dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 964 z 1144
Pokaż wyniki od 19.261 do 19.280 z 22870
  1. #19261

    Domyślnie

    Właśnie tak myślałem żeby w łazience dołożyć 1 grzejnik taka drabinę bo zawsze się przyda. A czy z instalacji podłogowej da się podłączyć grzejnik żeby nie ciągnąć instalacji osobnej dla 1 grzejnika?? I wtedy trzeba zakładać jakiś dodatkowy zawór żeby rozdzielić na podłogówkę i na grzejnik?

  2. #19262
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Da się. Da się też z zasilania CWU - jeżeli kocioł ma też podgrzewać bojler. Wszystko zależy jaką temperaturę będziesz chciał uzyskać na tej drabince. Ogarnięty instalator Cię przepyta co do Twoich oczekiwań, doradzi i zrobi co trzeba.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  3. #19263

    Domyślnie

    CWU też będę instalował, dzięki wielkie za podpowiedzi. A powiedz mi jeszcze jeśli temp pieca optymalna będzie około 60 stopni to jeśli przykładowo dam 40 stopni na podłogówkę to co z reszta temperatury z pieca?? Nigdy nie miałem do czynienia z podłogówką stąd moje lakoniczne pytania
    Ostatnio edytowane przez BERTI666 ; 17-10-2014 o 10:41

  4. #19264
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Dasz mieszacz na zasilaniu podłogówki. Najlepiej czterodrogowy. Ustawisz na nim temperaturę jaką będziesz chciał uzyskać na podłogówce. On zmiesza część wody z zasilania z kotła z odpowiednią częścią wody wracającej z podłogówki żeby tą temperaturę uzyskać. Reszta wody z zasilania z kotła oraz z powrotu z podłogówki wróci krótkim obiegiem do kotła. Możesz też dać mieszacz trzydrogowy - ale wtedy będziesz ograniczał przepływ przez kocioł i nie będziesz dogrzewał powrotu do kotła. Ja bym dał 4D.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  5. #19265

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za tak dobrze wytłumaczenie W takim razie zainstaluje 4D jeszcze raz wielkie dzięki. browar dla ciebie

  6. #19266
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    superworm

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam
    Kupiłem niedawno dom ok 70m2. Planuję wymienić w nim całą instalację CO (piec, rury, grzejniki)
    FAKTY:
    Połowa domu podpiwniczona, kocioł stoi w piwnicy i musi ogrzać dodatkowo bojler 100l (w przyszłości większy). Na parterze nad piwnicą znajduje się kuchnia i łazienka, pokój (nazwijmy go dumnie salonem) jest niepodpiwniczony i w jego rogu będzie stał kominek.
    Piętro- 2 pokoje
    Budynek w tej chwili jeszcze nieocieplony
    Z uwagi na moją ciepłolubną 2 połówkę i kilkumiesięczne dziecko w domu musi być cały czas ciepło.
    PLANY/INWESTYCJE:
    W tym roku:
    na parterze podłogówka (w salonie będzie styropian 15cm, w kuchni i łazience 3-5cm)+ drabinka w łazience, piętro grzejniki. Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe
    W przyszłym roku:
    ocieplenie ścian 12cm styropianu+ wpuszczenie styropianu ok 1m w głąb ziemi
    W najbliższych latach:
    dobudowa pokoju ok 20m2- nad nim taras oraz ganku ok 4-5m2

    Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego

    PYTANIA:
    Obieg otwarty czy zamknięty? Co lepiej, taniej, prościej?
    Czy latem będzie możliwe "bezobsługowe" grzanie samej wody w bojlerze?
    Czy za pomocą sterownika z dostępem przez internet jestem w stanie zmienić temperaturę w domu czy to raczej na zaworach się ustawia manualnie?
    Czy zimą jeśli napalę w kominku to kocioł sam "zwolni obroty" czy zrobi się w domu patelnia?

  7. #19267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przy podłogówce zrobi ci się patelnia. Rozwiązaniem biokominek albo wkład o jak najmniejszej mocy. Nie wiem czy są 3-4kW

  8. #19268
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    superworm

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Tak podejrzewałem ale kominek i tak ma być przede wszystkim wyjściem awaryjnym na wypadek braku dostaw prądu więc to nie będzie duży problem.

  9. #19269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał superworm Zobacz post
    Tak podejrzewałem ale kominek i tak ma być przede wszystkim wyjściem awaryjnym na wypadek braku dostaw prądu więc to nie będzie duży problem.
    Wstawiasz kocioł na węgiel, a ratujesz się w razie braku zasilania kominkiem? Czego to już ludzie nie wymyślą...

  10. #19270
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał superworm Zobacz post
    Z tego co zdążyłem wyczytać na forum kocioł jaki bym potrzebował to 7-10kW więc wyboru nie mam zbyt wielkiego

    PYTANIA:
    Obieg otwarty czy zamknięty? Co lepiej, taniej, prościej?
    Czy latem będzie możliwe "bezobsługowe" grzanie samej wody w bojlerze?
    Czy za pomocą sterownika z dostępem przez internet jestem w stanie zmienić temperaturę w domu czy to raczej na zaworach się ustawia manualnie?
    Czy zimą jeśli napalę w kominku to kocioł sam "zwolni obroty" czy zrobi się w domu patelnia?
    Do takiego domu kociołek 7 kW i więcej nie trzeba - on i tak będzie miał niewiele do roboty zwłaszcza gdy docieplisz ściany.

    Obieg otwarty, tak latem do 2,5 miesiąca powinien zasyp wystarczyć [na tyle wystarczy u mnie].

    Przy podłogówce bezwładność jest duża, więc nawet gdy na sterowniku wyłączysz jej pompę to i tak szybko temp. nie spadnie i nie wzrośnie, ale sterowanie przez internet jest jak najbardziej możliwe.

    Zimą musiałbyś wyłączyć wcześniej podłogówkę żeby temp. zaczęła spadać i dopiero napalić w kominku, ale i tak przegrzejesz pomieszczenia, które jednak zawsze możesz przewietrzyć.

    Kocioł szybko "zwalnia obroty" lub całkiem się wyłącza, ale podłogówka znacznie dłużej.

    Czemu aż 15 cm styro na podłodze w salonie - to bardzo dużo wg mnie zwłaszcza w porównaniu z:

    "Przykrycie stropodachu blachą trapezową+ocieplenie go 10 lub 12cm styropianu, wymiana okien w całym budynku na nowe"

    Skoro tam jest tak niewiele miejsca pomyślałbym o natryskowym nałożeniu pianki co da znacznie lepszy efekt.

    PS jeśli kominek nie dla klimatu tylko awaryjnie to taniej wyjdzie agregat prądotwórczy i zapas paliwa.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #19271
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    superworm

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Wstawiasz kocioł na węgiel, a ratujesz się w razie braku zasilania kominkiem? Czego to już ludzie nie wymyślą...
    A to niby zły pomysł? Ciekawe czy Ty swojego nie rozpalisz jak w lutym przez tydzień prądu nie będzie

  12. #19272

    Domyślnie

    Ale biokominek proponowany przez Liwko jest świetnym wyjściem awaryjnym. No i moc w podanym zakresie.

  13. #19273
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    superworm

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    SUSPENSER dzięki za konkrety. Kominek rekreacyjnie a przy okazji na wypadek jakiejś awarii- zresztą komin już stoi więc grzechem było by go nie wykorzystać.
    Styropian pod pokojem 15cm ponieważ chcę na nim ułożyć podłogówkę i panele a pomieszczenie nie jest jakieś ogromne więc różnice finansowe będą w rozsądnych granicach.
    Na dach nie mam za bardzo możliwości dać grubszej warstwy.

  14. #19274

    Domyślnie

    Witam

    Prosze o porade - dom swiezo wybudowany 164m uzytkowe do ogrzania .
    Calosc podlogowka .Sciany porotherm +14 steropian ,okna 3 szybowe
    Piec ma byc na ekogroszek - jesli chodzi o moc to z tego co widze zdania
    sa podzielone miedzy 17,20,25 kW ...Szukam porzadnego pieca w sredniej cenie z dobrym sterownikiem
    i mozliwosci instalacji modulu internetowego .Wszelkie porady mile widziane ...

  15. #19275

  16. #19276

    Domyślnie

    Cytat Napisał ra1stlin Zobacz post
    Witam

    Prosze o porade - dom swiezo wybudowany 164m uzytkowe do ogrzania .
    Calosc podlogowka .Sciany porotherm +14 steropian ,okna 3 szybowe
    Piec ma byc na ekogroszek - jesli chodzi o moc to z tego co widze zdania
    sa podzielone miedzy 17,20,25 kW ...Szukam porzadnego pieca w sredniej cenie z dobrym sterownikiem
    i mozliwosci instalacji modulu internetowego .Wszelkie porady mile widziane ...
    Taaa może 50kW ?

    Wejdź tu -> http://cieplowlasciwie.pl/ policzysz mniej więcej jakiej mocy źródła ciepła potrzebujesz - może nie koniecznie wungiel ?


    Mam "podobny" domek 15grafitu na ścianach,30cm toprocka w dachu, podłogówka po całości (parter, piętro) , drabinki w łazienkach , WM+reku, okna 3szyby , połaciowe fakro plastiki.


    Mam kociołek RBR 12kW podłączony do podłogi bez zaworu 4D, tylko zawory 3D termostatyczne , w podłogę idzie 28*C parter , 25*C piętro.

    Możesz wziąć Skamp`a 7KW , Możesz wziąć RBR12kW - jeden i drugi i tak mają palnik mocy większej jak 10kW (Chyba że coś się zmieniło)

    RBR nie boi się zimnego powrotu i ma 5lat gwarancji bez "ALE" .

    Sterownik ... albo SPP + moduł albo Ecoal (net wbudowany) oba dobre (wiem bo testowałem) , za to mi bardziej odpowiada Ecoal - jest wygodniejszy ( dla mnie).
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  17. #19277
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    an2lec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-207
    Posty
    128

    Domyślnie

    ra1stlin szukaj kotła z jak najmniejszym palnikiem. Najlepiej takim który potrafi spalać trudne paliwa.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Mam kociołek RBR 12kW podłączony do podłogi bez zaworu 4D, tylko zawory 3D termostatyczne , w podłogę idzie 28*C parter , 25*C piętro.

    Możesz wziąć Skamp`a 7KW , Możesz wziąć RBR12kW - jeden i drugi i tak mają palnik mocy większej jak 10kW (Chyba że coś się zmieniło)

    RBR nie boi się zimnego powrotu i ma 5lat gwarancji bez "ALE" .
    Tu bym polemizował. Koszt zaworu 4D czy innego urządzenia mieszającego w porównaniu do kosztu całej instalacji jest niewielki. Jeśli wydało się za kocioł parę kilo zł. warto zapewnić mu komfort niezależnie od tego jakie warunki gwarancji stawia producent.
    Oczywiście ochrona powrotu nie zagwarantuje bezpieczeństwa kotłowi bo to czy spaliny będą się kondensowały zależy od wielu czynników. Ale prawdopodobieństwo że kocioł skoroduje przy zimnym powrocie jest większe niż przy ciepłym.
    5 lat wytrzyma prawie każdy kocioł w prawie każdych warunkach. Jednak użytkownicy z reguły liczą na dłuższą pracę
    W teorii nie ma różnicy między teorią, a praktyką. W praktyce jest.

  18. #19278

    Domyślnie

    Pytanko o firmę rehau instalator podłogówki oferuje mi ja na osprzęcie tej właśnie firmy miał ktoś z nią do czynienia może posiada taka instalacje??

  19. #19279
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    superworm

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Do takiego domu kociołek 7 kW i więcej nie trzeba - on i tak będzie miał niewiele do roboty zwłaszcza gdy docieplisz ściany.

    Obieg otwarty, (...)
    Dlaczego obieg otwarty? Wiem z grubsza czym się różnią od siebie te sposoby ale chętnie się douczę i dowiem czemu u mnie taki obieg jest polecany.
    Ostatnio edytowane przez superworm ; 22-10-2014 o 11:40

  20. #19280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał superworm Zobacz post
    Dlaczego obieg otwarty? Wiem z grubsza czym się różnią od siebie te sposoby ale chętnie się douczę i dowiem czemu u mnie taki obieg jest polecany.
    Prostsza i tańsza instalacja, brak strat na wymienniku i pobierania prądu przez dodatkową pompę, większy wybór kotłów.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 964 z 1144