dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie DOM MUROWANY, CZY Z DREWNIANYCH BALI ?? :-?

    Zamierzam niebawem zainwestować w budowę domu jednorodzinnego o pow. ok. 100m2, parterowego z poddaszem użytkowym. Zastanawiam się jednak nad wyborem sposobu jego wybudowania. Dom z drewnianych bali czy murowany? jakie są za i przeciw w obydwu metodach?Co z trwałością i konserwacją domu drewnianego, zwłaszcza jeśli większą jego część będę chciał otynkować. Jakiego rzędu wydatki należy ponieść by postawić dom w stanie surowym jednym i drugim sposobem? Dziękuję zwłaszcza za opinie oparte na Waszych doświadczeniach. Pozdrawiam.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    GREFKO

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    1

    Domyślnie wybór jest jeden

    nie ma to jak dom drewniany!! ekologiczny i tani, a zarazem nastrojowy

  3. #3

    Domyślnie

    Drewniany z bali jest ekologiczny i przyjazny dla mieszkańców. Latem utrzymuje przyjemny chłodek, a zimą nie przemarza.
    Ale dom drewniany jest chyba droższy w budowie. I to jest minus.
    Pozdrawiam
    TCzarek

    "Internet ułatwia czynienie bliźniemu, co mu niemiłe."
    Stanisław Lem

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jurand79
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    736
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Polecam przeczytanie całego wątku http://www.murator.pl/forum/viewtopi...f38de798b0a37a
    Dziwi mnie tylko twoja chęć tynkowania bali... Myślę, że jednak zmienisz zdanie po przeczytaniu powyższego.
    Przeczytaj tamten wątek i pytaj o co chcesz na jego łamach (w dokładnie takiej kolejnści) Jest tam kilka osób, które postarają ci się pomóc - w tym ja, w mojej skromnej własnej osobie...
    POZDRAWIAM
    P.S. Jak możesz zobaczyć w moim dzienniku, ja już wybrałem....

  5. #5

    Domyślnie

    czesc,

    to wogole sa dwie inne domy, nie sprobuj porownac, najlepiej odwiedz kogos kto ma dom drewniany i zrozumiesz... tu nie chodzi o koszt...

    a jak drewniane to oczywiscie same drewno lub oddychajace ocieplenie a nie dom z welny i z folii !

    Co do kosztow to roznie , powiedz troche co chcesz i ile mozesz sam robic bo tu najlepiej oczedzac !

    narazie , powodzenia !

  6. #6

    Domyślnie

    Francuz, co to jest oddychające ocieplenie??
    bo:
    a)jeśli oddychac ma sciana, czyli ma przez nią zachodzić skuteczna wymiana gazów, to niepotrzbna jest wentylacja a ogrzanie domu w zasadzie nie jest możliwe.
    b)jesli zaś oddychać ma wełna bez foli, to gratuluję powodzenia w hodowli pieczarek

    Co do kosztów: porządne wykonany dom z drewna, z pełnego bala zawsze będzie droższy od domu murowanego (jesli pominiemy jacuzzi i płytę indukcyjną). Droższy jest materiał(jakość!!!!), wiecej trzeba robocizny, itp, itp. Przy współczesnych technologiach to już tylko problem Twojego widzimisię.

    Dobrym pomysłem jest odwiedzenie kogoś z domem z bala - musi to być jednak bal pełny a nie "bajer" w postacie bal ocieplanego. Jak już wielokrotnie pisałem, albo masz wtedy bardzo drogą elewację albo bardzo drogą boazerię.
    Pozdrawiam
    Paweł Adamski

  7. #7

    Domyślnie

    witaj.
    Niestety,w sprawie kosztow nie moge zabierac glosu,bo nie wiem.Ale skoro chcesz miec dom "drewniano-tynkowany",to moze zbuduj z np.betonu kom(podobno oddycha) a co tylko sie da wykoncz drewnem.Ja mialam takie dylematy i takie rozwiazanie wybralam.Mam nadzieje,ze sie sprawdzi.
    A jak drewno to faktycznie solidny bal na calosci.
    pozdrawiam.

  8. #8

    Domyślnie

    mam 60-cio letni dom z bali. biorąc pod uwagę koszt budowy i trwałość wybrałbym jednak trwalszy dom murowany. bez zagłębiania się w szczegóły jak dla mnie po pewnym czasie zaczynają narastać problemy związane z eksploatacją domu z bali. jest mało dobrych firm które mają doświadczenie w naprawie takich domów (np wymiana podwalin). mam problem z dobrym zabezpieczeniem tego domu przed włamaniem i coraz większe jazdy z kornikami (czy też kołatkami). może dużym plusem jest łatwość ogrzania tego domu ale póki co widzę więcej minusów niż plusów
    wolnoć tomku w swoim domku

  9. #9

    Domyślnie

    hmmm... No właśnie często czytam na forum o problemach z szkodnikami drewna. Nie musi mieć to miejsca od początku.. Ale jaką mam gwarancję co do jakości i impregnacji i wysuszenia surowca użytego do budowy do domu? Słyszałem także o możliwości ukrycia instalacji elektrycznej wewnątrz ściany, tylko co wówczas z dostępem do niej w wypadku np uszkodzenia przewodu lub chęci przeciągnięcia linii dalej w inne miejsce? z drugiej jednak strony, przewody na wierzchu? Brrrr.
    Dzięki za Wasze uwagi

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jurand79
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    736
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Siouxiee
    Słyszałem także o możliwości ukrycia instalacji elektrycznej wewnątrz ściany, tylko co wówczas z dostępem do niej w wypadku np uszkodzenia przewodu lub chęci przeciągnięcia linii dalej w inne miejsce? z drugiej jednak strony, przewody na wierzchu? Brrrr.
    Dzięki za Wasze uwagi
    Elektrykę prowadzisz w rurkach wciągniętych w wywiercone kanały. Najlepiej zrobić instalację za pomocą pojedyńczych przewodów, a nie wielożyłowych kabli (oszczędność miejsca).
    Musisz założyć maxymalne wyposażenie w gniazdka antenowe, elektryczne, komputerowe, wyłączniki oświetlenia, lokalizacje kinkietów itp i zrobić tyle kanałów ile potrzeba (pamiętając o dobrze zwymiarowanej dokumentacji). Potem wystarczy przewiercić bal, żeby dostać się do rurki i wciągnąć w nie wymagane przewody.

  11. #11

    Domyślnie

    Czekam właśnie na decyzję o uprawomocnieniu działki po podziale, żebym mógł ruszyć wreszcie chociażby z załatwianiem pozwoleń, warunków zabudowy, etc..
    także dopiero raczkuję w temacie budowy, jednakowoż chętnie skorzystam z Waszych doświadczeń. Słowa swe kieruję szczególnie do Juranda, którego droga, jak się zorientowałem, jest bardzo podobna do mojej, łącznie z załatwianiem kredytu..
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
    A jutro mam wypad do znajomych mieszkających w drewnianym domku..
    Ciekawe, jak wypadnie ta konfrontacja...

  12. #12

    Domyślnie

    dom o którym pisałem był budowany z drzew o ponad metrowej średnicy, oczyszczonych z tzw bielma czyli miekkiej części, pociętych na deski grubości ok 16cm i szerokości ok 40-50cm. mój dziadek zna się na drewnie i sobie wybrał jakie chciał. teraz trudno coś takiego dostać. w każdym razie robale gryzą głównie te miejsca nie oczyszczone z bielma. nie wiem czy i w jakim stopniu zabezpieczenia typu impregnowanie pod ciśnieniem są skuteczne ale jak widzę domy z drzewek o średnicy np 20cm tylko ledwo okorowanych to sie mocno zastanawiam.
    wolnoć tomku w swoim domku

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toomcio

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    2

    Domyślnie

    Na pewno w utrzymaniu takiego domu trzeba włożyć dużo pracy, lub pieniążków. Bo chcąc go utrzymać w idealnym stanie trzeba taki dom z bali co najmniej raz na 10 lat konserwować, albo częściej w zależności od stosowanych środków renowacyjnych

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Tak sobie myślę, że po 11 latach, ten dom już chyba został wybudowany

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo to spamer-archeolog

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony