dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 310 z 436
Pokaż wyniki od 6.181 do 6.200 z 8713
  1. #6181
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    To obliczenia układu statycznego, a on jest dynamiczny. To se tak ne da
    Widzę, że jednak TB mocno zakorzeniony "tego się nie liczy, bo ruch powietrza w przegordzie" czy jak to tam było.
    Problem jest w braku zrozumienia. Pytam o starty do powietrza przepływającego przez GWC. Nie interesuje mnie temp. gruntu, otoczaków, bloczków maxowych w tym GWC. Niech mają nawet te 8oC non stop, stabilne jak skała przez całą zimę. Chodzi o straty przez posadzkę do powietrza zaciąganego bezpośrednio z zewn. Przecież te GWC pod domem to nie czarna materia, tylko układ który przekazuje energię do powietrza. Ta energia nie jest przekazywana w 100% zaraz po 1cm, tylko dąży do wyrównania na kilkudziesięciu centymetrach a raczej metrach. W tym obszarze straty przez podłogę będą większe. Pytam o ile te straty będę się różnić względem domu, który takiego GWC nie ma. Chyba nie bez powodu j-j dał 35cm styro nad swoim GWC ?

    EDIT: nie bez kozery pytam. Buduję dom pasywny, a tam straty są bardzo istotnym elementem projektowania obciążenia i zapotrzebowania na ciepło.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 08-07-2014 o 07:50
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #6182
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "EDIT: nie bez kozery pytam. Buduję dom pasywny, a tam straty są bardzo istotnym elementem projektowania obciążenia i zapotrzebowania na ciepło. "

    Nareszcie jakiś konkret.
    Teraz rozumiem upierdliwe drążenie tematu.

    Jaki GWC?
    Straty ciepła to inaczej strumień energii wypływający z bryły do podłoża.
    Konwekcji tam niema, jak nie zamkniesz w tej przestrzeni wody (technologicznej, z wylewek).
    Promieniowania nie ma.
    Czyste przewodnictwo cieplne.
    Jaki rodzaj termoizolacji planujesz?
    Ile?
    Jak dokładnie aplikowanej?
    Tylko termoizolacja lita, bezspoinowa jest termoizolacją porównywalną z parametrami podawanymi dla materiału termoizolacyjnego, którego użyjesz.
    Napędem przepływu ciepła jest gradient temperatur.
    Intensywność, tempo procesu określa opór termiczny w skład którego wchodzi pojemność cieplna podłoża, do którego to ciepło ucieka.
    (inaczej będzie dla domu zbudowanego na pumeksie a inaczej - na bagnie).
    Tu pojemność cieplna warstwy NAD GWC a POD domem jest mała, jak planujesz maxowiec czy zwirowiec.
    Praktycznie niezmieniona, jak planujesz rurowiec czy glikolowiec.
    JAKI masz tam grunt?
    ILE w nim wilgoci?
    WYMIENIASZ GO na "lepszy"?

    Diabelnie mało danych dajesz a piszesz - o ile się zmieni?
    Odpowiadam: o mało (bo taka jest idea tego rozwiązania).
    Jakie będą skutki?
    Powinny być pomijalnie małe, jak DOBRZE to zbudujesz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #6183
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Widzę, że jednak TB mocno zakorzeniony "tego się nie liczy, bo ruch powietrza w przegordzie" czy jak to tam było.
    Tak, Szanowny Panie , uważam, że liczenie strat, strumienia czy co tam kto chce, gdy nie wiadomo jaka jest lambda przegrody, gruntu, czy co tam kto chce, nie mają sensu.
    Zamiast liczyć straty do gruntu, wolę się od niego zdecydowanie odciąć.

  4. #6184
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "EDIT: nie bez kozery pytam. Buduję dom pasywny, a tam straty są bardzo istotnym elementem projektowania obciążenia i zapotrzebowania na ciepło. "

    Nareszcie jakiś konkret.
    Teraz rozumiem upierdliwe drążenie tematu.

    Jaki GWC?
    Straty ciepła to inaczej strumień energii wypływający z bryły do podłoża.
    Konwekcji tam niema, jak nie zamkniesz w tej przestrzeni wody (technologicznej, z wylewek).
    Promieniowania nie ma.
    Czyste przewodnictwo cieplne.
    Jaki rodzaj termoizolacji planujesz?
    Ile?
    Jak dokładnie aplikowanej?
    Tylko termoizolacja lita, bezspoinowa jest termoizolacją porównywalną z parametrami podawanymi dla materiału termoizolacyjnego, którego użyjesz.
    Napędem przepływu ciepła jest gradient temperatur.
    Intensywność, tempo procesu określa opór termiczny w skład którego wchodzi pojemność cieplna podłoża, do którego to ciepło ucieka.
    (inaczej będzie dla domu zbudowanego na pumeksie a inaczej - na bagnie).
    Tu pojemność cieplna warstwy NAD GWC a POD domem jest mała, jak planujesz maxowiec czy zwirowiec.
    Praktycznie niezmieniona, jak planujesz rurowiec czy glikolowiec.
    JAKI masz tam grunt?
    ILE w nim wilgoci?
    WYMIENIASZ GO na "lepszy"?

    Diabelnie mało danych dajesz a piszesz - o ile się zmieni?
    Odpowiadam: o mało (bo taka jest idea tego rozwiązania).
    Jakie będą skutki?
    Powinny być pomijalnie małe, jak DOBRZE to zbudujesz.

    Adam M.
    Zastanawiam się nad GWC żwirowym grzebieniowym. Wysoki na ok. 30cm na powierzchni ok. 50m2 ulokowany między ławami fundamentowmi. Ławy płytko posadowione bo grunt niewysadzinowy, ściana fundamentowa wysoka na 30cm. Pomiędzy ścianami styro EPS100 o lambdzie 0,036 o grubości 2x15cm układany naprzemiennie, łaczony na piankę. na to folia i ok. 8cm betonu z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Grunt piaszczysty (bez wód gruntowych) bez wymiany.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #6185
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Widzę, że jednak TB mocno zakorzeniony "tego się nie liczy, bo ruch powietrza w przegordzie" czy jak to tam było.
    Problem jest w braku zrozumienia. ...
    To nie udawaj, że nie rozumiesz co napisałem

    Nydar policzył "wyciągane", jakby jednocześnie podał zakumulowane i wyliczył dostarczane, byłoby OK, ale nie potrafi, ja też nie

  6. #6186
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    To są straty niewidoczne i niemierzalne, mające taki wpływ na bilans energetyczny domu jak ta kostka lodu nad silnikiem spalinowym.
    Jeśli moje liczenie (straty z GWC i bez GWC) jest zbieżne z rzeczywistością, to te straty są na tyle znaczące, że warto się choćby zastanowić nad tym problemem. Już sam GWC jest już mocno dyskusyjną inwestycją, a co dopiero w sytuacji w której powoduje większe straty przez podłogę.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #6187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    To nie udawaj, że nie rozumiesz co napisałem

    Nydar policzył "wyciągane", jakby jednocześnie podał zakumulowane i wyliczył dostarczane, byłoby OK, ale nie potrafi, ja też nie
    Sorry, oberwało Ci się rykoszetem Mam nadzięję, że chociaż ty rozumiesz o co ja pytam. A nie pytam o straty do gruntu i wychładzanie GWC, tylko o straty przez podłogę do powietrza przepływającego przez GWC. Wbrew pozorom to nie to samo.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #6188
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    To jest tak bardzo optymistyczne założenie, że nawet jak widzę adam_mk nie podejmuje się tego liczyć.

    Nawet nie będę się oszukiwał, że potrafię to liczyć więc zbadałem. Gdyby straty były w jakikolwiek sposób obserwowalne to może bym coś próbował liczyć. A tak po co?

    Zgadza się, jest dyskusyjny ale nie zaobserwowałem aby miał jakikolwiek wpływ na straty przez podłogę.
    Oj, kszhu. Mimo, że Cię szanuję to muszę powiedzieć, że w tym przypadku gawędzisz Pytam o to: "A nie pytam o straty do gruntu i wychładzanie GWC, tylko o straty przez podłogę do powietrza przepływającego przez GWC. Wbrew pozorom to nie to samo."
    I uważam, że temat nie jest aż tak trudny do policzenia/oszacowania, żeby było to niemożliwe. Wg mnie łatwiej policzyć niż zaobserwować. To nie to samo co wsadzenie ręki do zimnej wody. Mostków termicznych też nie jesteś w stanie poczuć w stratach, ale to nie oznacza, że nie występują i że ich się nie niweluje.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #6189
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "I uważam, że temat nie jest aż tak trudny do policzenia/oszacowania, żeby było to niemożliwe. Wg mnie łatwiej policzyć niż zaobserwować."

    Wybacz, ale pieprzysz jak potłuczony!
    Dwa lata robiłem granta pchając w grunt pionowo, poziomo i na ukos termometry w dziesiątkach sztuk.
    Zbierałem odczyty.
    Modyfikowałem grunt nawadniając go i susząc, aby się dowiedzieć, że nie ma tu nic stałego a wyliczenia można psu w dupę wsadzić!
    Że szacunki ogólne są tak dokładne jak pomiary i czasem zaskakujące.

    Jak umiesz to policzyć ZAWSZE i W KAŻDYM MIEJSCU - można Cię ozłocić na poczekaniu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #6190
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dwa lata robiłem granta pchając w grunt pionowo, poziomo i na ukos termometry w dziesiątkach sztuk.
    Zbierałem odczyty.
    To ile Ci wyszło ? Jakie to są straty względem domu bez GWC pod posadzką?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #6191
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    No ale przecież na to też odpisałem, doczytaj... w tym samym poście

    Szybciej i łatwiej zaobserwować niż błądzić. I to nie na jakichś przykładach od czapy a na realnym GWC pod realną posadzką w realnym domu.
    Co będzie złe gdy faktyczne obserwacje nie wykazują żadnego wpływu - niepewne liczenie czy fakty?
    Zauważ, że przyjąłem bardzo optymistyczne warunki, czyli stabilny grunt - 8oC i to, że temp. powietrza osiąga temp. gruntu po 2,5m z 10m GWC, czyli już w 1/4 długości. Przy -15oC powietrza różnica w stratach przez posadzkę to ok 25% względem domu bez GWC, w którym również jest 8oC. Czy to są wg Was zbyt optymistyczne czy pesymistyczne założenia ? Gdzie i w którą stronę coś naciągam ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #6192
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dwa lata robiłem granta pchając w grunt pionowo, poziomo i na ukos termometry w dziesiątkach sztuk.
    Zbierałem odczyty.
    Modyfikowałem grunt nawadniając go i susząc, aby się dowiedzieć, że nie ma tu nic stałego a wyliczenia można psu w dupę wsadzić!
    BRAWO Adam. Mam podobne doświadczenia, tylko ja bym psa zastąpił np. politykiem. Szkoda piesków.

  13. #6193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    "Gdzie i w którą stronę coś naciągam ? "

    TUTAJ:
    "przyjąłem bardzo optymistyczne warunki, czyli stabilny grunt - 8oC i to, że temp. powietrza osiąga temp. gruntu po 2,5m z 10m GWC, czyli już w 1/4 długości. Przy -15oC powietrza różnica w stratach przez posadzkę to ok 25% względem domu bez GWC,"

    Nie piszesz o której godzinie i którego dnia roku i przy jakiej pogodzie, ciśnieniu atmosferycznym itd.
    Te założenia to se możesz.... (takie niedomówienie...)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #6194
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie chodzi o założenia a o obliczenia. Ja nie rozumiem dlaczego tak koszmarnie upraszczasz obliczenia do delty temp. między powietrzem a posadzką?
    A dlaczego nie ? I dlaczego koszmarnie ?

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A co z faktem, że GWC to nie błonka o masie 0,0 nic a masywne kamienie lub maxy leżące na gruncie?
    Racja. Tutaj należałoby wziąć pod uwagę powierzchnię styku kamieni żwirowych z izolacją ich wpływ na transport energii z wewnątrz domu. W tym przypadku trudne będzie zbadać temperaturę tych kamieni na styku z izolacją... Nikt chyba tego nie badał. Również w maxowym.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A co z wilgotnością tego gruntu i energią dostarczaną stale z tą wilgocią?
    Akurat wilgoć wyciągana z gruntu do powietrza ochładza powietrze, nie podgrzewa.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    I co w końcu z całą tą zmiennością, o której pisze adam_mk, a której przewidzieć nie jesteś w stanie?
    Nie wiem.

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Czy nie prościej sprawdzić czy nad GWC posadzka jest chłodniejsza niż tam gdzie go nie ma?
    Nie, ponieważ z takiego pomieru wyjdą głupoty. Nie mierzy się powierzchni i z niej wylicza straty. Pamiętasz co Ci nydar wyliczył ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #6195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Gdzie i w którą stronę coś naciągam ? "

    TUTAJ:
    "przyjąłem bardzo optymistyczne warunki, czyli stabilny grunt - 8oC i to, że temp. powietrza osiąga temp. gruntu po 2,5m z 10m GWC, czyli już w 1/4 długości. Przy -15oC powietrza różnica w stratach przez posadzkę to ok 25% względem domu bez GWC,"

    Nie piszesz o której godzinie i którego dnia roku i przy jakiej pogodzie, ciśnieniu atmosferycznym itd.
    Te założenia to se możesz.... (takie niedomówienie...)

    Adam M.
    Po co Ci godzina i dzień roku ? Wystarczy temperatura powietrza + ewentualnie wilgotność, Później można podstawić w tabelce excel dla ilości godzin dla konkretnej temperatury w danej lokalizacji. Na blogu Karbona widziałem taką tabelkę dla Katowic. W ten sposób można policzyć.

    Podałem już chyba wszystkie potrzebne dane do choćby oszacowania różnice. To może w drugą stronę. Może Ty Adamie podasz dane dla warunków jakie ty badałeś i jak Ty liczysz/szacujesz straty przez podłogę ?

    Nie wiem jaki to jest poziom strat. Czy to będzie 0,1%, 1, 10% czy więcej względem domu bez GWC (dla okresu grzewczego przy ciągłej pracy GWC) ? Taka informacja w znaczący sposób przyczyniłaby się do wyliczenia opłacalności budowania takiego GWC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #6196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.208

    Domyślnie

    Zjawisko jest do pomierzenia a nie do policzenia.
    Za wiele zmiennych.
    W każdym terenie wyjdzie inaczej.

    Skoro wiesz lepiej - podstaw sobie do swoich wzorów swoje dane i na tym się oprzyj.
    Tylko nie wypisuj : tak i tak jest.
    Możesz: mnie wyszło tak i tak.
    To wielka różnica!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #6197
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Sorry, adam, ale wydaje mi się że Ty specjalnie z tematu zbaczasz. Czyżby nie chcesz przyznać, że "jakieś" straty będą ? Boisz się choćby oszacować rząd wielkości tych strat ?
    Piszesz, że źle liczę. To podaj co tobie z badań wyszło. Jaką temperaturę zaciąganego do GWC powietrza zewnętrznego badałeś. Jaką uzyskiwałeś temperaturę po załóżmy 20cm, po 50cm, 1m i dalej ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #6198
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Trudno uzyskać odpowiedź na pytanie czy zwiększa GWC straty przez posadzkę czy nie. Kierując się rozsądkiem należy zastanowić się, czy styropian leżący na maxax o temp. np.3oC czy na piachu o temp. 15oC będzie generował większe czy mniejsze straty.
    Sam Adam twierdzi że tam jest głownie przewodzenie,konwekcję i promieniowanie można pominąć. Skoro tak,to orientacyjna wielkość strat wynika z lambdy izolacji ,jej grubości i gradientu . I niech się nawet walnę przy takim liczeniu o 30% .

  19. #6199
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Bo wyciąłeś z tego równania z wieloma niewiadomymi wszystko poza temp. powietrza.



    Nie tylko styk i jego temp. ale źródło powodujące tą temp. Dodam, że wyłączenie GWC na kilka godzin (nie wiem, może ok 6) powoduje, że na początku po włączeniu temp. powietrza wynosi dużo więcej niż nawet po kilkudziesięciu minutach pracy - na początku koło ~10 a potem 7, 6. To nie jest więc tak, że GWC ma temp. jak powietrze z niego wylatujące a wyższą.



    Od kiedy to wpadające do wilgotnego, cieplejszego środowiska, zimne, suche ("puste") powietrze ochłodzi się?



    Nydar tak liczy jak i rozumuje więc szkoda wspominać. Dlatego ja nie mam zamiaru z takiego pomiaru nic liczyć a po prostu mogę jedynie oczekiwać, że zobaczę chłodniejsze miejsce pod tą "pijawką energetyczną". Ale czegoś takiego nie widać choć widać np. rurę z wodą studzienną (~10stC) zatopioną w PUR.
    Nie sądzisz, że to wystarczająca obserwacja? Jeśli byłyby straty to nie powinno być tego widać w IR?



    Dokładnie tak! Mniej nydarzenia, więcej obiektywizmu.
    No i po kiego znowu zaczynasz zadymiać? Pasja taka?

  20. #6200
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z każdego tematu zrobisz bagno. Byle tylko rozwodnić temat kol.Bartha interesujący.

Strona 310 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony