dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 11
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 212
  1. #181

    Domyślnie

    właśnie pojawiły się pierwsze listki. zwróćcie uwagę na datę

  2. #182
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jacekh
    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    531
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115
    Dla zainteresowanych, zostały mi i oddam za pół ceny : wróblówki z kratką , taśma kalenicowa figaroll 30cm brąz 5 szt
    Zobacz i dopisz się do Mapki Faworytów
    Zapraszam do mojego dziennika "budowy"
    A tutaj komentarze
    Mój sklep plastyczny

  3. #183

    Cool orzech stary woski

    witam czy może mi ktoś pomoc w jakim sposób mozna zatróć orzecha tak zeby usechł i potem sciąć ??????????????

  4. #184
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    haidi011

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    2

    Domyślnie Czy można wyciąć orzech włoski bez pozwolenia?

    Czy ktoś z was może mi powiedzieć czy można wyciąć taki pospolity orzech włoski bez pozwolenia? W "tabeli kar" widnieje opis gatunki ozdobne orzecha... Mam małą działkę i strasznie mi to drzewsko przeszkadza...

  5. #185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mozna. To drzewo owocowe.

  6. #186
    krewetka
    Guest
    krewetka

    Domyślnie

    kto i w jaki sposób stiwedza jakie drzewo zostało wyciete, jak było duze ?

  7. #187
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gmina. Zdziwiłbyś sie jakbyś zobaczył jaki mają podgląd. Z satelity on line widzą ile jest drzew i nawet potrafią obliczyc średnicę pnia.

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    mozna. To drzewo owocowe.
    Elfir, jesteś tego pewna? Masz może jakiś link do podstawy prawnej? Chcieliśmy wyciąć orzech i firma zajmująca się profesjonalnie wycinką drzew odmówiła, twierdząc, że nie można. Ba, twierdzili, że nie można nawet odciąć jednej odnogi pnia.

  9. #189
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Można wyciąć. Jest to traktowane jako w 100% drzewo owocowe. Wycinaliśmy w lipcu br.

  10. #190

    Domyślnie

    Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości (jeśli jest to inna osoba niż właściciel za zgodą właściciela). Z tym, że zezwolenia nie wymaga m.in.:
    -ścięcie drzew i krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową,
    -na plantacjach drzew i krzewów,
    -których wiek nie przekracza 10 lat
    Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, które są wyliczone w zezwoleniu na wycięciu, z tym, że nie pobiera się opłat, m.in. za usunięcie drzew, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie oraz na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej

    Za wycięcie bez zezwolenia grozi kara administracyjna. Karę administracyjną ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać za jeden centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm i np. wynoszą do 312,22 zł (aktualna stawka na 2011) - przy obwodzie do 25 cm, (dalej ustawa wymienia kolejne stawki, przy wyższych obwodach pnia). Stawka za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami ustala się w wysokości 231,28.
    Jeżeli ustalenie obwodu lub gatunku zniszczonego lub usuniętego bez zezwolenia drzewa jest niemożliwe, z powodu wykarczowania pnia i braku kłody, dane do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego, powiększając ją o 50 %.
    Podstawa prawna art. 83 do art. 90 ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004r.( Dz.U.09.151.1220 j.t z póź. zm.)
    A konkretnie interesujący cię przepis o drzewach i krzewach owocowych, to art. 83 ust. 6 pkt 2 cytowanej ustawy.
    Ostatnio edytowane przez jata ; 18-11-2011 o 23:25

  11. #191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gabi.gg Zobacz post
    Elfir, jesteś tego pewna? Masz może jakiś link do podstawy prawnej?
    Podstawą prawną jest Ustawa o Ochronie Środowiska. Orzech włoski jest rośliną sadowniczą.
    Jak mnie nie ufasz, to po co zadajesz pytania na forum? Nie łatwiej po prostu zadzwonić do gminy?

  12. #192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Podstawą prawną jest Ustawa o Ochronie Środowiska. Orzech włoski jest rośliną sadowniczą.
    Jak mnie nie ufasz, to po co zadajesz pytania na forum? Nie łatwiej po prostu zadzwonić do gminy?

    Podstawą prawną nie jest ustawa o ochronie środowiska, tylko o ochronie przyrody, dziennik ustaw i datę wydania ustawy podalam powyżej. Podałam trakże konkretny artykuł regulujący kwestię roslin sadowniczych. Nie ma ustawy o ochronie środowiska, tylko ustawa "prawo ochrony środowiska" z dnia 27 kwietnia 2001 , ona reguluje nieco inne kwestie.

  13. #193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, mój błąd, za szybko pisałam i sie przejęzyczyłam.

    Ale tezę o orzechu podtrzymuję - starczy przeczytać krajowy rejestr gatunków uprawnych i sadowniczych.

  14. #194
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oresund
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Kod pocztowy
    53-000
    Posty
    553

    Domyślnie

    "z satelity on line" to znaczy ortofotomapa (lotnicza a nie z satelity!) zazwyczaj raz na rok,
    a w biednych powiatach dużo rzadziej...

  15. #195

    Domyślnie

    Jata, dziękuję bardzo.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jak mnie nie ufasz, to po co zadajesz pytania na forum?
    Cóż takiego strasznego widzisz w tym, że zapytałam o podstawę prawną? Forum jest zawsze nieomylne? Zwłaszcza, że napisałam, że PROFESJONALNA firma zajmująca się wycinką drzew stwierdziła, że orzecha wyciąć nie można.

    Nie łatwiej po prostu zadzwonić do gminy?
    Jasne, łatwiej.
    Ostatnio edytowane przez Gabi.gg ; 18-11-2011 o 22:35

  16. #196
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    W takim razie ta firma jest tak profesjonalna jak obecny minister sprawiedliwości.

  17. #197

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    W takim razie ta firma jest tak profesjonalna jak obecny minister sprawiedliwości.
    Na to wygląda, niestety.

  18. #198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gabi.gg Zobacz post
    Na to wygląda, niestety.
    Nie wiem, może im chodziło, że to orzech ozdobny, bo ten, jak i jablonie, wiśnie ozdobne, nie podlega wylączeniu i rozporządzenie określa stawki opłat za jego wycięcie (te stawki są co roku waloryzowane, maksymalną wysokość podałam, zalezy od gatunku). Ale co to jest " orzech ozdobny" nie wiem, bo nie jestem ogrodnikiem.
    Ale....

    ." O zakwalifikowaniu drzewa do grupy owocowych na gruncie art. 83 ust. 6 pkt 2 ustawy z 2004 r. o ochronie przyrody powinna decydować przydatność towarowa drzewa dla człowieka, a więc możliwość pozyskiwania owoców na jego potrzeby. W tym zakresie nie może być decydujące przyjęcie, iż drzewo wydaje owoce, gdyż prawie każde drzewo należałoby uznać za owocowe, bowiem znaczna ich części wydaje owoce (nie rzadko nawet jadalne). O tym, czy drzewo ma przymiot owocowego, w znaczeniu jaki nadaje mu art. 83 ust. 6 pkt 2 ustawy z 2004 r. o ochronie przyrody, powinien decydować również cel, w którym konkretne drzewo posadzono lub miejsce, gdzie rośnie. Dopuszczalnym jest zatem uznanie tego samego gatunku drzewa, za drzewo owocowe bądź ozdobne zależnie od konkretnych okoliczności sprawy. ( Wyrok Wojewódzkiego Sadu Apelacyjnego w Lublnie z dnia 07.10.2010r. II SA/Lu 580/10)

  19. #199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jata - drzewem uprawnym może być np. miłorząb, kiedy jego liście są pozyskiwane na potrzeby przemysłu. Ale normalnie to jest drzewo ozdobne.
    Podobnie może być np. z czeremchą czy orzesznikiem. Maja jadalne owoce, ale nie sa wykorzystywane powszechnie gospodarczo.

    Natomiast orzechów jest kilka gatunków, ale tylko orzech włoski jest gatunkiem uprawnym a nie ozdobnym.
    Ozdobne to orzech czarny, szary, ajlantolistny

  20. #200

    Domyślnie

    No i wydaje mi się, że teraz po polączeniu wiedzy prawniczej i ogrodniczej mamy 100 procentową pewność, co można, a co nie można wycinać bez zezwolenia.
    Gabi - pila i do roboty.

Strona 10 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony