować (ale nie jest to konieczne) rurę osłonową giętką Arota o średnicy 50mm (cieńszych nie robią).
    Ewentualnie nieco tańszą firmy Janoflex. Do kupienia w większych hurtowniach.

  16. #16

    Domyślnie Re: w jaki sposób wsunąć kabel ?

    Cytat Napisał pokerzysta
    nie wiem czy to dobre forum ale wierze w państwa
    mam przewód elektryczny ok. 15m chciałbym wpuścic go w ziemie w ogrodzis aby za daleko nie latać z przedłuzaczem
    dlatego też chciałem wpuścic go w rurkę karbowaną taka włsnie osłaniającą kabel ale niestety do długosci 2m to sie udaje dalej nie jak to zrobic?

    Kupić peszla z "pilotem"

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał _bogus_
    Rozumiem że masz już rurę tylko chcesz w nią wprowadzić przewód? Przewodu samego nie przepchniesz. Ja w podobnych prypadkach stosowałem następujący sposób:
    1) kuleczka z kawałka styropianu przywiązana do niteczki
    2) kulkę na niteczcze wpuszczamy z jednej strony rury a z drugiej wlączamy odkurzacz
    3) jak kuleczka przeciągnie nam nitkę to tą nitką przeciągamy sznurek (np. od snopowiązałek)
    4) no i teraz tym sznurkiem przeciągamy przewód

    Można ewentualnie wykorzystać kompresor jeśli masz i nie zasysać kulkę tylko ją wydmuchiwać.

    Pozdrawiam

    bogus jestes genialny!!! Będę testował

    z innych sposobów można przepchać najpierw tak zwaną STALKĘ czyli cieńki stalowy sztywny drucik z pentelką na końcu żeby się nie zahaczył w karbowaniu peszla. Za stalonkę może służyć drut spawalniczy (ja właśnie takiego używam - z odpadów) Jeżli jeszcze nie masz tego peszla to tak jak mówią inni - sztywna rura PCV doskonale spełni tą rolę a cokolwiek przepchać znacznie łatwiej.

    pozdro

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    ja pociełem peszeel na mniejsze odcinki , takie w które jeszcze udawało się wprowadzić przewód , potem na ten peszel w miejscu przwecięcia pozakłądałem kawałek innego grubszego peszla i miejsce łączenia zakleiłem taśmą izolacyjna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony