witam

to debiut na tym forum, na które trafiłem trochę z przypadku, ale z tego, co czytam tutaj to myślę, że ktoś z forumowiczów może być w podobnej sytuacji...

wygląda to tak:

mam dwie działki na wsi. na jednej jest dom, na drugiej budynki gospodarcze. obie działki kupiłem od DZiadków.
nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że obie te dzaiałki przecina droga - działka uznana za gminną.
ostatnio przeprowadzono prace na tej działce w efekcie których naruszono orrynnowanie mojego domu, pęka lekko ściana budnku z powodu ciężkiego sprzętu. zajęto część działki od czego urząd gminy umywa ręce. interwencja w nadzorze budowlanym itp nie dała rezultatu.
granica z jednej strony bignie po ścianie budnynku. poza tym pod kawałekim tej drogi jest przyłącze gazowe, a o ile mi wiadomo, nie może być mozy o czymś takim.
na dodatek usytuowanie terenu stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla mieszkańców, gdyż zaraz za domem jest stroma skarpa i nie da się powoli pod nią podjechać...
ostatnio przy moim domu potrącono psa, ale jutro może to być człowiek...

moje pytanie dotyczy instytucji, która jasno wskaże mi przepisy o odległości drogi od zabudowania i tak dalej. doczytałem sięjuż trochę w LEXie, ale może ktoś pomógłby coś ponadto??

z góry bardzo dziękuję