dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie budowa z phorotermu

    Mój majster poleca mi budowę domu z tego materiału, troche poczytałam o tych pustakach, ale najlepiej posłuchać rad tych, którzy już zbudowali.
    Podzielcie się proszę swoją opinią.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja tego materiału nie polecam. O wiele większa kultura murowania jest w bloczkach Silka. Porotherm jest kruchy, popękany (już na dostarczanych paletach zdarza się kilka sztuk uszkodzonych), ma grube spoiny, przycinanie jest kłopotliwe (lub niemożliwe bo pęknie cały bloczek). Na dobrą sprawe to mocne stuknięcie młotkiem i mamy dziure/pęknięcie. Bruzdowanie pod przewody instalacyjne też wychodzi gorzej niż przy Silce.

    Oczywiście jeśli jest ekipa dobrych murzarzy (i dobry projektant), którzy robili w Porothermie od lat, to nie będzie problemów (nie ma złych technologi, są tylko złe wykonania). Ale jeśli ekipa jest średniego poziomu to polecałbym Silke.

    Warto pojechać na jakieś duże budujące się osiedle - gdzie powstają domy w kilku technologiach (czerwone Porotherm, białe Silka ) i samemu rzucić okiem.

    Przykładowa ściana w Silce to E24 + 12 wełny razem 36cm grubości (max. 40 z tynkami).

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli Porotherm to ściana jednowarstwowa z 50 na cienkie spoiwo, wykonana przez dobrą firmę. Gdybym jeszcze raz budował to bym tak zrobił. Mam Max + ocieplenie 12 cm styropianu.

  4. #4

    Domyślnie

    Mój dom się buduje z Porothermu 24 P+W.

    Buduje sie dość szybko i ładnie

    Z przycinaniem pustaków murarze problemu nie mają - uszkodzonych pustakow na razie były 3 sztuki na 14 palet .
    Odpad (po przycinaniu) jest minimalny - do tej pory ok. szkrzynka "ścinków"

    Płaszczyzny ścian sa równiutkie i (estetycznie) wygląda to całkiem ładnie - nie wiem zatem o co chodzi z kulturą murowania

    Ja jestem zadowolona - gdybym jeszcze raz miała wybierać materiał to pewnie też zdecydowałambym sie na porotherm - tyle ze jednowarstwowo

  5. #5

    Domyślnie

    mam porotherm 24 p+w (na to poszedł styropian 10) - jestem bardzo zadowolona z tego materiału- ścinek prawie wcale, łatwość murowania, obróbka dla mojej ekipy nie była za trudna; teraz tylko muszę kupować specjalne kołki rozporowe - za 8 sztuk 6,72 zł

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pietrov
    Ja tego materiału nie polecam. O wiele większa kultura murowania jest w bloczkach Silka. Porotherm jest kruchy, popękany (już na dostarczanych paletach zdarza się kilka sztuk uszkodzonych), ma grube spoiny, przycinanie jest kłopotliwe (lub niemożliwe bo pęknie cały bloczek). Na dobrą sprawe to mocne stuknięcie młotkiem i mamy dziure/pęknięcie. Bruzdowanie pod przewody instalacyjne też wychodzi gorzej niż przy Silce.

    Oczywiście jeśli jest ekipa dobrych murzarzy (i dobry projektant), którzy robili w Porothermie od lat, to nie będzie problemów (nie ma złych technologi, są tylko złe wykonania). Ale jeśli ekipa jest średniego poziomu to polecałbym Silke.

    Warto pojechać na jakieś duże budujące się osiedle - gdzie powstają domy w kilku technologiach (czerwone Porotherm, białe Silka ) i samemu rzucić okiem.

    Przykładowa ściana w Silce to E24 + 12 wełny razem 36cm grubości (max. 40 z tynkami).
    Materiał dobry,ale wymaga dobrej ekipy.To ile sztuk jest popekanych na palecie zależy od operatora widlaka i HDS-a w twoim składzie.Majstra który muruje go na grube spoiny i wali w niego młotkiem należy wystawić za bramę.Ekipa musi mieć piłę do cięcia(nie kątówkę).Przy tych warunkach szybko i przyjemnie
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  7. #7

    Domyślnie

    Zależy co rozumiemy pod pojęciem "grube" spoiny.
    12mm zaprawa Porotherm przy 2mm kleju na Silce...

    A co do przycinania to prosze przyciąć Porotherm na 8 albo 5 cm... heh

  8. #8

    Domyślnie

    Ja równiez mam porotherm24 i jestem zadowolony ale zgadzam sie ze musi byc dobra ekipa. Stawiaj dom z ceramiki a nie z jakiś piaskowców

  9. #9

    Domyślnie Re: budowa z phorotermu

    Cytat Napisał hela32
    Mój majster poleca mi budowę domu z tego materiału, troche poczytałam o tych pustakach, ale najlepiej posłuchać rad tych, którzy już zbudowali.
    Podzielcie się proszę swoją opinią.
    JA moze dodam ze tez bede budowal tylko ze z 30p+w dokladnie 10 cm welna lub stero. sie jeszcze zobaczy na co zdecyduj. W moim rejonie ekipa ktora wybralem stawiala duzo domow z tego. Pozatym projekt indywidualny + przemysilana przez arch. technologia ma pozwolic na oszczednosci i szybkosc budowania. Pozyjemy zobaczymy ale licze ze bedzie dobrze.

    pozdr.Zender
    pozdrawiam
    zender

  10. #10

    Domyślnie

    Mam 30 Thermopor+ 10 styropianu,projekt indywidualny.Z przemyśleń mojego architekta wyszły tylko kłopoty.
    Damy se radę!!!*

    *okrzyk bojowy Pana Romka

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Acent
    Mam 30 Thermopor+ 10 styropianu,projekt indywidualny.Z przemyśleń mojego architekta wyszły tylko kłopoty.
    Moj jest lepsiejszy od twojego daltego moj nie ma czasu na twoj i daltego twoj bedzie gorsiejszy do mojego bo moje ma lepsiejszego hahahha

    moral nie kazdy moze miec dobrze

    3mka
    pozdrawiam
    zender

  12. #12

    Domyślnie

    Porotherm 38 na to pójdzie 15 cm steropianu.

    Dlaczego?

    Teraz mi starczy, a jutro olej niewiadomoile będzie kosztował.

    Czy jestem zadowolony? Nie wiem, przeprowadzam się pod koniec października.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja też buduję z Porothermu Wienerbergera 30 (kl.15) P-W (pióro - wpust)+ 10 steropian.
    Nie mogę na chwilę obecną dostać narożników - brakuje we wszystkich składach a brakuje mi już czasu i nie wiem czy się zdecydować na położenie bez narożników (w tym miejscu byłaby spoina). Wszyscy moi znajomi budowali bez narożników ale gdzieś czytałem, że takie wykonanie traci na jakości i mogę to odczuć później, gdy wydam więcej kasy na ogrzanie domu.
    Jak wy budowaliście? Z narożnikami czy bez? Z jakiej klasy Porothermu?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam.

    Tylko ceramika.Planowałem budować z Porothermu 44 jednowarstwowo, ale udało mi się kupić 50 ze starej dostawy po 7 .-/szt.
    Moim zdaniem docieplanie cieńszych ścian styropianem i robienie z domu termosu to bzdura,jeżeli już to welna ,ale wiadomo że to podraża koszty.
    Na 120 m2 powierzchni domu za cały materiał zapłaciłem (z nadprożami Porothermu) 22.000.-

    Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał raru1
    Na 120 m2 powierzchni domu za cały materiał zapłaciłem (z nadprożami Porothermu) 22.000.-
    To dość drogo. Mi za dom 160m2 przy ścianie 3w materiał konstrukcyjny (PTH25P+W) + ocieplenie (Styro TermoLambda 15cm) + osłonówka (PTH 8 P+W) wyszedł 17500 zł. Do tego można jeszcze dodać kotwy Lki z kwasówki za 800 zł. Doliczając nadproża nie prefabrykowane to całość wyszło nie więcej niż 20000 a co do różnicy między 1W z PTH 50P+W a 3W z tego co budowałem nie będę się już wypowiadał.

  16. #16

    Domyślnie

    Mój domek zbudowany został z Porotermu 30 p+w a na docieplenie przewiduje 5 cm styropianu. Majster murarski musi niestety zamienic młotek na gumowy.Musi sie tez bardziej przyłożyć bo fuszerki nie zarzuci zaprawą. Efekt wspaniały był podziwiany przez okolicznych tubylców. Pustaków narożnikowych nie używałem tylko docinałem i wklejane były na zaprawę. Dzis pewnie zrobiłbym z 50 p+w i zapomniał wtedy o walce z dociepleniem elewacji(ile ekip tyle teorii i wszyscy mają po troche racji - koszmar).
    grzegorz

  17. #17

    Domyślnie

    O naszych perypetiach związanych z budowaniem z ceramiki poryzowanej (w tym pojeciu mieści się między innymi porotherm) można poczytać tu:
    o zaprawie "ciepłej"
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=28863&
    o produktach Jopka - poromurze
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=64011
    o dociepleniu porothermu
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54325
    miłej lektury. Co ceramika to ceramika ...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    Ja buduję z pth 25 P+W. Sciany proste, docinane nie młotkiem , na palecie było kilka pekniętych, ale zostały wykorzystane. Generalnie oprócz tego, że rzeczywiście trudno docina się, bo ciut krószy się to nie widzę problemów. Instalacje elektryczną mam na ścianie, a nie w bruzdach. Bruzdy są w wod-kan i odkurzaczu. Mniej zaprawy, bo P+W. Ponoć zdrowszy klimat. I glina, więc materiał taki z jakiego budowano od lat.. Zresztą i tak bardzo duzo zalezy od ekipy...
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pietrov
    Zależy co rozumiemy pod pojęciem "grube" spoiny.
    12mm zaprawa Porotherm przy 2mm kleju na Silce...

    A co do przycinania to prosze przyciąć Porotherm na 8 albo 5 cm... heh
    no żeby dobrze położyć silkę na cienkowarstwową zaprawę
    ekipa tez musi być niczego sobie.

    nie wiem skąd wziąłeś informnacje o spękaniu uszkodzeniach

    jak sie bierze porothem 150 i w transporcie i rozładunku
    nie uszkodzisz to wszystko w porządku

    co nie zmienia faktu że silikaty też są fajne

  20. #20

    Domyślnie

    [quote="lazik"]
    Cytat Napisał raru1
    Na 120 m2 powierzchni domu za cały materiał zapłaciłem (z nadprożami Porothermu) 22.000.-
    To dość drogo. Mi za dom 160m2 przy ścianie 3w materiał konstrukcyjny (PTH25P+W) + ocieplenie (Styro TermoLambda 15cm) + osłonówka (PTH 8 P+W) wyszedł 17500 zł.
    OK.Ale zobacz kiedy kupowałeś materiał (dolicz jeszcze klej na ocieplenie) i ile więcej zapłacisz za robocizne przy 3W.W lipcu miałem ofertę na PTH 44 p+w na 100.-/m2 ,trzy dni temu już na 112.- ,a we wrześniu ma być jeszcze droższy.PTH 50 p+w kupiłem za 7.- za sztuke ,czyli tyle ile musiałbym zapłacić dzisiaj za 44.
    W cenie jest również zaprawa ciepochronna za 4000.-

    Pozdrawiam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony