dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: JAKI DOM BUDUJESZ,BĄDŹ MASZ ZAMIAR BUDOWAĆ?

Głosujących
85. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • parterowy

    24 28,24%
  • z poddaszem uzytkowym

    54 63,53%
  • piętrowy

    7 8,24%
Strona 1 z 51
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1004
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    areksam

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie PARTEROWY, Z PODDASZEM CZY PIĘTROWY? - dyskusja, opinie

    Właśnie podjąłem decyzję, ze wybuduje dom! Przeglądałem rózne katalogi projektów i zauważyłem w nich przewagę domów z użytkowym poddaszem. Chętnie bym taki dom wybudował ale boję sie że będzie tam dużo skosów i powierzchnia będzie zbyt mała i niefunkcjonalna. Jak uważacie co wybrać. Z gory dziękuje za każdą opinię! Budowlany Gołowąs.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja zdecydowałam się na niewielki dom z poddaszem użytkowym (w sumie 100 m 2). Na poddaszu mam trzy sypialnie i łazienkę. Jestem na etapie urządzania "góry". Pokoiki są bardzo przyjemne i mają klimat, niestety okazują się dosyć trudne do umeblowania. Skosy nie ułatwiają tego zadania. Dlatego część mebli musi być robiona "na wymiar", część to będą meble systemowe. Teraz dużo firm takie robi i zawsze coś można sobie wybrać i dopasować. Pomimo pewnych problemów gdybym budowała jeszcze raz ponownie wybrałabym dom z poddaszem użytkowym.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Widzisz - to zależy ile masz kasy. Jak masz duuuuuuuuuuuużo to nie powinno cię interesować nic poza wygodą i komfortem. czyli wtedy budujesz dom piętrowy (nawet kilkupiętrowy). A jak masz tyle, że musisz sie liczyć z każdym wydanym tysiącem to w zależności jaki duży chcesz miec dom możesz wybierać pomiędzy parterowym a poddaszem użytkowym. Ja sam mam poddasze użytkowe.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Zawsze możesz podnieść o jeden, dwa bloczki tak by zbytnio nie zeszpecić wyglądu zewnętrznego. Możesz też zdecydować się na dużo mniejsze pomieszczenia na poddaszu zachowując rozsądną wysokość w ich najniższym punkcie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    areksam

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dzięki za wyrażenie opini! Będę budował z użytkowym poddaszem. Teraz muszę kupić ładną działęczkę, poszperać w muratorach i intesywnie bywać na forum. W co ja się ładuję? Trzymajcie sie!
    Arek.

  6. #6

    Domyślnie WYBÓR PROJEKTU DOMU: parterowy, z poddaszem czy pełnym piętrem?

    Do tej pory zdecydowani byliśmy na dom z poddaszem. Podczas ostatniej rozmowy nasz architekt zapytał czy jesteśmy tego pewni. Zaproponował abyśmy sie zastanowili nad piętrowym. Tańszy dach, łatwiejsze i tańsze wykończenie (skosy wykończone płytą gipsową mogą pękać ), więcej przestrzeni życiowej, cieplejszy. Co o tym myślicie?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Czyli tytuł jest mylący: powninien być: "Z poddaszem czy piętrowy ?".
    Pomysł na piętrowy dom jest OK - z jednym zastrzeżeniem. Taki dom pasuje tylko do miasta. Na wsi będzie wyglądał obco. No i w warunkach zagospodarowania wielu gmin wiejskich i podmiejskich znajdziesz klauzulę wykluczającą budynki piętrowe. Szukając działki trzeba o tym pamiętać.

  8. #8

    Domyślnie

    podejrzewam, że chciałaś ten wątek zatytułować "z poddaszem czy piętrowy"? <= jaro mnie wyprzedził

    w Muratorze 11 albo 12 /02 był artykuł na ten temat. wynikało z niego, że obiegowa opinia o tym, że dom piętrowy musi być droższy niekoniecznie odpowiada prawdzie (znajdź mój wątek "dom piętrowy", pitbull kiedyś też to potwierdzał). mnie osobiście bardzo podoba się dom piętrowy (i w formie i w funkcji, nie jestem wielkim entuzjastą skosów), nie zdecydowałem się jednak na taki a na parterowy z poddaszem głównie ze względu na okoliczną architekturę. wyglądałby dziwnie na wsi (Dolny Śląsk).

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: ryniu dnia 2003-01-08 16:00 ]</font>

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałam mieć domek parterowy, a będę mieć z użytkowym poddaszem. Dlaczego? Z mioch obliczeń /potwierdzili to też fachowcy/ wynikło, że ta sama powierzchnia tylko na parterze jest droższa. Chodzi głownie o kodzty fundamentów i stropów /które i tak trzeba ocieplić/. No i to przesądziló sprawę

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    polemizowałabym z tym stwierdzeniem a mianowicie z takich wzgledów :
    w domku z użytkowym poddaszem instalacja jest bardziej rozbudowana ,trzeba ją ciągnąć na górę,dochodzi koszt schodów i klatki schodowej.Strop raczej betonowy a w parterówce może byc drewniany a to ogromna róznica kosztowa.Powierzchnię ścian jaką ocieplasz a w ogóle ilość materiału do budowy ścian jest porównywalna z domkiem z poddaszem gdzie mury ciągnie się bardziej w górę /wiadomo,że te domy są wyższe/
    w parterówce na pewno jest droższy dach-wiadomo jego powierzchnia większa ale to się wyrównuje z przykładami które podałam wcześniej.Odpadają balkoniki i inne pierdoły tego typu /to też kosztuje/Także jesli chodzi o koszty są one porównywalne.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    agnes

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    577
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    53

    Domyślnie

    acha i jeszcze jedno,okna połaciowe i lukarny sa o wiele droższe od tych zwykłych.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    W domach parterowych beż użytkowego poddasza można postawić nośne tylko ściany zewnętrzne. W ten sposów uzyskujemy naprawdę dużą swobodę w kształtowaniu pomieszczeń na parterze. A dach jest wykonany z kratownic drewnianych i jego punkty podparcia to nawet kilkanaście metrów. Oszczędza się na fundamentach, wewnętrznych ścianach nośnych, schodach.

  13. #13

    Domyślnie

    Tylko z poddaszem użytkowym. koszty ogrzewania rozbudowanego domu parterowego mogą być dość wysokie. A poza tym zawsze marzyłem o pokoju gdzieś wyżej, z widokiem na gwiazdy. Niech żyją domy z poddaszem użytkowym.

  14. #14

    Domyślnie

    Jezier, może i tak się robi, ja się na tym nie znam, ale po nocach bym nie spała z obawy, że mi się strop na głowę zawali.

  15. #15

    Domyślnie

    Arek, ja tam bym wolała parterowy, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi to na co mnie stać.

  16. #16

    Domyślnie

    Poza tym Arku, ja tam myślę raczej o myciu tych okin a nie o pięknych gwiazdach na niebie!

  17. #17

    Domyślnie

    marzanna, a teraz śpisz i nie boisz się, że ci się strop zawali ?

    Ciekawe, że jesdne rzeczy wydają się solidne a drugie nie ! A najciekawsze to na jakiej podstawie ? Bo przecież firmy i projektanci takich stropów abudowali ich setki i się nie walą...

  18. #18

    Domyślnie

    Droga Marzanno, umycie okna połaciowego to "małe piwo przed śniadaniem". Ja staram się rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Dom z poddaszem użytkowym to większe pieniądze wydane na strop ( chociaż może być drewniany ), schody, docieplenie dachu, okna połaciowe itd. Ale taki dom odwzajemnia się zwartą bryłą, a co za tym idzie, łatwiej taki dom ogrzać. Dom parterowy to mniej wydanych pieniędzy na strop, ale za to więcej fundamentów, ścian i przede wszystkim ogromna powierzchnia dachu. Rachunek jest prosty.





  19. #19

    Domyślnie

    W następujących numerach jest porównanie domu parterowego i z poddaszem użytkowym:
    Murator 3'2002 str.94
    Murator 5'2002 str.62
    Ładny Dom 9'2001 str.34

  20. #20

    Domyślnie

    Jest projekt ktory laczy zalety parterowki z uzytkowym poddaszem. Adaptowana parterowka z duzym pelnym parterem bez ograniczen i niesamowitym luzem na poddaszu. Klementynka Archipelagu. Dlatego ja wybralem.

Strona 1 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony