dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie PILNE!! Proszę o radę

    Dordzy Forumowicze,
    Proszę Was o pilna poradę.
    Jako kawaler nabyłem działke i postawiłem na niej dom. Wkrótce zamierzam go formalnie odebrać (zgłosić do odbioru). Jednak aby w nim zamieszkać trzeba jeszcze ponie¶ć troche nakładów (przypuszczam że ok 40-50 tys zł). W międzyczasie poznałem kobietę. Żeby było ciekawiej zamierzamy sie pobrać i moja wybranka zaoferowała swój wkład finansowy niezbędny na zamieszkanie. Dokonujemy zakupów, faktury id± na moje nazwisko. Jednak dostałem do zrozumienia, że po ¶lubie ona chciałaby mieć współudział w tejże nieruchomo¶ci. Ja do tej pory wydałem ok. 150 tys. + koszt działki, ona wniesie prawdopodobnie ok. 50 tys.
    Pytanie:
    Czy bedzie możliwe ustanowienie współwłasno¶ci czę¶ciowej np. 1/4 dla żony?
    Jeżeli tak to w jaki sposób?
    Na co musze uważać aby nie stracić połowy warto¶ci nieruchomo¶ci?

  2. #2

    Domyślnie

    Idziecie do notariusza i sprzedajesz Jej udział w nieruchomości (1/4).

    Po ślubie nic się nie zmienia.

  3. #3

    Domyślnie

    Przed œlubem nie robimy żadnych ruchów w tej sprawie! Chdzi o to co zrobić w tej kwesii po œlubie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    Przed �lubem nie robimy żadnych ruchów w tej sprawie! Chdzi o to co zrobić w tej kwesii po �lubie
    Po ślubie jest już po ptakach - jeżeli odbiór budynku będzie przed ślubem to ty będziesz miał w przypadku rozwodu pełne prawo do całej nieruchomości ( o ile oczywiście nie uchwalicie sobie rozdzielności majątkowej). Nie robiąc żadnych ruchów przed ślubem twoja narzeczona naraża się na przepadek swojego wkładu w przypadku rozwodu.

  5. #5

    Domyślnie

    Odbiór budynku będzie za kilkanaœcie dni, czekam tylko na œwistek od kominiarza. Zezwolenie na budowę jest na mnie, odbiór powykonawczy również (zresztš to oczywiste). A czy istnieje instrument w rodzaju "rozszerzenie wspólnoty majštkowej" w wyniku którego notarialnie "przekazuję" np 1/4 nieruchomoœci mojej p[ołwie za jej wkład?
    Czy dla mnie sš jakieœ pułapki?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek_cn
    A czy istnieje instrument w rodzaju "rozszerzenie wspólnoty majštkowej" w wyniku którego notarialnie "przekazuję" np 1/4 nieruchomo�ci mojej p[ołwie za jej wkład?
    Czy dla mnie sš jakie� pułapki?
    Notariusz objaśni ci co należy i będzie to bardziej wiarygodne niż opinia anonimowych osób na forum kolorowej gazety.
    Zapytaj jeszcze na pl.sci.prawo, może ktoś ci odpowie.

  7. #7

    Domyślnie

    Dla mnie naturalne było że jak bierzemy ślub co wszystko jest wspólne no i na całe życie. Ale może coś się zmieniło

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mackre
    Dla mnie naturalne było że jak bierzemy ślub co wszystko jest wspólne no i na całe życie. Ale może coś się zmieniło
    Owszem, wszystko czego się dorobicie po ślubie jest wspólne.
    Ale jest jeszcze majątek odrębny (to czego małżonkowie dorobili się przed ślubem) i ten dom byłby właśnie takim.
    Rozszerzenie wspólnoty majątkowej chyba nie jest możliwe w nierównych proporcjach. Można rozszerzyć, ale wtedy oznacza to udziały po połowie.
    Chyba najłatwiej będzie darować żonie 1/4 udziałów w nieruchomości Wizyta u notariusza po detale mocno wskazana.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Duży Boban
    Po ślubie jest już po ptakach - jeżeli odbiór budynku będzie przed ślubem to ty będziesz miał w przypadku rozwodu pełne prawo do całej nieruchomości....
    Jak rozumiem,
    jeśli odbiór będzie po ślubie, to żona ma prawo tylko do zwrotu swojego wkładu.

    Tak?

  10. #10

    Domyślnie Re: PILNE!! Proszę o radę

    Cytat Napisał jacek_cn
    Dordzy Forumowicze,
    Proszę Was o pilna poradę.
    Jako kawaler nabyłem działke i postawiłem na niej dom. Wkrótce zamierzam go formalnie odebrać (zgłosić do odbioru). Jednak aby w nim zamieszkać trzeba jeszcze ponie¶ć troche nakładów (przypuszczam że ok 40-50 tys zł). W międzyczasie poznałem kobietę. Żeby było ciekawiej zamierzamy sie pobrać i moja wybranka zaoferowała swój wkład finansowy niezbędny na zamieszkanie. Dokonujemy zakupów, faktury id± na moje nazwisko. Jednak dostałem do zrozumienia, że po ¶lubie ona chciałaby mieć współudział w tejże nieruchomo¶ci. Ja do tej pory wydałem ok. 150 tys. + koszt działki, ona wniesie prawdopodobnie ok. 50 tys.
    Pytanie:
    Czy bedzie możliwe ustanowienie współwłasno¶ci czę¶ciowej np. 1/4 dla żony?
    Jeżeli tak to w jaki sposób?
    Na co musze uważać aby nie stracić połowy warto¶ci nieruchomo¶ci?
    Moze powinienes spisac intercyze w ktorej szczegolowo ustalicie kto ile wlozyl do domu??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony