Mam pare pytan apropo instalacji grawitacyjnej i otwartego naczynia wzbiorczego. Szukałem juz odpowiedzi w internecie i wsrod ludzi którzy maja na co dzien mniejszy badz wiekszy kontakt z hydraulika ale nikt nie był mi w stanie udzielic jednoznacznej odpowiedzi.

1)Wyobrazmy sobie instalacje grawitacyjna z otwartym naczyniem wzbiorczym i rozdziałem dolnym...Na wiekszosci schematów jakie widziałem rura zasilajaca wychodzaca z gornej czesci kotła była rozgałęziona w trzy strony-bezposrednio połączona z dolna czescia otwartego naczynia wzbiorczego, oraz w lewo i prawo-przewody rozgałęziajace biegnace w tym przypadku pod stropem piwnicy. Na rysunkach o których wspomniałem wszystko wskazywało na to ze miedzy rura zasilajaca i dwoma rurami rozgałęziajacymi jest czwornik. Rura podłączona do dolnej(wodnej)czesci naczynia(wychodzaca z rury zasilajacej) nazywana była rura bezpieczenstwa. Instalacja jest CAŁA wypełniona woda. Moje pytanie brzmi:
Jak to sie dzieje ze podczas wyjscia(zasilania) ciepłej wody z kotła, "rozchodzi" sie ona do przewodów rozgałęziajacych, a dalej do pionów i grzejników a nie "wchodzi" do rury bezpieczenstwa i dalej do naczynia? Przeciez bezposrednio sie z nia łączy tak samo jak przewody rozgałęziajace. Przeciez na rurze bezpieczenstwa w instalacji grawitacyjnej nie ma zadnych zaworów które odcieły by przepływ wody poprzez ta rure. Ba! Z tego co wiem nie powinno ich tam byc zeby nie było oporów podczas pezpływu nadmiaru wody. Ja to widze tak ze podczas kazdego jednego obiegu naczynia jest w jakims małym stopniu wypełniane woda a co za tym idzi przynajmniej kilka razy dziennie nastepuje przelew do kanalizacji po przekroczeniu maksymalnego poziomu wody w naczyniu
Ktos mi mowił ze jest to prawo naczyn połączonych...Wiem na czym polega to prawo ale jesli ktos wie to niech napisze jak to sie przekłada na ta sytuacje.
Czy poprostu rura bezpieczenstwa ma srednice duza wieksza niz rury rozprowadzajace wode do grzejników, przez co woda "woli" przepłynac przez rury rozprowadzajace gdyz przepłynie swobodniej anizeli przez rure bezpieczenstwa o duzej średnicy.

2)Wiem ze im wieksza odległosc kotła od grzejników tym wieksze cisnienie. Ok, ale czy ktos moze mi wytłumaczyc na jakiej zasadzie to działa? Czy woda im ma wieksza droge do przebycia tym dostaje wiekszego "przyspieszenia"-i oto chodzi?

3)Dlaczego naczynie wzbiorcze ma byc umieszczone w najwyzszym punkcie instalacji? Czy im wyzej jest naczynie tym wieksze cisnienie?

Jesli ktos zna odpowiedz bardzo prosze o pomoc. Zwłaszcza jesli ktos potrafi powiedziec jak to wyglada z fizycznego(naukowego) punktu widzenia-chodzi mi tu o prawa fizyki (jak np.wczesniej wspomniane prawo naczyn połączonych) i jakie te prawa mja przełozenie na instalacje c.o.?