dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrunia

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    3

    Domyślnie brama skrzydlowa jak ja zrobic?

    witam serdecznie, pisze na polecenie mojego taty gdyz on chce wykonac brame skrzydlowa tylko ze
    1. nigdy czegos takiego nie robil i nie wie jakie katowniki, prostowniki nalezy zakupic aby to sie wszystko trzymalo
    2. ma to byc brama jedno skrzydlowa
    3. tata cos wspominal o profilach jakis zamknietych czy cos (niestety ja o tym nic nie wiem )
    4. moze ktos ma jakis prosty schemat bo to ma byc prosta brama
    5. czy wymiary 2.5m szerokosci na 1,5m wysokosci bedzie dobre?


    z gory dzieki za pomoc ozdrawiam Piotrunia

  2. #2

    Domyślnie

    CZESC

    jezeli nie macie stołu do spawania to odradzam takie experymentowanie bo brama wam sie przekosi i bedziecie sobie w brode pluli o wydaną kase na materiał.

    Ogolnie brama musi byc sztywna i zrobiona z grubego materiału.
    A wzor zalezy od twojej wyobrażni.
    Tu była reklama...

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    ktos robił na forum i to bez stołu poszukaj

    moze sie odezwie

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo1979
    ktos robił na forum i to bez stołu poszukaj

    moze sie odezwie
    czesc

    ja osobiscie zrobiłem dawno temu 2 takie bramy.
    I szybko doszedłem do wniosku ze stół, przecinarka stołowa,spawarka to podstawa.
    Spawałem to na podłodze w garazu i uzywałem fleksa do ciecia profili a potem młotek 15 kg i prostowanie potem znowu spawanie bo spawy puszczały od sztachetek.To prawda da sie polak wszystko potrafi.
    Tylko z wyglądem było troszke nieciekawie .
    Tu była reklama...

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrunia

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    @ Fitter

    a mozesz mi napisac miniej wiecej czgo uzyles tzn jakie kontowniki plaskowniki, z czego rame robiles jakies zawiasy itp dzieki pozdro

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrunia
    @ Fitter

    a mozesz mi napisac miniej wiecej czgo uzyles tzn jakie kontowniki plaskowniki, z czego rame robiles jakies zawiasy itp dzieki pozdro
    czesc

    na rame uzyj profila zamknietego grubosc scianki min 3mm dzieki temu rama bedzie w miare sztywna i trwała .wypełnienie mozesz wykonac wedle upodoban profil 20x20x1 lub kontownik 20 albo sztachetki aluminiowe mocujesz je nitami.
    Ogolnie na rame nie oszczedzaj a wypełnienie moze byc z cienkiego materiału.Mozesz uzyc desek do wypełnienia.(wyobrażnia)
    zawiasy sobie dobiezesz na skladzie metalowym maja tam takie gadzety.
    Tu była reklama...

  7. #7

    Domyślnie Brama

    Ja zrobiłem z profili bez stołu tylko podłoga, szlifierka i spawarka oraz czworo rąk.
    w bramie zastosowałem po 2 poprzeczki z profili zamkniętych 6x4 standard (grubość ścianki chyba 2mm) od strony zawiasów taki sam profil, od strony zamka katownik 4x4, poprzeczki (sztachety) wykonane z kątowników zimnogiętych 1x1 są ciensze i znacznie lżejsze od walcowanych.
    Zawiasy dł. 20cm (2x rurka pół+1x pręt 12mm) przyspawane przez 2 podkładki z płaskownika 4cm do profilu, bardzo trzeba uważać przy spawaniu ich do płytek by rurka nie zgrzała się s prętem.
    Spawanie:
    profile w ramę wpierw się punktuje i sprawdza sznurkiem po przekątnej czy jest kąt prosty. Potem spawamy szczeble zaledwie punktując dla każdej strony katownika w sumie 4 punkty na szczebel. (uważać by nie przepalić dziur w profilu)
    Słupki wykonane z profila 8x6 wpuszczone w grunt i wypoziomowane i na koniec malowanie Hamerritem.
    W sumie nic trudnego tylko trzeba po kilka razy sprawdzić zanim się zespawa.
    Później mogę umieścić kilka fotek i zbliżenie na spawy jesli chcesz.
    ..:: Wszystko co ktoś kiedyś poskładał musi się dać rozebrać, chodź nie koniecznie odwrotnie ::..

  8. #8

    Domyślnie

    czesc

    tak jak wspomniał kolega"(uważać by nie przepalić dziur w profilu)"
    nie oszczedzaj na ramie 3mm to minimum.
    Tu była reklama...

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrunia

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    3

    Domyślnie

    damol dziki wielkie
    zastanaiwa sie moj ojciec czy warto, przeliczy sobie ile mu to kasy pozre plus narzedzia elekktryczne ktore pradu wpierdzialaja jak nie wiem co

    dzieki one more time

    p.s w razie czego sie jescze odezwe


    @damol
    jak mozesz to przeslij fotki

    [email protected]

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Ja zrobiłem sam bramę 4x1.8 wypełnionš sztachetami. Spawałem profile też sam (chociaż spawaczem nie jestem), spawarkš transformatorowš, na ziemi, chociaż z użyciem kštownika, cišłem szlifierkš kštowš takš za 40 zł, wszystko fajnie wyszło i ma już 8lat. Jak sš chęci to można
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  11. #11

    Domyślnie opublikuję tu może inni skorzystają

    nie musze przesyłać mam swój serwer, więc bez problemu opublikuję a nóż się inni skuszą na "zrób to sam". Oczywiście nie mówię, że wszystko jest łatwe i wyjdzie jak ta lala, ale przy odrobinie chęci koszty nie przekroczą 1/3 wartości kupnej bramy.



    -=-=-=-=-=-=-
    Nie zawsze musi być pięknie, czasem poprostu musi być tanio.
    ..:: Wszystko co ktoś kiedyś poskładał musi się dać rozebrać, chodź nie koniecznie odwrotnie ::..

  12. #12

    Domyślnie

    czesc

    z całym szacunkiem dla twojej roboty.
    ale dlaczego nie wykonałes całej ramy z profila tylko pusciłes dwa profile i połączyłes je płaskim.Ja rozumiem oszczednosc jednego roku robisz rame i zakrywasz to nawet pażdziezem a drugiego roku robisz wypełnienie.Przeciez jak koło tej bramy bedzie przechodził ŁYSY i walnie z kopa to ją pokrzywi.A to własnie wina braku ramy nośnej przecież rama to KREGOSŁUP BRAMY Zawiasy tez jakieś dziwne jak od stodoły dlaczego nie kupiłes toczonych zamkniętych wtedy wkładasz w srodek kulke + smar i jest rewelacyjna praca

    mozna oszczedzac dobrze i mozna oszczedzac zle

    druga sprawa to to ze ta brama nie nadaje sie do załozenia automatyki bo każdy nawet najtanszy badziewny automat z domu handlowego pokrzywi tą brame
    Tu była reklama...

  13. #13

    Domyślnie :)

    W bramie nie ma płaskownika od strony zamkniecia są kątowniki, własnie dlatego by nie była ciężka i by nie było widać badziewnych pionowych niczemu nie służących profili. Co do sztywności bramy to szczeble mocno usztywniają inaczej by było w przypadku przykręcanych np. drewnianych. Rama jest sztywna jak pal Azji i przeginanie z grubością czy wielkością profili niczemu nie służy. Jak robiłem bramę garażową ze zbyt grubych profili bo tez myslałem, że musi być grube i mocne to właśnie się przekonałem, że ciężar to główny problem, ze sztywnością akurat nie ma żadnego.
    Zawiasy zrobiłem właśnie ze względu na to, że miały być mocne, w sklepach dostępne były strasznie liche, jedyne jakie udało mi sie kupić gotowe posłużyły do bramki z przodu.

    Co do określenia badziewia to ja za takie uważam bramy kute i betonowe ogrodzenia - szczyt kiczu do tego tylko dołączyć krasnala w ogrodzie.
    ..:: Wszystko co ktoś kiedyś poskładał musi się dać rozebrać, chodź nie koniecznie odwrotnie ::..

  14. #14

    Domyślnie Re: :)

    Cytat Napisał demol
    W bramie nie ma płaskownika od strony zamkniecia są kątowniki, własnie dlatego by nie była ciężka i by nie było widać badziewnych pionowych niczemu nie służących profili. Co do sztywności bramy to szczeble mocno usztywniają inaczej by było w przypadku przykręcanych np. drewnianych. Rama jest sztywna jak pal Azji i przeginanie z grubością czy wielkością profili niczemu nie służy. Jak robiłem bramę garażową ze zbyt grubych profili bo tez myslałem, że musi być grube i mocne to właśnie się przekonałem, że ciężar to główny problem, ze sztywnością akurat nie ma żadnego.
    Zawiasy zrobiłem właśnie ze względu na to, że miały być mocne, w sklepach dostępne były strasznie liche, jedyne jakie udało mi sie kupić gotowe posłużyły do bramki z przodu.

    Co do określenia badziewia to ja za takie uważam bramy kute i betonowe ogrodzenia - szczyt kiczu do tego tylko dołączyć krasnala w ogrodzie.
    czesc

    po pierwsze nie użyłem słowa badziew w stosunku do twojego produktu przeczytaj mój post dokładnie.Emocje cie poniosły.

    Po drugie jestem bezpośredni i wale prosto z mostu jak widze że coś nie gra.
    Jeszcze raz powtarzam RAMA to najważniejszy element bramy uchylnej
    to częsc nosna dobrze zrobiona starczy na min 20 lat.

    Twoja brama wygląda tak jakbyś wykąbinował od kogoś przęsła ogrodzeniowe i przerobił je we własnym zakresie na brame.

    Człowiek o zdrowyzh zmysłach nie łączy profili i kątowników na kształt ramy bo to nie ma sensu.W taki sposób osłabiasz konstrukcje i psujesz wygląd bramy.Pisałes ze chodziło ci o wagę bramy A o ile by była cięższa ta bramka gdybyś zastosował na rame profile 10 kg więcęj.Chłopie nie przesadzaj.

    A jeżeli chodzi o brame garażową to nie kwestia ciężaru tylko dobrego wyważenia bramy.Bo dobrze wyważona brama będzie ładnie pracować z automatyką.\

    pozdrawiam.
    Tu była reklama...

  15. #15

    Domyślnie

    FITTER mam pytanie. czy moglbyś doradzić jak zbudować najprostrza brame. Jaki kątownik ,a moze coś innego.Bedzie napewno 2 skrzydłowa.Kiedys pracowałem w zakłądach i robilismy takie zwykłe przesła naciagane siatka,troche mam pojecia o tym ,albo mi sie wydaje hihihi pozdrawiam

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANSE72

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    KOSTRZYN NAD ODRĄ
    Posty
    986

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasz19700123 Zobacz post
    FITTER mam pytanie. czy moglbyś doradzić jak zbudować najprostrza brame. Jaki kątownik ,a moze coś innego.Bedzie napewno 2 skrzydłowa.Kiedys pracowałem w zakłądach i robilismy takie zwykłe przesła naciagane siatka,troche mam pojecia o tym ,albo mi sie wydaje hihihi pozdrawiam
    jako kolega opisał , przęsło bramy , a nie furtki , musi być wykonane z profila , chodzi o to aby nie odkształcał się a stanowił sztywny element nośny , więc do tego wystarcza profile 40x20, 40x25 a , przede wszystkim ważne jest wyważenie przęsła jak i wprowadzone stężenia które stanowią jej sztywność , w zależności od wielkości bramy stosuje się odpowiednie zastrzały . Ważna sprawa zastosowanie i mocowanie zawiasów < Ponieważ całe obciązenie jest przeniesione na nie na wyrywanie


    odnośnie Twojej pracy wiesz jak powinno wygladac spawanie , a przęsło ma cztery punkty mocowania i mmożna wykonac z kątownika , a przęsło bramy dwa więc profil


    jak równiez proponuje zrobic odciagi
    Ostatnio edytowane przez ANSE72 ; 06-03-2011 o 11:14

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    YATES

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    Mam takie pytanie. Posiadam takie jak na poniższym zdjęciu przęsła kute i będę robił ogrodzenie http://postimage.org/image/3lj18g5xz/
    Przęsła mają długość 270cm, wysokość 162cm i ważą około 90kg. Zastanawiam się jak przerobić takie jedno przęsło kute na bramę wjazdową ( może być ręcznie przesuwana lub taka skrzydłowa jako jedno skrzydło na zawiasach ) ? Czy takie przęsło ważące około 90kg długość 270cm, wysokość 162cm utrzymają zawiasy w słupku gdybym go przerobił na bramę skrzydłową ? Czy może być brama skrzydłowa tylko o jednym długim 2,7 metra skrzydle ?

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szafarz

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, planuję zrobić bramę. Nie wiem jakiej grubości mają być profile, zrobiłem mały projekt w excelu. Jak ktoś może coś doradzić co w tym projekcie zmienić to byłbym wdzięczny. Wiem, że temat trochę stary ale może warto odświeżyć, może jeszcze komuś się przyda a i ja będę wiedział co poprawić.
    Plik w pdf jak to wygląda http://ship.ovh.org/!pliki_fora/brama.pdf
    lub w png http://ship.ovh.org/!pliki_fora/brama.png
    Ostatnio edytowane przez szafarz ; 16-07-2013 o 10:52

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    andrzejkown

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Oława
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Też przymierzam się do zrobienia bramy dwuskrzydłowej na działce letniskowej, nie chcę mieć przy niej furtki, ponieważ wiem że jest używana sporadycznie. Z tego powodu chcę w bramie zamontować kasetę z zamkiem i klamką żeby w razie potrzeby nie otwierać jej np. za pomocą kłódki.
    Sam projekt jest bardzo prosty:
    Słupki z profilu zamkniętego 80*80*3
    Rama - czyli zewnętrzne profile i dolna część z profilu 40*30*3
    Jako wypełnienie chcę zastosować kątowniki 20*20*2 zimnogięte przyspawane do dwóch profili zamkniętych 20*20*2.
    Zawiasy oczywiście toczone z kulką w środku. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	brama.jpg
Wyświetleń:	1198
Rozmiar:	77,5 KB
ID:	213957

    Myślicie że jest to wystarczające?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrunia Zobacz post
    5. czy wymiary 2.5m szerokosci na 1,5m wysokosci bedzie dobre?
    2,5m wymaga nawet przy osobówce pewnej ostrożności. Jeśli chcesz mieć komfortowy wjazd bez zwalniania to 3m minimum.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony