dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Dom bez komina murowanego, ma to sens?

    Mam w projekcie 2 kominy - jeden na około 5 kanałów w tym do pieca gazowego i drugi do kominka (2 kanały). Ponieważ będzie wentylacja mechaniczna, projektowane kanały beda niepotrzebne - jedynie do kominka się przyda oraz do pieca gazowego.
    I pytanie brzmi czy mozna sobie odpuscić murowanie komina a puścić tylko rurę z nierdzewki do gazowego i do kominka drugą rurę?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Kominek bez komina?
    Cug wywołasz wentylatorami wyciągowymi?
    Bez 1 komina się nie obejdzie.
    Chyba że zrezygnujesz z ognia w domu.

  3. #3
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    I pytanie brzmi czy mozna sobie odpuscić murowanie komina a puścić tylko rurę z nierdzewki do gazowego i do kominka drugą rurę?
    "Gołe" rury to pomysł (delikatnie mówiąc) nietrafiony
    Muszą bowiem iść w "czymś" (jakimś przewodzie/kanale) w celu:
    1. usztywnienia ("uchwycenia") przez konstrukcję nośną w postaci komina murowanego. Same rury nie stanowią konstrukcji samonośnej
    2. docieplenia

  4. #4

    Domyślnie

    dzieki a czy można np komin wybudować do poziomu strychu a przez dach wyjść już gołą rurą? Czytałem coś o stratach ciepła przez komin stąd takie pomysły przychodzą mi do głowy

  5. #5

    Domyślnie

    A jak jest komin na zewnątrz budynku z wkładów to jakoś nie jest zabudowany murowanym kominem ???
    a jak są w domach kominki i nierdzewka leci do samego dachu bo jest salon bez zabudowanego piętra to chyba da się zamontować- tak???
    Nie jestem fachowcem od kominów ale myślę że bez problemu można podłączyć i piec i kominek bez budowania komina. Nawet wykorzystując np. stalowy profil do ościeżnic jako element do którego montujemy na uchwyty wkłady (ocieplone bo jest na pewno materiał którym się to robi) ewentualnie na strychu zabudował bym to g-k ogień i z dachu wystaje tylko kawałek rury a jak by się uparł to konstrukcja drewniane+ osb i na to płytki klinkierowe.Chyba się da i cug też będzie?

  6. #6

    Domyślnie

    Piec gazowy komina nie musi mieć, możesz zrobić wyprowadzenie nawet przez ścianę.
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Oczywiście do kotła gazowego możesz nie budować komina, chyba że to kocioł o dużej mocy.
    Jednak do kominka zbuduj komin, czy tradycyjny czy lepiej systemowy. Będziesz miał taniej i mniej kłopotów. Ochrona ppoż, uszczelnianie, wygląd itp. Nie jestem specjalistą ale bez komina do kominka chyba nie dostaniesz odbioru budynku. Nawet ze względu na bezpieczeństwo własne i rodziny nie kombinuj z zamiennikami.
    Nie wywołuj następnej tragedii z zaczadzeniem czy pożarem!

  8. #8

    Domyślnie

    nie mam żadnego murowanego komina. nie mam kominka.
    mam kocioł gazowy i wbrew temu co wyżej twierdzi JTD nie potrzebuje żadnego super usztywnienia - jedna końcówka jest w kotle, potem jedna obejma do ściany a następnie przepust dachowy. ponieważ idzie przez łazienki, wszystko chowa się w zabudowie karton gipsowej. przy kominie koncentrycznym, nie zauważyłem jakiegoś szczególnego wychłodzenia rury : spaliny ogrzewają zasysane powietrze
    desmear

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    dzieki a czy można np komin wybudować do poziomu strychu a przez dach wyjść już gołą rurą? Czytałem coś o stratach ciepła przez komin stąd takie pomysły przychodzą mi do głowy
    Oczywiscie ze mozna... zrobic mozna wszystko...
    tylko jakie tego beda konsekwencje...
    Zakladam ze jak 90% ludzi w PL budujesz z kredytu, ktory splacac bedziesz przez nastepne x-lat. Dom ubezpieczysz... za 2 lata sie spali od takiego cudowania i miejmy nadzieje wyjdziesz z tego calo.. z ubezpieczenia wtedy ani zlotoweczki nie wyszarpiesz... a kto wie czy za stworzenie zagrozenia dla zycia jakies konsekwencje nie pojda za tym....
    TAK, mozesz... bez komina... dziura w dachu... albo rura pcv (bo przeciez spaliny nie sa znowu takie gorace)
    co za ludzie... skad Wy takie pomysly bierzecie??? I jeszcze doradca popierajacy sie znalazl chwile za nim...
    A mowi sie o wypadkach na drogach z powodu braku wyobrazni...
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    Oczywiscie ze mozna... zrobic mozna wszystko...
    tylko jakie tego beda konsekwencje...

    TAK, mozesz... bez komina... dziura w dachu... albo rura pcv (bo przeciez spaliny nie sa znowu takie gorace)
    co za ludzie... skad Wy takie pomysly bierzecie??? I jeszcze doradca popierajacy sie znalazl chwile za nim...
    A mowi sie o wypadkach na drogach z powodu braku wyobrazni...
    dla kotłów gazowych już od dawna nic nie trzeba murować.
    Kominek to inny temat
    desmear

  11. #11
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    spaliny ogrzewają zasysane powietrze
    No to się wreszcie wyjaśniło, że masz układ "rura w rurze" dla kotłów
    z zamkniętą komorą spalania(?).
    Bo w 1 poście pisałeś :"Ponieważ będzie wentylacja mechaniczna, projektowane kanały beda niepotrzebne - jedynie do kominka się przyda oraz do pieca gazowego."
    Sporo wyobraźni trzeba, by się domyśleć, co miałeś na myśli.
    A "piec" piecowi nierówny
    Pojedyńczą rurę od zwykłego kotła dwufunkcyjnego wolałbym mieć jednak obudowaną

  12. #12

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o wypłatę ubezpieczenia w razie pożaru to jest to na pewno największy atut żeby wybudować murowany komin + jakieś przepisy aby mieć odbiory, ale tylko czysto teoretycznie zabudowując już odpowiednią rurę przechodzącą na wspomnianym strychu dwiema lub trzema g-k ogień i jestem pewien że prawidłowo zmontowany wkład kominowy i nie muszę się martwić że coś mi się spali akurat przez komin. Mój osobisty wybór jest taki - bez kominka,bez kominów jak będę chciał ognisko rozpalę w ogródku

  13. #13

    Domyślnie

    by Forest-Natura:
    Kominek gazowy "się da". Z własnym, mechanicznym wyciągiem spalin.
    Żaden inny nie. Każde urządzenie "na paliwo stałe" musi być wedle prawa budowlanego (i zdrowego rozsądku) podłączone do komina.
    Pozdrawiam.
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Mam w projekcie 2 kominy - jeden na około 5 kanałów w tym do pieca gazowego i drugi do kominka (2 kanały). Ponieważ będzie wentylacja mechaniczna, projektowane kanały beda niepotrzebne - jedynie do kominka się przyda oraz do pieca gazowego.
    I pytanie brzmi czy mozna sobie odpuscić murowanie komina a puścić tylko rurę z nierdzewki do gazowego i do kominka drugą rurę?
    Rura z nierdzewki do kominka jak najbardziej. Tylko jeśli myślisz, że wyjdzie to taniej, to jesteś w błędzie. Komin systemowy ze stali nierdzewnej to w sumie rura w rurze, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia materiał izolacyjny. Izolacja ta jest tylko częściowa ochrona ogniową, a daje się ją głównie dla zachowania parametrów mających wpływ na ciąg kominowy. By zachować bezpieczeństwo pożarowe, trzeba taki komin odpowiednio zamontować, więc tylko z pozoru jest to łatwe. Izolacja miedzy rurami nie zapewnia ochrony p.poz elementów drewnianych, które pozostaną bez dodatkowych zabezpieczeń. W trakcie pożaru sadzy temperatura na płaszczu zewnętrznym komina stalowego, możne przekroczyć dwukrotnie temperaturę zapłonu drewna, bez inicjacji płomienia. Najczęstszym błędem podczas montażu takich kominów, jest pakowanie wełny mineralnej w przestrzeń między kominem a drewnem. Pozostawianie pustki też nie zawsze się sprawdza. Po prostu trzeba się trochę doszkolić przystępując do montażu takiego komina.

    Na dachu można tak
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	179200  

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Chyba, ze myślisz o czymś takim. To jest bezpieczne rozwiązanie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PICT0008.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	50,6 KB
ID:	179239  

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Pod dachem można tak. Ale nie zawsze.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	37,1 KB
ID:	179240  

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Na tych dachach nie ma murowanych kominów, wszystko to nasady systemowe imitujące kominy murowane, u nas raczej rzadko praktykowane, ale z uwagi na wiele zalet wartom im się przyjrzeć. Przede wszystkim są lekkie, można je dowolnie konfigurować kolorystycznie, nie pękają jak kominy murowane i ceramiczne, zainstalowane zgodnie z założeniami producenta spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1k.jpg
Wyświetleń:	229
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	179472   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2k.jpg
Wyświetleń:	242
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	179473   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3k.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	179474   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4k.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	179475   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5k.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	12,3 KB
ID:	179476  


  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kominiarzu, te zdjęcia pochodzą z wycieczek zagranicznych, czy to już nasi inwestorzy "wyedukowani"?

    Wesołych Świąt, nie tylko Tobie.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dr_au

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Podbiję temat.

    Planuję komin stalowy do kominka lub kozy w salonie (wybór ze względów estetycznych a nie ekonomicznych ). Oczywiście z systemowym przejściem przez dach itp. Mam pytanie o sposób mocowania takiego komina i związanej z tym konstrukcji. Najchętniej zrobiłbym to w ten sposób:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut_ekranu_21.05.2013_09_12.jpg
Wyświetleń:	286
Rozmiar:	28,4 KB
ID:	190654

    A więc oparcie komina na kominku i ew. mocowanie komina tylko do antresoli. Podobne rozwiązania można zobaczyć np. tu, gdzie komin stalowy jest tak w ogóle na środku salonu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	50a68c52b3fc4b2fc000002c_house-mj-kombinat_11-1000x666.jpg
Wyświetleń:	211
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	190655

    Wolałbym się jednak upewnić, czy jest to wykonalne? Wysokość pomieszczenia do połaci dachu w tym miejscu to około 7 m. Mam jeszcze możliwość modyfikacji m.in. doprowadzenia powietrza do kominka i w ostateczności mogę kominek/kozę przesunąć pod ścianę salonu. Ale to wyraźnie gorsze rozwiązanie.

    PS. wizualka powyżej jest robiona przeze mnie na szybko i służy jedynie wyjaśnieniu o co chodzi. Proszę się nie czepiać estetyki . Koza/kominek też jest raczej przypadkowa (powinna być nie taka, nie tej wielkości).
    Dziennik budowy <<< dziennik i komentarze tutaj

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Wykonalne bez problemów.

    Do konstrukcji dachu dajesz taką powiedzmy satelitę jak na foto, która trzyma odcinek komina termo-izolowanego. Poniżej robisz przejście z dwupłaszczowego na jednościenny i jedziesz w dół rurą stalową z kwasówki lub nierdzewki pomalowaną w dowolnym kolorze RAL aż do urządzenia grzewczego.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mocowanie.jpg
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	8,1 KB
ID:	190737  

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony