dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie wentylacja w lazience

    Planuję zrobić wentylację w lazience, taką w sumie najprostszą.
    Plan jest taki:
    W suficie w lazience kratka went (taka elektryczna z wiatraczkiem) a od niej do góry (przez poddasze) rura, przez dach, a nad dachem czapeczka.
    Czy dobrze kombinuję? Proszę o poradę.

  2. #2

    Domyślnie

    Kombinujesz dobrze, ale jeśli kratka w suficie to mogą być problemy ze skroplinami - w zimie może kapać woda z kratki. Temat dosyć dokładnie omawiany na forum, trzeba poszukać. A na pewno rura do dachu musi być dobrze ocieplona - i najlepiej dolny odcinek nieco pod kątem, można wtedy zrobić przy wlocie kratki odpływ skroplin do kanalizacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem czy do końca dobrze kombinujesz . Nic nie piszesz jaką kubaturę ma łazienka . Ale zakładam , że jest spora i potrzebna jest w niej wentylacja mechaniczna , czyli ten wentylatorek . Wentylatorek daj ten mocniejszy aby pokonał opory powietrza . Od sufitu na dach będzie parę metrów . Aha średnica otworu kanału minimum 150 mm . I nie zapomnij o tym , iż do łazienki musi napływać świeże powietrze - czyli musi być otwór w drzwiach . Lub szczelina na 2 cm pod drzwiami . Otwór nie może być za mały . Jeżeli nie spełnisz tych warunków bedziesz miał zagrzybione ściany albo co gorsze będzie ci odpadać farba z sufitu , szczególnie jak będziesz miał kabinę prysznicową . Aha wentylatorek umieść najlepiej nad kabiną lub wanną i podłącz go pod włącznik oświetlenia w łazience , to nie będziesz zapominał go włączyć .

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za odzew. Koncepcja sie zmienila. Rura nie bedzie wychodzila przez dach tylko pod okapem. I bedzie zakonczona kratka w scianie zewnetrznej. Bo jednak robienie dziury w dachu nie jest najszczesliwszym rozwiazaniem.

  5. #5

    Domyślnie

    jarkotowa - a projektant o czyms takim jak wentylacja w łazience zapomniał????
    Jak przeszedłeś przez wstępną opinię kominiarską????
    Poza tym sa jesze takie urządzenia jak aereco - tylko żę to jest wspomagające a nie główne odprowadzanie wilgoci i wentylowanie pomieszczenia.
    Ja nie spotkałam jeszcze projektu bez kanału wentylacyjnego w łazience - tego uczą budowlańców i projektantów na 2-im roku studiów .

  6. #6

    Domyślnie

    Powinna być wentylacja nie wymuszona,bo co będzie jak prądu nie będzie. Poza tym coś mi nie pasuje. Kąpię się, woda pryska,para bucha a tam nad głową wentylatorek na 220V !! Taki szyb wentylacyjny powinien mieć ciąg i to bez wentylatorka. Przyznam że w bloku założyłem wentylatorek w WC na połowę kratki podłączony do światła. (radio też podłączyłem - miło się siedzi).Kominiarz kręcił nosem, ale że był ciąg przy zgaszonym świetle , zgodził się.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii
    (radio też podłączyłem - miło się siedzi)
    A Internet? W dzisiejszych czasach to podstawa .

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Mamika
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    9

    Domyślnie

    przerabiam pokój na łazienkę, doradzili mi wentylację z wiatraczkiem tuż nad natryskiem ...
    czyli wiatraczek to niedobry pomysł? ... może być niebezbieczny?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mamika
    przerabiam pokój na łazienkę, doradzili mi wentylację z wiatraczkiem tuż nad natryskiem ...
    czyli wiatraczek to niedobry pomysł? ... może być niebezbieczny?
    Pewnie tak ale mają iświatełko nad kabiną a to pewnie też niebezpieczne jest

  10. #10

    Domyślnie

    AldonkaS - nie wspominalam nic o projektancie, kominiarzu itp.
    To jest stara drewniana chata w trakcie remontu. Lazienka powstaje w dawnej stajni. Robimy wiele rzeczy sami, stad moje pytania i watpliwosci.
    U nas bedzie kratka z wentylatorkiem w suficie, ale nie nad kabina bo to nie jest mozliwe. Zreszta nie spotkalam sie z takim rozwiazaniem. A jak prad wylacza to okno rozszczelnie lub uchyle zeby sie wywietrzylo.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii
    Powinna być wentylacja nie wymuszona,bo co będzie jak prądu nie będzie. Poza tym coś mi nie pasuje. Kąpię się, woda pryska,para bucha a tam nad głową wentylatorek na 220V !! Taki szyb wentylacyjny powinien mieć ciąg i to bez wentylatorka. Przyznam że w bloku założyłem wentylatorek w WC na połowę kratki podłączony do światła. (radio też podłączyłem - miło się siedzi).Kominiarz kręcił nosem, ale że był ciąg przy zgaszonym świetle , zgodził się.
    No to miałeś fajnego kominiarza... Pierwsza rzecz, na którą powinien zwrócić uwagę, to fakt, że nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. I co teraz z tymi wszystkimi "wiatraczkami"? A jak światła nie będzie, to co? Na miesiąc, czy dwa wyłączą? Przecież wentylacja, która nie działa przez parę godzin nie stanowi żadnego problemu - grzyb się w tym czasie nie zalęgnie. Tylko trochę dyskomfortu dla ludzi...

    Pozdrawiam,

    Sunao

  12. #12

    Domyślnie

    No właśnie.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  13. #13

    Domyślnie Re: wentylacja w lazience

    Cytat Napisał jarkotowa
    Planuję zrobić wentylację w lazience, taką w sumie najprostszą.
    Plan jest taki:
    W suficie w lazience kratka went (taka elektryczna z wiatraczkiem) a od niej do góry (przez poddasze) rura, przez dach, a nad dachem czapeczka.
    Czy dobrze kombinuję? Proszę o poradę.
    tez taką najprostrzą zrobiłem. tylko mam 2 kratki... w suficie. nad kibelkiem i nad kabiną... połączułem w jedno wyjście przez strop... wentlator jest juz na poddaszu...
    dodatkowo jest okno...
    jeszcze nie testowałem tego w zimie.... ale jestem dobrej myśli...
    i wkurza mnie jak ktoś mówi "a jak nie będzie prądu"??
    to nie będe miał ogrzewania, herbaty sie nie napiję, nie obejrzę meczu, guza sobie nabiję, albo spadnę ze schodów w ciemnościach, zanim znajdę świeczke....a będę się przejmował grzybem na suficie....w łazience.....
    no dramat....
    ale do rzeczy... rure na razie mam wypuszczoną na poddasze.... może faktycznie dodatkowo ocieple... cóż czas pokaże... nie mam świecie rzeczy idealnych... ale trzeba daży do ideału...
    pozdrawiam.....

  14. #14

    Domyślnie

    Kupiłem stary domek, w nim jest łazienka (dwie jej ściany są z płyt gk) i nie posiada wentylacji. Planuję poprowdzić ciąg wentylacyjny z wypustem na poddasze. Stąd pytanie, bo w przyszłym roku planuję adaptację strychu. Czy wtedy będę mógł wypusty wyprowadzić tam, gdzie ich miejsce , czyli na dach) ?

    Opcja z łazienką jest jeszcze taka, aby wykorzystać otwór nawiewny w drzwiach i stworzyć maleńkie okienko, które byłoby takim lufcikiem, otwieranym gdy tylko zaszłaby taka potrzeba.

    Cz u kogoś sprawdziłą sie opcja z okienkiem ?

    I jeszcze jedno. Nie jestem maniakiem szczelności termalnej, bo nie posiadam żadnych (na razie) kontrolowanych źródeł grzejnych.

    pozdrawiam !

    Tomek

  15. #15

    Domyślnie

    A czy ja dobrze kombinuję?
    W łazience i WC po 2 kanały wentylacyjne. Jeden na wentylację grawitacyjną, a drugi z wiatraczkiem włączanym razem ze światłem.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Mika31, kombinujesz genialnie,
    prawie jak w anegdocie o słynnym fizyku Newtonie i jego kotach. Newton - "wyciął u dołu drzwi otwór, żeby ulubiona kotka mogła łatwo wchodzić i wychodzić z jego pokoju, a kiedy powiła kocięta - dorobił obok mniejszy otwór dla nich".
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  17. #17

    Domyślnie

    Tzn ?
    Bo chyba nic nie rozumiem.
    Ten wiatraczek podobno zakłóca przepływ powietrza jak nie działa stąd te 2 kanały, a działałby tylko przy włączonym światle.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Nie są potrzebne dwa kanały. Jesli boisz się o skuteczność wentylacji to można dać kanał o większej średnicy.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    Aldonka, ja mam projekt indywidualny i nie mam wentylacji w łazience i wc na parterze, za to mam kratki wentylacyjne we wszystkich pokojach. W łazienkach na górze też są.
    No i co, przecież nie zamorduję architekta.
    Wyprowadziliśmy przez dach kominki wentylacyjne, w dół rury spiro w warstwie ocieplenia dachu.
    Teraz pan kafelkarz wyciął w sufitach dziury. Podłączył łazienkę - ciąg sprawdzany zapalniczką - jest, i to niemały.
    WC jeszcze nie podłączone - jak ciągu nie będzie, to zamontuję wentylatorek.
    Jakoś trzeba żyć.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof684324

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-696
    Posty
    14

    Domyślnie

    W łazience wentylacja nie może być prosta. Bo inaczej w czasie kąpieli woda pocieknie po szybach (to co widać), i po ścianach(to czego nie widać)
    Wentylacj musi być inteligentna ( np. klimaaa ze szczecina)

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony