dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 1144
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 22870
  1. #2001

    Domyślnie

    Darase. Nie chcę żebyś to źle odebrał ale myślę że mocno zaczynasz na forum wprowadzać jakby to powiedzieć PiSowskie metody.Z tego co przypuszczam jesteś młodym facetem.Zastanów się więc może trochę co Ty piszesz.W pierwszej kolejności proponuję żebyś przeczytał swoje wątki od deski do deski.Jeżeli jesteś inteligentny to chyba zrozumiesz.Forum służy do pomocy a nie do wiecznej krytyki.Czytam te wątki i twierdzę ,że Twoje pisanie prawie nic nie wnosi.Przecież Ty chłopie tylko jazgarz.Często nie mając zresztą racji.Uważasz jednak ,że pozjadałeś wszystkie rozumy.
    Od zwracania uwagi na każdym forum jest moderator a nie darase.Jeżeli uważasz ,że ktoś robi tu prywatę zgłoś to adminowi lub moderatorowi i po krzyku.
    A żeby mój post był chociaż troszkę merytoryczny to Twoje ustawienie kotła ni jak się ma do teorii i praktyki spalania w takich kotłach.W każdej instrukcji mądrzy ludzie piszą że woda w kotle powinna mieć minimum 50 oC.Po to między innymi zakłada się zawory 3d lub 4d żeby tą temperaturę podnieść.Jeżeli Ty masz na piecu 48 to ile masz Na powrocie?Poczytaj trochę o punkcie rosy i o żywotności kotłów przy tak niskich temperaturach.
    No ale nic.Piec masz najlepszy jak i opał oraz ustawienia.Tona groszku to pewnie starczy Ci na 3 lata.GRATULUJĘ i "zazdroszczę"

  2. #2002

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    darase w ubiegły weekend widziałem jak pięknie spala się suchy Jaret Plus oryginalnie pakowany w workach (jedyne 740zł/tona), fakt kalorii ma 24tys, ale tyle samo ma też Retopal, który trochę mocniej szlakuje, ale również pali się dobrze. To są tzw miękkie opały i z nimi kłopotów nie ma.

    Laspalmas
    Płomień ma być intensywnie żółty.
    Retorty obrotowe mają kłopot z powietrzem, przez ten obrót szczelinami wychodzi fałszywe powietrze. Obrót z jednej strony daje zrywanie spieków paliw miałowych i popiół wygląda fajnie, ale z drugiej dystrybucja powietrza nie jest idealna. Przy obrotowym palniku trzeba pilnować, aby kopczyk był zawsze lekko wypukły, aby przykrył talerz obrotowy.

    Opis sadzy mało precyzyjny. Jak są takie szarawe naloty, to ok, przy ruszcie wodnym wymiennik szybciej się brudzi, trzeba czyścić co ok. 4-5dni. Pytanie jeszcze jak wysoko nad palnikiem są te ruszta wodne. To jednak ruszt wodny generalnie odpowiada za częstsze czyszczenie. Jest wygodny pod względem obsługi, bo jest na stałe, nikt nie brudzi sobie rąk przy jego montażu czy demontażu, na bieżąco podczas pracy automatu można na niego wrzucić jakies drewno, ale jego słabym punktem jest konieczność częstszego czyszczenia wymiennika. Coś za coś.

    Możesz podać jaki masz typ tej retorty obrotowej?
    tj. czy obraca się żeliwna koronka wewnątrz palnika? - tutaj łatwiej zapanować nad spalaniem i po przykryciu paleniska wszystko jest dobrze
    czy obraca się koronka zewnętrzna stalowa? - tutaj trochę gorzej, bo przy obrocie zewn, i tak część powietrza ucieka spodem. Plus to z kolei wygodne czyszczenie strefy napowietrzania w postaci mechanizmu pod koszem.
    Zwiększyłem bieg nadmuchu z 3 na 4, czekam na rozwój wypadków.
    Mam wewnętrzną żeliwną koronę obrotową (taki cylindrt żeliwny). Hydraulik przy montażu kotła obsmarował wewnątrz (nie pamiętam jaki element) silikonem, więc widać jak powietrze idzie przez węgiel, nie widać żeby uciekało bokiem.

  3. #2003

    Domyślnie

    Laspalmas pozazdrościć mądrego instalatora.

    Od tygodnia zmieniliśmy politykę produkcji, bo mimo,że w DTR kotła jak BYK jest napisane,że palenisko należy uszczelnić siliconem i opisane sa krok po kroku procedury montażu palnika z kotłem, to 90%instalatorów tego nie czyta i ma to w d.....

    Ponieważ palnik Ekoenergia w przeciwieństwie do Brucera można rozebrać w połowie do transportu, umożliwiło nam to wprowadzenie uszczelniania paleniska na produkcji.

    Jeżeli chodzi o Twój model obrotowy, to na 90% masz Pancerpola typ PPSM lub nowa nazwa DUO. Tutaj sa takie śruby centrujące na bokach, których nie ruszamy. Sam jednak talerz paleniska (nieruchomy), jak to określam "mexican hut", powinien byc od spodu doszczelniony czarnym siliconem, dla Pancerpola trzeba dość sporo tego czarnego nawalić. Pod żadnym jednak pozorem nie doszczelniać tej koronki obrotowej. W jakiejś serii był pod spodem wspawywany taki pierścień centrujący.

    Musisz utrafic z powietrzem, aby kolor płomienia przy lekkim uchyleniu drzwiczek był żółty, taki jak słoneczko. Biały- za dużo, czerwony z czarnym dymkiem- za mało.

    Dla palnika obrotowego Pancerpol bardzo ważne, aby stale kopiec był lekko wypukły, jak dojdzie do płaskiego, to dostaje się lewe powietrze przez szczeline koronki obrotowej.

    Co ok. 2 miesiące trzeba tez w tym palniku odkręcić pod spodem talerz, wygląda jak pokrywka do garnka, uszczelniany jest sznurem, śruba jest na środku, kolor czarny.
    Tam dostaje się najdrobniejszy osad z wypalonego na palniku paliwa, z czasem zaczyna wpływać to na pracę palnika.

    Regularnie czyszczony i konserwowany w/g instrukcji palnika nie sprawia kłopotów.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #2004

    Domyślnie

    Bodek napisał-''Od zwracania uwagi
    na każdym forum
    jest moderator'' tzn. jesteś moderatorem? Jak tak to dziękuję za wszelkie uwagi, postaram się poprawić. Tak na marginesie rozwiązałeś już problem ze swoim piecem? Czytałeś ale nie zrozumiałeś tego co pisałem. Nigdzie nie piszę że mój piec jest najlepszy, za głupi żart przeprosiłem i go skasowałem. Przeczytaj poradnik pana Zawijana jak to ''rdza puka do moich drzwi'' temperaturę powrotu przy tem. c.o. 48st mam powyżej 40st. Im gorsza blacha w piecu tym wymogi pewnie większe. Stary mam piec 13 lat działa dalej, myślisz że tam miałem problem z roszeniem? Producenci teraz dają krótkie gwarancje i stawiają takie wymagania że jakby się uparli to i tak wina będzie po stronie użytkownika. Pisałem również że zgadzam się z panem Jareckim odnośnie kanałów poziomych jeśli chodzi o łatwość w czyszczeniu, nie wiem jak to ma się do sprawności. Widzisz chłopie wcale nie jestem najmądrzejszy. Myślę że najbardziej podpadłem z tym PO.
    P. S. Nie należę i nie należałem do żadnej partii, nie popieram PiS-u.

  5. #2005

    Domyślnie

    Darase ja mam kocioł HEF wymiennik pionowy rurowy, czyszcze go co dwa miesiace.Po zmianie na PUME to pewno będzie rzadziej . Co do sprawności to racja wymienniki rurowe chyba są najlepsze sprawność kotła 90,1% .

  6. #2006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    Gdzie widziałeś kocioł RBR Ekouniwersal ze sterownikiem PUMA?
    Jak sobie klient zażyczy to mu sprzedadzą z PUMĄ.

  7. #2007

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Jak sobie klient zażyczy to mu sprzedadzą z PUMĄ.
    A ha.
    A na którym miejscu stawiasz RBR Ekouniwersal z eCoalem? Bo takie chyba mają w swojej ofercie?
    A dobry handlarz sprzeda Ci nawet kocioł posmarowany masłem i miodem - jeśli będziesz chciał.
    Ukłony dla Redakcji

  8. #2008

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan Zobacz post
    A ha.
    A na którym miejscu stawiasz RBR Ekouniwersal z eCoalem? Bo takie chyba mają w swojej ofercie?
    A dobry handlarz sprzeda Ci nawet kocioł posmarowany masłem i miodem - jeśli będziesz chciał.
    Zawijan a Ty co myslisz o tym zestawie bo tez jestem zainteresowany zakupem tego kotla

  9. #2009

    Domyślnie

    Budowniczy- ''A co Zawijan ma
    mysleć jak jest jego
    współautorem'' to najlepiej niech odpowie Zawijan a nie mister Budowniczy żeby nie przeginać.

  10. #2010

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubi27 Zobacz post
    Darase ja mam kocioł HEF wymiennik pionowy rurowy, czyszcze go co dwa miesiace.Po zmianie na PUME to pewno będzie rzadziej . Co do sprawności to racja wymienniki rurowe chyba są najlepsze sprawność kotła 90,1% .
    Tak, ale z tego, co kojarzę Ty masz rury nad paleniskiem pionowo w górę, to też czyścić raz na 2miechy. Jak spaliny będą jednak schodzić w dół i ponownie w górę to max. przy dobrym groszku miesiąc do czyszczenia. A najlepiej nie rzadziej jak co 2tygodnie.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #2011

    Domyślnie

    Budowniczy- jasna jasność, oczywista oczywistość, obiektywna obiektywność, stosuj tą zasadę do wszystkich promujących swoje wyroby to będzie oki Czyszczenie pieca to ważna sprawa. Im więcej zostaje na wymienniku tym mniej przez komin idzie do atmosfery. Piec bardziej ekologiczny. U mnie raz w tygodniu to czyszczenie obowiązkowe. Kurcze i znowu chwalę swój piec mimo tego, że szybko się syfi. U nas tem. -20 ciekawe ile ''zje'' opału. Zasypałem 162.8kg w sobotę. Dobrej nocy.

  12. #2012
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomiAyomi
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Darłowo
    Posty
    204

    Domyślnie

    nie tylko okresowe czyszczenie kotla na szczescie decyduje o zakupie
    sadze ze jareckiemu ecoal sni sie po nocach
    moze bedzie dane skampowi pracowac na ecoalu
    mielibyscie z glowy problem sterownika
    jaki widac sie pojawia po lekturze watkow
    moze jakis gwiazdkowy prezent od zawijana dla jareckiego ?

  13. #2013

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomiAyomi Zobacz post
    nie tylko okresowe czyszczenie kotla na szczescie decyduje o zakupie
    sadze ze jareckiemu ecoal sni sie po nocach
    moze bedzie dane skampowi pracowac na ecoalu
    mielibyscie z glowy problem sterownika
    jaki widac sie pojawia po lekturze watkow
    moze jakis gwiazdkowy prezent od zawijana dla jareckiego ?
    Jeżeli chodzi o stabilizację temp PUMA jest lepsza, nie wiem o czym zatem mówisz...
    Nie przeciąga nastawy o takie wartości jak eCoal na dzień dzisiejszy. Im wyższe przeciągniecie nastawy - tym więcej opału spalane ponad zapotrzebowanie.
    Ilość problemów z eCoalem także jest widoczna po lekturze wątku.

    Nie podoba mi się np.,że eCoal jest tak duży gabarytowo, każdy widzi tylko na fotce mały panel wykonawczy a w istocie sterownik to duża, czarna skrzynka schowana za kotłem lub za koszem, jej zdjęcia próżno szukać na stronach internetowych. Sądzisz,że jest to wygodne w montażu albo np. w transporcie do kotłowni, jak ktoś ma drzwi 70-ki a sterownik przykręcony jest do kosza.....

    Jest więcej produktów na dość dobrym poziomie jak tylko eCoal i PUMA.
    Jeden z produktów z FL do pellet bardzo chwaliło ostatnio laboratorium w Łodzi (i nie mam tu na myśli Plum-a).

    Sen mam spokojny, nie musisz się martwić.

    Sprawą producenta eCoal jest to, jak chce sobie rynek budować. Pracują nad swoim wyrobem, poprawiają go, poprawiają jego soft, zatem idealny nie jest.
    Co od początku powtarzam, podobnie jak puma i cały szereg innych wyrobów. Każdy producent spokojnie pracuje nad rozwojem wyrobu i stara się, aby był jak najlepszy.

    Spokojna praca i każdy może znaleźć coś dla siebie.
    Dla mnie obsługa mechaniczna z czyszczeniem jest bardzo ważna, dla kogoś innego nie musi tak być.
    Jak ktoś lubi gimnastykę, jego sprawa.
    Gabaryty transportowe, możliwość rozbiórki palnika w połowie (choćby mniejszy ciężar do przenoszenia), dająca opcję doszczelniania paleniska już w procesie produkcji, lepsze mocowanie dmuchawy itd.
    Dla mnie to istotne czynniki, dla kogoś takie być nie muszą.

    O to przecież chodzi, po to jest rynek i wybór, aby każdy znalazł coś dla siebie.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 01-12-2010 o 23:42
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  14. #2014
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomiAyomi
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Darłowo
    Posty
    204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post

    Sprawą producenta eCoal jest to, jak chce sobie rynek budować. Pracują nad swoim wyrobem, poprawiają go, poprawiają jego soft, zatem idealny nie jest.

    .
    tak jak mowisz
    czyli maja wsparcie
    widziales jakas nowoczesna elektronike bez wsparcia, poprawek, udoskonalen ?
    faktem natomiast jest ze patrzac na ecoal i pume mozna ocenic
    wiele po zaangazowaniu w prace a nie tylko w sprzedaz de fakto
    puma, tygrys, kojot, cobra jak go nie nazwiecie i tak bedzie tylko wzorowaniem na ecoalu
    Ostatnio edytowane przez TomiAyomi ; 01-12-2010 o 23:47

  15. #2015

    Domyślnie

    a tu akurat guzik prawda.
    To pierwszy artykuł o eCoalu był w sporej części kopią artykułu o Ogniku PID

    Zacytować?????

    I to co chce zrobić producent eCoala, czyli m.in. licznik podawania paliwa jest wzorowaniem się na Ogniku (tak Ogniku a nie PUMIE), taki licznik podawania paliwa jest w Ogniku gdzieś od 2007r....

    Nie wie m po co szukasz wojny, masz produkt z którego jestes zadowolony, niech tak zostanie

    Nie widziałem produktu bez wsparcia, dlatego piszę, że są błedy a z tym była wcześniej polemika, że produkt jest jednak idealny.
    To tak na koniec, dobrej nocy życzę.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #2016

    Domyślnie

    Darase
    Żeby być moderatorem na forum to raczej powinno się mieć trochę wiedzy w temacie.Ja jej niestety nie posiadam i na forum zaglądam prawie codziennie żeby się podszkolić.Wiele czytam mało piszę bo jeszcze nie bardzo mam o czym.Jak zdobędę trochę wiedzy na temat swojego kociołka to na pewno się podzielę.
    Z piecykiem się trochę uporałem ale nie na tyle żeby powiedzieć ,że go rozszyfrowałem.Od czasu do czasu robi mi jeszcze kawały.Np dziś sobie wygasł.Powód? Nie wina Kotła a opału.Zachciało mi się próby z miałem.Pali się zajefajnie.Niby suchawy ale jednak nie do końca.Nie ma chęci się obsypywać i robi się lej.A dziś długo nie było nikogo w domu i zrobił się taki ,że wyświetlił komunikat BRAK OPAŁU.Jest -11 oC.Wczoraj było -15.Spalanie na poziomie 18 kg miału.W chacie temperatura równo 22.Przed chwilą dosypałem ekogroszku do miału żeby lepiej podawało.Kociołek niby fajny.Czyszczenie zajmuje 3 minuty.Są jednak mankamenty.Na razie jeszcze za dużo mi syfi.Coraz mniej ale jednak.No i najważniejsze to POPIELNIK.Projektant tego kotła tu na pewno sprawy nie przemyślał.Przy paleniu miałem tzw. MIX (odpad po ekogroszku) 27MJ nie mieści się w popielniku popiół ze 100kg miału i trzeba go w miedzy czasie 2 razy opróżnić.Przy EKO było dużo lepiej ale też nie starczało na pełen zasyp.Plusy to na pewno to ,że nie trzeba worków wysoko dźwigać bo kosz jest nisko.Wolałbym jednak jakby było 20cm wyżej ale kosztem większego popielnika.Jak miałem na początku problem to dzwoniłem do firmy Grobelny.Odesłali mnie do speca od ustawień.Zadzwoniłem a ten powiedział mi to co jest w DTR-ce zresztą bardzo biednej.Jednym słowem zlał mnie i tyle.Kociołek wykonany bardzo estetycznie ale jak service będzie działać tak jak porady przez telefon to masakra.Mógłby tu ktoś od Grobelnego też zaglądać doradzić.Na pewno zwiększyłoby to im sprzedaż.A tak to ja mogę powiedzieć że na dzień dzisiejszy nie poleciłbym tego kociołka z czystym sumieniem innym użytkownikom.Jak go sam rozpracuję to może zmienię zdanie bo widziałem kilka kotłów wykonanych bardziej badziewsko.Niestety nie wiem czy nie pracują lepiej.
    Od kilku dni zwiększyłem nadmuch na 80% i syfi niby trochę mniej ale to i tak za wiele.Niestety przyczyną na pewno jest ruszt wodny.Fajna rzecz ale ta sadza.Zastanawiam się nad zmianą deflektora z żeliwnego na szamotowy.Nie wiem tylko czy to coś pomoże.
    Będę z nim walczył dalej.Bo niby co mi zostało.Jestem już dużo mądrzejszy niż na początku.Czy jednak będę mógł kiedyś z czystym sumieniem napisać że rozszyfrowałem mój kociołek w 100% i polecam go innym poszukującym?Nie wiem.

  17. #2017

    Domyślnie

    Bodek z pewnością sobie poradzisz, jak Ktoś wcześniej powiedział kupić kocioł dobry to pestka ale kupić dobre paliwo to sztuka, może Twoja maszyna lubi tylko dobre paliwo, swojego na miale nie testowałem, jak pomyślę o tym kurzu Mimo słabego paliwa spalanie masz b.dobre i oto w tym chyba biega na ''moje kumanie''. Pozdrawiam.

  18. #2018

    Domyślnie

    Ja kupiłem miał workowany i z kurzem nie mam specjalnie kłopotów.Pewnie dlatego że nie jest tak suchy jak eko które posiadam.Paliłem w nim już kilkoma rodzajami eko i dwoma rodzajami miału.Zwykły miał nie palił się dobrze.Było wiele czarniej sadzy jak i zresztą po jednym pseudo ekogroszku.Ten mix jest rewelka ale za wilgotny i się zawiesza.Spalanie też zaobserwowałem ,że wzrosło.Pewnie przez ten cholerny wiatr.U mnie z reguły wieje nawet jak nie wieje.Ale od wczoraj jest masakra.Moja dziś rano otwiera garaż żeby do pracy pojechać i zaraz mi zrobiła pobudkę.Zaspa miała powyżej metra.Rozgrzałem się nieźle.Są plusy i minusy mieszkania na wsi.Na szczęście tych pierwszych jest dużo więcej.
    Przed wczoraj podłączyłem zasilanie awaryjne bo wyłączanie prądu u mnie to norma.Jeden z minusów.Przetwornica 12V na 230 300/600W,akumulator 90 AH i coś jak UPS roboty mojego kumpla.Załącza automatycznie przy zaniku prądu przetwornicę i dodatkowo ładuje akumulator 1 amperem pulsacyjnie.Kominek na tym śmigał kiedyś 28 godzin.Zastanawiałem się tylko czy taka mała moc przetwornicy uciągnie kocioł.No i czy niepełna sinusoida w ogóle uruchomi sterownik.Wszystko pracuje poprawnie.

  19. #2019
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michal1507
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    DOLNY ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    100

    Domyślnie

    Witam,
    wczoraj dotarł do nowego domku SKAM-P Premium 17 KW i czarna puma , w sobotę montaż. Instalator twierdzi, że bardzo dobrze się prezentuje ten kociołek,
    Przy porównaniu z kotłem galmet, bo taki mama ja również twierdze, że niebo a ziemia.
    Ewidentne różnice np. podajnik Skam-p masywny niczym wiertnica do kamienia, a galmet to niczym mikser do ciasta itp.
    Do Pana Jareckiego kieruje pytanko??
    Który schemat wybrać do podłączenia kotła z instalacją. Instalator twierdzi, że ten na dwie pompy ( najprostszy )
    Pan co proponuje???.
    Zaznaczę że mam 3 rozdzielacze. Pierwszy z pompką na podłogówkę, podłogówki ok. 20 m2 Drugi rozdzielacz bez pompki do grzejników na dole, trzeci bez pompki na piętrze do grzejników.
    Jeśli ktoś ma wiedzę w tym temacie również proszę o propozycję ...
    Ostatnio edytowane przez Michal1507 ; 02-12-2010 o 08:40

  20. #2020

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    Lubie, jak wszystko jest na swoim miejscu jak sie coś promuje to niech to będzie jasne dla wszystkich
    Ja też.
    Dlatego już wiele razy - zarówno na tym wątku, jak i na innych - pisałem wyraźnie, a teraz to powtórzę jeszcze raz:
    Jestem współtwórcą palników BRUCER i BURNER-S, sterownika eCoal.pl oraz kotłów OGNIWO EKO, OGNIWO EKO PLUS, PONAR EKO i RBR EKOUNIWERSAL.
    Dlatego piszę o nich, a to, co piszę, wynika z długotrwałych badań z wykorzystaniem nowoczesnej specjalistycznej aparatury badawczej (w tym wielo-dobowych badań eksploatacyjnych). Dzielę się z Wami wynikami tych badań.
    Dobrze byłoby, aby wszyscy, którzy piszą o kotłach, pisali o tym, kogo reprezentują oraz o swoich badaniach i doświadczeniach, a nie o swoich wyobrażeniach.
    I dobrze byłoby, aby nie pisali o urządzeniach, których nie widzieli, nie eksploatowali, o których pojęcie mają raczej mikre.
    Jak widzicie, ja nie piszę o urządzeniach, których nie badałem.
    Ostatnio edytowane przez zawijan ; 02-12-2010 o 08:37
    Ukłony dla Redakcji

Strona 101 z 1144