dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zawory termostatyczne z nastawą wstępną czy bez?

    Witam, planuję wymienić grzejnikowe zawory zwykłe na zawory termostatyczne. Czym się sugerować przy wyborze?
    Brać z nastawą wstępną czy bez? Jaka będzie różnica.

    Zawory do starej instalacji z piecem na groch, otwarta z grubymi rurami i częściowo działająca grawitacją wspieraną przez pompkę. Grzejniki zostają stare. Wymieniam jedynie zawory (górne) i nie będę wstawiał zaworów odcinających (na dole).
    MARTINOS

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz zachować pracę na grawitacji, zawory muszą być o zwiększonym przepływie np herz TS-E.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Jeżeli chcesz zachować pracę na grawitacji, zawory muszą być o zwiększonym przepływie np herz TS-E.
    No właśnie mam nadzieję, że zawory trochę tę grawitację ograniczą
    MARTINOS

  4. #4

    Domyślnie

    Termostatyczne będą przecież utrzymywać nastawioną temperaturę w pomieszczeniach. Na ogół kończy się to niewielkim przepływem przez grzejnik, czyli górą ciepły, dołem zimny, albo głowica będzie "taktować". Jak by nie patrzeć, przepływ w instalacji zmaleje.

  5. #5

    Domyślnie

    Pierwotnie przy instalacji pracował przez lata zwykły śmieciuch. Teraz jest nowy piec z pompkami CO i CWU.
    Ta grawitacja to taka pozostałość...

    Nie zamierzam wstawiać jakiś wypasionych Danfossów, bo instalacja chyba nie jest warta mega inwestycji.
    Raczej coś ze średniej półki typu LINK To doradzono mi ostatnio. Lub jak powiedział mi hydraulik lepiej kupic zwykły zawór a lepszą głowicę. Tez widzę takie zestawy w sklepach LINK
    Chciałbym się w 50zł zamknąć przy zestawie zawór + głowica.

    Pytam, bo za bardzo się nie orientuję w temacie...

    A z tą nastawą wstępną... Powiedziano mi, że to może być pomocne w dużej (2 piętra po 10 grzejników) i pojemnej instalacji.
    Ostatnio edytowane przez MARTINOS ; 02-09-2014 o 12:55
    MARTINOS

  6. #6

    Domyślnie

    Nastawa wstępna to coś w temacie kryzowania grzejników czyli ustalenia przepływów przez grzejniki takich, że temperatura w pomieszczeniach (ze zdjętymi głowicami z zaworów) będzie jednakowa bez potrzeby regulacji. Podobno przy regulacji temp za pomocą głowic nie jest to potrzebne. Tyle obiło mi się o uszy.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    kryzuje się po to żeby wyrównac opory hydrauliczne, żeby np. równo grzało parter i pietro,
    przykład:
    jak nie będzie kryzy to najpierw się nagrzeje parter (mniejszy obieg), głowica się przymknie i bedzie się grzało pietro

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    kryzuje się po to żeby wyrównac opory hydrauliczne, żeby np. równo grzało parter i pietro,
    przykład:
    jak nie będzie kryzy to najpierw się nagrzeje parter (mniejszy obieg), głowica się przymknie i bedzie się grzało pietro
    OK, rozumiem.
    Co sądzisz o zestawach, które wstawiłem pod linkiem w kontekście mojej instalacji?
    Lub co radzisz kupić lub na co zwrócić uwagę?
    MARTINOS

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    OK, rozumiem.
    Co sądzisz o zestawach, które wstawiłem pod linkiem w kontekście mojej instalacji?
    Lub co radzisz kupić lub na co zwrócić uwagę?
    Niestety oba nie nadają się raczej do grawitacji, co widać po budowie zaworu

    wpisz sobie do wuja google "zawór termostatyczny do grawitacji" to będziesz wiedział czego szukać.

  10. #10

    Domyślnie

    Podałem wcześniej symbol takich do grawitacji. Mam takie i działają bez zarzutu z głowicami "Mini"
    Uważam też, ze nie ma zbytnio sensu tej grawitacji ograniczać. W okresach przejściowych dogrzejesz chatę bez użycia pompy, a głowice zadbają o to, by nie przegrzać pomieszczeń.

  11. #11

    Domyślnie

    Panowie tak jak pisałem wcześniej. Grawitacja to taka pozostałość po pierwotnej instalacji. Po rozbudowie (doszło parę grzejników) to nie działa na całym układzie. Od wielu lat używam pompki i w ogóle nie grzeję grawitacyjnie. Tak jest optymalnie.
    MARTINOS

  12. #12

    Domyślnie

    Będąc na Twoim miejscu kupiłbym bardziej firmowe te zawory niż "diamond".

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danfoss Poland

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    41

    Domyślnie

    Ta informacja może się Państwu przydać:

    Z badania, które przeprowadził Danfoss Poland wynika, że wymiana starych zaworów i głowic termostatycznych na te z ograniczeniem temperatury do +16°C pozwala na znaczące, się¬gające aż 23,5%, obniżenie zużycia energii cieplnej w domu. Utrzymanie temperatury na poziomie nie niższym niż 16°C, np. podczas dłuższego wyjazdu, to również mniejsze zużycie energii i niższe rachunki przy ponownym dogrzewaniu pomieszczeń do temperatury komfortu.
    Badanie przeprowadziliśmy w budynkach wielorodzinnych, w których wymieniono łącznie 12 tys. zaworów i głowic! Sprawdzaliśmy koszty zużycia energii przed i po wymianie. Wynik jest więc bardzo miarodajny.

    Kilka dodatkowych informacji:
    - Głowice Danfoss Poland wyposażone w konstrukcyjne, fabryczne ograniczenie zakresu regulacji temperatury w przedziale od +16°C. zabezpieczają przed degradacją (wychładzaniem, zagrzybianiem) wnętrza domu.
    - Głowice gazowe +16°C bardzo szybko reagują na zmiany temperatury otoczenia. Badania wykazały, że czas reakcji głowicy gazowej jest 1,8 razy szybszy niż cieczowej i 3,3 razy szybszy niż woskowej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony