dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Od razu widać że twój elektryk pochodzi z czasów gdy mówiło się że 8 cm styropianu wystarczy za ocieplenie.
    I raczej trzeba by się starać żeby nie zużyć 17% prądu w nocy jeśli nocna taryfa trwa przez 108 h na 168 godzinny tydzień
    Dzięki za opinię. Aby było śmieszniej (tyle czy warto się śmiać ?!) mój wykonawca dał 8 cm styropianu na ocieplenie (dom z pustaka MAX).

    Skoro już wiem, że prąd jest cacy - teraz pora wybrać kable grzejne...

  2. #22

    Domyślnie

    bardzo dziekuje wszystkim za rady - okazaly sie bardzo cenne i pomogly podjac ostateczna decyzje. dom bedzie ogrzewany kominkiem z DGP i piecami akumulacyjnymi. rozmawialam z przedstawicielem shell i z urzedem gminy - wszyscy zgodnie przyznali, ze gaz jest planowany juz od kilku lat i od kilku lat mowi sie "za rok", wiec za bardzo na podlaczenie ziemnego w najblizszych kilku latach nie liczymy... wszelkie piece na wegiel/groszek/cokolwiek nie wchodza w gre - patrz: argumenty anpi + nasz tryb zycia (maz pracuje praktycznei caly dzien i w tygodniu jets w domu po 22,00, ja wracam po 17,00 i siedze sama z malutkim dzieckiem - nie sadze, by ktorekolwiek z nas mialo czas i sily latac z weglem) + brak pomieszczenia na przechowywanie wegla.
    teraz jestesmy na etapie szukania producentow pieca akumulacyjnego - jak na razie numerem jeden jest inproel z krakowa - piece cienkie, z dynamicznym rozladowaniem, do powieszenia na scianie, w przystepnej cenie. podobno sa dostepne w castoramie - w sobote jedziemy ogladac.
    jeszcze raz dziekuje za pomoc

  3. #23

    Domyślnie

    Makary,

    To ja jeszcze zamace .
    Wszyscy trabia o podwyzkach gazu, natomiast ja ostatnio pokusilem sie o analize cen pradu (ZE Warszawa Teren) i okazalo sie zeprad zdrozal ostatnimi czasy (3 miesiace):
    - prad taryfowy zdrozal o 5- 6 % (w zaleznosci od taryfy)
    - najtansza taryfa nocna kosztuje teraz ponad 26 groszy brutto (kWh); dla porownania taka sama porcja energii wytworzonej z GZ 50 kosztuje 11 groszy - tak ze mowienie, ze ogrzewanie gazem jest w tej zamej cenie co pradem to brednia
    - abonament + oplata przesylowa stala dla taryfy G12 3 fazowej podrozala o ponad 40 % - z 5,88 zl na 8,55 zl brutto - dla porownania koszty stale dla gazu (to pradziarze czesto podnosza jako argument przeciw) to 11 zl / miesiecznie.
    - piece z dynamicznym rozladowaniem to wcale nie sa "zerowe koszty inwestycyjne" - zreszta sami sie przekonacie w sobote
    Jesli macie w perspektywie zgazowanie okolicy - teraz gminy dostaja rozne dotacje z UE ..i nawet jesli do tej pory sie to slimaczylo, moze sie okazac, ze teraz pojdzie to zdecydowanie szybciej (chociaz gwarancji nie daje )

    Pozdrawiam,

    (Y)

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yoric
    Makary,

    To ja jeszcze zamace .
    Wszyscy trabia o podwyzkach gazu, natomiast ja ostatnio pokusilem sie o analize cen pradu (ZE Warszawa Teren) i okazalo sie zeprad zdrozal ostatnimi czasy (3 miesiace)...
    Zgoda, tylko, że dom z instalacją kupuje się na 20-30 lat a nie na rok a takiej perspektywie Arabusy albo Ruscy duuuużo zamącą...

  5. #25

    Domyślnie

    ad. yoric

    i dlatego pomimo, iz wybralismy prad, w scianach ulozymy same rury do ewentualnego co gazowego, gdyby ten gaz jednak podlaczyli... rozprowadzimy rury z kotlowni do wszystkich pomieszczen - tam, gdzie kiedys ewentualnie w przyszlosci mialyby zawisnac kaloryfery.
    ja tez sie ludzilam, ze skoro jestesmy w unii, to moze jakies dotacje dla gmin na gaz, kanalizacje... problem jest w tym, ze sam fakt MOZLIWOSCI otrzymania dotacji nie wystacza. trzeba sie jeszcze (minimalnie) o te dotacje postarac i umiec ja wykorzystac. a na to juz naszych wlodarzy nie stac....

  6. #26

    Domyślnie

    Geezer,

    Energia elektryczna wytwarzana jest z 40-45 % sprawnoscia (elektrownie weglowe)
    Z tego powodu energia elektryczna zawsze bedzie drozsza od "pierwotnych" nosnikow energi jak wegiel, olej czy gaz.
    Nie wiem jak to sie ksztaltuje w elektrowniach atomowych - ale dopoki istnieja elektrownie konwencjonalne, producenci pradu z atomowek beda trzymali ceny "o grosz nizsze" zeby maksymalizujac zyski byc konkurencyjnymi.
    W Europie jest mnostwo elektrowni opalanych gazem czy olejem, w Polsce tez znajdzie sie kilka turbin gazowych ....
    Z tych powodow PRAD SZYBKO NIE BEDZIE TANSZY NIZ GAZ - chyba ze ktos zaprojektuje podreczne urzadzenie do odwroconej syntezy wody i bedziemy mieli wodor za darmo.
    Ale wodor to tez gaz - i wtedy bedziemy wodorem w piecykach domowych grzali
    (Y)

  7. #27

    Domyślnie

    Makary,

    Jezeli prowadzicie rurki ..to juz w ogole nie rozumiem po co ten prad .... pozniej bedziecie piece elektryczne wyrzucali ..uruchamiali jakies stare rury .... dokupowali piece gazowe ...a jesli pojdziecie w gaz z butli ...to pozniej tylko myk - palnik w piecu zmieniasz i siedzisz w ciepelku za pol-darmo . A ze zbiornikow na gaz stacje gazowa przydomowa robisz i interes kwitnie

    (Y)

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał BoBoW
    W swoim wcześniejszym poście zapomniełem dodać, że planuję budowę domu "prawie pasywnego"
    Więc po co ci piece akumulacyjne ?? dom pasywny jest sam w sobie akumulatorem ciepła i średni spadek temperatury nie wyniesie w nim nawet 1 stopnia na 7 godzin trwania taryfy dziennej.
    Przy małych domkach moim zdaniem najlepiej sprawdza się grube ocieplenie + ogrzewanie prądem w taryfie G12W (nie dotyczy wielkopolski) zwykłymi grzejnikami elektrycznymi lub też matami grzejnymi. A pieniądze które zaoszczędzisz nie budując przyłącza gazowego nie kupując pieca itp. wyślij do ZE będziesz miał zapłacony prąd na 20 lat do przodu.
    Podpisuję się pod tym zdaniem. Po roku przemyśleń właśnie do tego samego doszedłem: masywny, dobrze ocieplony dom plus najprostrze ogrzewanie elektryczne typu konwektory.

    Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, bo przy takim wyborze trzeba być świadomym wielu spraw i sprawować kontrolę nad całością projektu - nie jest to szablonowe rozwiązanie i nie nadaje się do puszczenia wszystkiego standardowymi torami projektowo-wykonawczymi. Jeśli ktoś sam nie przypilnuje wszytskiego, może się obudzić z koszmarnym domem, który pochłania ogromną ilość jego pieniędzy. Po prostu jest duża szanasa, że standardowe procedury, które tkwią w świadomości naszych projektantów i wykonawców nie będą pasować do takiego systemu, a wtedy, jeśli się tych ludzi samemu nie wepchnie na właściwy tor to wynik ich pracy może znacznie odbiegać od naszych oczekiwań.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yoric
    Makary,

    To ja jeszcze zamace .
    Wszyscy trabia o podwyzkach gazu, natomiast ja ostatnio pokusilem sie o analize cen pradu (ZE Warszawa Teren) i okazalo sie zeprad zdrozal ostatnimi czasy (3 miesiace):
    - prad taryfowy zdrozal o 5- 6 % (w zaleznosci od taryfy)
    - najtansza taryfa nocna kosztuje teraz ponad 26 groszy brutto (kWh); dla porownania taka sama porcja energii wytworzonej z GZ 50 kosztuje 11 groszy - tak ze mowienie, ze ogrzewanie gazem jest w tej zamej cenie co pradem to brednia
    - abonament + oplata przesylowa stala dla taryfy G12 3 fazowej podrozala o ponad 40 % - z 5,88 zl na 8,55 zl brutto - dla porownania koszty stale dla gazu (to pradziarze czesto podnosza jako argument przeciw) to 11 zl / miesiecznie.
    - piece z dynamicznym rozladowaniem to wcale nie sa "zerowe koszty inwestycyjne" - zreszta sami sie przekonacie w sobote
    Jesli macie w perspektywie zgazowanie okolicy - teraz gminy dostaja rozne dotacje z UE ..i nawet jesli do tej pory sie to slimaczylo, moze sie okazac, ze teraz pojdzie to zdecydowanie szybciej (chociaz gwarancji nie daje )

    Pozdrawiam,

    (Y)
    Wiesz co Yoric skoro masz się mylić to lepiej gdybyś wcale nie pisał. Prąd w ciągu ostatnich 3 miesięcy nie podroźał. Podwyżka była 1 stycznia i następna znowu będzie w styczniu dopiero. Opłaty abonamentowe podrożały o 5-6% a nie jak piszesz o 40.
    Wyprodukowanie 1 kWh ciepła z gazu nijak nie wyjdzie po 11 gr skoro gaz kosztuje tyle ile kosztuje - 1,3 zł/1m3 (taryfa w3). Opłata abonamentowa za gaz (taryfa W3) to 30 zł miesięcznie. No i jak masz gaz to abonament za prąd też płacisz a jak nie masz gazu to abonamentu za niego nie ma.
    A tu wykresik ze strony gazowni warszawskiej:

    Przybliżony koszt wytworzenia 1kWh do ogrzewania ocieplonego domu o powierzchni 150m2
    Wszystkie zatwierdzone taryfy gazowe i prądowe od 2000 roku można znależć w archiwum URE

  10. #30

    Domyślnie

    Witam,
    Nie wiem skąd Yoric wytrzepał tą cenę 11gr w przeliczeniu na 1kWh odnośnie gazu???. Może podałby jakieś dane; kaloryczność, sprawność itd. Odsyłam Go do tabelki NJerzy z 15 marca 2006r, temat forum "czym ogrzewamy??? Gaz.Propan.Olej.Węgiel."
    Uważam ciekawe i poglądowe zestawienie, wydaje się wiarygodne. Wynika z niego że cena ta o której mówimy to ok.18gr a i tak już nie aktualna po podwyżkach kwietniowych.
    Poza tym podobało mi się stanowisko Jeziera w cytowanym powyżej temacie forum. Podzielam jego argumenty i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

  11. #31

    Domyślnie

    Panowie. Ludzie czytają to co piszecie i ktoś na podstawie tych tekstów może podejmować decyzje.
    Dla uściślenia podaję ceny 1kWh ciepła netto przy stosowaniu gazu i prądu:

    gaz taryfa W-3 ------ 0,148zł/kWh*

    prąd taryfa G12 ------0,306zł/kWh**

    *do obliczeń przyjęto sprawność kotła gazowego = 90%

    * *przy założeniu zużycia energii 60% w taryfie nocnej i 40% w taryfie dziennej (tak się przyjmuje dla urządzeń grzewczych)

    Wnioski niech każdy sam wyciąga.
    Pozdrawiam

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    No wnioski nie są łatwe bo na samym prądzie można zejść poniżej 0,1 zł/kWh jeśli zastosujemy urządzenie grzewcze ze sprężarka w środku.

  13. #33

    Domyślnie

    Jezier czy chodzi Ci o pompę ciepła?
    To trochę tak, jak by twierdzić, że prąd jest tani, bo przeciętny samochód ma akumulator 50Ah i przejeżdża 500km bez tankowania, czyli na 1Ah można zrobić 10km
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Bigbeat odnosiłem się do kosztu wyprodukowania ciepła a nie do ceny nośników. A nie da się ukryć, że koszt wyprodukowania ciepła przez pc jest niższy niż produkują je grzałki.
    Miałobyć to przykładem jak bezsensowne jest porównywanie kosztu wyprodukowania ciepła przez piec gazowy kontra grzałka.

  15. #35

    Domyślnie

    Jezier ja to doskonale rozumiem.
    Ale - zauważ - prąd w instalacji z PC pełni funkcję jedynie pomocniczą (podobnie jak w samochodzie) i NIE STANOWI źródła ciepła. Nie jest to więc de facto ogrzewanie prądem.
    I liczenie sprawności czy opłacalności takiego urządzenia w odniesieniu do zużycia prądu jest takim samym nieporozumieniem, jak ocena jakości samochodu na podstawie przebiegu na jednym tankowaniu i pojemności akumulatora.

    Można by, idąc dalej, wysnuć wniosek, że w ogóle koszt prądu jest < 0, bo przecież można np. postawić wiatrak czy koło wodne i nadmiar prądu sprzedawać sąsiadom.

    Czyli do rzeczy: to, że są PC nie oznacza wcale, że prąd jest najtańszy!
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  16. #36

    Domyślnie

    Jest to kolejny wątek, w którym zgadzam sie całkowicie z Bigbeat . Cieszy mnie ten fakt, że niektórzy wykazują podobne do mnie wartości i podejscie do zagadnień technicznych.
    mpoplaw pyta dlaczego przyjmuję 60% taryfy nocnej i 40% dziennej. Wyjaśniam, że to nie ja przyjmuję, tylko tak przyjmuję się do obliczeń. Ktoś kiedyś zrobił badania i tak wyszło.
    Teza, że przy pompie cieplnej można zejść poniżej 0,1zł/kWh wynika chyba tylko ze chciejstwa żeby tak było, bo z wyliczeń nie sposób uzyskać takich efektów.
    Przy cenie 0,42zł/kWh w taryfie G11 (taryfa G12 chyba nie ma sensu przy PC) i współczynniku efektywności 3 (taki trzeba przyjąć jako realny) rachunek jest prosty 0,42 : 3 = 0,14, czyli koszt wytworzenia 1kWh ciepła przy stosowaniu PC wynosi 0,14zł.
    Czy to jest opłacalne w stosunku do gazu? Nie jest bo koszty inwestycyjne są dużo wieksze i czas amortyzacji będzie bardzo długi. Jeżeli zastosujemy kocioł kondensacyny o efektywnej sprawności 105% wówczas koszt 1kWh ciepła wyniesie 0,127zł/kWh i w takim przypadku PC nie zamortyzuje się nigdy.
    Pozdrawiam

  17. #37

    Domyślnie

    Jezier - sorry, wygląda na to, że nie doczytałem Twojego postu i napisałem mocno rozwlekle to, co napisałeś Ty - że takie porównania w zasadzie nie mają sensu.
    Rozumiem więc, że chodziło Ci o bezsensowność zastanawiania się nad opłacalnością danego źródła energii bez uwzględniania, w jaki sposób wykorzystujemy je przy produkcji ciepła.
    Tutaj więc muszę Cię poprzeć obydwoma łapkami

    lukol-bis dzięki za poparcie
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  18. #38

    Domyślnie

    mpoplaw Twój zakład energetyczny ma następujące ceny energii w taryfie G12

    Taryfa nocna-----------0,2202zł/Kwh
    Taryfa dzienna---------0,4357zł/kWh

    więc 60% x 0,2202 + 40% x 0,4357 = 0,3064zł/kWh
    Pozdrawiam

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Przy cenie 0,42zł/kWh w taryfie G11 (taryfa G12 chyba nie ma sensu przy PC) ..........
    Dlaczego nie ma sensu dla G12 - moja pompa działa prawie wyłącznie na nocnej taryfie - tylko podczas silnych mrozów "dobija" na dziennej - dwa lata przejechałem na G11 i ten sezon na G12 i koszty są dużo mniejsze - adokładnie w zimie 33% niższy rachunek a dokładnie 0. Jak wychodzi mi z rachunków współczynnik "wypełnienia" niskiej taryfy wynosi u mnie 70/30.

  20. #40

    Domyślnie

    MARKOG masz rację, zagalopowałem się.
    Odszczekuję:
    Taryfa G12 ma sens przy użytkowaniu pompy ciepła.
    Czy mógłbyś rzucić jakieś kwoty dla porównania.
    Pozdrawiam

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony