dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Witam

    nudze sie troche w wakacje, a ze mam jeszcze ich praktycznie 3 miesiace wpadlem na pomysl , ze moze by zrobic wreszcie podjazd do garazu, znalazlem tanio nieregulana kostke granitowa po 2000zl za 28ton, co starczyloby mi na mniej wiecej 170m kw mojego podjazdu, dol o glebokosci ok 40cm jest juz wykopany, teraz z czego zrobic dobra podbudowe? jakie pokoleji klasc warstwy? i najwazniejsze czy dam rade sam ulozyc nie majac zadnego doswiadczenia kostke granitowa i to w dodatku nieregularna? niestety regularna jest dosc duzo drozsza, a mnie zalezy rowniez na kosztach. Czas operacji to tak jak mowilem 3 miesiace.

    Chcialbym to zrobic dobrze, zapalu mi nie brakuje

    jak sie za to wszystko zabrac co robic zeby nie spieprz.. ?

    Czy trzeba na sam wierzch dac mieszanke sucha z piasku i cementu??

    Prosze o cenne porady

  2. #2

    Domyślnie

    poszukaj o tym w działach typowo budowlanych, sporo tam było

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Mam do sprzedania ok. 6 ton kostki 6/8 szarej, szaro zółtej. Małopolska Zachodnia.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Wspomnień czar...
    czyli rekonstrukcja kamiennego podjazdu.
    Podłożem był piach ( ok. 40cm ale na gruncie gliniastym). Ostatnie 10 cm przed położeniem wyjętego kamienia to mieszanka piachu z cementem w stosunku 1:3. Powstała zaprawa samoutwardzalna była o tyle konieczna, że kamień jest nieregularny, a koła samochodu potrafią luźno osadzone w piasku kamienie, poprostu - powyrywać. Po wstępnym dobiciu kamieni w " łatanych dziurach" zwilżyliśmy wszystko natryskiem z węża ( mgła wodną) aby ładnie osiadło. Młotek gumowy i wielkie młot 10kg były niezbędne do mocnego osadzenia głazów . Oczywiście przy układaniu kamieni korzystaliśmy z 2 metrowej łaty, by te nowe, faktycznie pasowały poziomem i kątem nachylenia podjazdu, do łatanej reszty. Po zwilżeniu, jeszcze przez parę dni "dobijało" sie te nieco wystające obuchem 10 kg młotka, traktując go jak kafar
    Podjazd wrócił do świetności błyskając kolorami żółci, czerwieni, pomarańczu i grafitu, a kałuże przestały być dolegliwe, bo lekkie nachylenie nawierzchni wykonane przed 100 laty, pięknie odprowadzało deszczówkę ))

  5. #5

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    a mnie ciekawi jak mozna ulozyc kraweznik z kostki 8/10.

    mam juz 3t kostki i teraz sie zastanawiam jak to zrobic.

    swiezka ma byc zwirowa, tzn w sumie jakies 30cm zwiru w warstwach... od gory:
    od 0 do -5 kliniec frakcji 3-8 jako warstwa wierzchnia
    od -5 do -30 kliniec frakcji 20-35 jako warstwa nosna
    -30 dobrze zagaszczona ziemia/piach

    boki maja byc ograniczone kraweznikiem z kostki.
    sciezka szerokosci 120cm.

    jak waszym zdaniem najlepiej to zrobic?

    jedni mowia zaby na calej szerokosci zagescic ziemie a nastepnie bokami ulozyc kostke na fundamencie betonowym. fundament od -30 do okolo 0 szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. kostka ma gora siegac poziomu +5cm.

    inni proponuja zeby wysypac gruby zwir od -30 do -5 i zagescic pozadnie. na tak zageszczonym kamieniu ulozyc krawezniki na podkladzie betonowym od wyskosci -5 do 0, szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. gora kostki takze na wysokosci 5cm.

    zastanawia mnie jeden problem... w przypadku rozwiazania pierwszego zageszczajac zwir po ulozeniu kostki, czy nie uszkodze dopiero co ulozonych kraweznikow. przeciez sily jakie dzialaja na zageszczana powiezchnie sa olbrzymie... bede zageszczal 100kg zageszczarka.

    z gory dzieki za porade

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    ale czy z nieregularnej kostli da się ułożyć podjazd?? tak zeby było ładnie

    Czy w zimie mróz nie porozwala bruku??

    może ktoś ma zdjęcia

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    elvis

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    114
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Cytat Napisał cisza1
    a mnie ciekawi jak mozna ulozyc kraweznik z kostki 8/10.

    mam juz 3t kostki i teraz sie zastanawiam jak to zrobic.

    swiezka ma byc zwirowa, tzn w sumie jakies 30cm zwiru w warstwach... od gory:
    od 0 do -5 kliniec frakcji 3-8 jako warstwa wierzchnia
    od -5 do -30 kliniec frakcji 20-35 jako warstwa nosna
    -30 dobrze zagaszczona ziemia/piach

    boki maja byc ograniczone kraweznikiem z kostki.
    sciezka szerokosci 120cm.

    jak waszym zdaniem najlepiej to zrobic?

    jedni mowia zaby na calej szerokosci zagescic ziemie a nastepnie bokami ulozyc kostke na fundamencie betonowym. fundament od -30 do okolo 0 szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. kostka ma gora siegac poziomu +5cm.

    inni proponuja zeby wysypac gruby zwir od -30 do -5 i zagescic pozadnie. na tak zageszczonym kamieniu ulozyc krawezniki na podkladzie betonowym od wyskosci -5 do 0, szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. gora kostki takze na wysokosci 5cm.

    zastanawia mnie jeden problem... w przypadku rozwiazania pierwszego zageszczajac zwir po ulozeniu kostki, czy nie uszkodze dopiero co ulozonych kraweznikow. przeciez sily jakie dzialaja na zageszczana powiezchnie sa olbrzymie... bede zageszczal 100kg zageszczarka.

    z gory dzieki za porade
    Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?
    Powodzenia ...

  8. #8

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
    A siła ta głównie będzie działąć w dół.
    Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Cytat Napisał elvis

    Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?
    Wszystkie sposoby układania bruku/kostki/ itp. są w
    MURATOR - MÓJ OGRÓD - Numer Specjalny Extra 1/2007
    Już w kioskach, wczoraj nabyłam
    Kompedium o zakładaniu i pielęgnacji trawników, budowie kaskady, oczka, grilla, altanki, czyli - zrób to sam, ale POMYŚL wcześniej!

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Cytat Napisał NOTO
    Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
    A siła ta głównie będzie działąć w dół.
    Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?
    Spływ wód opadowych umożliwia spadek fundamentu/ zagęszczonego piachu, a zarazem ułożonej na nim kostki, w zależności od fachowca od 2-5% w jedną stronę lub w obie strony od centrum.

  11. #11

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Cytat Napisał hanka55
    Cytat Napisał NOTO
    Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
    A siła ta głównie będzie działąć w dół.
    Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?
    Spływ wód opadowych umożliwia spadek fundamentu/ zagęszczonego piachu, a zarazem ułożonej na nim kostki, w zależności od fachowca od 2-5% w jedną stronę lub w obie strony od centrum.
    Powiedzmy że jest to taras taki na 30m2 (4x7,5m). Instensywny deszcz nie spłynie po takiej dziurawej powierzchni kostki + piasek tylko w niego wsiąknie. A wtedy mróż i .....

    Albo inaczej mamy na kostce 20cm śniegu. Odwilź wzystko się topi i powoli wsiąka. z zewnątrz beton , pod spodem glina. Przychodzi mróż .... brrr
    te boki z betonu to bariera nie do przejścia ... a mają mieć ze 30cm wysokości.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie


    To poniemiecki kamień rzeczny i polny, ułożony bezpośrednio( bez podsypki!!!!) na gruncie gliniasto-ilastym.
    Ja widać przetrwał prawie 200 lat, pomimo,że stanowił dojazd do stodoły i pomieszczeń gospodarczych. Równane kamienie ( wydłubywane, były poziomowane podsypką piaskową).


    Przed furtką było klepisko i gdy sąsiad załatwił nam kostkę rozbiórkową, dorobliśmy pas przy wjeżdzie.Reszta, poniemiecka została tylko oczyszczona z góry, z wieloletniego błota, ziemi i trawy.

    Tu jest kostaka granitowa robiona przez nas, tylko na podbudowie z rzecznego, grubego piachu - 30-50cm. Spoiny zasypane piachem, zagęszczone wodą.
    Co miesiąc kilkutonowy szambowóz i 2 auta osobowe, a raz do roku kilka ton drewna opałowego.
    I pomimo gliniastego podłoża - nie ma odkształceń.
    Spadki są zachowane, wypiętrzeń mrozowych nie ma, a i krawężniki nie były potrzebne ( bo i po co?).

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki za zdjęcia ... szczeólnie te ostatnie ... ma się wrążenie , że widzi się ten spadek

    Może tu tkwi cały szkopuł. Do wypełnienia przestrzeni między kostami chce wykorzystać mączkę granitową.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie Re: kostka granitowa-samodzielne ukladanie

    Cytat Napisał hanka55
    Cytat Napisał elvis

    Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?
    Wszystkie sposoby układania bruku/kostki/ itp. są w
    MURATOR - MÓJ OGRÓD - Numer Specjalny Extra 1/2007
    Już w kioskach, wczoraj nabyłam
    Kompedium o zakładaniu i pielęgnacji trawników, budowie kaskady, oczka, grilla, altanki, czyli - zrób to sam, ale POMYŚL wcześniej!
    a ja szukam tego już od tygodnia i nie mogę znaleźć
    czy ktoś wie, jak poprosić Muratora żeby wysłał go do mnie za zaliczeniem? proszę o pomoc, dzięki z góry

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Biuro Obsługi Klienta i zamawianie publikacji
    szef - Monika Kowalska
    tel. 022 59 05 555 0-801 322 555 g. 9-17
    mail: [email protected]

    http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_615_PLK_htm.htm


    a osobiście polecam także te numery :
    http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_631_PLK_htm.htm
    http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_1358_PLK_htm.htm
    http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_113_PLK_htm.htm

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Dzięki za zdjęcia ... szczeólnie te ostatnie ... ma się wrążenie , że widzi się ten spadek

    Może tu tkwi cały szkopuł. Do wypełnienia przestrzeni między kostami chce wykorzystać mączkę granitową.
    a tu są koncepcje wzorków :
    http://www.muratordom.pl/ogrod-i-oto...,6464_5074.htm

  17. #17

    Domyślnie

    Witam!
    Mam do sprzedania kostkę grantową 8/11 szarą. TANIO!!! Strzegom

  18. #18

  19. #19

    Domyślnie

    Ułożenie samemu 170 mkw kostki to dużo. Proponuję ułożyć na poczatek 1 mkw. Zrobienie dobrej podbudowy na bazie wskazówek z literatury to nie problem. Schody zaczynają się, gdy trzeba ustalić przełamania powierzchni i spadki. Ale i to można wykombinować. Prawdziwym wyzwaniem jest wyklepanie dużej powierzchni żeby była równa. Tu można w pojedynkę nie dać rady. Ale życzę powodzenia. Fotki materiałów granitowych plus wizualizacje na mojej stronce: http://www.blechert.pl

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    blechert - to watek z 2006 roku

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony