dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Przesuniecie kuchenki gazowej - samowola

    Witajcie,

    Pilnie potrzebuje odpowiedzi na dwa nastepujace pytania:

    - w jaki najmniej bolesny sposob mozna zalegalizowac samowole budowlana polegajaca na przesunieciu kuchenki gazowej z jednej sciany na druga (w domu jednorodzinnym) bez pozwolenia na budowe/zgloszenia? Z jaka kara w praktyce trzeba sie liczyc?

    - czy rezygnacja z kuchenki gazowej i zastapienie jej plyta elektryczna byloby rowniez traktowane jako wymiana instalacji gazowej i wymagaloby pozwolenia na budowe?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yozka1

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    119

    Domyślnie

    Ja bym odpuścił te wszystkie pozwolenia. Poprostu przestawiam/likwiduje i już. A kto niby z nadzoru budowlanego będzie miał ochotę przyjść do domu ot tak?

  3. #3

    Domyślnie

    Zakladajac, ze planowana jest przebudowa domu (na ktora trzeba bedzie uzyskac pozwolenie na budowe), mozna sie chyba spodziewac kontroli. Nawet jezeli sama rozbudowa nie ma wplywu na instalacje gazowa, moze ktos (np. kominiarz) bedzie sie chcial przy okazji zainteresowac stanem instalacji gazowej... taka luzna mysl.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yozka1

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    119

    Domyślnie

    ,....a to co innego! Wtedy już mogą być problemy!

  5. #5

    Domyślnie

    No wlasnie. I co wtedy?

    A moze zrezygnowac z gazu i przerzucic sie na plyte elektryczna, jesli rzecz jasna mozna to zrobic bez wiekszych konsekwencji. Zakladam, ze nie mozna juz wrocic do poprzedniego ukladu kuchni i plyta (gazowa czy elektryczna) musi znajdowac sie w nowym miejscu. Czytam Prawo budowlane i coraz mniej rozumiem - kiedy pozwolenie, kiedy zgloszenie a kiedy nic.

  6. #6

    Domyślnie

    Skoro ma być przebudowa, to rozszerz projekt o to, co już zrobiłeś i samo się zalegalizuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Architekt sie na to nie zgodzi... Rozbudowa ma dotyczyc innej czesci budynku.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał taje
    Architekt sie na to nie zgodzi... Rozbudowa ma dotyczyc innej czesci budynku.
    Wydawało mi się że rozbudowa dotyczy tego, co chce rozbudować właściciel nieruchomości a nie jego architekt.

  9. #9

    Domyślnie

    Dlugo by tlumaczyc. W skrocie: powiedzmy, ze architekt nie chce legalizowac czegos co sie juz zdarzylo i dotyczy innej czesci budynku niz objeta planem rozbudowy. Na zasadzie: nie moja sprawa, radz sobie sam.

    A co z pomyslem zastapienia plyty gazowej plyta elektryczna? Moze to jest pomysl. Czy na to (likwidacja kuchenki gazowej) jest potrzebne jakies pozwolenie?

  10. #10

    Domyślnie

    No to wszystko jasne.

    Pomysł z płytą elektr jest o tyle dobry że na zamknięcie kurka i odłączenie kuchenki nie potrzebujesz żadnego pozwolenia.

  11. #11

    Domyślnie

    Odcięcie gazu nie legalizuje samowolki, która już powstała.
    Ale ja nie rozumiem, jak można sie dawać wodzić za nos architektowi.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Ale ja nie rozumiem, jak można sie dawać wodzić za nos architektowi.
    Widziałeś Misiu - architekt jest Piczek-Zasadniczek i nie ma z nim dyskusji:
    Cytat Napisał taje
    architekt nie chce legalizowac czegos co sie juz zdarzylo i dotyczy innej czesci budynku niz objeta planem rozbudowy. Na zasadzie: nie moja sprawa, radz sobie sam.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Odcięcie gazu nie legalizuje samowolki, która już powstała.
    Ale ja nie rozumiem, jak można sie dawać wodzić za nos architektowi.
    Misiu, dużo by o tym opowiadać ale to opowieść na odrębny wątek...

    Coraz bardziej przekonuję się do pomysłu zastąpienia gazu płytą elektryczną. Zgadzam się, że odcięcie gazu nie legalizuje samowolki ale skoro nie będzie już kuchenki gazowej to szansa na odkrycie zmiany w instalacji jest chyba niewielka. A tak na marginesie, z jaką karą należałoby się liczyć, może wiesz?

  14. #14

    Domyślnie

    Jak już koniecznie musisz, to zgłoś wniosek do PINBu o samoukaranie. Ja dostałem ze 200 zł, czy coś.

  15. #15

    Domyślnie

    Taki mandacik to można dostać za prowadzenie prac bez wymaganego zgłoszenia a taje zrobił coś co wymaga pozwolenia na budowę. W jego sytuacji inspektor MUSI wlepić karę w wysokości 500 zł x kategoria obiektu. Nie mam pod ręką tych kategorii ale to na pewno wyjdzie całkiem nieprzyjemna sumka.
    Taje, może opiszesz dokładnie co i jak pozmieniałeś, to się znajdzie odpowiednie rozwiązanie.
    Bo samoukarania w twoim przypadku nie polecam.

  16. #16

    Domyślnie

    Hmm, kuchenka zostala przesunieta z jednej sciany na druga (przeciwlegla) w kuchni, a co za tym idzie, rury wychodzace ze sciany zamiast w lewo skrecaja teraz w prawo. Nie ma to wplywu na piec gazowy ani licznik.

    Co ciekawe, w oryginalnym projekcie budowlanym, ktorym dysponujemy plyta znajduje sie blizej obecnego (czyli po naszych zmianach) niz zastanego w chwili kupna domu miejsca usytuowania kuchenki. Nie mamy niestety wszystkich papierow a zwlaszcza dziennika budowy (dom 10 letni z rynku wtornego), wiec trudno powiedziec czy nie bylo w trakcie budowy jakichs zmian do projektu zgloszonych w starostwie. Odbior domu byl - mamy na to papiery wiec nikt tej zmiany wtedy nie zakwestionowal. Tak czy siak, w mniejszym czy wiekszym stopniu, jest zmiana wobec tego co jest w papierach.

    Teraz coraz powazniej (z roznych wzgledow, nie tylko opisanych powyzej) zastanawiam sie nad odlaczeniem kuchenki gazowej i zastapieniem jej plyta elektryczna. Jesli na to nie trzeba pozwolenia, to jaka jest szansa, ze ktos w przyszlosci bedzie dociekal czy przed odlaczeniem nie bylo jakichs zmian w instalacji w kuchni? Rur doprowadzajacych nie bedzie widac bo beda je zaslaniac meble. Rozwazalabym nawet samoukaranie ale nie chce skonczyc z kara 50 tys zl

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    niedramatyzujmy.
    Przesunieice kuchenki o na druga sciane o 5m ? moze 6? to jak bys sie postarala to pewnie bys zrobila elastycznym wezykiem dostepnym w marketach.
    Przesuniecie kuchenki - jaka to zmiana instalacjie gazowej ? jaka samowolka ?

    rezygnowac z gazu bo nie mozna kuchenki przesunac

    P.S.
    zmien architekta

  18. #18

    Domyślnie

    Na twoim miejscu zapomniałabym o sprawie. Ryzyko wynosi mniej niż 1%. A nawet jeśli trafi się jakiś wybitnie upierdliwy inspektor to musiałby na głowę upaść, żeby zaczynać taką sprawę.
    Zrób kuchenkę jaką chcesz i gdzie chcesz i przestań o tym myśleć. Byle by była 60 cm od okna.

  19. #19

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za rady!

  20. #20

    Domyślnie

    Nie moge, a co kogo interesuje co masz w srodku? Koniecznie chcesz wydac kase, to przelej na moje konto. Juz ja bede wiedzial jak jej nie wydac na takie glupoty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony