dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 359 z 436
Pokaż wyniki od 7.161 do 7.180 z 8713
  1. #7161
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Lepiej zastosuj rury 160 w układzie tichelmanna.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #7162
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Czyli rownolegle. Słusznie, będzie najmniejszy opór. Na tych 3,5m wcisnę cztery 160-tki i zepnę na początku i końcu w fi200.

  3. #7163
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    czy gwc w układzie tichelmanna będzie miało dużo mniejsze opory niż 60m w prostej lini 160 lub 200? u mnie wody gruntowe 1m p.p.0 i zastanawiam się jak gwc rozwiącać u siebie. Przy układzie tichelmanna jest dużo miejsc do uszczelnień co mnoży koszty a finalnie efekt/ekonomia jest chyba na korzyść rury ułożonej w prostej lini?

  4. #7164
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    To nie tak .
    -10oC/90% to +5oC/27,75% w rurowcu .Aby podgrzać 100m3 powietrza o parametrach wyjściowych o 15oC , potrzeba tylko 0,0879kWh,a nie jak piszesz 0,5kWh.A dni z -10oC jest kilka w roku a nie 60. Gdyby jednak było tych dni 60,to koszt podgrzania wyniesie 132kWh
    Do obliczeń,należy moim zdaniem przyjąć średnią z sezonu grzewczego,po rurowcu, + 8-9oC .
    Jak to liczysz? Jakbym nie sprawdzał to wychodzi mi jak tatance - 0,5kWh.
    Reszta to rzecz dyskusyjna ile dni mroźniejszych niż -10oC. Ale najważniejsze tu jest wilgotność

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Rozważmy dwa 2 bardzo realne przypadki:
    1. GWC rurowe. Temperatura powietrza zewnętrznego -10 i 90% wilgotności. Temp. nawiewu po przejściu przez GWC 5oC i wilgotności 30%. Temperatura wyciągu z domu na rekuperator 22oC i 35% wilgotności.
    2. GWC żwirowe. Temperatura powietrza zewnętrznego -10 i 90% wilgotności. Temp. nawiewu po przejściu przez GWC 5oC i wilgotności 80%. Temperatura wyciągu z domu na rekuperator 22oC i 40% wilgotności.

    Co zyskujemy i ile, porównując w/w przypadki względem siebie ?
    przeliczając to na 20 stopni mamy ok. 11% bez żwirowca i 35% po żwirowcu. to jest spora różnica.
    jeśli te dane są z rzeczywistych pomiarów żwirowca i tyle można realnie uzyskać mamy tutaj zysk ok 4g/m3 powietrza wody w żwirowcu.
    daje nam to 0.004 x 2,4 x 100 / 3,6= 0,27kW z samego odparowania wody. mamy ok 4x100x24= 9,6l wody/dobę. tyle chyba nie będzie potrzebne ale połowę tego na pewny wypuszczałem u siebie nawilżaczem. oczywiście mówimy o tak niskich temperaturach, że później musimy jakoś tą wodę odparować w domu.
    to teraz zaczyna mieć sens. wiem po sobie jaki to problem przesuszone powietrze prze rekuperacji.

    a może taka chłodnia/grzejnia kominowa - czerpnia w studni. jak temp. spada poniżej powiedzmy -2 to przełączamy się na czerpnię studniową, jakiś kawałek rurowca i tak musi być, żeby doprowadzić do domu. jak temp spada poniżej -8 to włącza się zraszacz/dysza zamgławiająca, choćby pędzona ciśnieniem sieci, żeby było najprościej. dostajemy taki układ antyzamrożeniowy i nawilżający
    tylko teraz pytania - czy musimy jeszcze przed studnią zrobić rurowca, żeby nie wpadało powietrze poniżej zera żeby tam nie produkować śniegu? jeśli tak to ile rury zapewni dodatnie temp w największe mrozy? jakie jeszcze będą tu potencjalne problemy?

    czy gdzieś się pomyliłem w obliczeniach?
    kto może potwierdzić parametry po żwirowcu?
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 06-04-2015 o 12:41

  5. #7165
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Faktycznie .Pomyliłem znaki . Powinno być 0,495kWh.
    Szacun za czujność.
    Z mojego doświadczenia wynika ,że ok.20mb fi 110 wystarczy aby utrzymać temp. powyżej zera , ale to przy +/- 75m3/h, bo tyle wentyluję zimą dla utrzymania wilgotności w granicach 40% i do 1000ppm CO2.
    Ostatnio edytowane przez nydar ; 06-04-2015 o 18:38

  6. #7166

    Domyślnie

    przy ilu osobach ?
    wszystkie pomieszczenia jednakowo ?

