dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie przyłącze prądu

    Cześć,

    Byłem dziś w energetyce po wniosek o przyłącze, myślałem że załatwie od ręki ale jest kilka pytań które wolę się poradzić.

    Mianowicie - czy na projekt domu jak poniżej w standardowym wyposażeniu wystarczy mi 16 KW? Pani nie umiała mi odpowiedzieć... a sam nie mam pojęcia.

    http://projekty.muratordom.pl/projek...t,2179,0,0.htm

    Czy wybrać prąd jedno czy trzy fazowy ? Tutaj też nie mam pojęcia o czym mowa...

    I ostatnie pytanie:

    Jak uniknąć oplaty za prąd budowlany - takiego nie chce ponieważ na działce będę miał prąd od wójka z sąsiedniego domu więc na czas budowy podłączę sie u niego. Pani w energetyce mowiła ze nie ma mozliwosci rezygnacji i jak podpiszę umowę to podłącza mi budowlany.

    Pomoże mi ktoś to ogarnąć? Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Czym będziesz ogrzewał dom? U mnie grzanie kablami dlatego wystąpiłem o 18kW.Gdyby nie to wziąłbym 12kW.
    Przy twojej mocy będzie to 3-fazowy, bo jakoś nie słyszałem aby w Polsce dawali do domów wyłącznik 80A czy 100A
    Przecież nie musisz brać prądu na czas budowy pomimo postawienia skrzynki na twojej działce.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Czym będziesz ogrzewał dom? U mnie grzanie kablami dlatego wystąpiłem o 18kW.Gdyby nie to wziąłbym 12kW.
    Przy twojej mocy będzie to 3-fazowy, bo jakoś nie słyszałem aby w Polsce dawali do domów wyłącznik 80A czy 100A
    Przecież nie musisz brać prądu na czas budowy pomimo postawienia skrzynki na twojej działce.
    Ogrzewanie na paliwo stałe.

    Pani mi dzis powiedziała, że jak złoże wniosek o warunki techniczne przyłączy w raz z nim przyjdzie tez umowa i po jej podpisaniu przyjdą założyć skrzynke i podłączą prąd dlatego tez pytam o co tu chodzi?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    skrzynka będzie stała i będzie w niej prąd.Ale dopóki nie złożysz wniosku o prąd budowlany nie będziesz płacił miesięcznej opłaty.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie

    Aha dziękuje, szkoda tylko że tego nie umiała wytłumaczyć Pani w energetyce.

    A myslisz, że 16 kw było by odpowiednie? I jak z tą faza?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rafal.

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Na południe od Wroclawia
    Posty
    61

    Domyślnie

    Wydanie warunków technicznych nie powinno być równoznaczne z podpisaniem umowy o przyłącze. Dopiero po wydaniu warunków technicznych, jeżeli potrzebujesz prąd na działce, wypełniasz wniosek i podpisujesz umowę o wykonanie przyłącza. W umowie takiej masz m.in. napisane do kiedy ZE ma czas wykonać przyłącze oraz od kiedy ty masz obowiązek zacząć odbierać energię elektryczną. To nie do końca jest tak, że zrobią przyłącze i będzie sobie tak stało powiedzmy 2 lata bezużytecznie. Z tego co wiem Energetyka nalicza jakieś kary, jeżeli się z tego nie wywiążesz.

    Dopytaj jeszcze w ZE bo ta pani chyba wprowadziła cię w błąd.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jeżeli nie spawacie,bądź nie używacie jakichś maszyn zużywających sporo prądu to nie trzeba aż takiej mocy.Policz sobie ile włączysz na raz urządzeń i o jakiej mocy.Moim zdaniem 12 kW starczy (będą wtedy prawdopodobnie bezpieczniki 25A).
    A te fazy to będą trzy i więcej tym nie trzeba się martwić bo w każdej płynie prąd przemienny 230V

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiamirek Zobacz post
    Aha dziękuje, szkoda tylko że tego nie umiała wytłumaczyć Pani w energetyce.

    A myslisz, że 16 kw było by odpowiednie? I jak z tą faza?
    musisz sie zastanowic jaki sprzed bedziesz mial, np kuchnie elektryczne albo indukcyjne sa trojfazowe i sporo ciagna pradu, czym bedziesz ogrzewal...np pompa ciepla na 10-12kW? i wtedy dojdziesz do punktu kulminacyjnego. Wazne,ze przy roznych mocach maja rozne bezpieczniki. do "normalnego domu" 14-15kw spokojnie starczy

    w innym watku dalem link to URE gdzie fjnie opisana jest cala procedura:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-blaszaka-quot

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zyh

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Biłgoraj
    Kod pocztowy
    23-400
    Posty
    136

    Domyślnie

    jest dokładnie jak mówi Rafal. masz termin przyłączenia do którego po wykonaniu złącza musisz podpisać umowę ze sprzedawcą, najczęściej jest to do 2 lat, będziesz mieć napisane w umowie przyłączeniowej. 14kW wystarczy w zupełności.
    "Milena"-Dobre Domy, pow. grzanych podłóg ok 160m2,użytkowa ok 123m2,kubatura ok 510m3, Ściany silikat 24cm + 24cm styropianu 0,031, strop murowany z połówki H+H i 20cm styropianu 0,031 na zakładkę, podłoga na parterze 30cm styropianu 0,031, garaż w bryle, na ścianie wspólnej i suficie 10cm 0,31, okna trzyszybowe w warstwie ocieplenia, pompa ciepła 10kW P/W z buforem 400l(w tym 120 CWU), ogrzewanie podłogowe.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Przy składaniu wniosku o przyłącze pisałem moc przyłączeniową 12KW, 3 fazowy. Na czas budowy wystarczy. Do mieszkania myślę że też wystarczy. Zabezpieczenie będzie 20A. Ogrzewanie będę miał na eko-groszek.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyh Zobacz post
    jest dokładnie jak mówi Rafal. masz termin przyłączenia do którego po wykonaniu złącza musisz podpisać umowę ze sprzedawcą, najczęściej jest to do 2 lat, będziesz mieć napisane w umowie przyłączeniowej. 14kW wystarczy w zupełności.
    Nie ma 2 lat od wykonania przyłącza tylko 60 DNI na podpisanie umowy od momentu otrzymania informacji o zakończeniu budowy przyłacza wraz z fv za wykonane przyłącze.

    Cytat Napisał Rafal. Zobacz post
    Wydanie warunków technicznych nie powinno być równoznaczne z podpisaniem umowy o przyłącze. Dopiero po wydaniu warunków technicznych, jeżeli potrzebujesz prąd na działce, wypełniasz wniosek i podpisujesz umowę o wykonanie przyłącza. W umowie takiej masz m.in. napisane do kiedy ZE ma czas wykonać przyłącze oraz od kiedy ty masz obowiązek zacząć odbierać energię elektryczną. To nie do końca jest tak, że zrobią przyłącze i będzie sobie tak stało powiedzmy 2 lata bezużytecznie. Z tego co wiem Energetyka nalicza jakieś kary, jeżeli się z tego nie wywiążesz.

    Dopytaj jeszcze w ZE bo ta pani chyba wprowadziła cię w błąd.
    Tu masz racje kolego. Jak przekroczysz wyznaczony termin - w moim rejonie dystrybutorem jest ENEA, termin wynosi 60 dni od zakończenia budowy przyłącza, wówczas dystrybutor ma prawo nałożyć kary umowne które wiem że są wysokie.
    Ostatnio edytowane przez Marek88.8 ; 23-02-2016 o 13:09

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Potwierdzam to, co pisze Marek88.8
    Podpisując umowę o wykonanie przyłącza deklarujesz równocześnie, że w ciągu 60 dni od wykonania przyłącza podpiszesz umowę dystrybucji i zaczniesz pobierać prąd.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Potwierdzam to, co pisze Marek88.8
    Podpisując umowę o wykonanie przyłącza deklarujesz równocześnie, że w ciągu 60 dni od wykonania przyłącza podpiszesz umowę dystrybucji i zaczniesz pobierać prąd.


    Czegoś tu nie rozumiem, czy obowiązek jest płacić za prąd budowalny skoro go nie potrzebuje? Uznajmy, że budować chce na agregacie (docelowo prąd ciągnąć będę z domu obok (teść) więc jaki jest sens placic abonament za budowalny?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Żaden.
    Dowiedz się, jakie są zasady w twoim regionie, bo może są inne niż u mnie.
    U mnie jest tak, jak napisałem - jak chcesz mieć przyłącze to po wykonaniu musisz kupować prąd - jak klient ma na działce bud. gospodarczy to sprzedają prąd w taryfie G, jeśli nie ma to C.
    Skoro chcesz się budować na agregacie (albo prądzie teścia), to nie składaj wniosku o przyłącze. Złożysz jak będzie miał SSZ i wtedy podłączą Ci taryfę G.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiamirek Zobacz post
    Czegoś tu nie rozumiem, czy obowiązek jest płacić za prąd budowalny skoro go nie potrzebuje? Uznajmy, że budować chce na agregacie (docelowo prąd ciągnąć będę z domu obok (teść) więc jaki jest sens placic abonament za budowalny?
    Potrzebujesz warunków technicznych do PnB chyba że zgłoszenie to nie jestem pewna.

    Warunki techniczne ich wydanie nie obliguje Cię do podpisania umowy o przyłączenie nie mówiąc o umowie o pobór prądu.Warunki te ważne są najczęściej 2 lata będzie taki zapis, jak i czas w którym energetyka zobowiąże się do przyłączenia,liczony od momentu podpisania umowy przyłączeniowej.

    Jak nie potrzebujesz prądu teraz to po prostu umowę o przyłączenie podpisz w późniejszym terminie dogodnym dla Ciebie.

    Niektórzy dostawcy mediów zmieniają taryfę budowlaną dopiero po odebraniu domu ,u mnie zmienili po SSZ elektryk napisał oświadczenie o gotowości instalacji i już.Mogłam spokojnie lecieć na agregacie złożyć na normalną taryfę ,ale wzieliśmy budowlany na 4 mce .

    Najpierw ustal na kiedy mogą to przyłącze wykonać .

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Potrzebujesz warunków technicznych do PnB chyba że zgłoszenie to nie jestem pewna..
    Do PnB juz nie potrzeba warunków technicznych.

    Ale dziękuje bardzo - dużo rozjaśniliście mi sytuacje.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek88.8

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-001
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasiamirek Zobacz post
    Czegoś tu nie rozumiem, czy obowiązek jest płacić za prąd budowalny skoro go nie potrzebuje? Uznajmy, że budować chce na agregacie (docelowo prąd ciągnąć będę z domu obok (teść) więc jaki jest sens placic abonament za budowalny?
    Do zgłoszenia budowy nie potrzebujesz warunków technicznych. Do PnB (stare przepisy) nadal są potrzebne. Bynajmniej w moim rejonie w styczniu były potrzebne. (załatwiałem PnB)

    W umowie o budowę przyłącza masz wyraźnie wyszczególniony termin w którym jesteś zobowiązany podpisać umowę o sprzedaż energii elektrycznej. Czyli 60 dni od daty zakończenia budowy przyłącza. Jeśli nie chcesz prądu budowlanego wówczas nie podpisujesz umowy na budowę przyłącza. Umowę zawierasz w późniejszym terminie, jak będziesz wiedział kiedy będzie gotowa instalacja w domu jednak należy pamiętać iż ZE ma 12 mies na budowę przyłącza. Warunki techniczne nie zobowiązują Cię do podpisania umowy o budowę przyłącza.
    Ostatnio edytowane przez Marek88.8 ; 23-02-2016 o 16:55

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek88.8 Zobacz post
    Do zgłoszenia budowy nie potrzebujesz warunków technicznych. Do PnB (stare przepisy) nadal są potrzebne. Bynajmniej w moim rejonie w styczniu były potrzebne. (załatwiałem PnB)

    W umowie o budowę przyłącza masz wyraźnie wyszczególniony termin w którym jesteś zobowiązany podpisać umowę o sprzedaż energii elektrycznej. Czyli 60 dni od daty zakończenia budowy przyłącza. Jeśli nie chcesz prądu budowlanego wówczas nie podpisujesz umowy na budowę przyłącza. Umowę zawierasz w późniejszym terminie, jak będziesz wiedział kiedy będzie gotowa instalacja w domu jednak należy pamiętać iż ZE ma 12 mies na budowę przyłącza. Warunki techniczne nie zobowiązują Cię do podpisania umowy o budowę przyłącza.
    Marek88.8 przestan ludziom wciskac nieprawdę apropo terminow tylko dlatego,ze jakas pani od sprzedazy wcisnela Ci kit marketingowy jaki to ich ZE nie jest wspanialy i laskawy....
    1. 60 dni to nie jest regula - ja np mam 30 dni w PGE. To zalezy od tego co ustalimy z ZE i na co sie zgodzimy (oczywiscie ZE zalezy aby jak najszybciej podpisac umowe) - mozna probowac negocjowac...
    2. ZE ma tyle czasu na budowe przylacza ile sie zgodzilismy w podpisanej umowie - nigdzie w prawie nie ma zadnego ograniczenia czasowego takze moze to byc 12,18 miesiecy a moze byc i 10 lat - potwierdzilem to w URE. Kto nie wierzy moze zadzwonic do nich i sprawdzic. Jedyne rozwiazanie jakby ZE proponowalo jakis chory termin to mozna PRZED PODPISANIEM UMOWY zlozyc wniosek do URE i oni moga cos wskórać (podobno w ciagu 1 tyg reaguja) ale jesli sie podpisze umowe to jest to co na papierze....
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 23-02-2016 o 20:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony