dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Witam,

    Złożyłam wnioski o warunki techniczne przyłączenia się do.....
    czy do pozwolenia na budowę muszę złozyć projekty tych przyłączy?
    Nie wiem jak będą przebiegać,nie jestem w stanie tego zrobić od razu bo np. złożyłam wniosek o prąd tylko na budowę narazie.


    pozdrowienia!
    Kam

  2. #2

    Domyślnie

    tak, robi to architekt adaptujący projekt, właściwie to nie on projektuje tych przyłaczy a odpowiedni ludzie dla niego.
    Właśnie w poniedziałek oddaje projekt domu do adaptacji, mam warunki zabudowy czyli wypis z mpzp, warunki przyłączenia wody, kanalizacji, prądu - więcej mediów nie ma. Dostarczam jeszcze mapę do celów projektowych, akt własności no i gotowca z projektem domku.
    A do pozwolenia to jest jeszcze kupe innych papierów potrzebnych, ale to mi architekt powie jakich, między innymi dokumentacja geotechniczna, przyłaczenie do drogi, wypis i wyrys, itd, itp.

  3. #3

    Domyślnie

    witam
    Do pozwolenia na budowę domu nie są potrzebne projekty przyłączy. Przyłączy rozumianych w świetle prawa a nie w potocznych debatach.
    Potrzebne są natomiast projekty tzw elementów instalacji wewnętrznych ułożonych na zewnątrz.

    Przyłącza buduje się na zgłoszenie a nie pozwolenie na budowę.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  4. #4

    Domyślnie Re: Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Witam

    Do pozwolenia na budowę powinny być załączone waruki przyłaczenia do sieci elektroenergetycznej, warunki techniczne przyłacza wodnego i kanalizacyjnego, może jeszcze gazowego, jeżeli będzie gaz, wtedy nie potrzeba zgłaszać budowy takich, gdyż pozwolenie na budowę to obejmuje.

    Ale projekty na przyłącza należy mieć w chwili wykonywania ich, gdyż po wykonaniu przyłaczy, są one nanoszone na mapy.

  5. #5

    Domyślnie Re: Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Cytat Napisał geguś
    Witam

    Do pozwolenia na budowę powinny być załączone waruki przyłaczenia do sieci elektroenergetycznej, warunki techniczne przyłacza wodnego i kanalizacyjnego, może jeszcze gazowego, jeżeli będzie gaz, wtedy nie potrzeba zgłaszać budowy takich, gdyż pozwolenie na budowę to obejmuje.

    Ale projekty na przyłącza należy mieć w chwili wykonywania ich, gdyż po wykonaniu przyłaczy, są one nanoszone na mapy.
    Nie jest prawda, że nie trzeba zgłaszać budowy przyłączy jesli się załacza do projektu warunki techniczne dostwy mediów.
    Wykonać przyłacza można dwojako:
    sposób tradycyjny - wykonujemy projekt, dokonujemy zgłoszenia i po 30 dniach (jesli starostwo nie wniesie sprzeciwu) budujemy takie przyłacze
    sposób nowszy (wprowadzony nowelizacją prawa budowlanego w 2005r.) - zglaszamy się do lokalnego dostawcy mediów i jemu zlecamy całość od projektu do wykonania. Wada - zwykle trwa to duuuzo dlużej niz przy sposobie tradycyjnym. Taka np. gazownia warszawska daje termin 5 miesięcy od chwili podpisania umowy, a w okresie od 15 listopada do bodajże 15 marca w ogóle takich prac nie wykonuje.
    Natomiast prawdą jest, że przyłacza po wykonaniu inwenatryzuje sie geodezyjnie czyli nanosi sie je na mapy.

    Do pozwolenia na budowę domu NIE POTRZEBA załaczac projektów przyłaczy. Konieczne są warunki dostawy mediów - zwlaszcza energia elektryczna, bo pozostale media czyli woda, kanalizacja czy gaz sa opcjonalne. Nalezy tylko w projekcie opisac sposob zaopatrzenia w wodę, odprowadzenia ścieków i ogrzewanie. Nalezy przy tym zwrócić uwagę na zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy co dla danego terenu obowiązuje. U mnie np. wykluczone jest ogrzewanie na paliwa stałe.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.

    Jeszcze raz zalecam ustali co kto rozumie pod pojęciem przyłączy.
    Przyłącza realizują zazwyczaj przedsiębiorstwa dostarczające dane media więc to one zajmują się opracowywaniem dokumentacji techniczno prawnej.
    Można sobie oczywiście wyobrazić ,że to inwestor sam buduje przyłącze z jakichś powodów i traktuje to jako jedno zamierzenie inwestycyjne z budową domu niemniej na przyłącze nie dostanie pozwolenia na budowę gdyż przyłącza nie buduje się z pozwoleniem na budowę.

    Jeśli zaś chodzi np. o prąd i o zalicznikową linie zasilającą to powinien jej projekt być zawarty w cęści elektrycznej dokumentacji projektowej wtedy taka linia jako związana z budynkiem również jest objęta pozwoleniem na budwę.
    Tak samo będzie z innymi mediami.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie Re: Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Cytat Napisał Chatte
    ...sposób nowszy (wprowadzony nowelizacją prawa budowlanego w 2005r.) - zglaszamy się do lokalnego dostawcy mediów i jemu zlecamy całość od projektu do wykonania...
    W praktyce sami robimy projekt i uzgodnienia w ZUD, zgłaszamy do dostawcy mediów i nasza ekipa wykonuje przyłącze.

    Q.

  8. #8

    Domyślnie Re: Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Witam
    Cytat Napisał qdlaty
    Cytat Napisał Chatte
    ...sposób nowszy (wprowadzony nowelizacją prawa budowlanego w 2005r.) - zglaszamy się do lokalnego dostawcy mediów i jemu zlecamy całość od projektu do wykonania...
    W praktyce sami robimy projekt i uzgodnienia w ZUD, zgłaszamy do dostawcy mediów i nasza ekipa wykonuje przyłącze.

    Q.
    A jak to? Tak nie śmiało zapytam, czy nie potrzeba już odpowiednich uprawnień na wykonanie projektu? No, chyba że macie. A to inna sprawa .

  9. #9

    Domyślnie Re: Dokumenty do pozwolenia na budowę - projekty przyłączy

    Cytat Napisał geguś
    A jak to? Tak nie śmiało zapytam, czy nie potrzeba już odpowiednich uprawnień na wykonanie projektu? No, chyba że macie. A to inna sprawa .
    Nie
    Rozwinę myśl:
    Chatte napisała, że jeśli zgłaszamy w zakładzie komunalnym, to oni wtedy wszystko robią i długo to trwa.

    A można zgłosić z zakładzie komunalnym i mimo to samemu zlecić zrobienie projektu, uzgodnień i wykonania przyłączy zewnętrznym osobom.

    Q.

  10. #10

    Domyślnie

    Co do praktyki - przynam otwarcie, że wygląda do bardzo różnie: w ZEWT zapłaciłam za projekt pracownikowi zakładu i sama zgłosiłam budowę przyłacza. Za to miałam wszystko prawie ekspresowo, zamiast 2 lata "jedyne" pół roku do przyłaczenia do sieci. A bez prądu budowy ani rusz...
    W gazowni zleciłam calość: od projektu do realizaji przyłącza. Efektu jeszcze nie ma ale w umowie mam zapis, że wykonają calość do 5 listopada.
    A jeśli chodzi o przyłącza wod-kan: "moja" Gmina Józefów, budując kanalizację i wodociagi w ulicach, wykonuje razem z projektem sieci w ulicy także wszystkie przyłącza do posesji. Roboty budowlane wykonane są w ulicy łacznie z odcinkami bocznymi (czyli przyłaczami) DO LINII OGRODZENIA. I za te odcinki placi Miasto. Na właścicielu posesji spoczywa wykonanie wyłacznie odcinka na własnym terenie. Reasumując: właściciel otrzymuje od miasta gratis projekty przyłaczy oraz wykonany odcinek do swojej granicy.
    Podsumowanie: wszystko zależy od lokalnych układów.

  11. #11

    Domyślnie

    I jeszcze jedno (myślę, że ważne):
    w gazowni powiedzieli, że przy wykonaniu przyłacza samodzielnie, zwracają różnicę pomiędzy ceną z faktury za która wykonalismy przyłacze gazowe, a ceną wynikającą z taryfy.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam.

    Tak bez przetargu?
    Coś nie chce mi się wierzyć w te ich obietnicę gdyż rodziło by to ogromne nadużycia no chyba ,że chodzi o ich prywatne firmy które są dopuszczone do tego rynku.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  13. #13

    Domyślnie

    Takie rozwiązanie zasugerowała mi pani w gazowni, kiedy krzywiłam sie na długasny termin budowy przyłacza. Argument, że wykonywanie na wlasny koszt jest droższe, odparła że zwracaja róznicę. No a wykonanie i tak trzeba powierzyć uprawnionej firmie, chocby dla własnego bezpieczeństwa.
    I niedlugo po podpisaniu przeze mnie umowy z gazownią byłam świadkiem, kiedy gazownia przyjmowala faktury do kompensacji tego zwrotu.
    Myślę, że warto mieć świadomość istnienia takiej mozliwości - to dla tych, ktorym się spieszy.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam.

    To ja ci wykonam to przylącze , wystawię fakturę o 100% przekraczającą koszty, ty odzyskasz kupę szmalu z gazowni i dzielimy się pół na pół i będziesz miała przyłącze gratis.

    Fajnie by było ale nie realne. Gazownia działa na podstawie prawa energetycznego i nie może w ten sposób mnożyć kosztów i później uwzględniać je w taryfach dla odbiorców gazu. Twoja robota musiała by iść na przetarg i wtedy od tej najniższej ceny mogli by ci oddać różnicę. W innym przypadku to była by niezła afera bo pewnie ta pani i pewnie nie tylko miała by udziały w tej firmie wykonującej te przyłącza skoro stosują takie rozwiązanie.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  15. #15

    Domyślnie

    A dlaczego zaraz moja prywatna robota mialaby iść na przetarg?
    Poza tym WIEM, że taka procedura istnieje, bo akurat mialam do czynienia z taka sytuacją. I gazownia fakturę przyjęła, mimo że wykonawca przyłacza nie pochodził z tereniu dzialania Gazowni warszawskiej (firma z Katowic)
    Wyglądalo to tak:
    po odbiorze budynku zlozono dokumenty odbiorowe łacznie z protokołami z gazowni, umowę oraz kopię faktury za wykonane przyłacza oraz rachunek na kompensację kwot wynikających z róznicy poniesionych kosztów. O rezultacie czyli wypłacie kasy nic nie wiem, bo służyłam tylko za pośrednika w dostarczeniu tych dokumentów.
    Poza tym sądzę, że gazownia nie jest taka glupia, wie ile faktycznie kosztuje wykonanie przyłaczy bo te koszty szacunkowo określa w warunkach przyłaczenia. Za to nie może pobrac pelnej opłaty od klienta, bo ma stawki określone taryfą.

  16. #16

    Domyślnie

    Witam.
    No to gazownia musiała by ci powiedzieć , że nie przyjmie faktury np na ponad 10000 PLN i wtedy jest w miare jasno.
    A tak to kiedy zamierzasz z gazownią dochodzić ile takie przyłącze mogło kosztować bo ty akurat fakture masz na 20000 PLN.

    To jest tak jakbyś zniszczyła sąsiadowi płot a potem mu mówisz weź sobie jakąś firmę niech ci zrobią ten płot a potem przyjdz do mnie z fakturą.
    Ja na taką forme bym się nie zgodził.
    Dlatego sąsiad (gazownia) powinni ogłosic konkurs i wybrać najlepszą ofertę i z takiej faktury się rozliczać. Wtedy wiesz ,że sąsiad nie zrobił cię w bambuko i nie zawyżył kosztów ,które ty musisz zrefundować.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  17. #17

    Domyślnie

    O rany, caly czas chcesz udowodnić, że procedurę zwotu kasy w gazowni wymysliłam sobie. Tylko dlaczego przyjęli takie dokumenty i RACHUNEK obciążający gazownię róznicą kosztów? Może mi się przywidziało?
    Prawda, że nie wiem jak technicznie wygląda procedura zwrotu - ale zainteresowani mogą się dopytać, bo na pewno nie jest to fakt znany powszechnie. [/url]

  18. #18

    Domyślnie

    Witam.

    Nie twierdzę ,że ci się to przyśniło lecz twierdzę ,że jeśli tak jest to jest jakaś patologia w najczystrzej postaci , stąd procedura ta nie jest szerzej znana.
    Można się tylko domyśleć ,że większość takich faktur na tym terenie pochodzi od firm związanych z tymi co to wymyślili.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    w gazowni na Kasprzaka w W-wie powiedzieli, że projekt i wykonanie instalacji całości (czyli do płotu oraz na terenie posesji i w domu) może zrobić firma prywatna, ale nie może to być drożej niż wg ich stawek.
    pozdrawiam
    justa

  20. #20

    Domyślnie

    a ja trochę z innej beczki

    planuje (na etapie projektu) rozbudowe domu jednorodzinnego, tak aby miec dwa lokale mieszkalne (oczywoscie nowy dla mnie

    zalezy nam na oddzielnych licznikach kosztownych mediów (prąd, gaz), ale np. wodę pociągnelibyśmy chętnie sami z istniejącej w domu instalacji i z istniejącej studni

    pytanie zatem takie --> czy składając wniosek o pozwolenie na budowę potrzebuję warunków przyłączy dla wszystkich mediów?? czy mogę dać tylko warunki dla prądu i gazu i napisać że wodę z istniejącej instalacji/ze studni??

    i tak przy okazji - czy w takim układzie jak mój warto ciągnąć prąd już teraz i robić prowizorkę, czy lepiej korzystać z prądu w istniejącym budynku?? jakieś za i przeciw??

    Dzieki!!!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony