dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie C.O. wymiennik pomiedzy ukladem zamknietym a otwartym ???

    Witam.
    Postanowilem powalczyc troszeczke z obnizeniem kosztow ogrzewania i zdecydowalem sie wyposazyc swoja kotlownie w piec na paliwo stale.
    Do tej pory mialem uklad zamkniety i piec olejowy Buderusa G115. Najprostsza metoda byloby otworzenie ukladu i zamontowanie naczynka wyrownawczego w najwyzszym punkcie instalacji C.O. Slyszalem jednak ze aby nie pruc/demolowac scian mozna skorzystac z czegos takiego jak zasobnik (nie wiem czy dobrze to opisuje) ktory wyrownuje cisnienie miedzy ukladem zamknietym a otwartym. Potrzebna jest do tego dodatkowa pompa. W wyniku takiego rozwiazania naczynko wyrownawcze nalezy zainstalowac w najwyzszym punkcie kotlownii.
    Mam pytanie czy ktos przerabial ten temat i czy ktos moze mi napisac jak prawidlowo nazywa sie taki wymiennik i ile moze kosztowac ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    trzeba dać wymiennik ciepła, wtedy kocioł na paliwo stałe pracuje w swoim układie otwartym z naczyniem wzbiorczym w kotłowni , a reszta instalacji w układzie zamknietym . Tylko raczej umieszczanie kotła na paliwo stałe w tym samym pomieszczeniu co kocioł olejowy jest niewskazane lub wręcz zabronione.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli ze ten modul nazywa sie Wymiennik Ciepla ?
    Jaka pojemnosc takiego wymiennika jest potrzebna na dom wolnostojacy o powierzchni grzewczej ok. 250 m 2 ?
    Wiem ze nie powinno sie montowac kociolka olejowego razem z kotlem na paliwko stale w jednej kotlowni.
    Jednak w moim przypadku mowiac szczerze rezygnuje ze stosowania/uzytkowania kociolka olejowego ...i przerzucam sie tylko na kociolek na paliwo stale. Szkoda mi jednak zupelnie wymontowywac zainstalowany juz kociol ...poniewaz po pierwsze nie odzyskam pieniedzy ktore zainwestowalem w zakup Buderusa, a po drugie w Polsce moze sie za chwile okazac ze wegiel bedzie drozszy niz olej opalowy.
    Wszak kolejne rzady co chwila dorzucaja a to akcyze, a to jakis podatek ...zeby tylko uziemic kolejna grupe zamieszkujaca domy jednorodzinne.
    Jak montowalem kociol olejowy to olej byl po 60 gr za litr. Od 1 wrzesnia ma kosztowac ok. 3,80 gr. za litr. O zwrot akcyzy bedzie sie mozna ubiegac od 1 do 30 kwietnia ...wiec dla mnie bomba. Juz tej zimy musialem wydac ok. 1500 zl. w miesiacu styczniu zeby nie zamarznac (i wcale nie bylo za cieplo). Szlag mnie trafia jak widze ze w tym kraju przez caly czas musze byc cwanszy niz kolejny minister finansow, premier, prezydent itp ...i ze moja wyplata w glownej mierze jest przeznaczana na oplaty, podatki, akcyze itd ...
    Skonczylem ekonomie ...wiec stwierdzam ze bycie politykiem w dodatku u steru wladzy jest bardzo proste. Trzeba tylko wymyslec za co mozna jeszcze skasowac ludzi ...i mamy problem z glowy. To ze ludzie przezuca sie z kotlowni olejowych na kotlownie np. wegolwe i zakladanego wplywu nie bedzie ...to juz nie problem i nie warto zawracac sobie tym glowy. Kilkanascie tysiecy frajerow da sie na to zlapac i co najmniej jedna zime zabula za brak orientacji i cwaniactwa.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.

    Niewie czy lodkowi chodzi o wymiennik ciepła ,czy o zasobnik ciepła do schłodzenia pieca wrazie czego gdyż pada takie określenie jak zasobnik oraz pyta o pojemność takiego urządzenia.
    Ostatecznie wymiennik też posiada swoją pojemność.

    A co z kotłami na wyngiel z dodatkową wężownicą do pracy w układach zamkniętych?. Są w polsce stosowane i produkowane?
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  5. #5

    Domyślnie

    Możesz pomyśleć o montażu palnika na pelety do kotła olejowego. Nie jest to spacjalnie trudna operacja, dla doświadczonej firmy. Logano G 115 ma małą komorę spalania, przez co przy kiepskiej jakości peletu, popiół trzeba by było dość często wyrzucać. Ale są zalety: o połowę tańsze paliwo od oleju, można zostawić instalację zamkniętą (przy użyciu palnika na pelety z zapalarką) i w każdej chwili można wrócić do oleju. Nie trzeba babrać się w węglu, wstawiać nowego kotła i wymiennika ciepła.
    Pelety nie są obłożone akcyzami, wręcz wprost przeciwnie - niektóre co bardziej zaradne gminy przyznają dotacje do instalcji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Witam.

    Niewie czy lodkowi chodzi o wymiennik ciepła ,czy o zasobnik ciepła do schłodzenia pieca wrazie czego gdyż pada takie określenie jak zasobnik oraz pyta o pojemność takiego urządzenia.
    Ostatecznie wymiennik też posiada swoją pojemność.

    A co z kotłami na wyngiel z dodatkową wężownicą do pracy w układach zamkniętych?. Są w polsce stosowane i produkowane?
    widziałem takie kotły , ale była tez informacja że nie wolno takich stosowac w układach zamkniętych, w Polsce jak narazie jedyny zgodny z przepisami ( i rozsądkiem ) sposób to podłączenie takiego kotła w układzie otwartym . Można też zastosować tzw. zbiornik buforowy i chyba o czymś takim mówicie , ale z tego co wiem to raz że on musi być bardzo duży = miejsce w kotłowni, a pozatym jest on dosyć drogi . Uważam że jedynym sensownym i tanim sposobem jest połączenie 2 kotłów wymiennikiem płytowym

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Wszystko opisane jest w ostatnim Muratorze.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    W Muratorze ? Z Lipca ?
    Rozumiem ze jest opisany sposob podlaczenia 2 instalacji - zamknietej i otwartej tak ?

  9. #9

    Domyślnie

    A przy okazji ...jak duzy (w sensie parametrow, ilosci plyt) wymiennik nalezy zastosowac dla kociolka 25 kW i powierzchni grzewczej ok. 250 m 2 ?
    Na Allegro widze cos takiego jak: Płytowy wymiennik ciepła LB 31-30 - nowy - ETNA http://www.allegro.pl/item112721117_...nowy_etna.html

    Czy to chodzi o cos takiego ?

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bigi76

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    może troszeczke odejdę od tematu ale poiwiedzcie mi co sądzicie o piecu zgazowującym drewno firmy VIDAS, może macie inne propozycje pieców na paliwo stałe?

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bigi76

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    sorki wkradła sie literówka piec firmy VIGASS

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lodek
    W Muratorze ? Z Lipca ?
    Rozumiem ze jest opisany sposob podlaczenia 2 instalacji - zamknietej i otwartej tak ?
    Tak w numerze 7
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony