dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 341 z 1144
Pokaż wyniki od 6.801 do 6.820 z 22870
  1. #6801

    Domyślnie

    Cytat Napisał zawijan_2 Zobacz post
    re: Andrzej_M
    Jeszcze raz dziękując za szczyptę leku na me bóle pozdrawiam serdecznie zawijan_2
    No to myślę iż wyjaśniliśmy moje i Jareckiego wątpliwości.

    Zdrowia i pogody ducha życzę

    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  2. #6802
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zawijan_2

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-803
    Posty
    456

    Domyślnie

    Kol. Andrzeju

    Rozbierając "Zdrowia i pogody ducha życzę"

    odpowiadam:

    Zdrowie jak pieniądze - nigdy zbyt wiele
    Pogoda dziś na Śląsku zmienna - chmury, deszcze przelotne
    Duch - jeśli jest to niech jest


    A za życzenia z całego serca dziękuję i pozdrawiam ponownie zawijan_2

  3. #6803

    Domyślnie

    a propos sterowań "automatycznych"
    Dzisiaj rozmawiając z pewnym instalatorem...

    Elster pracuje równiez nad swoim produktem - EXPERTEM, podobno znacznie ułatwiono obsługę, sporo zmian.
    (nie wiem czy juz w otwartej sprzedaży...)
    Sterownik obsługuje pogodówkę oraz moduł zaworu mieszającego w kilku trybach. Trzeba uczciwie przyznać,że na polu pogodówki i mieszacza maja najdłuższe doświadczenie. Swoją droga jestem ciekaw owych poprawek. Expert był dośc mocno rozbudowany, teraz obsługa uzytkownika pozwalać ma ponoć tylko na korektę powietrza o niewielki procent... Ciekaw jestem pozostałych nowinek. Jak ułatwiono obsługę, to będzie to fajna wiadomość dla fanów Experta.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #6804
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Jarecki;
    Nie dawno podłączyłem kocioł znajomemu Kostrzewa fuzzy logic z estymą, która również steruje zaworem mieszającym, dodatkowo moduł z sondą lambda. Wg. mnie również ciekawa automatyka, może jest ktoś na tym wątku który ma za sobą sezon z tym sterowaniem. Aha serwisant przy pierwszym uruchomieniu wgrał do niego soft 10.7 w którym minimalna nastawa temp zadanej to 60st.
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  5. #6805

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    Jarecki;
    Nie dawno podłączyłem kocioł znajomemu Kostrzewa fuzzy logic z estymą, która również steruje zaworem mieszającym, dodatkowo moduł z sondą lambda. Wg. mnie również ciekawa automatyka, może jest ktoś na tym wątku który ma za sobą sezon z tym sterowaniem. Aha serwisant przy pierwszym uruchomieniu wgrał do niego soft 10.7 w którym minimalna nastawa temp zadanej to 60st.
    60 st. minimalna .... ??? to za ekonomicznie nie jest
    55 st. by z zapasem wystarczyło (tak na styk to pewnie i 52 st.)
    jak ktoś nie będzie miał 4D to d..a blada
    zwłaszcza wczesną jesienią i późną wiosną

  6. #6806

    Domyślnie

    nie to,żeby się czepiał,

    ale zapytałeś czym jest opalany, czy tak krytyka w imię zasady?
    nie wiesz też, czy nie ma zalecenia producenta odnośnie montażu zaworu mieszającego...


    Podam Ci przykład, kolega kocur ma początkowe problemy z obsługą, nie załapał o co chodzi z nastawianiem przedmuchów, jest tego tyle:
    - Czas postoju w podtrzymaniu 40 min
    - Czas pracy podajnika w podtrzymaniu 10 sek
    - Czas krótkiej przerwy podajnika w podtrzymaniu 20 sek
    - Ilość powtórzeń cyklu (praca - krótka przerwa) w podtrzymaniu 1 (możliwa wartość maksymalna 3)
    - Moc dmuchawy w podtrzymaniu 60 %

    Odpowiednikiem całej tej listy jest jeden parametr w Cobrze lub Pumie, zwie się minimalna moc kotła, jak gaśnie, to o 1% w górę i się sam z algorytmu przeliczy... Czyli minimalna moc kotła 3%, 4% czy tam 5%...

    Czy to znaczy,że eCoal jest w tym układzie "mniejszym" automatem? Przecież nie, to tylko inny pomysł na rozwiązanie tego samego problemu.

    Do czego zmierzam:

    Wniosek jest taki,że pewne sprawy są czytelniejsze i prostsze w jednym urządzeniu, inne rzeczy są lepiej rozwiązane w drugim a trzeci producent ma jeszcze inny pomysł na działanie i to wszystko u każdego producenta może dobrze funkcjonować.

    Ważne, aby użytkownik końcowy był zadowolony i ewentualnie w taki czy inny sposób uzyskał pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 05-07-2011 o 19:52
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #6807

    Domyślnie

    Tak 60st CO to można się ugotować.
    Ktoś mi powie jaka jest różnica w spalaniu żeby utrzymać tem. 46st a 60st? Każdy piec emituje ciepło i każdy traci w postaci tem. spalin. Który będzie b.ekonomiczny?

  8. #6808
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał darase Zobacz post
    Tak 60st CO to można się ugotować.
    Ktoś mi powie jaka jest różnica w spalaniu żeby utrzymać tem. 46st a 60st? Każdy piec emituje ciepło i każdy traci w postaci tem. spalin. Który będzie b.ekonomiczny?
    mowa o kotłach z pełną automatyką i zaworem mieszającym z siłownikiem i sterowaniem pogodowym, więc temp kotła nie przekłada się wprost na temperaturę CO. A utrzymanie temperatury kotła o 12C wyższej będzie oznaczało o ułamki procenta wyższą stratę kominową.

  9. #6809
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 0degree
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Kod pocztowy
    38-130
    Posty
    446

    Domyślnie

    Vld dokładnie, w tej estymie najważniejszą temp. jest temperatura powrotu kotła która ma wynosić minimum 55 st. i dopóki jej nie osiągnie pompa cwu sie nie załączy a zawór mieszajacy otworzy sie na obieg kotłowy. A zawór mieszający naturalnie jest oczywiście z siłownikiem, dodatkowo ster pokojowy więc o temperatura w domu opanowana.
    Ostatnio edytowane przez 0degree ; 05-07-2011 o 22:38
    Podpisu nie było, nie ma i nie będzie.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/atlas

  10. #6810

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0degree Zobacz post
    Vld dokładnie, w tej estymie najważniejszą temp. jest temperatura powrotu kotła która ma wynosić minimum 55 st. i dopóki jej nie osiągnie pompa cwu sie nie załączy a zawór mieszajacy otworzy sie na obieg kotłowy. A zawór mieszający naturalnie jest oczywiście z siłownikiem, dodatkowo ster pokojowy więc o temperatura w domu opanowana.
    A dla czego na powrocie minimum to 55 st. ?
    Dla węgla kamiennego 45 st. jest już bezpieczną temperaturą jeśli chodzi o punkt rosy.
    Wtedy na zasilaniu wystarczy jakieś 52 st i wtedy na powrocie temperatura nie powinna zejść do 45 st.

  11. #6811

    Domyślnie

    Vld Twój piec nie nagrzewa kotłowni? Tak jest dobrze zaizolowany? Jeśli tak to faktycznie 46st czy 60st to tylko strata kominowa. Moim skromnym zdaniem im większa tem. CO tym większe spalanie nawet w podtrzymaniu tem. zadanej.

  12. #6812
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał darase Zobacz post
    Vld Twój piec nie nagrzewa kotłowni? Tak jest dobrze zaizolowany? Jeśli tak to faktycznie 46st czy 60st to tylko strata kominowa. Moim skromnym zdaniem im większa tem. CO tym większe spalanie nawet w podtrzymaniu tem. zadanej.
    nie narzekam na izolacje w swoim kotle, poza tym kotłownia znajduje się w budynku i tak z tego ciepła nic nie ginie.
    Druga sprawa, mowa o kotle do spalania peletu z zbóż, a tu punk skraplania rosy jest trochę inny.
    Trzecia sprawa, z racji algorytmów sterownika temp kotła musi być wyższa niż min temp powrotu, by w możliwie krótkim czasie osiągnąć stan równowagi w pracy siłownika i uniknąć ciągłego otwierania i zamykania zaworu.
    Jest jeszcze kilka innych zalet takiego sterowaniu, ale wspomnę na razie tylko o możliwości ustawienia temp CO np na 30C, czy podniesienie temp kotła o 10C, bez ingerencji w temp CO w celu szybszego naładowania zasobnika CWU

  13. #6813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    nie narzekam na izolacje w swoim kotle, poza tym kotłownia znajduje się w budynku i tak z tego ciepła nic nie ginie.
    Druga sprawa, mowa o kotle do spalania peletu z zbóż, a tu punk skraplania rosy jest trochę inny.
    Trzecia sprawa, z racji algorytmów sterownika temp kotła musi być wyższa niż min temp powrotu, by w możliwie krótkim czasie osiągnąć stan równowagi w pracy siłownika i uniknąć ciągłego otwierania i zamykania zaworu.
    Jest jeszcze kilka innych zalet takiego sterowaniu, ale wspomnę na razie tylko o możliwości ustawienia temp CO np na 30C, czy podniesienie temp kotła o 10C, bez ingerencji w temp CO w celu szybszego naładowania zasobnika CWU
    Pelet ... tak mi na to wyglądało że jakaś przyczyna tej wysokiej temperatury minimalnej musi być
    Ale to jest forum o kotłach na eko-groszek a nie na pelet ...
    A te zalety to raczej nie kotła tylko jego otoczki - zawór z siłownikiem

  14. #6814

    Domyślnie

    Vld napisał : "...poza tym kotłownia
    znajduje się w budynku i tak z
    tego ciepła nic nie ginie." zgadzam się ale latem grzejąc tylko CWU ogrzewanie kotłowni po przez większą tem CO nijak ma się do oszczędności. Chciałbym zobaczyć piec z tem. CO 60st i tem. w tejże kotłowni 16st w np. tym dniu gdy na dworze nie ma upałów.

  15. #6815
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał woma4 Zobacz post
    Ale to jest forum o kotłach na eko-groszek a nie na pelet ...
    i ty mnie strofujesz w tym że piszę nie na temat?
    Na poprzedniej stronie trzeba było się nie dziwić że temp min 60C, tylko się zorientować o jaki kocioł chodzi i ugryźć się w język.
    Zdrowia życzę.

  16. #6816
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał darase Zobacz post
    Vld napisał : "...poza tym kotłownia
    znajduje się w budynku i tak z
    tego ciepła nic nie ginie." zgadzam się ale latem grzejąc tylko CWU ogrzewanie kotłowni po przez większą tem CO nijak ma się do oszczędności. Chciałbym zobaczyć piec z tem. CO 60st i tem. w tejże kotłowni 16st w np. tym dniu gdy na dworze nie ma upałów.
    a tu coś na temat mojego cwu
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topi...627#entry82627

  17. #6817

    Domyślnie

    tak jak mówię, nikt nie wpadł na pomysł, aby dopytać o paliwo a już jak łatwo można krytykować....


    VLD to co opisujesz charakteryzuje nieco bardziej złożone instalacje.

    Podobnie działa Expert przy instalacji nieco rozbudowanej:
    - zadajemy temp. na kotle, która jeszcze ewentualnie może trafiać na jakiś obieg grzejnikowy
    - zadajemy temp. na bojler
    - korzystamy z cyrkulacji
    - mamy jednak np. jeden lub dwa osobne obiegi grzewcze z podłogówkami, tutaj dzięki modułom zaworów oraz sterowaniu pogodowemu sterownik daje rozkaz dla kotła do utrzymania temp. o 10st.C wyższej o temp. zadanej na najcieplejszym mieszaczu. Cel jest taki, jak opisałeś wyżej.
    Sterowanie ma się odbywać na mieszaczu i obejmować układ budowany za nim, może być wspomagane pogodowo, trzeba tylko dobrać krzywą grzewczą.

    Jak do mieszacza i obwodu za nim wykorzystujemy czujnik pogodowy, to nastawa temperatury jest nastawą temperatury powietrza w pomieszczeniu, która z kolei oblicza rzeczywistą temp. pracy dla zaworu na podstawie temp. dla pomieszczenia oraz współczynnika pogodowego, jeżeli jest to podłogówka to dodatkowym ograniczeniem jest max, wartość 40st.C. Do tego jeszcze idzie dołożyć tygodniowy program korekcji....

    Jak ktoś ma taka instalację i takie potrzeby, to powinien szukać produktu, który je spełni.....
    Można też do danego sterowania dołożyć moduł zewnętrzny, osobno programowany, np. sporo instalatorów korzysta z modułów Frisko


    Darase ciepła woda do mycia o temp. 40st.C? Przy jakiej nastawie kotła w trybie letnim?
    Jaka rzeczywista temp. kotła w trybie letnim? Z całą pewnością masz min.50st.C na kotle, jeżeli nie więcej.....
    Może trochę więcej powagi..... nie przesadzajmy i uszanujmy inne produkty na rynku.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #6818

    Domyślnie

    Jarecki,

    Nie przesadzaj to jest forum a nie klub wzajemnej adoracji
    Jedni piszą coś a inni komentują.
    Jedni komentują na plus a inni na minus.
    A jeszcze inni czytają i wyciągają wnioski.
    A jak potrafią czytać ze zrozumieniem to czy ktoś będzie ganił czy chwalił i tak nie będzie miało to na nich wpływu.
    Takie buty

    A pro po 50 st. to mimo wszystko jednak nie 60 st. i nie ma w tym nic niepoważnego.
    Ostatnio edytowane przez woma4 ; 06-07-2011 o 13:34

  19. #6819

    Domyślnie

    Jarecki napisał "Darase ciepła woda do mycia o
    temp . 40st .C? Przy jakiej
    nastawie kotła w trybie letnim?
    Jaka rzeczywista temp. kotła w
    trybie letnim? Z całą pewnością
    masz min.50st .C na kotle , jeżeli
    nie więcej... .."
    Gdzie napisałem że 40st? Mam 50st? znowu jasnowidz
    Tak to wygląda :zadana tem.42st + histereza 5st + przeciągnięcie 0.5 razem 47.5 Praca pieca w układzie grawitacyjnym 23h, 1h załączona pompa bieg 2 w godz. 19-20 w celu dogrzania dolnej wody w 150l bojlerze.Taka ilość wody wystarcza na prysznic dla 5 osób.

  20. #6820

    Domyślnie

    Vld nie mogę otworzyć Twojego linku.
    Czasami trudno się zrozumieć, napisałem tylko o oszczędnościach i stratach na opale w postaci większego spalania gdy ustawimy większą tem. CO, rodzaj paliwa mnie nie interesuje, można nawet pestkami palić. Druga sprawa jeśli ktoś chce mieć w bojlerze 70st żeby np. nie napić się bakterii pod prysznicem to każego indywidualna sprawa i nikomu nic do tego a jeśli ktoś powie że spali przy 70st mniej paliwa niż przy 47.5 to "nie uwierzę jak nie zobaczę"

Strona 341 z 1144