dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał jabko
    Pewnie jeszcze nie masz umowy to nie czytałeś
    Dokładnie.

    A co w niej jest takiego ciekawego?

  2. #22

    Domyślnie

    W ubiegłym roku za energię na fundamenty zapłaciłem sąsiadowi 50 zł. Dostał też flaszkę żeby o mnie nie zapomniał w tym roku. Nie zapomniał choć chętnych wokół jest jeszcze kilku.

  3. #23

    Domyślnie

    Ja przy pożyczaniu prądu korzystałem z licznika energii. Zainstalowałem go w przenośnej skrzynce. Z jednej strony ma przewód z wtykiem trójfazowym, a z drugiej gniazdo trójfazowe i jednofazowe 230V. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie nieporozumień i niejasności. W tym tygodniu będę miał uruchomione swoje przyłącze i zakończę etap pożyczania od sąsiada. Skrzynka z licznikiem idzie na sprzedaż

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś
    Witam
    Cytat Napisał jabko
    Pewnie jeszcze nie masz umowy to nie czytałeś
    Dokładnie.

    A co w niej jest takiego ciekawego?
    Między innymi, że energię elektryczną możesz używać tylko i wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Cytuję z pamięci, więc może to brzmieć inaczej, ale sens jest taki. No a betoniarka na budowie u sąsiada to ewidentnie nie jest gospodarstwo domowe.

  5. #25

    Domyślnie

    W tym roku też pożyczę prąd od sąsiada.
    On jeszcze nie mieszka, ale ma skrzynkę. Bez problemu pozycza, jak na dobrego sąsiada wypada. Ja spisuję stan licznika i na koniec wiem ile prądu poszło i płacę + coś extra
    Wodę też pożycza, ma wierconą studnię, płotu nie mamy wiec żaden problem, mam swój hydrofor, ile trzeba lejemy do beczek co jakiś czas. Dobry sąsiad to podstawa
    kot

  6. #26

    Domyślnie

    Ja w takiej samej sytuacjiu poprostu zaproponowałem że zapłacę jego rachunek i tyle... (wydaje mi się ze tak wypadało) W końcu uratował mi d... pożyczając prąd, bo ZE zrobił mnie w karolka! A koniec końców sąsiad brał ode mnie tak na oko i za kazdym razem chciał pokazywać rachunek że mnie nie naciąga... Zeby było śmieszniej jak juz miałem własną skrzynkę z podłączeniem i oficjalnie podziekowałem sąsiadowi za współprace, to po tygodniu kapnąłem się że moi budowlańcy dalej korzystają z jego prądu -wygodniej im było czy cos tam nie pasowało-nie pamiętam, chyba mieli inaczej podłączoną końcówkę do 400V niz zrobil elektryk w moim garażu.
    Powtórzę- ja bym zaproponował płatność za rachunki a jak do tego podejdzie sąsiad to już loteria...
    W.
    Ania, bywa też mąż Wojtek
    A to nasz domek
    http://www.murator.com.pl/forum/view...=asc&highlight

  7. #27

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał anpi
    Cytat Napisał geguś
    Witam
    Cytat Napisał jabko
    Pewnie jeszcze nie masz umowy to nie czytałeś
    Dokładnie.

    A co w niej jest takiego ciekawego?
    Między innymi, że energię elektryczną możesz używać tylko i wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego.
    OK! Tylko czy mogę pozwolić sąsiadowi naładować telefon, jego telefon?
    A włosy może sobie wysuszyć sąsiadka moim prądem?

    Jeżeli taki zapis jest w umowie, to na 99% zapewne jest na bakier z konstytucją.

  8. #28

    Domyślnie

    Tak mnie prawniczo interesuje na czym owa niezgodność z konstytucją miałaby polegac?

    A wracając do tematu - naszemu sasiadowi zaproponowaliśmy pokrycie całości jego rachunków za okres budowy.
    Na razie nie chce sie zgodzić (dżentelmen starej daty ) i mówi tylko o róznicy miedzy jego średnim zuzyciem - a rachunkiem z czasu budowy

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś
    OK! Tylko czy mogę pozwolić sąsiadowi naładować telefon, jego telefon?
    A włosy może sobie wysuszyć sąsiadka moim prądem?
    Nie przesadzaj. Tak samo jest z neostradą - nie wolno jej udostępniać poza lokal. Co nie oznacza, że możesz zaprosić sąsiada, żeby u Ciebie skorzystał z internetu

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kuleczka

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.130

    Domyślnie

    Tutaj chodzi o zezwolenie na sprzedaż energii. Aby sprzedawać energię należy mieć koncesję. Bez tego jest to zabronione. Pożyczać można. Tak mnie poinformowano w zakł. energ.

  11. #31

    Domyślnie

    witam .
    ja tam nie mam nic takiego w swojej umowie więc mógłbym pożyczać dowoli.
    A tak naprawdę to mity z tymi sankcjami za to.
    A dokładnie to aby być w zgodzie z taryfą G to nawet budując sobie domek na działce na której już mamy energie elektryczną to nie powinniśmy korzystać z tej energii tylko należało by wykonać dodatkowe przyłącze aby móc płacić więcej wg taryfy C za prąd który zużywa budowa. Wszystko z faktu ,że niby taryfa G jest dotowana i służy tylko do zaspokajania potrzeb bytowych. ZE mają już nawet zakusy aby na wsi robić oddzielne przyłącza dla budynku mieszkalnego i drugie dla reszty. Narazie mówią o działach specjalnych ale nie poprzestaną na tym zapewne.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    jednym słowem jeśli betoniarka będzie stała na posesji sąsiada podczas kontroli to wszystko będzie zgodne z prawem, ponieważ prąd nie opuści posesji z która zasila
    Tak to wygląda teoretycznie. Nawet dzwoniłem kiedyś w tej sprawie do ZE, bo sam pożyczałem prąd od sąsiada. Powiedzieli mi, że kontrole i kary zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle dzięki "życzliwości" innego sąsiada

  13. #33

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał kuleczka
    Tutaj chodzi o zezwolenie na sprzedaż energii. Aby sprzedawać energię należy mieć koncesję. Bez tego jest to zabronione.
    Niestety, jest to bzdura. Proszę poczytać Prawo energetyczne. Jest tam napisane na co trzeba posiadać koncesję.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kuleczka

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.130

    Domyślnie

    Cytat Napisał geguś
    Witam
    Cytat Napisał kuleczka
    Tutaj chodzi o zezwolenie na sprzedaż energii. Aby sprzedawać energię należy mieć koncesję. Bez tego jest to zabronione.
    Niestety, jest to bzdura. Proszę poczytać Prawo energetyczne. Jest tam napisane na co trzeba posiadać koncesję.
    Przykro mi, ale to Ty bzdury piszesz. Tak się składa, że prowadzimy z mężem działalność, na która musimy mieć koncesję. Wiąże się ona z energią, ale nie elektryczną. Na sprzedaż energii trzeba mieć koncesię. Podaję pierwszy lepszy link z inf. na ten temat. zresztą mmpoplaw już mnie uprzedził

    http://www.gazetaprawna.pl/index.php....2.7.3.0.1.htm

    cytuję:
    "...Skoro wspomniani odbiorcy nie kupowali prądu od swoich zakładów energetycznych, to kto im go sprzedawał? W takich przypadkach faktury za energię elektryczną wystawiają firmy specjalizujące się w obrocie prądem.
    Potrzebna koncesja
    Do prowadzenia takiej działalności potrzebna jest koncesja wydawana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE)....."

    http://www.zewt.com.pl/index.php?pid=136
    cytuję:

    "...Ustawa Prawo energetyczne i nowe koncepcje deregulacji i liberalizacji rynku mają na celu zapewnienie odbiorcom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, jak również obniżenie cen energii dla odbiorców finalnych. Wprowadzenie mechanizmów konkurencyjności może przynieść także poprawę standardów dostarczanej energii, a w przyszłości rozszerzenie oferty handlowej kierowanej do odbiorców.
    Działalność Zakładu Energetycznego Warszawa-Teren S.A., której przedmiotem jest przede wszystkim sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług przesyłowych, regulują przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (Dz. U. 1997 nr 54 poz. 34, rozporządzeń wydanych na jej podstawie oraz koncesja na obrót energią elektryczną.

    ..."

  15. #35

    Domyślnie

    Witam

    Prawo energetyczne:
    Art. 32.
    1. Uzyskania koncesji wymaga prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:
    1) wytwarzania paliw i energii, z wyłączeniem: wytwarzania paliw stałych,
    wytwarzania energii elektrycznej w źródłach o mocy poniżej 5 MW, wytwarzania
    paliw gazowych z gazu płynnego, wytwarzania ciepła w źródłach o
    łącznej mocy poniżej 1 MW;
    2) magazynowania paliw gazowych i ciekłych, z wyłączeniem: lokalnego magazynowania
    gazu płynnego w instalacjach o przepustowości poniżej 1 MJ/s
    oraz magazynowania paliw ciekłych w obrocie detalicznym;
    w ust. 2 w art. 30
    obecnie: Sądu Okręgowego
    w Warszawie
    - sądu ochrony konkurencji
    i konsumentów
    ©Kancelaria Sejmu s. 21/32
    04-03-24
    3) przesyłania i dystrybucji paliw i energii, z wyłączeniem: przesyłania i dystrybucji
    paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłania
    i dystrybucji ciepła, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza
    1 MW;
    [4) obrotu paliwami i energią, z wyłączeniem: obrotu paliwami stałymi, obrotu
    energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej
    własnością odbiorcy,
    obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu
    nie przekracza równowartości 100 000 euro, i obrotu paliwami ciekłymi,
    jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 500 000 euro, jak
    również obrotu paliwami gazowymi i energią elektryczną dokonywanego na
    giełdach towarowych przez towarowe domy maklerskie prowadzące działalność
    maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi na podstawie ustawy
    z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz.U. Nr 103, poz.
    1099, z 2002 r. Nr 200, poz. 1686 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz.
    774).]
    Nieznajomość prawa szkodzi. A napewno czyści kieszeń z pieniążków.

    A Waszej sprawy nie znam w szczegółach to się nie wypowiadam, czy musicie mieć koncesję czy nie.

    Jak narazie gazeciarze to robią zawsze szum, aby lepiej się sprzedawało. To co napiszą.

  16. #36

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał kuleczka
    Cytat Napisał geguś
    Witam
    Cytat Napisał kuleczka
    Tutaj chodzi o zezwolenie na sprzedaż energii. Aby sprzedawać energię należy mieć koncesję. Bez tego jest to zabronione.
    Niestety, jest to bzdura. Proszę poczytać Prawo energetyczne. Jest tam napisane na co trzeba posiadać koncesję.
    Przykro mi, ale to Ty bzdury piszesz. Tak się składa, że prowadzimy z mężem działalność, na która musimy mieć koncesję. Wiąże się ona z energią, ale nie elektryczną. Na sprzedaż energii trzeba mieć koncesię. Podaję pierwszy lepszy link z inf. na ten temat. zresztą mmpoplaw już mnie uprzedził

    http://www.gazetaprawna.pl/index.php....2.7.3.0.1.htm

    cytuję:
    "...Skoro wspomniani odbiorcy nie kupowali prądu od swoich zakładów energetycznych, to kto im go sprzedawał? W takich przypadkach faktury za energię elektryczną wystawiają firmy specjalizujące się w obrocie prądem.
    Potrzebna koncesja
    Do prowadzenia takiej działalności potrzebna jest koncesja wydawana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE)....."

    http://www.zewt.com.pl/index.php?pid=136
    cytuję:

    "...Ustawa Prawo energetyczne i nowe koncepcje deregulacji i liberalizacji rynku mają na celu zapewnienie odbiorcom bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, jak również obniżenie cen energii dla odbiorców finalnych. Wprowadzenie mechanizmów konkurencyjności może przynieść także poprawę standardów dostarczanej energii, a w przyszłości rozszerzenie oferty handlowej kierowanej do odbiorców.
    Działalność Zakładu Energetycznego Warszawa-Teren S.A., której przedmiotem jest przede wszystkim sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług przesyłowych, regulują przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (Dz. U. 1997 nr 54 poz. 34, rozporządzeń wydanych na jej podstawie oraz koncesja na obrót energią elektryczną.

    ..."
    Proszę zwrócić uwagę z czyich sieci lub instalacji w/w firmy korzystają, aby sprzedawać prąd.

    Jest to ta mała ale istotna różnica, której ZE i gazeciarze nie chcą widzieć.

  17. #37

    Domyślnie

    pozyczam prąd sąsiadowi na podstawie jego podlicznika+ połowa opłat przesyłowych
    tylko, że od początku maja sąsiad milczy a na liczniku ma 800 kW
    zastanawiam się, czy to ja mam się upomnieć o kasę czy sąsiad powinien wyjść z inicjatywą??

  18. #38

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał mpoplaw
    coś mi się nie zgadza z którego roku pochodzi twój cytat z prawa energetycznego ??
    Nie pytaj z którego roku. Wielkośc obrotu w Euro nie ma tu znaczenia, bo to odnosi się do gazów.

    Proszę sobie poczytać ujednolicony tekst. Jest na stronie sejmowej.

    Jak znajdzesz zapis, który wyróżniłem na czerwono to daj znać.

    Miłego czytania.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Od czasu wejścia do UE każdy producent prądu musi mieć koncesje, sprawdź z łaski swojej czy się nie pomyliłeś przy cytowaniu art. 32. punk. 1 podpunkt 1.

    Twoja wersja na 100% pochodzi sprzed nowelizacji.
    Napiszę krótko:

    Ty masz rację a ja święty spokój.

    Jak taryfa dla ZE to dla Ciebie to samo co rozporządzenie czy ustawa, sprzedaż energii to tosamo co produkcja, to szkoda mojego czasu na tłumaczenie że nie jestem wielbłądem.

  20. #40

    Domyślnie

    Niżej cytuję aktualną wersję art. 32 Prawa energetycznego:
    „Art. 32. 1. Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
    1) wytwarzania paliw lub energii, z wyłączeniem: wytwarzania paliw stałych lub paliw gazowych, wytwarzania energii elektrycznej w źródłach o łącznej mocy nieprzekraczającej 50 MW niezaliczanych do odnawialnych źródeł energii, wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła w źródłach o łącznej mocy nieprzekraczającej 5 MW niezaliczanych do odnawialnych źródeł energii, wytwarzania ciepła w źródłach o łącznej mocy nieprzekraczającej 5 MW;
    2) magazynowania paliw gazowych w instalacjach magazynowych, skraplania gazu ziemnego i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w instalacjach skroplonego gazu ziemnego, jak również magazynowania paliw ciekłych, z wyłączeniem: lokalnego magazynowania gazu płynnego w instalacjach o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz magazynowania paliw ciekłych w obrocie detalicznym;
    3) przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, z wyłączeniem: dystrybucji paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłania lub dystrybucji ciepła, jeżeli łączna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW;
    4) obrotu paliwami lub energią, z wyłączeniem: obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy, obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100.000 euro, obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza 10.000 euro, oraz obrotu paliwami gazowymi lub energią elektryczną dokonywanego na giełdach towarowych przez towarowe domy maklerskie prowadzące działalność maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi na podstawie ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych jak również obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW.
    2. Koncesje na prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 4, w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą, będą wydawane z uwzględnieniem dywersyfikacji źródeł gazu oraz bezpieczeństwa energetycznego.
    3. Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, określi, w drodze rozporządzenia, minimalny poziom dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy poprzez ustalenie maksymalnego procentowego udziału gazu z jednego źródła. Rozporządzenie określi poziom dywersyfikacji na okres co najmniej 10 lat.
    4. Uzyskania koncesji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania ciepła uzyskiwanego w przemysłowych procesach technologicznych, a także gdy wielkość mocy zamówionej przez odbiorców nie przekracza 5 MW."

    Jak widać nic się nie zmieniło w kwestii istotnej dla wątku, czyli koncesji na obrót energią. Pozostaje zgodzić się w 100% z gegusiem, że "pożyczanie" prądu żadnej koncesji nie wymaga, niezależnie od tego co sobie myślą dziennikarze i ZE.

    W kwestii wytwarzania energii elektrycznej, mało związanej z wątkiem, nie jest, jak widać, prawdą, że każde wytwarzanie wymaga koncesji, a tylko każde wytwarzanie w źródłach odnawialnych (tzw. OZE), np. w elektrowniach wiatrowych.
    Tomasz M.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony