dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Kratka kanalizacyjna w kotłowni a gaz płynny

    Czy to prawda, że w pomieszczeniu z kotłem na gaz płynny nie może być "kratki" kanalizacyjnej w podłodze?
    Problem w tym, że:
    1. W tym samym pomieszczeniu będzie pralka, a więc taki odpływ wody na pewno byłby przydatny.
    2. W ciągu 2...3 lat doprowadzony będzie gaz ziemny - lżejszy od powietrza, i wtedy - jak rozumiem - nie będzie przeciwwskazań co do kratki.

    A może jest taka możliwość, żeby kratkę zamontować, ale jakoś ją zamknąć do czasu "przejścia" na gaz ziemny? Czy nie czepną się przy odbiorze budynku? Chciałbym w przyszłości uniknąć demolowania podłogi (terakota) w pomieszczeniu technicznym...
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  2. #2

    Domyślnie

    Nie słyszałem o takich wymaganiach dotyczących kratki kanalizacyjnej. Chyba nawet jest zalecana.
    Inne natomiast są wymagania dotyczące wentylacji nawiewnej i wywiewnej w przypadku kotłowni na gaz płynny, ale o tym pewnie wiesz.
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Znajomy upiera się, że gaz płynny, jako cięższy od powietrza (oczywiście w stanie gazowym), może zbierać się w razie nieszczelności przy posadzce, i dlatego ponoć przepisy nie dopuszczają żadnych otworów sięgających poniżej poziomu posadzki - ponoć może zbierać się tam gaz.
    I pewnie może - ale skoro nie ma takiego ograniczenia, to mnie pocieszyłeś
    A jeśli chodzi o wentylację - szczerze mówiąc nie zastanawiałem się, jaka powinna być. W projekcie jest Z-tka, i generalny wykonawca we wszystkich domkach ją robi. To dobrze czy źle? (Może głupie pytanie, ale naprawdę nie mam pojęcia )
    Kurczę, kilka miesięcy temu czytałem coś o wentylacji w kotłowni, Z-tkach itp. - ale wtedy dopiero zaczynałem myśleć o domu i wszystko mi z głowy wyleciało (zostało wyparte przez ciekawsze rzeczy, np. odzysk ciepła itp.).
    Mógłbyś przybliżyć mi sprawę?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  4. #4

    Domyślnie

    Wymagania wentylacji dla gazu płynnego i ziemnego są przeciwstawne.
    Przy gazie płynnym otwór nawiewny musi być pod sufitem, a wywiewny nad podłogą, w przypadku gazu ziemnego odwrotnie.
    Można to zrobić uniwersalnie poprzez wykonanie otworów w każdym kanale na górze i na dole i te niepotrzebne w danej sytuacji zaślepić.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem.
    A jak ma się to tego rzeczona Z-tka? (sorry, jeśli pytanie jest głupie )
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  6. #6

    Domyślnie

    Zetkę potraktujesz jako nawiew, tylko zrób ten otwór na górze dla gazu płynnego (ten na dole będzie zaślepiony). Dla g. ziemnego odwrotnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Teraz załapałem (coś nietrybliwy jestem ostatnio ).
    Dzięki!
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  8. #8

    Domyślnie

    Dysusja z Tobą to przyjemność. Na wielu wątkach.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Kratki być nie może przy płynnym, ponieważ może zaistniec ryzyko dostania sie go do szamba/ścieku a co za tym idzie ewentualnej eksplozji.
    Ten otwór na dole to nie tyle wywiew ile "wypływ". Propan jest cięższy od powietrza i musi mieć mozliwość "wyjścia" z budynku w razie jakiejkolwiek awarii. Dlatego też jest zakazane montowanie gazówek na propan poniżej poziomu gruntu.
    A otwór wentylacyjny u góry i tak być musi.
    A nawiew? Może być on własnie ów otworem wypływowym, tudzież Z-ką.Jak samam nazwa wskazuje ma on dostarczać świeże powietrze do spalania.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  11. #11

    Domyślnie

    Przepraszam Cię Mały, ale strasznie zagmatwałeś prostą sprawę, a w dodatku wprowadzasz w błąd.
    W kotłowni na gaz płynny nawiew musi być na górze, a wywiew na dole i muszą być zapewnione odpowiednie ciągi powietrza. Takie usytuowanie wetylacji powoduje przewietrzanie całej przestrzeni kotłowni, a o to przecierz chodzi.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Kratki być nie może przy płynnym, ponieważ może zaistniec ryzyko dostania sie go do szamba/ścieku a co za tym idzie ewentualnej eksplozji....
    Zgodne, w niektórym miastach może jeszcze nie u nas w parkingach podziemnych jest zakaz parkowania aut napędzanych gazem płynnym ze względu na na ew. nieszczelności i gromadzenie się tegoż gazu przy podłodze co może w każdej chwili grozić eksplozją.
    U nas też (choc nie ma formalnego) zakazu nie powinno parkować się samochodów nad kraktkami kanalizacyjnymi, ale to do pierwszej eksplozji jak sobie gaz pójdzie po kanałach, bo potem ukaże się takowe rozporządzonko.
    Te same warunki dotyczą gazu (propan-butan) stosowanego w budynkach mieszkalnych i w trosce o własne dobro możesz zrobić teraz kratkę ściekową w kotłowni ale ją póki co zaślep do momentu przejścia na gaz ziemny...
    Pozdrawiam

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Przepraszam Cię Mały, ale strasznie zagmatwałeś prostą sprawę, a w dodatku wprowadzasz w błąd.
    W kotłowni na gaz płynny nawiew musi być na górze, a wywiew na dole i muszą być zapewnione odpowiednie ciągi powietrza. Takie usytuowanie wetylacji powoduje przewietrzanie całej przestrzeni kotłowni, a o to przecierz chodzi.
    Pozdrawiam
    A to życze powodzenia przy kominiarskim odbiorze...chyba, że masz na myśli nadmuch z wentylacji?
    Oczywiscie sprawa dotyczy wentylacji kominowej.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony