Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
Muszę jednak negatywnie zrewidować ten pomysł. Mam GWC tak zrobiony jak opisujesz (ok. 80cm pospółki nad nim) wraz z solidną "rozbiegówką" i niestety stwierdzam, że w okresie zimowym negatywnie wpływa on na bilans energetyczny budynku. Dobrze się stało, że miałem możliwość przetestowania pracy tego GWC w momencie, gdy jeszcze nie mieszkałem i nie ogrzewałem budynku, bo to pokazało jak działający GWC ma wpływ na temperaturę gruntu pod domem. Grunt w części domu gdzie mam GWC miał temp. 5-6oC, a w drugiej połowie domu gdzie nie ma GWC temp. oscylowała ok. 9-10oC.

Po zamieszkaniu i ogrzewaniu domu będę "pasł" ten GWC stratami przez podłogę przez co temp. z GWC będzie nieco wyższa i zamaże to prawidłowy obraz działania takiego GWC. Nie mniej jednak, z tego co zaobserwowałem nie dość, że taki GWC wychładza grunt, to uniemożliwia wytworzenia bańki cieplnej pod takim budynkiem. No chyba, że będzie on działał (ładował) tylko w okresie letnim. Ale to chyba nie o to chodziło.



Zgadza się, zyski inwestycyjne są mniejsze przy budowie GWC pod domem, ale z czasem tracisz na eksploatacji, a o tym się jakoś mało pisało.
Proponuję najpierw pomieszkać kilka sezonów i eksploatować ten wymiennik wedle potrzeb domu a nie wentylatora ...