  7. #7167
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Jak to liczysz? Jakbym nie sprawdzał to wychodzi mi jak tatance - 0,5kWh.
    Reszta to rzecz dyskusyjna ile dni mroźniejszych niż -10oC. Ale najważniejsze tu jest wilgotność


    przeliczając to na 20 stopni mamy ok. 11% bez żwirowca i 35% po żwirowcu. to jest spora różnica.
    jeśli te dane są z rzeczywistych pomiarów żwirowca i tyle można realnie uzyskać mamy tutaj zysk ok 4g/m3 powietrza wody w żwirowcu.
    daje nam to 0.004 x 2,4 x 100 / 3,6= 0,27kW z samego odparowania wody. mamy ok 4x100x24= 9,6l wody/dobę. tyle chyba nie będzie potrzebne ale połowę tego na pewny wypuszczałem u siebie nawilżaczem. oczywiście mówimy o tak niskich temperaturach, że później musimy jakoś tą wodę odparować w domu.
    to teraz zaczyna mieć sens. wiem po sobie jaki to problem przesuszone powietrze prze rekuperacji.

    a może taka chłodnia/grzejnia kominowa - czerpnia w studni. jak temp. spada poniżej powiedzmy -2 to przełączamy się na czerpnię studniową, jakiś kawałek rurowca i tak musi być, żeby doprowadzić do domu. jak temp spada poniżej -8 to włącza się zraszacz/dysza zamgławiająca, choćby pędzona ciśnieniem sieci, żeby było najprościej. dostajemy taki układ antyzamrożeniowy i nawilżający
    tylko teraz pytania - czy musimy jeszcze przed studnią zrobić rurowca, żeby nie wpadało powietrze poniżej zera żeby tam nie produkować śniegu? jeśli tak to ile rury zapewni dodatnie temp w największe mrozy? jakie jeszcze będą tu potencjalne problemy?

    czy gdzieś się pomyliłem w obliczeniach?
    kto może potwierdzić parametry po żwirowcu?
    Nie znoszę przesuszonego powietrza zimą dlatego zamontuję reku z wymiennikiem celulozowym co całą wilgoć powinien zawrócić do domku a nie wywalać w postaci skroplin na zewnątrz.

  8. #7168
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Stanęło na trzech równoległych nitkach fi160 PVC lita, w odległościach 1,5m od siebie, głębokość - nie wiem, ale ok.170cm powinno chyba wystarczyć, z czerpnią i rozwidleniami fi200, długi na 30 m, więc razem z rozwidleniami będzie 100 mb rury pod ziemią. Grunt bez wody gruntowej, piasek/żwir. Ciekawy jestem, jak to się sprawdzi, ale... trzeba będzie rok poczekać Tymczasem zaślepię go obustronnie i poczekam, aż dom i WM powstanie

  9. #7169
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie znoszę przesuszonego powietrza zimą dlatego zamontuję reku z wymiennikiem celulozowym co całą wilgoć powinien zawrócić do domku a nie wywalać w postaci skroplin na zewnątrz.
    Wentylacja odprowadza nadmiar wody, nie całą wodę. Jak jest za sucho to wentylacja jest za silna. Celulozowy wymiennik szybko się zagrzybi sam i dom. Gdzie Pan odprowadzi kondensat? Celulozowe wymienniki są do central współpracujących z klimatyzacją.

  10. #7170
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    długi na 30 m, więc razem z rozwidleniami będzie 100 mb rury pod ziemią.
    By to wykorzystać to centrala powinna mieć 1000m3/h przy 300Pa, nie wyjdzie za drogo?

  11. #7171
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wentylacja odprowadza nadmiar wody, nie całą wodę. Jak jest za sucho to wentylacja jest za silna. Celulozowy wymiennik szybko się zagrzybi sam i dom. Gdzie Pan odprowadzi kondensat? Celulozowe wymienniki są do central współpracujących z klimatyzacją.
    BAJKI. MITY.
    Może bym uwierzył, jakbym: po pierwsze "trochę" się nie znał na fizyce i tym, co się dzieje z wilgocią w domach, a proszę mi wierzyć, "trochę" się znam, po drugie: jakbym nie znał Z AUTOPSJI reku z wymiennikiem papierowym, który pracuje od 2010 roku bez zarzutu (model 500 m3/h) i to bez GWC i klimatyzacji. Jakoś nic w nim nie rośnie
    Poza tym jaki kondensat odprowadzać ?? Jaki nadmiar wody ?? Ja CHCĘ mieć minimum 45% H2O w domu zimą, a nie jak teraz poniżej 25%. Może Pan tak lubi, ale ja i mój organizm zdecydowanie nie.
    Zresztą ja nikogo do niczego nie namawiam, nie sprzedaję, nie montuję, nie neguję, itp. niczego, co ma związek z budownictwem.

  12. #7172
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    By to wykorzystać to centrala powinna mieć 1000m3/h przy 300Pa, nie wyjdzie za drogo?
    GWC wyjdzie drogo. Niestety, jakieś 4000 zł z koparką, ale jakbym miał liczyć każdy grosz na budowie.... to bym nigdy nie zaczął Potestujemy (zwłaszcza w gorące lato), zobaczymy co z tego wyjdzie...

  13. #7173
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    BAJKI. MITY.
    Może bym uwierzył, jakbym: po pierwsze "trochę" się nie znał na fizyce i tym, co się dzieje z wilgocią w domach, a proszę mi wierzyć, "trochę" się znam, po drugie: jakbym nie znał Z AUTOPSJI reku z wymiennikiem papierowym, który pracuje od 2010 roku bez zarzutu (model 500 m3/h) i to bez GWC i klimatyzacji. Jakoś nic w nim nie rośnie
    Poza tym jaki kondensat odprowadzać ?? Jaki nadmiar wody ?? Ja CHCĘ mieć minimum 45% H2O w domu zimą, a nie jak teraz poniżej 25%. Może Pan tak lubi, ale ja i mój organizm zdecydowanie nie.
    Zresztą ja nikogo do niczego nie namawiam, nie sprzedaję, nie montuję, nie neguję, itp. niczego, co ma związek z budownictwem.
    Gdybym nie znał, to bym nie pisał. Centrala wentylacyjna odprowadza zimą i 10l na dobę przy 4 osobach, wody, by utrzymać 45% wilgotności względnej.
    Co do znajomości fizyki... widać to po gwc na 1000m3/h przy 300Pa. Nie wierzę, że Pan kupi taką centralę. A jeżeli mniejszą, to źle Pan policzył gwc.
    Za 4000 to założy Pan 4 kW klimatyzację. Poza tym tak tanio to zapewne rury z odpadów, bez atestu.

  14. #7174
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Nie znoszę przesuszonego powietrza zimą dlatego zamontuję reku z wymiennikiem celulozowym co całą wilgoć powinien zawrócić do domku a nie wywalać w postaci skroplin na zewnątrz.
    Pamiętaj, że taki wymiennik ma na celu odzysk wilgoci, a nie jej wytworzenie.
    Często użytkownicy takich central dziwią się czemu nadal mają za sucho w domu.
    "Z pustego i Salomon nie naleje" - nie ma wilgoci w domu, to nie ma czego odzyskać - czy jak to ładnie ująłeś "zawrócić"

  15. #7175
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Pamiętaj, że taki wymiennik ma na celu odzysk wilgoci, a nie jej wytworzenie.
    Często użytkownicy takich central dziwią się czemu nadal mają za sucho w domu.
    "Z pustego i Salomon nie naleje" - nie ma wilgoci w domu, to nie ma czego odzyskać - czy jak to ładnie ująłeś "zawrócić"
    Dokładnie. Dlatego taki wymiennik, żeby chociaż tego co jest w przesuszonym domu nie wywalać zimą na zewnątrz w postaci skroplin.

  16. #7176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Gdybym nie znał, to bym nie pisał. Centrala wentylacyjna odprowadza zimą i 10l na dobę przy 4 osobach, wody, by utrzymać 45% wilgotności względnej.
    Co do znajomości fizyki... widać to po gwc na 1000m3/h przy 300Pa. Nie wierzę, że Pan kupi taką centralę. A jeżeli mniejszą, to źle Pan policzył gwc.
    Za 4000 to założy Pan 4 kW klimatyzację. Poza tym tak tanio to zapewne rury z odpadów, bez atestu.
    Tyle razy powtarzałem, że ja NIE CHCĘ, żeby centrala odprowadzała mi wilgoć, bo jej w zimę po prostu nie ma w dobrze ocieplonym domu. Teraz włączam często nawilżacz chociaż w sypialni, więc DOPROWADZAM wilgoć - kilka litrów na dobę do małego pokoju, a i tak jest w reszcie domu poniżej 25%, w sypialni różnie, ale nie więcej jak 40%, i tak za mało. Jak centrala ma mi odprowadzić skropliny, to niby po co ? Mam jeszcze więcej doprowadzać nawilżaczem ? Jakaś paranoja.
    Opory przepływu [Pa] przez ten GWC rurowy policzę sobie na spokojnie w domku, sam jestem ciekawy ile wyjdzie, powiedzmy przy 150, 350 i 500 m3/h. Układ Tichelmana, więc nie powinno być tak źle.
    Klimy nie chcę, bo po co mi ona, żre prąd, kosztuje, serwis, itd, itp. Jakbym chciał, to zawsze mogę wpakować klimakonwektory pod pompę ciepła.
    Rury pewnie że bez atestu, zwykłe pomarańczowe lite. W nosie mam atesty. PVC nieplastyfikowane jest nieszkodliwe, a na pewno nie bardziej przez cały okres użytkowania, jak wszystko inne z tworzywa, co mamy w domu, włącznie z oknami, itp., nie wspominając już o wszystkim, co z PVC zmiękczonego i innych tworzyw i gumy. Atesty to głównie marketing. Wiem jak się je załatwia, bo je załatwiałem na wyroby właśnie z PVC.

  17. #7177
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Klimatyzacja "zżera" tyle co centrala na 1kW mocy chłodniczej a działa nieporównywalnie lepiej, można podzielić ją na strefy.
    Do 500m3/h wystarczyłoby 50m rury
    Nie chodzi o pcv a o śmieci o recykling. To mo9ze być po prostu trujące.
    Klimatyzacja poza chłodzeniem jest też najtańszym ogrzewaniem.
    Bez odprowadzenia wody dom zgnije.

  18. #7178

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Klimatyzacja "zżera" tyle co centrala na 1kW mocy chłodnicze....
    w centrali nie ma sprężarki
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  19. #7179
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Klimatyzacja "zżera" tyle co centrala na 1kW mocy chłodniczej a działa nieporównywalnie lepiej, można podzielić ją na strefy.
    Do 500m3/h wystarczyłoby 50m rury
    Nie chodzi o pcv a o śmieci o recykling. To mo9ze być po prostu trujące.
    Klimatyzacja poza chłodzeniem jest też najtańszym ogrzewaniem.
    Bez odprowadzenia wody dom zgnije.
    Ale ja NIE CHCĘ odprowadzać wody z domu, bo jest jej po prostu za mało. Czy to tak trudno zrozumieć ?? Pierwsze słyszę, żeby dom zgnił przy prawidłowo działającej wentylacji, normalnym ociepleniu bez mostków i wilgotności rzędu nawet 70-80% albo i więcej. WM-ną odprowadza się nieświeże powietrze ze zwiększoną zawartością CO2, a wprowadza świeże. Odprowadzanie wody w postaci skroplin to efekt uboczny działania wymiennika ciepła w rekuperatorze, bo powietrze z domu ochładza się na wymienniku i skrapla woda, którą trzeba rurką wywalić na zewnątrz. WM nie służy stricte do osuszania powietrza w domu. Przecież to są podstawy. Po co niby w takim razie montuje się nawilżacze kanałowe (w Polsce mało, bo tanie nie są) ? Po co stawia się w pomieszczeniach nawilżacze ultradźwiękowe ? Żeby dom nie zgnił ?
    Co do rur PVC (nowych, nie ze śmietnika), to o jakich śmieciach, recyklingu piszemy ? Mamy w ogóle pojęcie, z czego się takowe produkuje ? Ja mam bo wyroby techniczne (różne) z PVC twardego i plastyfikowanego produkowałem przez 8 latek. Twarde PVC (rury) są neutralne, z plastyfikowanymi (np. węże ogrodowe) może być różnie, ale i tak szkodliwość jest pomijalna. Reszta to bełkot marketingowy producentów "specjalnych rur z atestem" do GWC, a jeszcze większy bełkot to jony srebra

    Przy okazji - "na kolanie" policzyłem opór proponowanego przeze mnie GWC: 15 Pa przy 350 m3/h. Na prawdę na kolanie, więc można założyć nawet 100%-wy błąd to wychodzi max. 30 Pa. Dużo dla centrali 350 m3/h ?? ...i to przy max. obrotach, rzadko kiedy używanych.

  20. #7180
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    By to wykorzystać to centrala powinna mieć 1000m3/h przy 300Pa, nie wyjdzie za drogo?
    Po to sugerowałem układ Tichalmanna.

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie chodzi o pcv a o śmieci o recykling. To mo9ze być po prostu trujące.
    A co z ludźmi pracującymi przy produkcji PVC ? Mają zamykać zakłady bo TB twierdzi, iż PVC jest trujące/szkodliwe ???
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

Strona 359 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony