dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 415 z 436
Pokaż wyniki od 8.281 do 8.300 z 8713
  1. #8281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ponieważ tak czy inaczej nad GWC latem masz wyższą temperaturę niż pod a zimą odwrotnie. Więc żadna regeneracja od góry czy od boków nie następuje. I im lepsza izolacja, tym lepiej.
    A skąd te 20-30X? Faktycznie, przy GWC cały czas ciągniesz te 120W. A przy klimie sądzisz, że trzeba pobierać non stop 2,4-3,6kW z sieci? Błądzisz. Wielokrotnie błądzisz.
    Oj, to w klimie to jest non stop. Bo jak tylko chłodzi, to leją się skropliny. Tyle, że teoria o spłukiwaniu jest błędna. Osadu to nie spłukuje.
    Chyba zostaniemy przy swoich zdaniach/ocenach.
    Pozdrawiam
    Witek

  2. #8282
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Chyba zostaniemy przy swoich zdaniach/ocenach.
    Oczywiście. Możesz twierdzić dalej, że nad jest zimniej latem, a zimą cieplej, niż pod.
    A znajdziesz na to jakieś pomiary - np. tutaj?

    Ile mocy trzeba do schłodzenia domu - to niejeden wypraktykował i opisał doświadczenia. Zresztą jak możesz twierdzić, że Twój GWC dostarcza tyle mocy chłodniczej, co klima pobierająca 2,4-3,6kW (czyli dostarczająca grubo ponad 7kW mocy chłodniczej)?

    To nie oceny. To pomiary i dane.

  3. #8283

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Dlatego błędem jest wykorzystywanie rekuperatora do zasilania z GWC. Rekuperator ma być mały zapewniający +/- ok 0,5 do 0,6 wymiany/h - jest to wartość maksymalna. Do klimatyzowania z żwirowego GWC trzeba min. 1,5wym./h - wtedy wentylacja schodzi na drugi plan, trzeba zniwelować zyski ciepła które otrzymuje dom.
    Oj nie widzę tego by jedna i ta sama instalacja wentylacyjna pracowała tak samo dobrze i cicho przy tak różnych wydajnościach.
    Łączenie funkcji chłodzenia z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza świeżego nigdy nie działa.
    To kolejny argument za klimatyzacją kanałową.
    Chłodzi ona wyłącznie pomieszczenia które chcemy.
    Przy chłodzeniu z GWC i wykorzystaniu jednego systemu wentylacyjnego robimy 1,5 wym./h w całym domu.

    Nie zgodzę się z tym, że prawidłowo użytkowany system klimatyzacji jest niebezpieczny.
    Ten argument do mnie nie trafia, gdyż użytkuję klimę wiele lat (dom, biuro, samochód) i mam się świetnie.
    To tak samo wyssany z palca argument, jak koszt schłodzenia 400 m3/h powietrza świeżego przez klimatyzator.

    Zgadzam się z Tobą w kwestii oczyszczających właściwości żwirowego GWC.
    Powiem inaczej
    Całe szczęście, że żwirowy GWC tak dobrze filtruje, bo pompujemy przez niego do domu 400 m3/h powietrza pełnego zanieczyszczeń.
    Budujemy zatem całkiem spory układ filtracji, dla powietrza w ilościach które nie są w domu nikomu potrzebne.
    A nie doszliśmy jeszcze do zysków ciepła W DOMU!
    Czyli najważniejszą część rozpatrujemy na końcu.

    Żwirowy GWC jako klimatyzacja to błędne koło.
    Jego niewielka wydajność chłodnicza wymusza pracę na dużych przepływach powietrza, co z kolei nie jest komfortowe dla mieszkańców.
    Im większy przepływ tym więcej ciepła do odebrania z samego powietrza.
    Koło można domknąć poniższym cytatem:
    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Nie warto przewymiarować żwirowego i rurowego GWC. Powietrze w żwirowcu po poziomym przepływie 2m w żwirze bardzo mało latem obniża swoją temperaturę a zimą podwyższa. Koszty wykonania przewymiarowanego objętościowo lub długiemu ponad miarę przepływu powietrza nie ma ekonomicznego uzasadnienia. "To się nie wróci." )
    Ta sama uwaga dotyczy rurowego - przy określonej wydajności powiększanie średnicy rury lub jej wydłużania nie ma sensu j/w piszę.
    Witek
    Padło już sporo faktów.
    Dalej nie wiem ile średnio wychodzi taki żwirowiec.
    Mógłbym sobie to policzyć, ale wolałbym znać cenę z praktycznego podejścia.

  4. #8284
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście. Możesz twierdzić dalej, że nad jest zimniej latem, a zimą cieplej, niż pod.
    A znajdziesz na to jakieś pomiary - np. tutaj?

    Ile mocy trzeba do schłodzenia domu - to niejeden wypraktykował i opisał doświadczenia. Zresztą jak możesz twierdzić, że Twój GWC dostarcza tyle mocy chłodniczej, co klima pobierająca 2,4-3,6kW (czyli dostarczająca grubo ponad 7kW mocy chłodniczej)?

    To nie oceny. To pomiary i dane.
    Kaizen, jestes prawdziwy teoretyk-idealista, tylko liczby i dowody. Niestety teorie, ktore wygladaja na dobre czesto okazuja sie bledne z powodu blednych zalozen lub czynnikow jeszcze nie zbadanych. Pozniej te bledne zalozenia weryfikuje sie w praktyce.

    Masz racje, nad jest cieplej niz pod, tylko co z tego, skoro i nad i pod jest zimniej niz nawiewane powietrze i to jest sedno pierwotnej wypowiedzi?
    Klima niestety sie zagrzybia bo pracuje w warunkach idealnych dla grzybow, wiec o czym ty mowisz> nie odgrzybiasz klimy w samochodzie tylko czekasz az skroplona woda je wyplucze?

    Nie policzyles jeszcze ubytku komfortu. Klimatyzacja taka montowana na sciane jest po prostu glosna. Jak mialem to w mieszkaniu nie potrafilem okreslic co gorsze, gorac czy szum i buczenie wentylatora.
    Kanalowa jest moze mniej halasliwa, ale ma pozostale wady zwyklej klimy, czyli chlodzenie juz ukiszonego powietrza zaciaganego z wnetrza i roznoszenie grzyba, kurzu. dochodza jeszcze kanaly i dodatkowy koszt wydajniejszego agregatu.

    Montuj co chcesz, w koncu ty za to pozniej placisz i twoje wyliczenia zweryfikuja ubytki z portfela i poziomu komfortu.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 19-08-2017 o 14:05

  5. #8285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Klima niestety sie zagrzybia bo pracuje w warunkach idealnych dla grzybow, wiec o czym ty mowisz
    Ciemno, wilgotno - OK.
    Ale zimna to grzyby nie lubią. A w żwirze mają cieplej, niż w klimie. Ale nie o tym pisałem, tylko o tym, że teoria o spłukiwaniu jest bezsensowna i nierealna.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Nie policzyles jeszcze ubytku komfortu. Klimatyzacja taka montowana na sciane jest po prostu glosna.
    Zależy od trybu - chcę, włączam turbo i faktycznie jest dosyć głośno. Ale w 5 minut mam schłodzone pomieszczenie i przełączam na tryb cichy, który jest cichszy od biurowego wentylatora ustawionego na minimum. Za to jakoś wiele osób się żali, że jak wentylacja chodzi na pełnej mocy, to im dokucza hałas. Wiec tu przyznałbym remis.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Kanalowa jest moze mniej halasliwa, ale ma pozostale wady zwyklej klimy, czyli chlodzenie juz ukiszonego powietrza zaciaganego z wnetrza
    A no właśnie. To jest też istotna kwestia. Instalatorzy i literatura dosyć zgodnie twierdzą, że nie należy mieszać/mylić klimatyzacji z wentylacją. A przecież GWC to jest dokładnie przeciwieństwo tej zasady.
    Przy klimie mam tyle chłodu ile chcę, i tyle świeżego powietrza, ile chcę. Przy GWC masz to powiązane. I znikomą możliwość regulacji ilości dostarczanego chłodu (znaczy masz go mało i możesz tylko zmniejszyć ilość).

  6. #8286
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciemno, wilgotno - OK.
    Ale zimna to grzyby nie lubią. A w żwirze mają cieplej, niż w klimie. Ale nie o tym pisałem, tylko o tym, że teoria o spłukiwaniu jest bezsensowna i nierealna.
    Wiec pomysl, dlaczego w samochodowej wentylacji tak ladnie sie rozwijaja, wlasnie na skraplaczu? Ale to faktycznie pomijalny problem. Z GWC zwirowego natomiast nie smierdzi, wiec o czyms to swiadczy, byc moze o tym, ze brakuje tam warunkow do rozwju zycia?
    Piszesz o splukiwaniu skondensowana z powietrza woda? W jaskiniach dziala, ale nawet zaloz ze to nierealne i podlacz plukanie rurkami z kranu, co za problem?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zależy od trybu - chcę, włączam turbo i faktycznie jest dosyć głośno. Ale w 5 minut mam schłodzone pomieszczenie i przełączam na tryb cichy, który jest cichszy od biurowego wentylatora ustawionego na minimum. Za to jakoś wiele osób się żali, że jak wentylacja chodzi na pełnej mocy, to im dokucza hałas. Wiec tu przyznałbym remis.
    5 minut? tu juz sie rachunek twoich kilowatow nie zgodzi Pisalem ze mieszkalem w mieszkaniu z klima (nie jednym) i powiedzialbym ze raczej 1-2 godziny to malo. Chyba, ze klima dziala bez przerwy ale wolniej. Masz w domu klimatyzator? Nie chce Cie obrazac, ale chyba nie wiesz jak glosny jest tryb cichy, albo masz taka wade sluchu, ze to wszystko jedno. Mnie taki halas maksymalnie drazni. Zrobienie cichej wentylacji to znacznie mniejszy problem niz cichej klimy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A no właśnie. To jest też istotna kwestia. Instalatorzy i literatura dosyć zgodnie twierdzą, że nie należy mieszać/mylić klimatyzacji z wentylacją. A przecież GWC to jest dokładnie przeciwieństwo tej zasady.
    Przy klimie mam tyle chłodu ile chcę, i tyle świeżego powietrza, ile chcę. Przy GWC masz to powiązane. I znikomą możliwość regulacji ilości dostarczanego chłodu (znaczy masz go mało i możesz tylko zmniejszyć ilość).
    Wiec pomysl, moze GWC to inna zasada? tu chodzi o dzialanie ciagle na malej mocy, tak, zeby nie dopuscic do nagrzania sie wnetrza, a nie jak w klimie, zeby od czasu do czasu odpalic w trybie turbo. Skoro powietrze ma az 18-20 stopni to sila rzeczy nie ma dzialac jak lodowka, ale przy stalym doplywie temperatura moze nie wzrosnac. To nie jest "szybkie" zrodlo energii, wiec mysle, ze trzeba dostosowac sposob jego wykorzystania do natury zjawiska czyli powoli i stale.

    Przy klimie odpalanej co jakis czas jest taki efekt, ze po schlodzeniu powietrza w trybie turbo w 5 () minut, pomieszczenie bedzie oddawac cieplo przez kilka godzin, wiec nagrzeje sie po chwili ponownie i trzeba ponowic procedure turbo co kilkanascie czy dziesiat minut.

    Ktos wspominal o zyskach slonecznych, jako najwazniejszym problemie, ale to problem zlego zaprojektowania budynku, a nie GWC czy klimy.
    Fajnie w folderze wygladaja wielkie szklenia na poludnie, ale pozniej grzeje w dynie, co nie?
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 19-08-2017 o 17:44

  7. #8287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    chlodzenie juz ukiszonego powietrza zaciaganego z wnetrza i roznoszenie grzyba, kurzu. dochodza jeszcze kanaly i dodatkowy koszt wydajniejszego agregatu.
    Pozwoliłem sobie wytłuścić i powiększyć, by wszyscy nieświadomi użytkownicy klimatyzacji czym prędzej ją demontowali a samochody wymienili na kabriolety.

  8. #8288

    Domyślnie

    Hej, czy komuś udało się już z powodzeniem lub nie zbudować gwc z rur pe flex?
    Ostatnio edytowane przez grzes124 ; 20-08-2017 o 11:11
    ...

  9. #8289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Wiec pomysl, dlaczego w samochodowej wentylacji tak ladnie sie rozwijaja, wlasnie na skraplaczu?
    W skraplaczu nic się nie rozwija. Skąd czerpiesz takie informacje?

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Piszesz o splukiwaniu skondensowana z powietrza woda? W jaskiniach dziala, ale nawet zaloz ze to nierealne i podlacz plukanie rurkami z kranu, co za problem?
    No popatrz, a w parownikach nie działa. Czemu? może dlatego, że w jaskiniach nie ma takiego przepływu powietrza i tak zasyfionego?
    Akurat właśnie czyściłem klimę. Zdmuchnąłem parownicą cały syf - ale przecież nie zostawiłem go wewnątrz, jak to musi się dziać w GWC. Wylądował w koszu na śmieci. A potem wyozonowałem całe mieszkanie. Ze żwirem nie da tego się zrobić.



    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    5 minut? tu juz sie rachunek twoich kilowatow nie zgodzi
    Bez problemu się zgadza. Pojemność cieplna powietrza jest dosyć mała a wydajność klimy powoduje, że szybciej ona schładza powietrze, niż mury je odbierają. Zgadnij, ile razy większą powierzchnię wymiany ciepła ma klima, niż powierzchnia przegród odbierających ciepło z powietrza?
    Zresztą to nie teoria - to praktyka. Z dwóch mieszkań i dwóch różnych klim. 2,5kW wystarcza do schłodzenia powietrza w 5 minut o ładnych parę stopni.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Pisalem ze mieszkalem w mieszkaniu z klima (nie jednym) i powiedzialbym ze raczej 1-2 godziny to malo.
    Godziny, to mi sprężarka nigdy nie chodziła. Wyłączała się również w inwerterze (3,5kW chłodzące jakieś 35m2). Przy on/off 2,5kW chłodzącym jakieś 20m2 wyłącza się jeszcze szybciej.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Wiec pomysl, moze GWC to inna zasada? tu chodzi o dzialanie ciagle na malej mocy
    A może działać stale? Bo wszędzie piszą o regenerowaniu, że któregoś dnia za słabo działa... Czyli nie działa tak, jak potrzebuję?

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Przy klimie odpalanej co jakis czas jest taki efekt, ze po schlodzeniu powietrza w trybie turbo w 5 () minut, pomieszczenie bedzie oddawac cieplo przez kilka godzin, wiec nagrzeje sie po chwili ponownie i trzeba ponowic procedure turbo co kilkanascie czy dziesiat minut.
    Tyle, że po tych kilku godzinach mamy już noc i ogrzewanie powietrza jest zaletą.

    Popatrz na dobowe amplitudy latem. Przy klimie mam chłodno kiedy chcę. Nie muszę przewidywać i zastanawiać, się, czy mi będzie za zimno jak zostawię GWC wychodząc do pracy, czy może jak wrócę po wyłączeniu, to nie da rady mi schłodzić domu do wieczora. Dla mnie to zaleta.

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Ktos wspominal o zyskach slonecznych, jako najwazniejszym problemie, ale to problem zlego zaprojektowania budynku, a nie GWC czy klimy.
    Fajnie w folderze wygladaja wielkie szklenia na poludnie, ale pozniej grzeje w dynie, co nie?
    Mi się nie podobają szklenia od góry do dołu. I estetycznie, i są niepraktyczne. Od południa mam jedno okno. Przez dosyć szeroki, niski okap słońce zajrzy nim do wnętrza dopiero pod koniec lata. Podobnie od wschodu i zachodu - spory, niski okap będzie powodował, że słońce tam będzie zaglądało długo przed i po południu niosąc stosunkowo niewiele energii. Od zachodu do tego mam spore drzewa, więc "okienko" gdy słońce będzie zaglądało do okien będzie dosyć krótkie. Więc u mnie zyski słoneczne będą niewielkie latem.

  10. #8290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A od kiedy GWC ma służyć do wychładzania rozgrzanego domu...?
    Wymiennik gruntowy jest częścią układu wentylacyjnego i służy do stabilizacji temperatury ...
    Mam takie ustrojstwo u siebie w domu od siedmiu lat i w moim przypadku w zupełności wystarcza do utrzymania komfortu...

    Ja uważam że GWC powinno być standardowym wyposażeniem domu wyposażonym w wentylację mechaniczną...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #8291

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A od kiedy GWC ma służyć do wychładzania rozgrzanego domu...?
    Wymiennik gruntowy jest częścią układu wentylacyjnego i służy do stabilizacji temperatury ...
    Mam takie ustrojstwo u siebie w domu od siedmiu lat i w moim przypadku w zupełności wystarcza do utrzymania komfortu...

    Ja uważam że GWC powinno być standardowym wyposażeniem domu wyposażonym w wentylację mechaniczną...
    Tylko, że:
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Na zewnątrz patelnia 36* a z mojego GWC leci 18,6*...
    Wentylacja od kilku dni na max...( Prawie 5kWh na dobę ino gwizd...)
    Twój GWC, oraz rozwiązania Witka udowadniają że jeśli chcemy zapewnić sobie "stabilizację temperatury"
    To:
    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    (...) Do klimatyzowania z żwirowego GWC trzeba min. 1,5wym./h - wtedy wentylacja schodzi na drugi plan, trzeba zniwelować zyski ciepła które otrzymuje dom.
    Albo musi "gwizdać"
    Nie zawadzą jeszcze rolety (markizy itp) - oczywiści cały dzień zamknięte.
    Będziemy mieszkać w Ciemnym Wygwizdowie, ale KOMFORTOWO!!!

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    5kWh na dobę
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No tak..., zapomniałem że tutaj każdy używa własnej "matematyki" aby pokazać że ma dłuższego"...

  12. #8292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tylko, że:

    Twój GWC, oraz rozwiązania Witka udowadniają że jeśli chcemy zapewnić sobie "stabilizację temperatury"
    To:

    Albo musi "gwizdać"
    Nie zawadzą jeszcze rolety (markizy itp) - oczywiści cały dzień zamknięte.
    Będziemy mieszkać w Ciemnym Wygwizdowie, ale KOMFORTOWO!!!
    Tylko że...
    Ja nie posiadam rolet zewnętrznych więc nie mieszkam w ciemnogrodzie...
    Rozumiem że twoja klimatyzacja łącznie z wentylacją zużywa mniej energii a jakiś tam split na ścianie salonu powoduje idealny rozkład temperatur w całym domu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #8293

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Rozumiem że twoja klimatyzacja łącznie z wentylacją zużywa mniej energii a jakiś tam split na ścianie salonu powoduje idealny rozkład temperatur w całym domu...
    Nie. Nie ma możliwości by eksploatacja klimatyzatora była tańsza od GWC - pełna zgoda.
    Ale są dodatkowe cechy, które być może warte są dopłaty:
    - Jednostka kanałowa jest niewidoczna i chłodzi pomieszczenia równomiernie.
    - Mamy możliwość szybkiego zbicia temperatury (np. dzieci cała sobotę kąpią się w basenie, więc drzwi na taras masz otwarte)
    - W okresach przejściowych dogrzewasz (dni kiedy chłodno robi się rankiem, a po południu jest znów za ciepło)
    - Prawidłowo dobierając kanały jest cicho
    - Dodając do jednostki wewnętrznej puszkę filtracyjną masz dodatkowy oczyszczacz powietrza (Krakusy - smog - takie bajery doceniają)

    Nie ma nic za darmo.

    Na razie wiemy, że:
    - żwirowy GWC bardzo dobrze oczyszcza powietrze, ale do funkcji "klimatyzacji" wymaga 1,5 wymiany/h (czyli 400 do 600 m3/h)
    - rurowy GWC nie oczyszcza powietrza i do funkcji "klimatyzacji" również potrzebuje sporej wydajności
    - oba rozwiązania zapewniają temperaturę na wylocie ok 19 - 20 st.C co przy przepływie 400 m3/h daje nam moc chłodniczą ok 1 kW (delta T 8K)
    - oba rozwiązania sprawiają, że w rekuperatorze nie potrzebujemy grzałki - a to kolejne 200 PLN rocznie w kieszeni

  14. #8294
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Podobnie gwc... Daj sobie z tym spokój.
    Dlaczego jesteście tacy anty GWC. Z perspektywy czasu wydaj mi się ok tylko mam trochę za małe.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #8295

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dlaczego jesteście tacy anty GWC. Z perspektywy czasu wydaj mi się ok tylko mam trochę za małe.
    Ile to gwc kosztowało? I jakie z tego profity? Anty... Zależy co kto oczekuje

  16. #8296
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Kosztowało tak około 3000 szacuję bo już nie pamiętam (GGWC). Latem trochę chłodniej, teraz do reku wpada ok 14*C a do garażu wypada ok 15*C. I reku niby nie zamarza podobno bo reku mam dopiero z 2-3 mc. A w zeszłym roku nawiewy zawsze na +.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #8297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Podobnie gwc... Daj sobie z tym spokój.
    Powiedz że żartujesz ? Jedno z lepszych i tańszych rozwiązań jakie można z powodzeniem zrobić samemu a osiągi jakich bym się nigdy nie spodziewał.
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  18. #8298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Powiedz że żartujesz ? Jedno z lepszych i tańszych rozwiązań jakie można z powodzeniem zrobić samemu a osiągi jakich bym się nigdy nie spodziewał.
    Wszystko zależy od tego ile to kosztuje i w jakiej cenie masz kWh.

  19. #8299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A pro po. Sprzedam chłodnicę do GGWC.

  20. #8300
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A pro po. Sprzedam chłodnicę do GGWC.
    Liwko wymyśliłeś coś lepszego?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

Strona 415 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony