dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 83
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1641

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie HURA !!! DOPŁATA DO KREDYTÓW

    W piątek Sejm przyjął ustawę o dopłatach do kredytów mieszkaniowych. Kupujący mieszkania i budujący domy na kredyt będą mogli płacić mniej niż połowę odsetek przez osiem lat spłaty (ale uwaga - dotyczy to tylko kredytów złotówkowych). Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie na przełomie września i października - czytamy w dzienniku.

    Według Macieja Kossowskiego z firmy brokerskiej Expander dzięki niej wzrośnie opłacalność budowy małych domów systemem gospodarczym. Ci, którzy zdecydują się na budowę domu do 140 m kw. (wymóg ustawowy) mogą sporo zyskać.

    Ile? Maciej Kossowski policzył, że co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Ale może być nawet dwa razy więcej. Oczywiście zależy to od wysokości kredytu - zauważa "Gazeta Wyborcza".

    Jest jeszcze jeden argument, żeby wybrać dom, a nie mieszkanie - kupując materiały budowlane, można odzyskać część podatku VAT.
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  2. #2

    Domyślnie

    A tych odsetek niedopłaconych nie będa musieli potem zwracac przez nastepne lata, czy daruje im sie te spłate do końca kredytu?

  3. #3

    Domyślnie

    140m2 powierzchni całkowitej czy użytkowej?

  4. #4

    Domyślnie

    Oto caly artykul z wyborczej:
    http://gospodarka.gazeta.pl/gospodar...1,3492786.html

    Troche jestem wkurzony, bo mnie ta ulga nie dotyczy. Moja chata razem z garazem ma 158 m powierzchni uzytkowej

  5. #5

    Domyślnie

    Gdy te plany raczkowały to czytałem, że miałobyć tak, że jeżeli dom ma pow. 140 m2 to ulga jest dostępna jedynie dla tych 140 m2 (proporcjonalnie do kosztów całości). Przydałoby się dotrzeć do źródeł tej ustawy bo w gazetach to skróty prezentują - myślowe i merytoryczne. Albo pomijają istotne detale, że np. odliczenia będą mogły dokonać tylko małżeństwa z 20 letnim stażem itp.

    Poza tym trzeba sprawdzić co ustawa określa jako powierzchnię użytkową (czy np. garaż, pom. gospodarcze, komunikacja) są w nie wliczane czy nie.

  6. #6

    Domyślnie

    A oto źródło ustawy, jak i wszystich innych ustaw, czyli sejm. Co prawda nie wiadomo co pomiesza w tym senat, ale ustawa brzmi tak:

    http://orka.sejm.gov.pl/opinie5.nsf/dok?OpenAgent&393_u

    Arecki

  7. #7

    Domyślnie

    Wiem że to świeża ustawa, ale mam pytanie... czy jak mój mąż dostał spadek po mamie i jest nią część domu (więc jest współwłaścicielem domu) to nas ten kredyt preferencyjny nie obejmuje ?

  8. #8

    Domyślnie

    ulga jest na kredyt na budowę, wiec watpie

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar aladin07
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    885
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    a mnie martwi jeden zapis w tej ustawie

    doplaty dotycza malzenstw i osob samotnie wychowujacych dzieci

    my jestesmy przed slubem jeszcze bo nie mamy gdzie zamieszkac
    a przeciez nie bedziemy brali slubu na sile dla papierka tylko po to
    zeby spelnic wymog ustawowy i jeszcze przez dwa sezony mieszkac
    kazde u siebie
    to tez troche za przeproszeniem do du.. jest bo podcieta mamy
    galaz na ktorej siedzimy - ani slubu ani doplat

    no i jak tu mlodzi maja sobie chatke wybudowac ??

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar AAgnieszk@
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    1.239
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    65

    Domyślnie

    Powierzchnia uzytkowa napewno nie "zawiera" garażu i kotłowni, jak jest z holem?

    Czy ktos będzie mógł skorzystac z dwóch ulg, terażniejszej i przyszłej??

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    wynika z ustawy, że :

    Tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci,
    Tylko bez prawa własności lub z koniecznością zrzeczenia się prawa do posiadanego mieszkania ( aż ciśnie się na usta długi komentarz ... ),
    Tylko osoby, które nie korzystały z kredytu preferencyjnego – czy dotyczy to tych, którzy skorzystali z ulgi odsetkowej ?
    Tylko domy do 140 m2,
    Dopłata 50% odsetek kredytów w PLN ( kredyty droższe od walutowych ),
    Dopłata tylko przez 8 lat ( kredyty mniej zamożni biorą na 20-25 lat ),
    Dopłata tylko do kredytu 70 m2 domu i jeśli koszt budowy nie przekracza średniej ceny 1 m2.

    Czyli nie takie hurrrra !

  12. #12

    Domyślnie

    Niestety Ci którzy mają już mieszkanie w blokowisku dopłaty nie dostaną

  13. #13

    Domyślnie

    cos tu wczesniej bylo napisane, ale nie ważne, nie doczytalem do końca i pomyliłem się

  14. #14

    Domyślnie

    Ja w swoim projekcie w powierzchnie użytkową wliczony mam garaż. Więc chyba sie wlicza

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Garaż nie liczy się do powierzchni użytkowej .
    A co do tych dopłat to i tak niewielu się na nie załapie -> nie możesz mieć mieszkania ani własnego , ani spółdzielczego , ani nawet kwaterunkowego .
    I co z tego że zamierzam posiadany lokal sprzedać na wykończenie domu - w dniu brania kredytu będę posiadał prawo do lokalu .
    Wychodzi na to że Gazeta licząc oszczędności Kowalskiego zapomniała że ma on kawalerkę na Ursynowie - a co za tym idzie nie dostanie dopłaty .

  16. #16

    Domyślnie

    A w projektach Muratora licza garaz do powierzchni uzytkowej. Ciekawe jak Ci co beda interpretowali ustawe beda liczyli.

    Jednym z podstawowych kryteriów doboru projektu jest powierzchnia użytkowa budynku.

    Wybierając projekt, musimy jednak pamiętać, że istnieją obecnie trzy normy wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny, które pozwalają obliczać ww. powierzchnię:


    PN-ISO 9836 z października 1997



    PN-70/B-02365



    PN-69/B-02360l


    Żadna z tych norm nie została zamieszczona w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. z dnia 19 marca 1999 r.) - Wykaz Polskich Norm do obowiązkowego stosowania - w zakresie obliczania powierzchni w budownictwie.

    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 140, poz. 906) nie zobowiązuje autora projektu budowlanego do stosowania Polskich Norm przy ustalaniu wskaźników powierzchniowych projektowanego obiektu budowlanego. Stosowanie Polskich Norm w tym zakresie jest dobrowolne, stąd, ustalając ww. powierzchnię, można ją obliczyć w dowolny sposób.

    W razie wątpliwości zapytajmy autorów projektu o sposób obliczania powierzchni użytkowej, ponieważ obliczając powierzchnię tego samego budynku według trzech ww. norm, otrzymamy trzy różne wyniki np.:


    PN-70/B-02365 definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach."



    PN-ISO 9836 z października 1997 r. definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp."


    Nie zapominajmy jednak, że dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami).


    Ww. akt prawny podaje następującą definicję:
    "Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się."


    Odrębne sposoby ustalania powierzchni użytkowej budynków mają jeszcze m.in. Banki i Urzędy Statystyczne.


    zrodlo: domy.interia.pl
    Bedziemy budowac "Wspanialego" najnowsza wersje

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    No proszę - kolejna niejasność i powód do komplikacji i kombinacji , normalka w naszym prawie .
    Ale skoro budynek jest mieszkalny to powierzchnia użytkowa to ta do zamieszkiwania . Wydaje mi się że garaż z natury nie jest mieszkalny .
    A czy wobec tego strych to też powierzchnia mieszkalna ?
    Przecież na strychu można zrobić pokój .

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar daber1980
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał wicekK
    A co do tych dopłat to i tak niewielu się na nie załapie -> nie możesz mieć mieszkania ani własnego , ani spółdzielczego , ani nawet kwaterunkowego .
    Niekoniecznie - art. 4 pkt 3

    Mnie badziej zastanawia pow. uzytkowa. Wg. mnie garaz jest nie wliczany do tej powierzchni. Jenak projekt ktory zamierzam kupic ma parter 131mkw + strych z mozliwoscia zaadoptowania. Z tym ze w projekie jest juz zaadoptowany na 30mkw. razem daje 160mkw, czy kupujac taki projekt budowlany mozna zrezygnowac z adaptacji strychu? I czy pozniej, za pare lat, bede mogl ten strych zaadoptowac?

    Wczoraj pytalem o ta ustawe w Banku Millennium, i tak pan z obslugi, powiedzial, ze to jeszcze nie funkcjonuje, i raczej dlugo nie bedzie, nawet do stycznia.
    Natomiast w GW jest napisane, ze biorac kredyt przed koncem 2006 mozna zalapac sie na stara ulge odsetkowa (az do 2027r), ktora z dniem 01.01.2007 zostanie zniesiona, i wlasnie na doplaty wg tejze ustawy. Sa to niebagatelne sumy, nawet liczac tak pobieznie.

    Samo obliczanie podstawy naliczania dopłat też jest jakies zawiłe (art.8)
    Nasz dziennik
    Komentarze do naszego dziennika (mile widziane )

  19. #19

    Domyślnie

    Jak rozumiem Ustawa wejdzie w zycie 27 lipca skoro 13 lipca zostala przekazana do Senatu (ale moze nie mam racji).

    W kazdym razie planuje pod koniec miesiaca napisac do ustawodawcy prosbe o wydanie interpretacji okreslenia "powierzchnia uzytkowa".
    Bedziemy budowac "Wspanialego" najnowsza wersje

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar daber1980
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał martasi
    Jak rozumiem Ustawa wejdzie w zycie 27 lipca skoro 13 lipca zostala przekazana do Senatu (ale moze nie mam racji).

    W kazdym razie planuje pod koniec miesiaca napisac do ustawodawcy prosbe o wydanie interpretacji okreslenia "powierzchnia uzytkowa".

    Dobry pomysl, w Polsce to nigdy nic nie wiadomo i lepiej byc przezornym

    Cytat Napisał martasi
    PN-70/B-02365 definiuje:
    "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach."
    Sklanialbym sie do tej definicji, i jako ze dom mieszkalny, to tylko powierzchnia mieszkalna (pokoje, lazienki, hol itp) bez garazu.
    Nasz dziennik
    Komentarze do naszego dziennika (mile widziane )

Strona 1 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony