dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Ile potrzeba cementu na m3 betonu?

    Mam pytanie> Ile potrzeba betonu na 1 m3 betonu, robionego w proporcjach 1 do 3, do wylania wieńca nad garażem. Cyz ktoś z Was dysponuje jakimś wzorem lub przelicznikiem?

  2. #2

    Domyślnie

    Sorry! Pytanie miało brzmieć ile cementu potrzeba do zrobienia 1 m3 betonu> Pochrzaniłem wszystko w pierwszym poście.

  3. #3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Zależy od klasy betonu.
    Przeciętnie od 300 do 350 kg.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  5. #5

    Domyślnie

    To ma być beton do zalania wieńca nad garażem, murarz mówi że będziemy mieszać w proporcjach 1 do 3. Więc chyba B20, ale nie jestem pewien. Do zalania stropu nad domem będę brać gotowy beton z betoniarni i wtedy kupię B 20. Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam>

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Beton B 15
    konsystencja sztywna 240-270 kg/m3
    plastyczna 270-300 kg/m3
    płynna 300-330 kg/m3

    rozpię tość gorna/ dolna zalezy od krzywych przesiewu wypełniaczy

    B25

    konsystencja sztywna 280-310 kg/m3
    plastyczna 310-340 kg/m3
    płynna 340-380 kg/m3

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    W warunkach prymitywnych 350 kg/m3 cementu (32,5) - nic lepszego poza B15 nie uzyskasz.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8

    Domyślnie

    Skąd taki pesymizm.

    Przy dawce 350 kg cementu na 1m3 betonu, przy jako takim kruszywie, trzeba by się bardzo starać aby nie uzyskać B20, a z pewnością z B25 nie byłoby większych kłopotów.
    Betony rzadkie dobrze mieszają się w betoniarkach wolnospadowych, a plastyfikatory są do kupienia w każdym supermarkecie.
    Antoni

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    Skąd taki pesymizm.

    Przy dawce 350 kg cementu na 1m3 betonu, przy jako takim kruszywie, trzeba by się bardzo starać aby nie uzyskać B20, a z pewnością z B25 nie byłoby większych kłopotów.
    Betony rzadkie dobrze mieszają się w betoniarkach wolnospadowych, a plastyfikatory są do kupienia w każdym supermarkecie.
    Kilka late temu kiedy miałem jeszcze możliwość zabawy w laboratorium Pwr to robilismy sobie takie testy - beton z dokładnym dozowaniem, utrząsaniem i recepturą, beton z dobrą recepturą i utrząsaniem ale dozowanie "na oko" i beton tzw. totalne jazda bez trzymanki - w drugiej opcki kiedy nie dozowalismy wagowo nigdy nie udało nam się uzyskac nic lepszego niż coś pomiędzy B15 a B20 Dopiero "przewymiarowanie" cementu sposodowało wykonanie B20. O trzecim przypadku nie mówie bo z tego wyszedł "chudy beton" co najwyżej.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #10

    Domyślnie

    No tak. Problem doświadczeń - najtrudniejszy do przedyskutowania.

    Nie wiem jak Ci to wyszło, ale osiągnięcie podanych przez ciebie wyników to naprawdę trudna sztuka. Oczywiście jezeli robiłeś beton a nie zaprawę. Te wyniki pasują raczej do zapraw piaskowych.
    Antoni

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    No tak. Problem doświadczeń - najtrudniejszy do przedyskutowania.

    Nie wiem jak Ci to wyszło, ale osiągnięcie podanych przez ciebie wyników to naprawdę trudna sztuka. Oczywiście jezeli robiłeś beton a nie zaprawę. Te wyniki pasują raczej do zapraw piaskowych.
    Nie to był beton, chyba żadnych zapisków juz nie mam z tych prób, kruzywo frakcjonowane bodajże kopalnia Mietków
    Recepturowo cement ,który stosowaliśmy przy wersji dozowanej to było w okolicach 273-285 kg , aż tak dokładnie nie pamiętam i po 28 dniach ponad 20MPa , chyba w okolicach 22-23 ale na 100% nie pamiętam.

    Dlatego mam powąże wątpliwości przy wykonaywaniu betonu na budowie gdzie dozowanie jest problematyczne, ludzik przy betoniarce gubi się z ilością wody - 5l w lewo czy w prawo, z plastyfikatorami mogą się nieco zaplątać o czym wiemy z innego wątku, kruszywo to często jakaś nienormowa pospółka, równie często brakuje wibrowania a pielęgnacja jest śladowa - oczywiście te "probklemy" są do pokonania tylko nie zawsze są chęci ze strony wykonawcy.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12

    Domyślnie

    Z tego wynika, że stosowałeś 275 - 285 kg cementu, a piszemy w tym temacie o 350 kg. Musisz przyznać, że to duża różnica.

    Poza tym myslałem, , że pisząc "w warunkach prymitywnych" masz na myśli wolnospadową betoniarkę, dozowaniem na łopaty itp.
    Biorąc pod uwagę nierozgarniętość pracownika, to pewnie wszysko jest możliwe.

    PS
    Ale jak na opisaną receptę to i tak kiepsko wyszło.
    Antoni

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    Z tego wynika, że stosowałeś 275 - 285 kg cementu, a piszemy w tym temacie o 350 kg. Musisz przyznać, że to duża różnica.

    Poza tym myslałem, , że pisząc "w warunkach prymitywnych" masz na myśli wolnospadową betoniarkę, dozowaniem na łopaty itp.
    Biorąc pod uwagę nierozgarniętość pracownika, to pewnie wszysko jest możliwe.

    PS
    Ale jak na opisaną receptę to i tak kiepsko wyszło.
    Pisałem wcześniej 1 i 2, 3 wesrja z recepturą czyli te 273-285 kg a wersja 2 z poprawką na 350 kg/m3 udało się wykonać B20

    Nie sądze aby było kiepsko bo to rzeczywośce badane było po około 28 dniach i nie pamiętam za bardzo aby ktos się w jakąś pielęgnację kostek bawił

    P.S. Antoi to jaką byś przedłożył recepturę na B20 i wg Ciebie przy 273 kg/m3 cementu co powinno się uzyskać - oczywiście przy frakcjonowanym kruszywie i dobrym dozowaniu oraz 28 dniach.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14

    Domyślnie

    Geno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Jeżeli weżmiesz w miarę przyzwity cement, w miarę przyzwoite kruszywo i według w miarę przyzwoitej recepty w miarę przyzwicie wymiaszasz to jeżeli przy dawce 350 kg cementu na 1 m3 betonu nie uzyskasz B25 to jesteś cudotwórcą.
    Antoni

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    Geno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Jeżeli weżmiesz w miarę przyzwity cement, w miarę przyzwoite kruszywo i według w miarę przyzwoitej recepty w miarę przyzwicie wymiaszasz to jeżeli przy dawce 350 kg cementu na 1 m3 betonu nie uzyskasz B25 to jesteś cudotwórcą.
    To chyba PWr ma jakies słabe laboratorium

    BTW Po jakim czasie uzyskałeś takie wyniki?

    P.S. Pisałęm o tym,że przy 350 kg/m3 nie było przyzwoitej ereceptury w sensie jej dopilnowania tylko "na oko" dozowane ( z wyjątkiem cementu) i wtedy B20 rzeczywiście się udało
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16

    Domyślnie

    Geno na litość !. Co ja jeszcze mogę napisać?

    Zdrowy na ciele i umyśle, na podstawie swojej wiedzy i wieloletniego doświadczenia, twierdzę co następuje:

    Przy dawce 350 kg cementu 32,5, przy kruszywie jak do betonu, można w warunkach "prymitywnych" uzyskać bez trudu, beton B25.
    Antoni

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    Geno na litość !. Co ja jeszcze mogę napisać?

    Zdrowy na ciele i umyśle, na podstawie swojej wiedzy i wieloletniego doświadczenia, twierdzę co następuje:

    Przy dawce 350 kg cementu 32,5, przy kruszywie jak do betonu, można w warunkach "prymitywnych" uzyskać bez trudu, beton B25.
    Tylko nie napisałęś jak dotąd skąd wiedziałęś ,że otrzymałęś te B25? Tarot,wróżka,fusy?
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18

    Domyślnie

    Geno ! Po dwakroć litości.

    A co znaczy " wieloletnie doświadczenie" ?

    Myslisz że to 5 - 10 zgniecionych kostek?
    Antoni

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antoi Zamojda
    Genp ! Po dwakroć litości.

    A co znaczy " wieloletnie doświadczenie" ?

    Myslisz że to 5 - 10 zgniecionych kostek?
    Nie wierze,że pobieraliście zawsze próbki, szczególnie jeśli włąsnie chodzi o beton wykonywany na budowie - nie rozmawiamy tu o wykonywaniu mieszanki z nadzorem tylko przy wersji gdzie stoi Pan Józio któremu raz się spypnie mniej, raz więcej, woda to samo a późnie 3 razy posztychuje i jest git

    Cholera chyba pożycze młotek szmidta i z ciekawośco przejadę zbadać ile ma beton 6 miesięczny z receptury na B20 w warunkach prymitywnych
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #20

    Domyślnie

    Geno

    Czy ja naprawdę niezrozumiale piszę.

    350 kg cementu, prymitywne warunki - to jasne.

    Geno - to nie forum polityczne.

    Aby, tak czy siak, wyszło na to, że masz rację, niedługo napiszesz, że Pan Józio może bez nadzoru w ogóle nie nasypać cementu.
    Antoni

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony