dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie

    Witam wszystkich,

    jestem na etapie wypelniania wniosku o warunki do energetyki i mam dylemat....
    dom (okolo 130m2)bede ogrzewal gazem, kuchenka bedzie gazowo-elektryczna, czyli potrzeby elektryczne raczej standardowe.
    Wielkosc zabezpieczenia przedlicznikowego jest powiazana z deklarowana wielkoscia przypacza (x kW)i te wartosci sa tak wyzylowane, ze jakbym chcial zabezpieczenie 35A, to musze zadeklarowac ponad 22 kW czyli wydac ponad 2500 pln

    a moze to 35A to za duzo i wystarczy 25A a moze nawet 20A?
    czy na to mozna w jakis sposob prosto odpowiedzic, czy to raczej skomplikowany temat?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Bugal
    Sprawa nie jest prosta. Za wygodę trzeba płacić. Jeśli chcesz mieć zapewnioną selektywność zadziałania zabezpieczeń dla przedlicznikowego (topikowego) 35A w domu masz selektywność z nadmiarówką B 20...25A
    dalej 25A przedlicznikowy B 20...16A nadmiarówka
    następnie 20A przedlicznikowy B 10...16A nadmiarówka.
    Te wartości są tylko teoretyczne. W zależności od producenta aparatów i odległości od transformatora moga się zmieniać. W większości przypadków jednak się sprawdzają.
    Tak nawiasem mówiąc to przy 8kW w latach osiemdziesiatych dawali zabezpieczenie przedlicznikowe 32A . Co się porobiło na tym świecie już nawet kasa zaczyna oddziaływać na prawa fizyki
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    W moim przypadku jest tak
    moc przłączeniowa 15kW
    zabezpieczenia w skrzynce złącza kablowego 40A
    zabezpieczenie przedlicznikowe w skrzynce z licznikiem 32A
    Zabezpieczenie za licznkiem nadmiarowoprądowe 25A w skrzynce przystosowanej dp plombowania.
    To jest w warunkach przyłączenia wydanych przez RE

  4. #4

    Domyślnie

    no ot widzisz, ciekawostka
    w moim ZE (Bydgoszcz) przy 15kW to ja moge co najwyzej 25A dostac na przedliczniku....
    ustaiwaja sobie te STANDARDY jak chca!

  5. #5

    Domyślnie

    Ja myślę, że w moim przypadku 40A to zabezpieczenie złącza kablowego, 32A zabezpieczenie, które jest dostępne dla mnie do wymiany w przypadku zadziałania (40A jest zamknięte), a 25A to jest nadmiarowoprądowe aby nie pobierać więcej chwilowo niż to co się zadeklarowało

  6. #6

    Domyślnie

    Oglądając różne projekty zauważyłam, że kable w instalacjach elektrycznych są z reguły takie same przy mocy zapotrzebowanej 10kW i 25kW .Opłaty stałe są wysokie a w tej samej chwili rzadko jest pobierane więcej niż 8-10kW.Jak czasami wywali bezpiecznik,to chyba nic się nie stanie.W końcu po to one są.

  7. #7

    Domyślnie

    NA opolsczyźnie moje zapotzrebowamoe 15,5 zabezpieczenie przedlicznikowe 40A licznikowe 32A

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki za Wasze informacje,
    wczoraj rozmawialem z znajmowym mojego krewnego ktry pracuje w ZE i proponowal dla swietego spokoju wybor takiej ilosc kW, zeby przedlicznikowe zabezpieczenieni mialo 32A.
    I chyba wlasnie tak to sformuuje w warunkach

    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A i uważam, że na pewno wystarczy /dom 226 m2 z garażem/.

  10. #10

    Domyślnie

    bugal
    mnie sie wydaje dla Twoich potrzeb 32A lekko za duze - w stalych kosztach oczywiscie. "Wskaznik jednoczesnosci" u ciebie pewnie nie bedzie duzy a jednak bedziesz placil koszty od duzego zabezpieczenia. W razie czego wymina zabezpieczenia to ponizej 200PLN. Jesli nie bedziesz zmienial zabezpieczenia przez 2..3 lata to masz je w kieszeni (inaczej wydasz je w stalej oplacie na wieksze zabezpieczenie). Z selektywnoscia tez nie bedzie problemu. Ja jestem zwolennikiem malych, dobrze (dokladnie) zabezpieczonych obwodow. wtedy eSy mozesz miec 10..16A.

  11. #11

    Domyślnie

    Tom Soyer, kurcze, pierwsze slysze, zeby od wielkosci przylacza (i zabezpieczenia) byly jakies oplaty stale???
    myslalem, ze sie placi przy podlaczeniu (120pln x ilosc kW) a pozenij to juz w zaleznosci od zuzycia!?
    jak wygladaja te koszty stale zalezne od zabezpieczenia?

  12. #12

    Domyślnie

    zobacz:
    http://www.epsa.pl/index3.htm i dalej
    "rozliczenia i rachunki", dalej "co znajduje sie na rachunku"
    lub
    "taryfy oplat", dalej "sprawdz koszty ..."

    cyt:
    "Opłata przesyłowa stała
    Płacona jest co miesiąc, wynika z kosztów stałych
    związanych z utrzymaniem i rozwojem sieci
    elektroenergetycznej. Jej wysokość zależy od
    zabezpieczenia przedlicznikowego lub
    poziomu mocy umownej, a w grupie taryfowej G
    od rodzaju zainstalowanego u odbiorcy
    układu pomiarowego: 1-fazowego lub 3-fazowego."


  13. #13

    Domyślnie

    nie no bez przesady - jest cos takiego jak oplata stala i to jest na poziomie 3-4 zl. przy 3-fazowym roznica wynosi okolo 1 pln, wiec to nie jest istotny koszt. ale nie placis sie w przypadku naszej grupy (V?) za wielkosc zabezpieczenia przedlicznikowego
    - no chyba ze sie nadal myle - czy ktos ten temat zna dobrze i moze wyjasnic czy sa jakies istotne roznice kosztow wariancei 25A i np. 32, 35 albo 40 przy zalozeniu ze zuzyje sie tyle samo energii?

  14. #14

    Domyślnie

    wplyw wielkosci zabezpieczenia przedlicznikowego ma najwiekszy wplyw na cene przy przylaczu budowlanym

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony